Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Η 3050 πρεπει να ειναι οτι πιο σκουπιδι εχει κυκλοφορησει σε αυτην την γενια . 

Παρολα αυτα βλεπεις να εχει πανω απο 2% στο steam . 

Το marketing ειναι το πιο σημαντικο πλεον που υπαρχει τοσο casual κοινο που δεν ξερει που παν τα τεσσερα. 

 

 

48 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι τοσο αναγνωρισιμότητα του brand οσο οτι η Amd βαράει χαρταετο στο κομματι του να προωθει/διαφημίζει τις κάρτες της.

Ενα ψωρο πινακάκι έβγαλε για να τονισει το value στις κάρτες, και σε αυτό δεν πρόσεξαν καν τα fps στις ακριβότερες.

Τι αναγνωρισιμότητα και πράσινα άλογα. Οι περισσότεροι εκτος forum, δεν ξέρουν καν οτι η Amd εχει παρουσιαση αρχες του μήνα.

Εστω οτι προσπερνάμε το κομμάτι των drivers, πως να προτιμήσει κάποιος τις κάρτες της, οταν δεν γνωριζει καν οτι υπάρχουν?

Εχει κυκλοφορήσει η πιο πρόσφατη κάρτα της η 6700 10gb απο το καλοκαιρι, και με το ζορι να βρεις reviews στο internet για αυτην, οπως και για το refresh που έκανε με τις xx50.

Αυτα βλέπει ο πέτσινος και στις φθηνότερες κάρτες δεν κουνάει βλέφαρο στις τιμές, μιας και συνεχιζουν να πουλάνε οι 3060 κανονικά.

Ωριστε και για σας τους high end άδες, η 6900XT εχει φτάσει σε χρήματα την 3070ti, και πάλι η 3070ti πουλάει παραπάνω.

Και κάτι πολύ σημαντικό που δεν αναφέρεται πλέον.

Δυστηχώς οι Amd κάρτες ενας απο τους λόγους που δεν αξιζει να δωσεις παρα πολλά χρήματα, ειναι γιατι έχουν μικρότερη ζήτηση/χειρότερη μεταπώληση σε σχέση με Amd. Αυτο φυσικά πιανει περισσότερο τις ακριβότερες κάρτες, παρά τις φθηνότερες mid range.image.png.9e01e68d6300184f1f66509eae664bc2.png

Ρε παιδες, ωραιες οι θεωριες για το γιατι δεν πουλανε οι φτηνές κάρτες. Οι ακριβες γιατι δεν πουλανε, αφου έχουν πολυ καλο vfm όπως λετε. Ουτε ο high endας γνωρίζει οτι η amd βγαζει καρτες? 

38 λεπτά πριν, dsi44 είπε

τα ειπαμε τις προηγουμενες μερες και σβηστηκανε τα ποστς,μην αρχισουμε παλι τα ιδια.

5700ΧΤ 450ε μπαμ σε σε μια νυχτα σε 6900ΧΤ 1500ε

απο που κι ως που λιζα?

ο πετσινος πηγε πρωτα 700 με 780ti,εδωσε καινοτομια και νεες τεχνολογιες ,ειναι πρωτοπορος.Η λιζα εεε? κορνιζα.

αν δω amd 7000 πανω απο 800ε καλυτερα να σκασω 1000 για 3080 12 GB παρα να επικροτησω την αυθαιρεσια της amd.

Η 6900xt αν ειχε πλασαριστει στο msrp της 3080 θα εκανε την επιλογή μεταξυ των 2 πολυ δύσκολη και φυσικα θα ειχε και μεγαλύτερο μεριδιο αυτη τη στιγμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή έχω και εγώ αρκετή εμπειρία από GPU και γενικά σε hardware εδώ και 30+ χρόνια μπορώ να σου πω ότι τα τελευταία 10 χρόνια δεν παίζει θέμα με software στις AMD GPUs, εκτός από τις RDNA τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας τους.

Απλά έχει μείνει η λαδιά από παλιά και το κάνουν καραμέλα όλοι και το πιπιλάνε.

Και για να καταλαβαινόμαστε, έχω στήσει αρκετά net café και ναι παλιότερα βάζαμε NVIDIA γιατί έπαιζαν δίαφορες βλακείες με το software σε εποχές ATI (Rage Fury, RV3XX, HD2000 κλπ) . Από την σειρά HD3000 και μετά το software στις ATI/AMD έχει βελτιωθεί και σε πολλούς τομείς σήμερα έχει ξεπεράσει ακόμα και την NVIDIA.

Αν είχαν ακόμη πρόβλημα οι Amd με drivers θα γέμιζε το φόρουμ σχετικά ποστ, τόσος κόσμος έχει αγοράσει AMD κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, TR-909 είπε

2.5Χ λέει σε ράστερ και συντηρητική εκτίμηση 🤣
Τσάμπα είναι οι φήμες, ο καθένας ό,τι θέλει γράφει...

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ρε παιδες, ωραιες οι θεωριες για το γιατι δεν πουλανε οι φτηνές κάρτες. Οι ακριβες γιατι δεν πουλανε, αφου έχουν πολυ καλο vfm όπως λετε. Ουτε ο high endας γνωρίζει οτι η amd βγαζει καρτες? 

Η 6900xt αν ειχε πλασαριστει στο msrp της 3080 θα εκανε την επιλογή μεταξυ των 2 πολυ δύσκολη και φυσικα θα ειχε και μεγαλύτερο μεριδιο αυτη τη στιγμη. 

Στο high end μια χαρα ανταγωνιστικη ειναι η nvidia , το ray tracing ειναι usable και φυσικα καλυτερο απο αυτο της amd .

Επειδη ομως στο high end ειναι στα ιδια η καλυτερη , δεν σημαινει οτι το ιδιο γινεται και χαμηλοτερα. 

580 καλυτερη απο 1060 , 2022 και ακομα η 1060 αυξανει σε ποσοστα (Lol ) 

390 καλυτερη απο 970 , την καταληξη επισης την ξερουμε. 

Πες μου οτι το marketing δεν ειναι το πιο σημαντικο πλεον σε ενα προιον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Στο high end μια χαρα ανταγωνιστικη ειναι η nvidia , το ray tracing ειναι usable και φυσικα καλυτερο απο αυτο της amd .

Επειδη ομως στο high end ειναι στα ιδια η καλυτερη , δεν σημαινει οτι το ιδιο γινεται και χαμηλοτερα. 

580 καλυτερη απο 1060 , 2022 και ακομα η 1060 αυξανει σε ποσοστα (Lol ) 

390 καλυτερη απο 970 , την καταληξη επισης την ξερουμε. 

Πες μου οτι το marketing δεν ειναι το πιο σημαντικο πλεον σε ενα προιον . 

Ε εσύ το λές αυτό. Υπάρχουν εδώ άτομα - μην πώ ονόματα - που λένε σάπιο το RT και κακώς ασχολείται η amd και τέτοια...Τέσπα, αφού με σένα συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Herald είπε

Ετσι ειναι, και επειδη στα internet cafe θες λειτουργικότητα 24/7, δεν μπορεις να παίζεις με drivers και ρυθμισεις σαν χασομερης, βλέπουμε να κυριαρχούν οι nvidia. 

 

Δούλευα για χρονια σε internet cafe, ποτέ κανενας στο support (υπευθυνο για 80 καταστήματα) δεν προτεινε amd. Δια ροπάλου nvidia. 

Γιατί άραγε...ο οπαδισμός κάνει πάρα πολύ κακό και πολλοί νομίζουν οτι όλοι οι χρήστες είναι είτε φοιτητές είτε άνεργοι με 12 ώρες τη μέρα ελέυθερες και την περνάνε στο pc.....ειδικά μια επιχείρηση δεν νοείται να χάνει χρόνο με προβλήματα λογισμικού χάνει χρόνο και χρήμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hln3 είπε

2.5Χ λέει σε ράστερ και συντηρητική εκτίμηση 🤣
Τσάμπα είναι οι φήμες, ο καθένας ό,τι θέλει γράφει...

Εγω το βλεπω για legit ειδικα εκει που λεει RT vs 6900XT : Over 3x?? 

Over και ασο ημιχρονο διπλο τελικο θα το παιξω λολ, τι γραφουνε ρε φιλε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω το βλεπω για legit ειδικα εκει που λεει RT vs 6900XT : Over 3x?? 

Over και ασο ημιχρονο διπλο τελικο θα το παιξω λολ, τι γραφουνε ρε φιλε..

Κι αν σου κάτσει?

Νταξ', ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, πραγματικά.

Με >3χ RT διαλύει οτιδήποτε κινείται με εξαίρεση ίσως τις 4090, που απλά θα έχουν ένα μικρό προβάδισμα (χωρίς recon)...σιγά που θα άφηνε τέτοιο πράγμα η ΑΜΔ χωρίς να έχει δώσει επίσημα leaks ακόμα και στα μανάβικα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κι αν σου κάτσει?

Σου μιλάω ειλικρινά. Μακάρι. Αλλά καταλαβαίνεις οπότε δεν έχει νόημα να το προεκτείνουμε και να χαλάμε το νήμα με βλακείες..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Σου μιλάω ειλικρινά. Μακάρι. Αλλά καταλαβαίνεις οπότε δεν έχει νόημα να το προεκτείνουμε και να χαλάμε το νήμα με βλακείες..

Εγω θα περιμένω να ξερεις μεχρι Δεκέμβρη. Δεν εχω χασει τις ελπιδες μου. Θέλω να παρω radeon - ελπίζω ο jebait steve να μη μας ξενερωσει παλι. 

 

Μαλλον λογω καλύτερων margins οι aibs βγαζουν καλυτερες υλοποιησεις σε amd, κακα τα ψέματα 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Εγω θα περιμένω να ξερεις μεχρι Δεκέμβρη. Δεν εχω χασει τις ελπιδες μου. Θέλω να παρω radeon - ελπίζω ο jebait steve να μη μας ξενερωσει παλι. 

 

Μαλλον λογω καλύτερων margins οι aibs βγαζουν καλυτερες υλοποιησεις σε amd, κακα τα ψέματα 

Ε, ναι!

θέλω να πω και Radeon να μην ήθελες,  είναι απολύτως λογικό - ασχέτως οικονομικής κατάστασης - να περιμένεις μέχρι Δεκέμβριο...

Η τιμή της 4090 αυτή τη στιγμή είναι εξωπραγματικά, αδιανόητα υψηλή γιατί...είναι μια κάρτα γραφικών...

....για να παίζεις παιχνίδια....

...και μάλιστα παιχνίδια που δεν έχουν βγει ακόμα....

....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ κι εγώ.
Ούτε ένα αστείο δε μπορούμε να κάνουμε mod.😔
Η δικιά μου λογικά έρχεται αύριο.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dsi44 είπε

τα ειπαμε τις προηγουμενες μερες και σβηστηκανε τα ποστς,μην αρχισουμε παλι τα ιδια.

Εγώ πιο πάνω κάθομαι και περιγράφω πως ειναι αυτή την στιγμή η κατάσταση/αγορά(γιατι ορισμένοι μιλάνε με υποθέσεις) και γιατι το πρόβλημα των Amd καρτών σήμερα, δεν ειναι τόσο πολύ ούτε οι τιμές, ούτε η απόδοση.

Οχι τόσο στις high end κάρτες που εκει το βλέπει αλλιώς ο κόσμος το πράγμα, αλλά κυρίως στις φθηνότερες κάρτες που ενδιαφέρουν τους περισσότερους (και το RT ειναι ανάξιο σχολιασμου,βλεπε 3050/3060).

Το ξέρω οτι τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρουν αυτά(βλέπε στο διπλα θέμα με τις 4090),αλλά καλύτερα να υπάρχει μια εικόνα του πως ειναι αυτη την στιγμή η αγορά, παρα να γράφονται θεωρίες περι nvidia/amd.

Γιαυτο και δεν αναφέρω τιποτα απο φήμες περι rx 7000. Καλύτερα να ανακοινωθουν επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...