Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Screenshot-2.png

Screenshot-1.png

 

Screenshot-2 (2).png

Screenshot-5.png

Nομιζα οτι το ειχαμε λυσει αφου θες να επαναλαμβανεσαι θα ξανα απανταω με δεδομενα.

Kαποια στιγμη σε θεμα της 4090 συζητουσαμε για 4Κ MAX SETTINGS που μπορει και βγαζει 100+ FPS.
Πεταγεσαι λοιπον και λες οτι και εσυ με την 6800xt βγαζεις 100+FPS.
Εμεις συζητουσαμε για τη 4090 σε 3840x2160 αλλα εσυ επαιζες σε 3440x1440 με FSR και αρκετο tuning σε Medium-High settings για να βγαλεις με το ζορι αυτα τα FPS.
Mετα απο μερικα ποστς αποφασιζεις να κραξεις 4090 και ποσταρεις βιντεο σε
4Κ MAX SETTINGS 3840x2160 με κλειστο DLSS για να μας πεις οτι βγαζει 40 FPS με το ζορι.

Αναλογα με το αν θες ισοροπισεις Nvidia-AMD ή αν θες να κατηγορησεις την Nvidia οποτε σε βολευει αλλαζεις αναλυσεις, ανοιγοκλεινεις το FSR/DLSS και θυμασαι να παιξεις σε Raster .

Screenshot_10.webp

Screenshot_11.webp

Screenshot_12.webp

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nομιζα οτι το ειχαμε λυσει αφου θες να επαναλαμβανεσαι θα ξανα απανταω με δεδομενα.

Kαποια στιγμη σε θεμα της 4090 συζητουσαμε για 4Κ MAX SETTINGS που μπορει και βγαζει 100+ FPS.
Πεταγεσαι λοιπον και λες οτι και εσυ με την 6800xt παιζει 4K 100+FPS[κάτι που ποτέ δεν έγραψα ούτε υπονόησα αυτά είναι λόγια δικά σου και είναι κάτι που μισώ όταν σε βάζουν λόγια άλλοι που δεν είπες ποτέ) 


Mετα απο μερικα ποστς παραδεχεσαι οτι τελικα δεν παιζεις 3840x2160 αλλα 3440x1440 με FSR και αρκετο tuning σε Medium-High settings για να βγαλεις με το ζορι αυτα τα FPS.
Mετα απο μερικα ποστς αποφασιζεις να κραξεις 4090 και ποσταρεις βιντεο σε
4Κ MAX SETTINGS 3840x2160 με κλειστο DLSS για να μας πεις οτι βγαζει 40 FPS με το ζορι.

Αναλογα με το αν θες ισοροπισεις Nvidia-AMD ή αν θες να κατηγορησεις την Nvidia οποτε σε βολευει αλλαζεις αναλυσεις, ανοιγοκλεινεις το FSR/DLSS και θυμασαι να παιξεις σε Raster .

Screenshot_10.webp

Screenshot_11.webp

Screenshot_12.webp

 

bro-wtf-2c7573.jpg

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

 

bro-wtf-2c7573.jpg

Φαντασου να μη ποσταρα και screenshots.
Κατσε παιξε σε μικροτερες αναλυσεις, ανοιξε FSR , κλεισε Ray Tracing και ασε μας εμας στο αρχαιο 3840x2160 με το "αδιαφορο" Ray Tracing.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eντωμεταξυ τα χειροτερα Low ever τα εχει η AMD που προτεινεις να παρει :P

Έχεις μπλεχτεί, ο 13700 δεν είναι amd....

5 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 Έστω πάρε ένα Z690 d4, βάλτου πάνω τις μνήμες σου κι έναν 13700 και θα μας θυμηθείς όσους στο λέμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ευχαριστώ, ήπια τον πρωινό μου καφέ με rtx on και fsr 4.0 και το ευχαριστήθηκα. Άλλο πράγμα..

Συνεχίστε τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, not1s_ είπε

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, και ακριβως για αυτο το λογο ακομα δεν εχω καταληξει καπου. Σκεφτομαι το value που θα βγαλει μια καρτα και αυτο με αποτρεπει απο τα impulse buys.

Εισαι παντως MVP και με εβαλες σε τρελες σκεψεις τωρα...
GPU Support i100pro: 345-373mm (L) x 160mm (H) x 62mm (W)
MSI Ventus (απο skroutz): 322mm (L)  x 136mm (H) x 63mm (W)

Στην τύχη το έγραψα γιατί δεν το ξέρω το κουτί αλλά μου φαίνεται ότι μπαίνει!!! Καλό είναι να πάρεις καμιά μέτρηση, φτιάξε κάνα φασόν με χαρτόνι στις διαστάσεις για να δεις τι και πως. Εννοείται το cooler της ventus περισσεύει για την 4080 δεν χρειάζεται υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Παίδες, ευχαριστώ, ήπια τον πρωινό μου καφέ με rtx on και fsr 4.0 και το ευχαριστήθηκα. Άλλο πράγμα..

Συνεχίστε τώρα...

Σε χρωστάω reaction δεν μπορώ να δώσω αλλά σήμερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχεις μπλεχτεί, ο 13700 δεν είναι amd....

 

 

Η 7900xtx ειναι AMD που εγραψες οτι αν ειχε παρει αυτη θα ειχε πανω κατω τα ιδια .
Οι Ryzen 5000 και οι RX 6000xt σε πολλες περιπτωσεις ειχαν πολυ χαμηλα Low.
Για τις Rx 7000 θα δειξει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η 7900xtx ειναι AMD που εγραψες οτι αν ειχε παρει αυτη θα ειχε πανω κατω τα ιδια .

Σε προηγούμενο post σου έγραφες ότι του ''πρότεινα''. Ποτέ σε αυτό το σύμπαν.

Τώρα που το άλλαξες και γράφεις άλλα, προφανώς κάνω την ιερόσυλη σύγκριση ανάμεσα σε 7900xtx και 4090, δεδομένου του 9900Κ, σου κάνω και quote τι έγραψα:

6 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αν είναι ίδια φάση σαν να είχες xtx δεν ξέρω, είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι η κάρτα σου πλησιάζει περισσότερο μια xtx από μια 4090 με ένα σύγχρονο cpu.

 

15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι Ryzen 5000 και οι RX 6000xt σε πολλες περιπτωσεις ειχαν πολυ χαμηλα Low.

Άμα αρχίσουμε το cherrypicking σου βρίσκω low από ότι θες. Να δεις τι low είχε ο 9900Κ σε σχέση με τον 5900Χ στο bf multiplayer...

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Από περίεργα, στα λεφτά της 7900ΧΤ (MSRP μην μου βάλεις το Plaisio day one) τη θα προτείνεις ????

Όταν έχω πάρει 3080 στα 780, δεν υπάρχει περίπτωση να προτείνω αγορά 7900XT στα 1050. Οπότε, η απάντηση είναι καμία, μέχρι να προσγειωθούν οι τιμές σε σωστό επίπεδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...