Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρόν έχει σε τιμή ευκαιρίας με καταιγιστικές επιδόσεις για βαρύ gaming και 3 έτη εγγύηση αΠαίσιο με 1499. Μπράβο στην amd κατάφερε να κάνει vfm την 4080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Προς το παρόν έχει σε τιμή ευκαιρίας με καταιγιστικές επιδόσεις για βαρύ gaming και 3 έτη εγγύηση αΠαίσιο με 1499. Μπράβο στην amd κατάφερε να κάνει vfm την 4080.

Από πότε το πλαίσιο είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα κόστους ενός προϊόντος;

Μία ζωή ειδικά στο lunch έχει 50% τιμή επάνω από οποιονδήποτε άλλον.

Έλεος δηλαδή. Τόσο καλή είναι η κάρτα που έχετε λυσσάξει;

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Από πότε το πλαίσιο είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα κόστους ενός προϊόντος;

Μία ζωή ειδικά στο lunch έχει 50% τιμή επάνω από οποιονδήποτε άλλον.

Έλεος δηλαδή. Πόσο καλή είναι η κάρτα που έχετε λυσσάξει;

Εσύ την βρίσκεις καλή? Μήπως έχεις λυσσάξει εσύ επειδή δεν κερδίζει η ομάδα? Προφανώς και είναι χιούμορ το post μου, απ'την άλλη είναι και και το μόνο μέρος που βλέπω να έχει κάρτες άρα μέχρι στιγμής 1500 είναι η τιμή της. Πως να το κάνουμε.

Πάντως την κάρτα την περίμενα πως και πως, το lizaki μας έδωσε bulldozer mkiii.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εσύ την βρίσκεις καλή? Μήπως έχεις λυσσάξει εσύ επειδή δεν κερδίζει η ομάδα? Προφανώς και είναι χιούμορ το post μου, απ'την άλλη είναι και και το μόνο μέρος που βλέπω να έχει κάρτες άρα μέχρι στιγμής 1500 είναι η τιμή της. Πως να το κάνουμε.

Πάντως την κάρτα την περίμενα πως και πως, το lizaki μας έδωσε bulldozer mkiii.

Όχι δεν περίμενες τίποτα. Είσαι fanboy επειδή λες τη γνώμη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6900XT θα λέει το Λιζάκι και θα το φυσάει...η κάρτα έβγαζε μάτια τότε από το ξεκίνημα.....ψιλό απογοήτευση η νέα σειρά που απλά έμεινε σε όλους τους τομείς πίσω πια με τις νέες 7900....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εσύ την βρίσκεις καλή? Μήπως έχεις λυσσάξει εσύ επειδή δεν κερδίζει η ομάδα? Προφανώς και είναι χιούμορ το post μου, απ'την άλλη είναι και και το μόνο μέρος που βλέπω να έχει κάρτες άρα μέχρι στιγμής 1500 είναι η τιμή της. Πως να το κάνουμε.

Πάντως την κάρτα την περίμενα πως και πως, το lizaki μας έδωσε bulldozer mkiii.

Εγώ φίλε μου δεν βρίσκω καλή καμία τους. 

Το budget για κάρτα γραφικών που έχω δεν ξεπερνά τα 500 ευρώ, οπότε μου είναι αδιάφορο τι κάνει η καθεμιά τους.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αγοράζει ότι αυτός κρίνει σωστό.

Στην τσέπη μου κοθμσντο κάνω εγώ, οπότε αυτά τα παιδιάστικα που βλέπω εδώ πέρα λες και είσαστε όλοι 15 χρονών, είναι ασχολίαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η nv με την 4090, niche ξε niche προϊόν, έθεσε τον πηχυ πολύ ψηλά. Επίσης από την παρουσίαση της Λίζας γεμίσαμε όλοι με προσδοκίες οι οποίες όχι μόνο δεν επαληθευτηκαν αλλά αντιθέτως καταλάβαμε ότι έπεσε χοντρή παπατζα. Τώρα για το αν είναι καλές κάρτες? Προφανώς είναι ναι. Αλλά είναι χειρότερες από nv. Και μάλιστα σε αρκετούς τομείς. Όχι μόνο σε ραστερ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Σου κάνει σε 19 παιχνίδια ???

Από το review στο Babel Tech , τα έβαλα στο excel και η διαφορά στα παιχνίδια που έτρεξε με RT στα 4Κ είναι μόλις 10% average.

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/4/

Babel-Tech-RT-Exl.png

ngcb1

ngcb1

Εχμ, έχεις υπολογίσει τελείως λάθος το μέσο όρο. Καταλαβαίνεις πως έτσι όπως το έχεις υπολογίσει, ένα παιχνίδι με 200 fps επηρεάζει 4 φορές παραπάνω το μέσο όρο απ' ότι ένα παιχνίδι με 50 fps.

Έκανα εγώ τη σωστή μέτρηση για σένα, normalized τα fps στο 100. Η διαφορά είναι 16,5% υπέρ της 4080.

Όμως υπάρχει πρόβλημα με το deviation, αφού έχουμε 6/19 να είναι πάνω από 30%. Δεν ισχύει το ίδιο σε άλλα συγκριτικά. Τα παιχνίδια που είναι υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς σε ποσοστό άνω του 30%, είναι 1-2. Στο γράφημα με τα παιχνίδια που έδωσες από σύγκριση CPU, μόνο 1/50 είχε διαφορές άνω του 30%, 3 είχαν διαφορές άνω του 25%. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τη διαφορά. Ναι ο μέσος όρος στα 19 παιχνίδια είναι 16,5%, αλλά υπάρχει μεγάλο ποσοστό του δείγματος με μεγάλη απόκλιση από το μέσο όρο.

1516963180_rtgeomean.jpg.c290794989381ae9b53147672e3cc372.jpg

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Armoral είπε

Δεν έχει σημασία το πως έφτασε εκεί. Σημασία έχουν τα νούμερα που έβγαλε φίλε. Τα αμφισβητείς;

Αν αύριο εγώ σου πάρω 15 παιχνίδια με ελαφρύ RT και σου πω η διαφορά είναι 2% αλήθεια θα σου έχω πει. Βέβαια τη μισή αλήθεια, αλλά αλήθεια.

 

Η κουβεντα για 16% και 10% διαφορα στο RT μου θυμιζει ενα φιλο μου πορωμενο αεκτζη. Αυτος αν το προηγουμενο βραδυ παιζει παιζει ΡΕΑΛ-ΑΕΚ και ερθει 6-1 και τον βρω το πρωι και τον ρωτησω τι εγινε χθες στο ματς επειδη καιμηθηκα και δεν το ειδα, θα μου απαντησει οτι το καρφωσε το γκολακι η αεκαρα στην ρεαλ, τα 6 δεν θα τα αναφερει, δεν λεει ψεμματα, μιση αληθεια😜

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BabisTs είπε

6900XT θα λέει το Λιζάκι και θα το φυσάει...η κάρτα έβγαζε μάτια τότε από το ξεκίνημα.....ψιλό απογοήτευση η νέα σειρά που απλά έμεινε σε όλους τους τομείς πίσω πια με τις νέες 7900....

To γλεντι θα γινει οταν η 4070Τi θα εχει καλυτερο Ray Tracing Performance απο 7900xtx.
Aπο οτι φαινεται σε Raster θα ειναι περιπου 3090 ti αλλα λογω RT Cores και DLSS 3.0 θα εχει καλυτερο overall Ray Tracing Performance απο 3090ti, οταν η 7900xtx σε καποια games παλευει να περασει τη 3080ti.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Να το κανω ταλιρακια...
Οι κλασικες ατακες στις συζητησεις Nvidia vs AMD καταληγουν συνηθως στα παρακατω:
1) "Nαι αλλα το DLSS 3.0 δεν το υποστηριζουν πολλα Games"
2) "Nαι αλλα δεν εχουν ολα τα Games επιλογη για Ray Tracing"
3) "Nαι αλλα το Ray Tracing εχει μικρη διαφορα"

Προσπαθησα λοιπον να απαντησω και στα 3 μαζι.

1) Οσο θα περναει ο καιρος θα βγαινουν νεα Games που θα υποστηριζουν DLSS 3.0 οπως και Patch για τα παλια.
2) Οσο θα περναει ο καιρος θα βγαινουν νεα Games με υποστηριξη Ray Tracing και περισσοτερα Effects οπως και Patch για τα παλια που δεν εχουν υποστηριξη Ray Tracing.
3)Aν λοιπον το Ray Tracing γινει το standard απο εδω και περα τοσο η διαφορα στο Ray Tracing performance θα μεγαλωνει.(ακομα και αν το DLSS 3.0 ειναι ισαξιο με το FSR)

Οποτε αργα η γρηγορα ακομα και μια 4070 Τi παιζει να εχει το ιδιο(για να μη πω καλυτερο) Ray tracing Performance απο μια 7900xtx μεσα στο 2023 γιατι περιπου ολα τα Games θα παιζουν με Ray Tracing ενω τωρα εχεις λιγα και τα μισα απο αυτα εχουν οπως λεει ο φιλος μου ο Herald 1 θαμνο .
Oταν ολα θα εχουν 50 θαμνους και 10 λιμνες, η ψαλιδα θα μεγαλωσει υπερ της Nvidia και δεν θα υπαρχει η δικαιολογια οτι το game δεν υποστηριζει RT.

Όλα αυτά σωστά είναι, λογικά κιόλας (σε αντίθεση με τα "επιχειρήματα" που στηλίτευσα), αλλά θα....ΘΑ...θα...

Ε, όσο θα περνάει ο καιρός αντίστοιχες βελτιώσεις ΘΑ βλέπουμε και τουλάχιστον στο FSR, ενώ (σχεδόν) σίγουρα και οι day-1 αστείοι οδηγοί της ΑΜΔ ΘΑ έχουν στρώσει και ΘΑ αποδίδουν καλύτερα (πιο κοντά στις κανονικές δυνατότητες της κάρτας, δεν θα βγάλουν παραπάνω από το καπέλο, προφανώς).

Το RT, πάντως, δεν θα γίνει standard (όπως καταλαβαίνω ότι το εννοείς). Θα μπουν κάποια παραπάνω εφφέ και μέχρι εκεί, γιατί αλλιώς πολύ απλά ακόμα και η 4090 δεν θα μπορεί (αποδείχτηκε ήδη αυτό). Θα πηγαίνουν καλά/καλύτερα οι πράσινες και αντίστοιχα οι κόκκινες θα κάνουν ότι μπορούν, σχετικά επαρκώς.

Αν θα είναι τόσο κάτω/πίσω οι κόκκινες, πολύ απλά θα είναι irrelevant αν/όταν γίνουν "απαραίτητα" αυτά τα παραπάνω εφφέ.

8 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Μπορεί να τρέξει η 7900xtx τα πολύ βαριά Rt (cyberpunk, plague tale, portal, dying light 2, Spider-Man remastered) παιχνίδια σε 4k ανάλυση στο επίπεδο 4080/4090, με DLSS στο quality δλδ? Και όλα αυτά με μόνο 16% διαφορά? Αν ναι πουλάω αύριο το πρωί την 4090 μου και παίρνω amd. 

Δεν ξέρω, λογικά όχι. Ούτε οι 4080/90 τα τρέχουν σε 4Κ...σε μικρότερη τα τρέχουν και κάνουν καλό upscale (για να έχουν frames της προκοπής), ενώ ενίοτε πετάνε μέσα και κανένα ψεύτικο frame.

Καλύτερες είναι οι πράσινες σε αυτόν τον τομέα, δεν το αρνήθηκε κανείς.

Το ζήτημα είναι αν η παραπάνω ισχύς τους τις σώζει τελικά σε fullRT παιγνίδια και πόσο καλό upscale κάνουν.

21 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To γλεντι θα γινει οταν η 4070Τi θα εχει καλυτερο Ray Tracing Performance απο 7900xtx.
Aπο οτι φαινεται σε Raster θα ειναι περιπου 3090 ti αλλα λογω RT Cores και DLSS 3.0 θα εχει καλυτερο overall Ray Tracing Performance απο 3090ti, οταν η 7900xtx σε καποια games παλευει να περασει τη 3080ti.

Δηλαδή θα έχει 10-15% καλύτερο RT perf (τόση είναι η διαφορά 3080Ti-3090Ti) σε βαρύ RT περιεχόμενο (θες 20%? μέσα!), και?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To γλεντι θα γινει οταν η 4070Τi θα εχει καλυτερο Ray Tracing Performance απο 7900xtx.
Aπο οτι φαινεται σε Raster θα ειναι περιπου 3090 ti αλλα λογω RT Cores και DLSS 3.0 θα εχει καλυτερο overall Ray Tracing Performance απο 3090ti, οταν η 7900xtx σε καποια games παλευει να περασει τη 3080ti.

Με τα 12GB δεν θα πάει πολύ μακριά η 4070Ti..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τελικά η διαφορά στο RT δεν είναι 16% είχατε δίκιο, είναι στο 10%

 

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Το δείγμα που είχε το TPU είναι μικρό με αποτέλεσμα να βγαίνει 16%, σε μεγαλύτερο δείγμα με 19 παιχνίδια η διαφορά στο RT είναι μόλις 10%.

 

Φίλε μου καλό είναι να μην επιχειρηματολογείς πάνω σε εσφαλμένα δεδομένα. Δεν είναι 10% ο μέσος όρος. Αν θες average, κάνεις πάντα με normalized αποτελέσματα. Αν δε θες να κάνεις normalize, δε κάνεις average αλλά geo mean. Το geo mean είτε στα αρχικά νούμερα είτε στα normalized, βγαίνει σχεδόν το ίδιο πάντα.

Το average των normalized είναι 16,5% και το geo mean 15,5%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BabisTs είπε

6900XT θα λέει το Λιζάκι και θα το φυσάει...η κάρτα έβγαζε μάτια τότε από το ξεκίνημα.....ψιλό απογοήτευση η νέα σειρά που απλά έμεινε σε όλους τους τομείς πίσω πια με τις νέες 7900....

Λογικό αφού δεν push-άρουν. Η NVIDIA push-αρε στα πάντα, ακόμα και στην κατανάλωση για να βγει το ''2x3090''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν ξέρω, λογικά όχι. Ούτε οι 4080/90 τα τρέχουν σε 4Κ...σε μικρότερη τα τρέχουν και κάνουν καλό upscale (για να έχουν frames της προκοπής), ενώ ενίοτε πετάνε μέσα και κανένα ψεύτικο frame.

Καλύτερες είναι οι πράσινες σε αυτόν τον τομέα, δεν το αρνήθηκε κανείς.

Το ζήτημα είναι αν η παραπάνω ισχύς τους τις σώζει τελικά σε fullRT παιγνίδια και πόσο καλό upscale κάνουν.

Δηλαδή θα έχει 10-15% καλύτερο RT perf (τόση είναι η διαφορά 3080Ti-3090Ti) σε βαρύ RT περιεχόμενο (θες 20%? μέσα!), και?

Επι της ουσίας δλδ δεν μπορούν οι amd να τα τρέξουν καν σε αυτά τα σενάρια. Αυτό μου γράφεις.
 

Δεν είσαι ο μόνος που το λέει πάντως. Αυτό λένε και όλοι οι reviewers -χρήστες παγκοσμίως. 
Ευχαριστώ, θα κάτσω με την 4090 
Όπως φαίνεται ο κόσμος για να προτιμά NVIDIA μάλλον βλέπει μεγάλη διαφορά. 

7 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

@BlurayMoviesGreece

Εντωμεταξύ η 14η γενιά θα είναι η πρώτη της intel με chiplets αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει καλή περίπτωση να γίνει του κουτρούλη ο γάμος.

Ακριβώς γι αυτό κάνω υπομονή για τον 14900k !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...