Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε αυτό σου έχω απαντήσει ήδη από το 1ο πόστ, γιατί ήξερα που θα το πας. Αν τα επόμενα 3 - 4 παιχνίδια πάνε καλύτερα σε 7900, τα μεθεπόμενα 3-4 παιχνίδια θα πάνε καλύτερα σε 4080. Γιατί γενικά έτσι πάει η φάση και το ξέρουμε, αλλά δουλεύουν καλύτερα εδώ και άλλα εκεί.

Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει με το RT. Oπού υπάρχει παιχνίδι με σοβαρό RT πέφτει ανασκολοπισμός. Αν αύριο σου πώ "βγαίνει καινούργιο game full Path tracing", εσύ που θα πόνταρες τα λεφτά σου, ότι η διαφορά μεταξύ amd και nvidia θα είναι 3% που βγάζει στο FC6, 15% που βγάζει ο μέσος όρος ή στο 50%; Μεταξύ μας είμαστε, μην κρυβόμαστε

Αυτό το αυριανό παιγνίδι με το full path, θα το παίξει η 4090 σε 4Κ με τί fps? Μη μου πεις dlss3 επειδή η nvidia άλλαξε το RTX από τις 2χχχ στις 3χχχ να περιλαμβάνει και το dlss, ενώ όταν βγήκε σήμαινε μόνο το RT της.

Θα βάλεις το ωραίο σου dlss και θα παίξεις σαν άνθρωπος (μάλλον...με αυτά που είδαμε στο portal, ΔΝΤ).

Ε, θα βάλω κι εγώ που πήρα την ΧΤΧ το fsr μου, θα παίξω σίγουρα χαμηλότερα από εσένα και ίσως και με ελαφρά χειρότερη εικόνα (4Κ render σε...?) λόγω του ΑΙ κομματιού της 4090.

Θα παίξω με 60, τελικά? Εσύ με 90? Ωραία...θα έχεις λογικά καλύτερη εμπειρία (ας είναι καλά τα sync μας, βέβαια). Αφήνω έξω εικονικά frames, lag, οτιδήποτε. Θα παίξεις σίγουρα καλύτερα από εμένα και λογικά και με λίγο καλύτερη εικόνα.

Χωρίς τα recon μας, στο παιγνίδι που αναφέρεις, και οι 2 μας θα πάρουμε τη γνωστή μάντρα με τις 4Κ κάρτες μας.

Sorry, wrong gen, θα πρέπει να περιμένουμε την (μεθ)επόμενη γενιά καρτών (αν υπάρξει) και οι δυο μας για να παίξουμε αυτό το παιγνίδι που θα κυκλοφορήσει αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Ποτε συνεβει αυτο που λες? Στο gpu κομματι παντα πισω την θυμαμαι σε απολυτα νουμερα στην entusiasts κατηγορια, και  ειχε καλυτερο $/performance σε αρκετες κατηγοριες. 

FERMI time 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

νομίζω 7900 θα πάρει όποιος δεν τον νοιάζουν οι επιδόσεις και RT αλλά είτε να υποστιρήξει την ανταγωνιστηκότητα ή να πάρει 4080 λίγο φθηνότερα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δεν τον νοιαζει το RT.
Aπλα το προβλημα για μερικους ειναι οτι αν ανοιξουν το RT πεφτουν τα FPS και αναγκαζονται να εχουν κλειστο και "να μην τους νοιαζει".
Αν με RT On ειχαν ακριβως τα ιδια FPS ή περισσοτερα να δεις πως θα το αγαπουσαν ολοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

~1400 ευρώ γι' αυτά ;

Σωστά προφανώς όχι στα 1500 που τη δίνει το πλαίσιο. Αν κάτσουν στο χιλιάρικο οι reference... τι να πω,  ας πούμε ότι δεν θα είναι παράλογο. Τους τύπους που ψώνισαν σήμρα reference 2*8pin καταδικασμένη @ 1500 ευρώ, πραγματικά θέλω να τους καταλάβω. Πρέπει να είναι μακρινοί συγγενείς τις liza από τότε που οι Έλ κυβερνούσαν τον αρχαίο κόσμο και είχαν καταλάβει την ταϊβάν και την τάκλαμακάν.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δεν τον νοιαζει το RT.
Aπλα το προβλημα για μερικους ειναι οτι αν ανοιξουν το RT πεφτουν τα FPS και αναγκαζονται να εχουν κλειστο και "να μην τους νοιαζει".
Αν με RT On ειχαν ακριβως τα ιδια FPS ή περισσοτερα να δεις πως θα το αγαπουσαν ολοι .

το θέμα με το RT όπως είναι τώρα (εξαιρουμένου του μελλοντικού lumen Ninite) είναι ότι για να το απολάυσεις είναι μονόδρομος 4080 4090 και η τιμή τους είναι από άλλο σύμπαν!

με Lumen Ninite δοκίμασα το fortnite με 5800x3d και rtx 2060 gpu σε 1080p και για πρώτη unoptimised υλοποίηση έπαιζε 60 καρέ περίπου πολύ smooth. Να φανταστείς πρώτη φορά έπαιζα fortnite και βγήκα δέκατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτό το αυριανό παιγνίδι με το full path, θα το παίξει η 4090 σε 4Κ με τί fps? 

Δεν με νοιάζει / δεν έχει σημασία. Δεν έχουμε φτάσει στα πρακτικά του ζητήματος, ακόμα δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η διαφορά μεταξύ nvidia και amd σε RT δεν είναι 16% αλλά κοντεύει το 100%. 

Το DLSS3 ετσι και αλλιως ειναι nogo απο μενα λογω gsync 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τελικά για να καταλάβω, από όσους γράφουν, ψήνεται κανείς να αγοράσει 7900XT ή 7900XTX ;

Εγω αλλά για κάτω απο 1.000ρικο τελική. Το θέμα είναι πόσο θα περιμένω (εννοείται δεν θα έλεγα οχι στην 4080 στο 1000ρικο....)

Για την ακρίβεια ειμαι  χωρίς κάρτα....υπολόγιζα στα τέλη Γενάρη...αλλά με τις τιμές που βλέπω τώρα...

τα 1.200 γίνονται 1000αρικο....τα 1.500 δεν πρέπει να πουλήσουν φύλλο για να πέσουν τόσο πολύ...

anyway, δεν μπορώ με τπτ να δικαιολογησω παραπάνω χρήματα για κάρτα γραφικών....

Εν τω μεταξύ 4080 ειχα δει είχε πάρει κάποιος φίλος....Υπάρχει και 2ος???

Μου φαίνονται πανηλίθιες και οι 2 σαν τιμή αυτή την στιγμη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν με νοιάζει / δεν έχει σημασία. Δεν έχουμε φτάσει στα πρακτικά του ζητήματος, ακόμα δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η διαφορά μεταξύ nvidia και amd σε RT δεν είναι 16% αλλά κοντεύει το 100%. 

Πες "μου γύρισε το παράδειγμα ανάποδα και δεν απαντώ", άσε τις υπεκφυγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα όταν έγινε η παρουσίαση της AMD, ήταν πως αν είναι +20% σε raster αλλά -30% σε βαρύ RT, σε συνδυασμό με τη φθηνότερη τιμή, θα ήταν καλή επιλογή. Τελικά σε raster είναι +3,5% και όχι +20, σε βαρύ RT είναι πάνω από 30% χειρότερη, συν τα προβλήματα του launch, συν τα υπόλοιπα μείον, ε πως να το κάνουμε, την καθιστούν μία κακή επιλογή.

Φυσικά, αν κατρακυλήσει προς τα 1000 ευρώ, ενώ η 4080 κρατηθεί πάνω από τα 1400, το θέμα μετά αλλάζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

το θέμα με το RT όπως είναι τώρα (εξαιρουμένου του μελλοντικού lumen Ninite) είναι ότι για να το απολάυσεις είναι μονόδρομος 4080 4090 και η τιμή τους είναι από άλλο σύμπαν!

με Lumen Ninite δοκίμασα το fortnite με 5800x3d και rtx 2060 gpu σε 1080p και για πρώτη unoptimised υλοποίηση έπαιζε 60 καρέ περίπου πολύ smooth. Να φανταστείς πρώτη φορά έπαιζα fortnite και βγήκα δέκατος!

Μα για αυτο δεν συζηταμε;
Για το αν θα το απολαυσεις και πως θα το απολαυσεις με μια 7900xtx ή μια 4080;
Εχεις μπει στο μονοδρομο και πρεπει να επιλεξεις δεξια η αριστερα γιατι δεν παει αλλο ευθεια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

FERMI time 

 

Στο fermi time, η Gtx480 ηταν μπροστα απο 5870 και η Gtx 580 μπροστα απο 6970 αλλα οι AMD ειχαν καλυτερο vfm. Μαλλον και τοτε λαθος συμπερασματα εβγαζες απο τα review σαν το RT τωρα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Η κουβέντα όταν έγινε η παρουσίαση της AMD, ήταν πως αν είναι +20% σε raster αλλά -30% σε βαρύ RT, σε συνδυασμό με τη φθηνότερη τιμή, θα ήταν καλή επιλογή. Τελικά σε raster είναι +3,5% και όχι +20, σε βαρύ RT είναι πάνω από 30% χειρότερη, συν τα προβλήματα του launch, συν τα υπόλοιπα μείον, ε πως να το κάνουμε, την καθιστούν μία κακή επιλογή.

Φυσικά, αν κατρακυλήσει προς τα 1000 ευρώ, ενώ η 4080 κρατηθεί πάνω από τα 1400, το θέμα μετά αλλάζει.

Από περίεργα, στα λεφτά της 7900ΧΤ (MSRP μην μου βάλεις το Plaisio day one) τη θα προτείνεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με DLSS θα το παιξει, οπως και η 5090 και η 6090.. Ειμαστε πολυ μακρια απο τον πραγματικο φωτορεαλισμο με επαρκη δειγματα/bounces και  path tracing χωρις την χρηση upscaling methods και χωρις τεχνικες που δημιουργουν πολυ θορυβο στην εικονα.. Θα τα παιξεις ομως με full set και playable framerate και DLSS Quality που ειναι το next best thing σε οτι βγει και κανει σοβαρη χρηση. Ακομη και το απλο γεγονος οτι μπορουμε σημερα να παιξουμε σε native resolution σε 4k με psycho RT και να πιανουμε more than 40fps σε 4090 ειναι απιστευτο.. Αυτο ελειπε τωρα να συγκρινουμε κατι που βγαζει τα διπλασια fps και να λεμε δεν ειναι αρκετο ουτε αυτο..

Αλλα με την λογικη "δεν θα το παιξει" ουτε η 4090 το παιχνιδι με full path tracing αρα δεν με νοιαζει μαλλον dmg ctrl κανουμε. Καταρχην ποιο παιχνιδι με full path tracing κοροιδευομαστε; Την unreal 5.1 και περαιτερω με nanite θελουμε να τρεξουμε οσο καλυτερα γινεται σε αυτα που θα ερθουν και οποια παιχνιδια κανουν σοβαρη χρηση ολου του πακετου καλυτερα και ναι το x2 που βλεπω (ή το 30-60% της 4080) ειναι generational leap με τα μπουνια. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πες "μου γύρισε το παράδειγμα ανάποδα και δεν απαντώ", άσε τις υπεκφυγές.

Δεν υπεκφευγω, απλα χανεις το point. Το point (τουλαχιστιν πάνω σε αυτο που διαφωνούμε με τον atenra) ειναι το αν η διαφορα ειναι η δεν είναι 16% σε RT. 

Το τελευταιο πραγμα που μπορεί να μου προσάψει ο οποιοσδηποτε ειναι οτι υπεκφευγω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Στο fermi time, η Gtx480 ηταν μπροστα απο 5870 αλλα η δευτερη ειχε καλυτερο vfm. Μαλλον και τοτε λαθος συμπερασματα εβγαζες απο τα review σαν το RT τωρα.

Για 6 μήνες μέχρι να βγει η GTX480,  η HD5870 ήταν η απόλυτη  κάρτα, ακόμα και τότε παραπάνω κάρτες πούλαγε η NVIDIA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...