Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι εντάξει, συμφωνώ με τον babeltech, πίσω στο raster και πίσω και στο RT η 7900xtx. Απλά να τα θυμόμαστε αυτά τα νούμερα, όχι 2 σελίδες μετά να μας πεί ο atenra ότι είναι πάνω σε raster :P 

Στο έχω ξαναπεί. Αν δώσεις εσύ (και παιδιά εδώ μέσα) νούμερα, θα τα δεχτώ (σχεδόν) όπως είναι, χωρίς κουβέντα.

Νούμερα από τον οποιονδήποτε -tech/up/3d/dz/mitso, μόνο για χάρη συζήτησης (ξανά και ξανά άλλα για άλλα είδαμε, σε cpu, gpu, games, οτιδήποτε).

Ότι φέρνουμε εδώ, σχολιάζεται (πιστεύω), με αυτό το πρίσμα.

Αν τώρα πιάνουμε το καλάθι και πάμε για κεράσια, πάσο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι εντάξει, συμφωνώ με τον babeltech, πίσω στο raster και πίσω και στο RT η 7900xtx. Απλά να τα θυμόμαστε αυτά τα νούμερα, όχι 2 σελίδες μετά να μας πεί ο atenra ότι είναι πάνω σε raster :P 

Τελικά μπρος πίσω τα έχω χάσει, αύριο 12 με 2 λέει παραλαμβάνω. Να τη στείλω πίσω για πιστωτικό και να πάρω μια 7900xtx στα 1500?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ράτζα θα λένε και θα κλαίνε...θα τους πάρει το σκαλπ σε δύο χρόνια και θα ψάχνονται...

Ωωωρε, που να ήταν και Παρασκευή, τι χαμός θα είχε γίνει εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με κάθε νέα έκδοση του dlss αυτό βελτιώνεται, εννοείται...η καλύτερη εικόνα από native έγινε πολύ καλύτερη και τώρα θα γίνει πάρα πολύ καλύτερη. Το fsr, όπως οτιδήποτε της αμδ, με το ζόρι θα βλέπεται και δεν θα κάνει δουλειά, το έχουμε εμπεδώσει απόλυτα κι αυτό. Εννοείται ότι και αυτό δεν θα υιοθετηθεί, μόνο το dlss.

 

Να το κανω ταλιρακια...
Οι κλασικες ατακες στις συζητησεις Nvidia vs AMD καταληγουν συνηθως στα παρακατω:
1) "Nαι αλλα το DLSS 3.0 δεν το υποστηριζουν πολλα Games"
2) "Nαι αλλα δεν εχουν ολα τα Games επιλογη για Ray Tracing"
3) "Nαι αλλα το Ray Tracing εχει μικρη διαφορα"

Προσπαθησα λοιπον να απαντησω και στα 3 μαζι.

1) Οσο θα περναει ο καιρος θα βγαινουν νεα Games που θα υποστηριζουν DLSS 3.0 οπως και Patch για τα παλια.
2) Οσο θα περναει ο καιρος θα βγαινουν νεα Games με υποστηριξη Ray Tracing και περισσοτερα Effects οπως και Patch για τα παλια που δεν εχουν υποστηριξη Ray Tracing.
3)Aν λοιπον το Ray Tracing γινει το standard απο εδω και περα τοσο η διαφορα στο Ray Tracing performance θα μεγαλωνει.(ακομα και αν το DLSS 3.0 ειναι ισαξιο με το FSR)

Οποτε αργα η γρηγορα ακομα και μια 4070 Τi παιζει να εχει το ιδιο(για να μη πω καλυτερο) Ray tracing Performance απο μια 7900xtx μεσα στο 2023 γιατι περιπου ολα τα Games θα παιζουν με Ray Tracing ενω τωρα εχεις λιγα και τα μισα απο αυτα εχουν οπως λεει ο φιλος μου ο Herald 1 θαμνο .
Oταν ολα θα εχουν 50 θαμνους και 10 λιμνες, η ψαλιδα θα μεγαλωσει υπερ της Nvidia και δεν θα υπαρχει η δικαιολογια οτι το game δεν υποστηριζει RT.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Στο έχω ξαναπεί. Αν δώσεις εσύ (και παιδιά εδώ μέσα) νούμερα, θα τα δεχτώ (σχεδόν) όπως είναι, χωρίς κουβέντα.

Νούμερα από τον οποιονδήποτε -tech/up/3d/dz/mitso, μόνο για χάρη συζήτησης (ξανά και ξανά άλλα για άλλα είδαμε, σε cpu, gpu, games, οτιδήποτε).

Ότι φέρνουμε εδώ, σχολιάζεται (πιστεύω), με αυτό το πρίσμα.

Αν τώρα πιάνουμε το καλάθι και πάμε για κεράσια, πάσο.

Συμφωνώ, εγώ χαβάλε κάνω, μιας και το 95% των reviews τα θεωρώ μόνο για ανάκυκλωση, άντε και να τα εκτυπώσεις σε Α4 σε περίπτωση που ξεμείνεις από χαρτί υγείας. 

2-3 είναι που παρακολουθώ σοβαρά, ο ali απτό optimum tech (και ο babeltech κομπλέ είναι - δεν έχω δεί ποτέ κάτι περίεργο και μπορώ να αναπαράγω τα νούμερα του), digital foundry, ίσως και κανένας άλλος που μου ξεφεύγει τώρα. Όλοι οι άλλοι είναι όπως προείπα για A4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ ρε παίδες δεν κούρασε το θέμα?

Πραγματικά, αυτοί που βλέπουν το μέλλον θα ήθελα τους αριθμούς τζόκερ αν γίνεται. Άλλαξε η διαφορά στο ΡΤ από ντει ουαν ρεβιου στις παλιές κάρτες στα 2 χρόνια που είναι στην αγορά(ειλικρινά ρωτάω)? 

Γιατί κάποιος πρέπει να παίρνει μόνο μεμονωμένα αποτελέσματα σε τεστ? Σε τελική ότι παίζει ο καθένας θα κοιτάξει να πάρει και κάρτα. Εγώ είμαι του στράτετζι και πού και πού παίζω και κάνα νέο καλό γκέιμ πχ το σαιμπερμπαγκ δεν με έκανε κλικ δεν πάει να έχει και φουλ ΡΤ, αρκουντίσιο και ηλεκτρικά παράθυρα, γι αυτο το γκειμ να πάρω 4080 που πωλείται σε τραγική τιμή???? Ναι και η ΧΤΧ δεν έχει καλή τιμή αλλά έχουμε μια ελπίδα να πέσουν όλες λίγο.

Αφού βλέπουμε το μέλλον, βλέπω να βγαίνει  4070ΤΙ βγει στα 800+ και να έχουμε πανηγύρια αν είναι στα ίδια σε ρτ με την ΧΤΧ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Τελικά μπρος πίσω τα έχω χάσει, αύριο 12 με 2 λέει παραλαμβάνω. Να τη στείλω πίσω για πιστωτικό και να πάρω μια 7900xtx στα 1500?

Aμά προλαβαίνεις, όπωσδηποτε. 

Άσχετο, μόλις καρφώσεις cyberpunk 4k ultra + DLSS Q, θα διαπιστώσεις κάτι εντυπωσιακo. Σε σημεία θα σε κόβει το....CPU :P Με τεντωμένο 12900k είμαι οριακά πάνω από την μπουκάλα σε κάποιες φάσεις lol

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι εντάξει, συμφωνώ με τον babeltech, πίσω στο raster και πίσω και στο RT η 7900xtx. Απλά να τα θυμόμαστε αυτά τα νούμερα, όχι 2 σελίδες μετά να μας πεί ο atenra ότι είναι πάνω σε raster :P 

 

Το παρατήρησες ότι μιλάει για Raster Performance αλλά βάζει όλα και τα 42 benchmarks μαζί με τα RT μέσα και βγάζει την 4080 λίγο μπροστά. ???

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Το αστείο ποιό είναι. Ότι από το review που χρησιμοποίησε για να μας πεί οτι η διαφορά είναι 10%, ο reviewer λέει, και quotaro

 

1) Ότι η xtx είναι πίσω από την 4080 σε raster!!!

"The Hellhound RX 7900 XTX improves significantly over the last generation RX 6900 XT, easily exceeds RX 6800 XT performance, and it trades blows with the $200 more expensive RTX 4080 FE in rasterized games although overall it is slightly slower using our 42-game benching suite."

 

2) The Hellhound RX 7900 XTX beats all of the last generation cards including the RTX 3080 Ti although it still struggles with ray traced games compared with RTX cards.

3) Although RX 7900 XTX ray tracing has greatly improved over the RX 6900 XT and RX 6800 XT, it now appears to perform similarly to the RTX 3080 and RTX 3080 Ti but far behind the RTX 4080

Δηλαδή, πίσω σε raster, και χαροπαλεύει με την 3080 και την 3080ti σε RT.

Τώρα αν ρωτήσεις τον atenra ποια είναι μπροστά σε raster, θα σου πεί η 7900xtx, παρόλο που το review που μόλις επικαλέστηκε γράφει το ακριβώς ανάποδο. Παράνοια ρε

Τώρα μιλάμε για RT. Άσε το raster στην άκρη.

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Και επειδή έκατσα να δώ το babel tech λίγο πιο αναλυτικά, να δούμε αυτά τα παιχνίδια με RT που επικαλείτε

1) Spiderman, εδώ ΟΛΕΣ οι κάρτες βγάζουν τα ίδια fps - ακόμα η 3080ti είναι 13fps πίσω από 4090. Ξεκάθαρη CPU μπουκάλα

2) Forza horizon 5, τιγκα amd παιχνίδι με 1 θάμνο για RT. Η 6900xt είναι πάνω από 3080ti, οπότε φαντάζομαι και αυτές παρόμοιο RT performance είχανε :P 

3) FC6, πάλι τα ίδια, 1 θάμνος για RT, και 6900xt > 3080ti. Επίσης όλα τα GPU είναι μπουκαλιασμένα στα 140 fps (τόσο βγάζει ο 12900k μου). Ρε λες να τα είχαμε καταλάβει λάθος τόσο καιρό

4) Godfall....δεν σχολίζω

5) Dirt 5, ναι αυτό που έβγαζε 70 fps πάνω σε amd...

6) Deathloop, CPU μπουκάλα αμφότερες η 4080 και η 4090.

Kάπου εδώ κουράστηκα και σταμάτησα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια που δεν πέφτει μπουκάλι από την CPU και δεν είναι developed από την Lisa Su βλέπεις κάτι διαφορές να σου βγούν τα μάτια έξω...

Δεν έχει σημασία το πως έφτασε εκεί. Σημασία έχουν τα νούμερα που έβγαλε φίλε. Τα αμφισβητείς;

Αν αύριο εγώ σου πάρω 15 παιχνίδια με ελαφρύ RT και σου πω η διαφορά είναι 2% αλήθεια θα σου έχω πει. Βέβαια τη μισή αλήθεια, αλλά αλήθεια.

1542071821_TCPRT1.jpg.7e13445c14b151811568e729f0a66794.jpgΑυτό δεν πρέπει να είναι RT. Όχι δεν πρέπει, δε μπορεί να είναι RT Γιάγκο. Κάτι άλλο είναι. Αφού δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το παρατήρησες ότι μιλάει για Raster Performance αλλά βάζει όλα και τα 42 benchmarks μαζί με τα RT μέσα και βγάζει την 4080 λίγο μπροστά. ???

H διαφορά αφήνοντας έξω το RT μου βγαίνει 2.5% σε 4k. 2492,5 vs 2429,6 fps (υπερ της 7900) Βαριέμαι να ξανακάνω τα νούμερα μήπως ξέφυγε κανένα - αν δεν βαριέσαι do it. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ίδιοι που επικαλούνταν και συνεχίζουν να επικαλούνται ανυπαρξία πολλών πραγματικών RT τίτλων και τι να τις κάνουμε τις επιδόσεις αυτές, κάνανε μπαντερα το ποτ πουρί με τις"rt πετυχεσες" τώρα για να βγει το αφήγημα. Λες και όποιος ασχολείται έστω και φιλολογικά με το ζήτημα δεν ξέρει τι γίνεται και ποιοι είναι οι τίτλοι που δείχνουν την πραγματική διαφορά και του τι μέλλει γενέσθαι.

Κάπου εδώ σταματάω να διαβάζω έχει χαθεί παντελώς το νόημα, καληνύχτα σας και καλή συνέχεια

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Στα σενάρια/παραδείγματα που δίνει ο φίλτατος από κάτω? Όχι, δεν έχει.

Όταν δώσει παραδείγματα της προκοπής αντί για τραβηγμένες εξωφρενικές περιπτώσεις, φυσικά και δεν υπάρχει αμφιβολία τόσο για την ανωτερότητα όσο και για την ουσία της.

Εσύ εστιάζεις στο full path, για να δείξεις το πόσο χρήσιμη θα είναι η μέγιστη διαφορά...δυστυχώς θα είναι άχρηστη.

Αν το κοντινό μέλλον δεν θα είναι full path αλλά το 99.999% που γράφεις, σαφώς καλύτερη θα είναι η εμπειρία με την πράσινη, αλλά όχι συγκλονιστικά τελικά.

Δικά σου τα παραπάνω παραδείγματα, όχι δικά μου.

Μπορεί να τρέξει η 7900xtx τα πολύ βαριά Rt (cyberpunk, plague tale, portal, dying light 2, Spider-Man remastered) παιχνίδια σε 4k ανάλυση στο επίπεδο 4080/4090, με DLSS στο quality δλδ? Και όλα αυτά με μόνο 16% διαφορά? Αν ναι πουλάω αύριο το πρωί την 4090 μου και παίρνω amd. 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Μπορεί να τρέξει η 7900xtx τα πολύ βαριά Rt (cyberpunk, plague tale, portal, dying light 2, Spider-Man remastered) παιχνίδια σε 4k ανάλυση στο επίπεδο 4080/4090, με DLSS στο quality δλδ? Και όλα αυτά με μόνο 15% διαφορά? Αν ναι πουλάω αύριο το πρωί την 4090 μου και παίρνω amd. 

offtopic but ρε χασαπι πήρες 4090 με intel i9-9900? xaxa δεν έχεις cpu μπουκααααλααααα?

ontopic με το cpu σου νομίζω τα ίδια frames θα βγάζεις με xtx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα βίντεο για να χαλαρώσουμε.
Μόλις πάει στο χιλιάρικο Ευρώπη προς άνοιξη/καλοκαίρι  και στρώσουν κι οι drivers θα είναι αρκετά καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

offtopic but ρε χασαπι πήρες 4090 με intel i9-9900? xaxa δεν έχεις cpu μπουκααααλααααα?

ontopic με το cpu σου νομίζω τα ίδια frames θα βγάζεις με xtx

Λες να βγάζω τα ίδια frames με 4090 και xtx με 9900k στα Rt ? Να την πουλήσω τότε. 
Περιμένω 14900k φίλε. Αγορά day one. Στην ανάλυση που παίζω πάντως δεν έχω πρόβλημα. Είναι τόσο δυνατή η 4090 που δεν φαίνεται το μπουκάλι, παρότι υπάρχει φυσικά. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...