Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Τα άκυρα FC θα είναι ο κανόνας και τα επόμενα χρόνια.

Μαζί σου. Ας πούμε τα άκυρα FC θα είναι το 99.999% των RT παιχνίδιων. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η διαφορά των 2 δεν είναι 16%. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πώ, αλήθεια, δεν ξέρα τι σας πιάνει και δεν κατανοείτε πολύ απλά πράματα

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν βγουν παιγνίδια στα επόμενα 2 χρόνια όπου η 4090 θα είναι στο 5 και η κόκκινη στο 2 (ούτε καν στο 3), λυπάμαι αλλά θα είναι και οι 2 απλά άχρηστες.

 

Σωστά, και οι 2 θα είναι άχρηστες, ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 16%. 

Δεν τη παλεύω άλλο ρε, θα με τρελάνετε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από περίεργα, στα λεφτά της 7900ΧΤ (MSRP μην μου βάλεις το Plaisio day one) τη θα προτείνεις ????

έτσι από περιέργεια εσύ τι θα πρότεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μαζί σου. Ας πούμε τα άκυρα FC θα είναι το 99.999% των RT παιχνίδιων. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η διαφορά των 2 δεν είναι 16%. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πώ, αλήθεια, δεν ξέρα τι σας πιάνει και δεν κατανοείτε πολύ απλά πράματα

Σωστά, και οι 2 θα είναι άχρηστες, ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 16%. 

Δεν τη παλεύω άλλο ρε, θα με τρελάνετε :P 

Φυσικά και δεν την παλεύεις, αφού σε καίει και εστιάζεις στο τυπικό (ποιά είναι η max διαφορά) και όχι στην ουσία (που+πότε έχει νόημα αυτή η διαφορά).

Αν το 99.999 που γράφεις είναι στο 16%, όποιος θέλει το υπόλοιπο εξαιρετικά θα κάνει να πάρει την 4090, θα το απολαύσει.

Οι υπόλοιποι δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σε 1 περίπτωση στις 100.000.

Οκ...θα ζήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και δεν την παλεύεις, αφού σε καίει και εστιάζεις στο τυπικό (ποιά είναι η max διαφορά) και όχι στην ουσία (που+πότε έχει νόημα αυτή η διαφορά).

Αν το 99.999 που γράφεις είναι στο 16%, όποιος θέλει το υπόλοιπο εξαιρετικά θα κάνει να πάρει την 4090, θα το απολαύσει.

Οι υπόλοιποι δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σε 1 περίπτωση στις 100.000.

Οκ...θα ζήσουμε.

Ναι δεν έχει νόημα η διαφορά. Κανένα. Την αλεπού και τα κρεμαστάρια τα ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η κουβέντα όταν έγινε η παρουσίαση της AMD, ήταν πως αν είναι +20% σε raster αλλά -30% σε βαρύ RT, σε συνδυασμό με τη φθηνότερη τιμή, θα ήταν καλή επιλογή. Τελικά σε raster είναι +3,5% και όχι +20, σε βαρύ RT είναι πάνω από 30% χειρότερη, συν τα προβλήματα του launch, συν τα υπόλοιπα μείον, ε πως να το κάνουμε, την καθιστούν μία κακή επιλογή.

Φυσικά, αν κατρακυλήσει προς τα 1000 ευρώ, ενώ η 4080 κρατηθεί πάνω από τα 1400, το θέμα μετά αλλάζει.

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι η TUF oc έκδοση του techpowerup ανέβηκε ψηλά σε νούμερα.

Και σε productivity αν εξαιρέσεις το premiere μια χαρά τα πηγαίνει. Και 24 gb vram.

Για πρώτη προσπάθεια μια χαρά. Ειδικά αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι παρουσιάζεται ως modular αρχιτεκτονική.και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ανεβάσει επιδόσεις αρκετά στο μέλλον.

Εν τω μεταξύ φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί οι xtx από πολλά σημεία πώλησης και αυτό σημαίνει ότι το enthusiast κομμάτι έχει μάλλον αυξηθεί και ότι επιπλέον υπάρχει μεγάλη ζήτηση για κάρτες στο χιλιάρικο και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και δεν την παλεύεις, αφού σε καίει και εστιάζεις στο τυπικό (ποιά είναι η max διαφορά) και όχι στην ουσία (που+πότε έχει νόημα αυτή η διαφορά).

Mα δεν εστιάζω εγώ ρε πασά μου, ο atenra με ρώτησε 5 σελίδες πριν.....


Εγώ σε τι εστίαζω προσωπικά είναι ξεκάθαρο από την κάρτα που πήρα νομίζω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα δεν εστιάζω εγώ ρε πασά μου, ο atenra με ρώτησε 5 σελίδες πριν.....


Εγώ σε τι εστίαζω προσωπικά είναι ξεκάθαρο από την κάρτα που πήρα νομίζω

Κακώς την πήρες, είναι για ένα στα 100.000 παιχνίδια και δεν έχει και καμία διαφορά. amd αφού.

Εντωμεταξύ ο @morehp νωρίτερα έγραψε για αλάχου ακμπάρ, λέω ρε γμτ ντάξει υπερβάλει,

τελικά έχω αρχίσει να πείθομαι ότι έχει τυπώσει κοράνι η amd.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και δεν την παλεύεις, αφού σε καίει και εστιάζεις στο τυπικό (ποιά είναι η max διαφορά) και όχι στην ουσία (που+πότε έχει νόημα αυτή η διαφορά).

Αν το 99.999 που γράφεις είναι στο 16%, όποιος θέλει το υπόλοιπο εξαιρετικά θα κάνει να πάρει την 4090, θα το απολαύσει.

Οι υπόλοιποι δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σε 1 περίπτωση στις 100.000.

Οκ...θα ζήσουμε.

Δεν το πιάνεις το νόημα.

το ότι θα βγαίνουν παιχνίδια με μια υλοποίηση RT για να τρέχει σε AMD έστω και 16% χειρότερο είναι δεδομένο.

Το θέμα είναι αν βγούν παιχνίδια με 100% RT υλοποίηση, σε 1080p και 1440p μόνο ας 4080 θα τρέχει σωστά, και σε 4K μόνο σε 4090 θα τρέχει σωστά.

του στύλ Crysis.

Μια και ανέφερα το Crysis. Τότε το Crysis ήθελε να αποδείξει τεχνολογίες που θα τρέχανε σε Next gen κάρτες.

Έτσι και τώρα το θέμα είναι το εξής:
Θες να παίξεις RT σε καλές υλοποιήσεις -> 4090

μπορείς να περιμένεις για Next Gen -> παίρνεις AMD τώρα που είναι perf per watt και perf per € και αναβαθμίζεις σε Next-gen ή Next-Next-gen όταν θα μπορείς να παίζεις καλές υλοποιήσεις RT πάλι με κάτι που δεν ξεφεύγει σε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, malakudi είπε

average, σε μεγάλη δειγματοληψία. Αν το δείγμα είναι μικρό όμως, και το deviation μεγάλο, δε βγάζεις συμπέρασμα.

Ο @Arkin υπονοεί ότι η νόρμα είναι το average. Πως στα παιχνίδια που θα βγαίνουν, αυτό θα βλέπουμε. Προσωπικά διαφωνώ με αυτό, η νόρμα θα είναι όλο και περισσότερα παιχνίδια που θα κάνουν πιο έντονη χρήση του RT.

Σου κάνει σε 19 παιχνίδια ???

Από το review στο Babel Tech , τα έβαλα στο excel και η διαφορά στα παιχνίδια που έτρεξε με RT στα 4Κ είναι μόλις 10% average.

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/4/

Babel-Tech-RT-Exl.png

ngcb1

ngcb1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι δεν έχει νόημα η διαφορά. Κανένα. Την αλεπού και τα κρεμαστάρια τα ξέρεις?

Στα σενάρια/παραδείγματα που δίνει ο φίλτατος από κάτω? Όχι, δεν έχει.

Όταν δώσει παραδείγματα της προκοπής αντί για τραβηγμένες εξωφρενικές περιπτώσεις, φυσικά και δεν υπάρχει αμφιβολία τόσο για την ανωτερότητα όσο και για την ουσία της.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Mα δεν εστιάζω εγώ ρε πασά μου, ο atenra με ρώτησε 5 σελίδες πριν.....

Εσύ εστιάζεις στο full path, για να δείξεις το πόσο χρήσιμη θα είναι η μέγιστη διαφορά...δυστυχώς θα είναι άχρηστη.

Αν το κοντινό μέλλον δεν θα είναι full path αλλά το 99.999% που γράφεις, σαφώς καλύτερη θα είναι η εμπειρία με την πράσινη, αλλά όχι συγκλονιστικά τελικά.

Δικά σου τα παραπάνω παραδείγματα, όχι δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από περίεργα, στα λεφτά της 7900ΧΤ (MSRP μην μου βάλεις το Plaisio day one) τη θα προτείνεις ????

Δεν παει ετσι, το msrp δεν εχει καμια σχεση με την τελικη τιμη. Αγοραζεις απο οπου μπορεις να παραλαβεις και σε οτι τιμες βρισκεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Δεν το πιάνεις το νόημα.

το ότι θα βγαίνουν παιχνίδια με μια υλοποίηση RT για να τρέχει σε AMD έστω και 16% χειρότερο είναι δεδομένο.

Το θέμα είναι αν βγούν παιχνίδια με 100% RT υλοποίηση, σε 1080p και 1440p μόνο ας 4080 θα τρέχει σωστά, και σε 4K μόνο σε 4090 θα τρέχει σωστά.

του στύλ Crysis.

Μια και ανέφερα το Crysis. Τότε το Crysis ήθελε να αποδείξει τεχνολογίες που θα τρέχανε σε Next gen κάρτες.

Έτσι και τώρα το θέμα είναι το εξής:
Θες να παίξεις RT σε καλές υλοποιήσεις -> 4090

μπορείς να περιμένεις για Next Gen -> παίρνεις AMD τώρα που είναι perf per watt και perf per € και αναβαθμίζεις σε Next-gen ή Next-Next-gen όταν θα μπορείς να παίζεις καλές υλοποιήσεις RT πάλι με κάτι που δεν ξεφεύγει σε τιμή

Αστειεύεσαι, ε? Αυτό ακριβώς γράφω τόσα μηνύματα. Αυτό το 100% ούτε η 4080 ούτε η 4090 στις αντίστοιχες αναλύσεις (άντε, στα 1080 ίσως κάτι γίνει) θα το παίξουν.

Το recon θα το παίξει, και μάλιστα το recon με το interpolation. Το portal δεν το είδε κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Δε γίνεται bulling στον @Arkin . Η θέση που υποστηρίζει είναι αιρετική όμως. Όταν όλοι (ακόμα και ο HWU) έχουν κατακρίνει το launch και την απόδοση, ο @Arkin ψάχνει από εδώ και από εκεί για να δικαιολογήσει. Επιμένει σε αυτό το 16% RT που είναι ξεκάθαρα παραπλανητικό, γιατί ναι μεν είναι ο μέσος όρος του TPU test, αλλά όταν έχεις 4 στα 8 να είναι πάνω από 28%, τότε δε μπορείς να μιλάς για μέσο όρο. Μπορείς να πεις στα μισά παιχνίδια η διαφορά είναι 30+% και στα άλλα μισά δεν υπάρχει διαφορά. Επίσης επέμενε στην αρχή να γράφει για +10% raster ενώ είναι είτε 0 είτε 3,5 είτε 5%, ανάλογα το review. Δεν είδα κανένα review με διαφορά 10%. Μετά επιχειρηματολόγησε για το O/C, λες και οι O/C εκδόσεις με τα 4slot coolers θα κάνουν ίδια τιμή. Συν ότι κι εκεί παραπλάνησε, αφού και οι 4080 παίρνουν overclock. Τελικά παραδέχτηκε πως μιλάμε για μία διαφορά 5% υπέρ της 7900XTX σε overclock. Συν ότι δεν είναι θεμιτό να βγάζουμε συμπεράσματα με O/C, γιατί δεν είναι όλα τα τσιπάκια ίδια. Και στο τέλος έβαλε μέσα UV, RIS και δε ξέρω τι άλλο.

Κι εγώ είμαι υπέρ του να σπάσει ο τσαμπουκάς του πέτσινου, αλλά δυστυχώς δε γίνεται με τέτοιο προϊόν και τέτοιο launch.

 

Πες τα ρε άνθρωπε μου. Και κάπου έλεος δλδ. Λες και εμείς amd δεν πήραμε ποτέ. Οταν ο αρκιν είχε gtx 1070 και έκραζε τους πάντες με amd  τα ξέχασαν ορισμενοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Κακώς την πήρες, είναι για ένα στα 100.000 παιχνίδια και δεν έχει και καμία διαφορά. amd αφού.

Εντωμεταξύ ο @morehp νωρίτερα έγραψε για αλάχου ακμπάρ, λέω ρε γμτ ντάξει υπερβάλει,

τελικά έχω αρχίσει να πείθομαι ότι έχει τυπώσει κοράνι η amd.

Δεν γράφω εγώ, καλέ μου, για 1 στα 100.000...ο φίλος μας το γράφει, με το περίφημο 99.999% του.

Ας το θέσω αλλιώς...όσο διαβάζω τόσο εξωφρενικά και τραβηγμένα, τόσο εκεί θα εστιάζω.

Δεν σας αρέσει ο αντίλογος σε ακριβώς αυτά που γράφετε? Τί να κάνουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...