Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι τελείως άσχετο που δεν αφορά τους περισσότερους απο οτι κατάλαβα, αλλά anyway

η Msi είναι η μοναδική που δεν εχει ανακοινώσει κάτι σε 7900....

wtf??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ilos είπε

Ο κ@λ@ς τους θα σφίξει αν μειωθεί ριζικά το demand, δηλαδή να πουλάνε μόνο σε enterprise, workstation και στο 1%. Τώρα συγνώμη που θα το πω υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί άρρωστοι με μεσαία εισοδήματα που είναι διατεθειμένοι να δώσουν 1-2 μισθούς  για να παίζουν παιχνιδάκια με την "απόλυτη εμπειρία", οπότε χεστήκανε. Εμένα δε θα μου καιγόταν καρφί για αυτό το φαινόμενο, αν δε κάναν ταυτόχρονα και market price shift στις χαμηλότερες κατηγορίες για παραπάνω κέρδος και να μπορούν ταυτόχρονα να πουλάνε το EOL last gen product τους στα ίδια msrp.

 

 

Συγνώμη που στο λέω αλλά δεν νομίζω ότι θα νοιαστει πολύ η Nvidia αν δει ότι το gaming segment πέφτει. Χέστηκε μακροπρόθεσμα και θα αποτανθεί στα υπόλοιπα segments που ανέφερες ή θα φτιάχνει chipset μόνο για dedicated purposes. Οι κινήσεις της στο χώρο δείχνουν άλλωστε ότι το ψάχνει καιρό να μην εξαρτάται από το (ακόμη) σημαντικό ποσοστό του gaming. Αλλά σίγουρα δεν θα πάει χαμένη σε καμία περίπτωση αν δεν πουλήσει σε gamers μεθαύριο (σήμερα και αύριο στην παρούσα παραγωγή ναι). Η θα πουλήσει το segment ή θα το κλείσει για gaming και τέλος. Δεν είναι καθόλου απίθανο σενάριο μακροπρόθεσμα το συζητούσα προχθές. Αν μπορεί να πάρει τα profit margin που θελει απο άλλου θα το κάνει. Τα chipset της θα εχουν πολλαπλες εφαρμογες σε πολλους τομεις της τεχνολογιας, της επιστημης και ισως και ιατρικης σε καποιες εφαρμογες μελλοντικα. 

Το demand μπορεί να πέσει όπως και οι τιμές τώρα ή και αύριο, μεθαύριο σε βάθος χρόνου ομως αν δεν μπορεί ο καταναλωτής gamer να αγοράσει φύγαμε για άλλες πολιτείες. Τωρα απλα κανουν damage ctrl και σιγουρα δεν θα την πατησουν οπως με την μαζικη παραγωγη λιγο πριν τελειωσει το mining ξανα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Και εγώ αδυνατώ να καταλάβω τι θέλετε να μετράμε στα review ,

Θέλετε να βάζουμε 2-3 games η 20-30 να βλέπουμε το average performance είτε είναι raster είτε είναι RT.

Εντάξει, το ότι δεν απαντάς στην ερώτηση μου δίνει να καταλάβω ότι έχεις καταλάβει τι σου λέω, απλά το παίζεις χαζός για να κάνεις πλάτες κλασσικά.

Στα review μια χαρά  τα μετράνε, εγώ με το συμπέρασμα που βγάζεις απτα review διαφωνώ. Όταν βλέπουμε review της 4090 σε 720p, πρέπει να κατανοήσουμε ότι το 5% διαφορά που βλέπουμε με την 3090 δεν μεταφράζεται σε "έχουν 5% διαφορά σε raster" αλλά σε "έχεις μπουκάλι μέχρι απέναντι κάπου άλλου". Το ίδιο ισχύει λοιπόν και με το RT στο farcry. Δεν μετράς διαφορές σε RT όταν αυτό που σε κόβει δεν είναι το RT

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Ποιος ανταγωνισμός να λειτουργήσει όπως πρέπει???

Εδώ πουλάει περισσότερο η 3050 στα 300δολλάρια, αυτή που από τότε που βγήκε μέχρι και σήμερα έφαγε το θάψιμο, και πάνε οι άλλοι και την αγοράζουν επειδή ειναι nvidia.

Και ας μην ρίξει ο άλλος τις τιμές, δεν πειράζει, όπως και ας μην τις ρίξει και η Amd και η Intel.

Θα πάει όλος ο κόσμος στις κονσόλες(και από pc θα έχουν ένα με παλιότερο hardware για indies/mobas κλπ όπως γίνεται και τώρα), να μείνουν στο PC μόνο οι high end άδες που ειναι μειοψηφία, για να κλαίγονται κάθε φορά που θα βγαίνει ένα unoptimized παιχνίδι όπως πρόσφατα με το Callisto.

Δεν είναι τυχαίο που αναφέρονται τόσο πολύ οι κονσόλες σαν εναλλακτική, τώρα που έφυγε απο την μέση το mining.

Και το τι γράφει ο καθένας σε ένα forum, δεν μου λέει κάτι, αν αυτό δεν συμβαδίζει με το πως ψηφίζει με το πορτοφόλι του.

Εκει συνήθως προκύπτουν και τα πολλά έλα μωρέ,ειδικά μιας και αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ούτε ένας κάτοχος rx 7000 κάρτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν έχουμε 15-20 παιχνίδια με RT θα παίρνουμε μόνο τα 3-4-5 που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά ??? Θα  κάνουμε το ίδιο και σε Raster ???? να διαλέγουμε μόνο αυτά που έχουν 15-20-30% διαφορά και να αφήνουμε από έξω τα υπόλοιπα 15-20 παιχνίδια που έχουν 2-3-10% διαφορά ???

Κάτι πινακάκια σαν το παρακάτω δηλαδή να μην το μετράμε ??? απλά να βλέπουμε μόνο τα 3-4 κάτω κάτω παιχνίδια που έχουν διαφορές 20-30-35% ???

Άρα με την ίδια λογική ο 5800X3D δεν είναι 4% slower αλλά 25-30% slower από τον 7600Χ ??

HWU-5800-X3-D-vs-7600-X-1080p.png

@Herald 

 

Για τι είσαι confused ρε μαν ?? με το RT δεν θέλετε το average σε 15-20 παιχνίδια αλλά μόνο τα 3-4 που έχουν 30-40% διαφορά ??

Είπα εγώ αυτό; Άλλο ο μέσος όρος από 30-40-50 παιχνίδια, και άλλο από 8, όπου τα 4/8 είναι πάνω από 26%. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ δεν θέλω τίποτα - απλά ξέρω ότι αν βγεί ένα παιχνίδι με σοβαρό RT μεθαύριο θα είμαι 50% πίσω με την 7900xtx - δυστηχώς δεν θα με σώσει ο μέσος όρος.

Η πρόταση "Η 7900xtx είναι 16% πίσω από την 4080 σε RT" είναι πέρα για πέρα λάθος απλά, αυτό τονίζω. Όταν στα μισά παιχνίδια που έχουν RT το bottleneck δεν είναι το RT τότε και η διαφορά που προκύπτει δεν είναι η διαφορά των 2 καρτών στο RT. Νομίζω είναι απλό αυτό που σου λέω. Σαν να συγκρίνεις 4090 με 4080 σε 720p και να συμπεραίνεις ότι η διαφορά τους είναι 10% ενώ έχεις μια CPU μπουκάλα μέχρι απέναντι

Το θέμα είναι ότι τα παιχνίδια με σοβαρό RT δεν τα λες playable ουτε με 4090 σε 4Κ(έκτος άμα βάλεις DLSS π.χ. στο perfomrance) άλλα μετά θα πέσει πολύ η ποιότητα τις εικόνας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εντάξει, το ότι δεν απαντάς στην ερώτηση μου δίνει να καταλάβω ότι έχεις καταλάβει τι σου λέω, απλά το παίζεις χαζός για να κάνεις πλάτες κλασσικά.

Στα review μια χαρά  τα μετράνε, εγώ με το συμπέρασμα που βγάζεις απτα review διαφωνώ. Όταν βλέπουμε review της 4090 σε 720p, πρέπει να κατανοήσουμε ότι το 5% διαφορά που βλέπουμε με την 3090 δεν μεταφράζεται σε "έχουν 5% διαφορά σε raster" αλλά σε "έχεις μπουκάλι μέχρι απέναντι κάπου άλλου". Το ίδιο ισχύει λοιπόν και με το RT στο farcry. Δεν μετράς διαφορές σε RT όταν αυτό που σε κόβει δεν είναι το RT

Για αρχή εγώ έκανα ερώτηση και απάντησες με ερώτηση,

Δεύτερο, το RT σε κόβει αφού χωρίς το RT είτε στο ένα παιχνίδι είτε και στα 20-30 θα βγάλεις παραπάνω fps χωρίς RT.

Και σε ξαναρωτάω, αν σε 3-4 παιχνίδια βγάζει 30-40% παραπάνω η 7900XTX από την 4080, θα πάρουμε μόνο αυτά τα παιχνίδια και θα αφήσουμε τα υπόλοιπα 30 γιατί αυτά είναι ποιο “βαριά”  σε IQ εφε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mkp είπε

Το θέμα είναι ότι τα παιχνίδια με σοβαρό RT δεν τα λες playable ουτε με 4090 σε 4Κ(έκτος άμα βάλεις DLSS π.χ. στο perfomrance) άλλα μετά θα πέσει πολύ η ποιότητα τις εικόνας.

Για πες κανά παράδειγμα παιχνιδιού που θέλει DLSS performance?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

Ο κ@λ@ς τους θα σφίξει αν μειωθεί ριζικά το demand, δηλαδή να πουλάνε μόνο σε enterprise, workstation και στο 1%. Τώρα συγνώμη που θα το πω υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί άρρωστοι με μεσαία εισοδήματα που είναι διατεθειμένοι να δώσουν 1-2 μισθούς  για να παίζουν παιχνιδάκια με την "απόλυτη εμπειρία", οπότε χεστήκανε. Εμένα δε θα μου καιγόταν καρφί για αυτό το φαινόμενο, αν δε κάναν ταυτόχρονα και market price shift στις χαμηλότερες κατηγορίες για παραπάνω κέρδος και να μπορούν ταυτόχρονα να πουλάνε το EOL last gen product τους στα ίδια msrp.

Αυτό θα φανεί τώρα που έφυγε το mining από την μέση ειδικά από του χρόνου με τις φθηνότερες κάρτες, και βλέπουμε και ορισμένα παιχνιδια που έχουν βγει πρόσφατα και έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε κάρτες γραφικών.

Αν πιστεύεις οτι ο περισσότερος κόσμος θα καθήσει να πληρώσει(ασχέτως forum πάντα)1000ρικα για 4070ti και 7900xt, απλά δεν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η AMD κάποια στιγμή με τις Hd4850/70, HD5850/70, HD6950/70, την πάρα πολύ καλή HD7950/70 είχε κάνει τρελό μπασιμο στην αγορά .

Με τιμές χώμα, τεχνολογία υπέρτερη και ολοκληρωμένα προϊόντα .

Το project όμως δεν βγήκε, μάντεψε γιατί, οπότε άλλαξε τροπάριο. 

Οπότε ....

Χρυσές εποχές, mass effect 1 το έπαιξα με 3870,  συνέχισα με crossfire 4850, 4890, 5870, 5870 crossfire, θυμάμαι μάλιστα ότι την 5870 την βάστηξα συνολικά τρία χρόνια και για κάποια περίεργη συγκυρία τότε είχε ακριβύνει και αρκετά στη διετία από την κυκλοφορία της. Πολύ καλές λύσεις και θυμάμαι ότι ο κόσμος τις στήριζε. Πάντα νόμιζα, χωρίς να το έχω μελετήσει ιδιαίτερα ότι ο κατήφορος ξεκίνησε με τους bulldozer και επηρέασε και το τμήμα των gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χρυσές εποχές, mass effect 1 το έπαιξα με 3870,  συνέχισα με crossfire 4850, 4890, 5870, 5870 crossfire, θυμάμαι μάλιστα ότι την 5870 την βάστηξα συνολικά τρία χρόνια και για κάποια περίεργη συγκυρία τότε είχε ακριβύνει και αρκετά στη διετία από την κυκλοφορία της. Πολύ καλές λύσεις και θυμάμαι ότι ο κόσμος τις στήριζε. Πάντα νόμιζα, χωρίς να το έχω μελετήσει ιδιαίτερα ότι ο κατήφορος ξεκίνησε με τους bulldozer και επηρέασε και το τμήμα των gpu.

Αυτό είναι σωστό, έριξαν το βάρος στον ΖΕΝ και άφησαν τα GPU πίσω γιατί δεν είχαν λεφτά και για τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Για αρχή εγώ έκανα ερώτηση και απάντησες με ερώτηση,

Δεύτερο, το RT σε κόβει αφού χωρίς το RT είτε στο ένα παιχνίδι είτε και στα 20-30 θα βγάλεις παραπάνω fps χωρίς RT.

Και σε ξαναρωτάω, αν σε 3-4 παιχνίδια βγάζει 30-40% παραπάνω η 7900XTX από την 4080, θα πάρουμε μόνο αυτά τα παιχνίδια και θα αφήσουμε τα υπόλοιπα 30 γιατί αυτά είναι ποιο “βαριά”  σε IQ εφε ??

Σε αυτό σου έχω απαντήσει ήδη από το 1ο πόστ, γιατί ήξερα που θα το πας. Αν τα επόμενα 3 - 4 παιχνίδια πάνε καλύτερα σε 7900, τα μεθεπόμενα 3-4 παιχνίδια θα πάνε καλύτερα σε 4080. Γιατί γενικά έτσι πάει η φάση και το ξέρουμε, αλλά δουλεύουν καλύτερα εδώ και άλλα εκεί.

Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει με το RT. Oπού υπάρχει παιχνίδι με σοβαρό RT πέφτει ανασκολοπισμός. Αν αύριο σου πώ "βγαίνει καινούργιο game full Path tracing", εσύ που θα πόνταρες τα λεφτά σου, ότι η διαφορά μεταξύ amd και nvidia θα είναι 3% που βγάζει στο FC6, 15% που βγάζει ο μέσος όρος ή στο 50%; Μεταξύ μας είμαστε, μην κρυβόμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε



Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει με το RT. Oπού υπάρχει παιχνίδι με σοβαρό RT πέφτει ανασκολοπισμός. Αν αύριο σου πώ "βγαίνει καινούργιο game full Path tracing", εσύ που θα πόνταρες τα λεφτά σου, ότι η διαφορά μεταξύ amd και nvidia θα είναι 3% που βγάζει στο FC6, 15% που βγάζει ο μέσος όρος ή στο 50%; Μεταξύ μας είμαστε, μην κρυβόμαστε

Σε αυτό το ΕΝΑ παιχνίδι θα είναι 30-40-50% η διαφορά, στα άλλα όμως 20-30 θα είναι 5%-%15 και αυτό πάντα βλέπουμε σε reviews. Εκτός αν εσύ προσωπικά θα παίζεις μόνο ΕΝΑ παιχνίδι οπότε εσύ προσωπικά θα δεις το review που έχει 20-30 παιχνίδια και θα κοιτάξεις μόνο το ΕΝΑ παιχνίδι που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Σε αυτό το ΕΝΑ παιχνίδι θα είναι 30-40-50% η διαφορά, στα άλλα όμως 20-30 θα είναι 5%-%15 και αυτό πάντα βλέπουμε σε reviews. Εκτός αν εσύ προσωπικά θα παίζεις μόνο ΕΝΑ παιχνίδι οπότε εσύ προσωπικά θα δεις το review που έχει 20-30 παιχνίδια και θα κοιτάξεις μόνο το ΕΝΑ παιχνίδι που σε ενδιαφέρει.

Μα αυτό το 1 παιχνίδι είναι που θα θέλει σοβαρές RT επιδόσεις για να παίξει.

Είμαι simple minded, οπότε κάνω απλές σκέψεις. Όταν όσο φορτώνεις ένα game σε RT, η διαφορά εκτοξεύεται όλο και περισσότερο, ε τότε δεν μπορεί η διαφορά τους σε RT να είναι 5 ή 10 ή 15%. It does not compute που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...