Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν έχουμε 15-20 παιχνίδια με RT θα παίρνουμε μόνο τα 3-4-5 που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά ??? Θα  κάνουμε το ίδιο και σε Raster ???? να διαλέγουμε μόνο αυτά που έχουν 15-20-30% διαφορά και να αφήνουμε από έξω τα υπόλοιπα 15-20 παιχνίδια που έχουν 2-3-10% διαφορά ???

Κάτι πινακάκια σαν το παρακάτω δηλαδή να μην το μετράμε ??? απλά να βλέπουμε μόνο τα 3-4 κάτω κάτω παιχνίδια που έχουν διαφορές 20-30-35% ???

Άρα με την ίδια λογική ο 5800X3D δεν είναι 4% slower αλλά 25-30% slower από τον 7600Χ ??

HWU-5800-X3-D-vs-7600-X-1080p.png

@Herald 

 

Για τι είσαι confused ρε μαν ?? με το RT δεν θέλετε το average σε 15-20 παιχνίδια αλλά μόνο τα 3-4 που έχουν 30-40% διαφορά ??

Γιατί πολύ απλά αυτά τα παιχνίδια είναι δείγμα ενός παιχνιδιού με πραγματικό και σχεδόν πάντα full RT set. Και συνεπαγόμενα προπομπός του τι πρέπει να περιμένουμε από τέτοιου είδους παιχνίδια. 

Ναι ο μέσος όρος περιλαμβάνει τα πάντα όπως και το "rt" τύπου FC6 ή παρόμοιων ports με υποτυπώδη χρήση και επειδή υπάρχουν και αυτά και θα υπάρχουν , όπως είπα πριν και εγώ ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του και επιλέγει τι θεωρεί ότι πρέπει να έχει η gpu που θέλει σαν feature set. 

Σε άλλους δεν αποτελει θέλγητρο το rt performance της 7900, άλλοι πάλι μπορεί να θεωρήσουν ότι θα είναι λίγα τα παιχνίδια που θα είναι με πλήρες RT set και θα προσπαθήσουν να πάρουν 7900XTX σε μια τιμή ελκυστική. 

Αλλά αν θες την άποψη μου τεχνικά δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό ποσοστό για το τι μέλλει γενέσθαι αυτό το ποσοστό στο μέσο ορο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά την ξανακοιταω και από εμφάνιση σκίζει.

Αυτό το total black με φτιάχνει πολύ.και το μέγεθος της .

Μακάρι να στρώσει με οδηγούς και να αποδώσει όπως πρέπει.Ισως κρατάνε απόδοση για 7950xtxh chip

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποια συγχωροχάρτια πάνε και έρχονται?

Βλέπεις πολλούς ''κόκκινους'' στο εδώ θέμα να τα γράφουν αυτά και να ειναι με το χέρι στην σκανδάλη να δώσουν 1500ευρώ πχ στο Πλαισιο να την πάρουν???

Οι περισσότεροι που σχολιάζουν στο εδώ θέμα(αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος),είτε έχουν πάρει ήδη gpu(πχ 4080/4090), είτε τους ήταν από την αρχή αδιάφορες και οι 2 κάρτες(7900),γιατί δεν διαθέτουν τόσα χρήματα για gpu(ειδικά με τις day one τιμές που θα δούμε),είτε κάνουν skip αυτή την γενιά.

Και να υπενθυμίσω ότι το εδώ θέμα, υποτίθεται αφορά όλες τις rx 7000 κάρτες. Δεν ειναι θέμα αποκλειστικά για 7900.

Βγήκαν οι 7900xt και 7900xtx. Είδαν οι περισσότεροι τι ρόλο βαράνε.

Από εκει και πέρα ο καθένας είτε προσπερνάει αν δεν ενδιαφέρεται(αφού πει την γνώμη του), είτε αν ενδιαφέρεται κάνει αναμονή να πέσει η τιμή/βελτιωθεί η διαθεσιμότητα αργότερα/φτιαχνούν τα όποια day one θέματα.

Καμια σχέση με αυτό το χάλι που γίνεται για άλλη μια φορα σε amd θέμα.

Οι κόκκινοι στο εδώ θέμα είναι το θέμα η η αντιμετώπιση που έχει η Amd;

Έλα μωρέ δεν πειράζει μάπα το rt, έλα μωρέ δεν πειράζει ας σβήνει που και που η οθονη, έλα μωρέ δεν πειράζει ας καίει τα κέρατα της σε idle, υπομονή θα φτιάξει, έλα ας μην έχει dlss2 η αντίστοιχη λύση του 3 ακόμη δεν τρέχει τίποτα. Δώστε χρόνο γιατί fine wine και τα σχετικά.

Για να μην πω για τα καραγκιοζιλίκια της παρουσίασης 

Αν θέλεις να είσαι οκ πρέπει να απαιτείς να είναι το προϊόν όπως πρέπει για να ανταγωνιστείς τον απέναντι ώστε να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός.

Δε σας πειράζει, οκ μαζί σας. Μην περιμένετε μετά να ρίξει τιμές ο άλλος.

Και επειδή ο @leros2004πιο πάνω ανέφερε ότι παρακαλάμε για να αγορασουμε nvidia φθηνοτερα, τα νεφρά μας μεταφορικά τα έχουμε δώσει ήδη στις εταιρίες.  Εγώ ήθελα κάρτα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και τα έδωσα στην Nvidia, ας είχε έτοιμη λύση αντίστοιχη η Amd όταν αγόρασα να τα έδινα εκεί. Δεν παρακαλάω για τίποτα, δε θα με σώσει καμία AMD, γιατί ούτε στις CPU με σώζει πλέον. Τα ίδια με Intel ζητάει πάνω κάτω και στο launch μέχρι να ξεφορτωθεί τους 5000 ζητούσε περισσότερα 

Δεν είναι καν θέμα του τι θα αγοράσω εγώ, αν αναγκάσουν ο ένας τον άλλον να ρίξει τιμές θα μπορείτε να αγοράσετε και εσείς μαζί με εμένα καλύτερα προϊόντα σε καλύτερες τιμές. Οπως ακριβως έκανε και στις cpu  Αν δεν το κατανοείς αυτό δε μπορώ να βοηθήσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Επειδή το βλέπω συχνά γραμμένο αυτό, θεωρώ ότι απέχει από την πραγματικότητα. Σίγουρα υπάρχει το brand name, υπάρχουν οι fanμπόηδες, αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτή την πετριά. Μπέσα στο γράφω ήμουνα έτοιμος για αγορά και δεν κόλωσα τόσο στις επιδόσεις, όσο στις αναφορές από παντού για προβληματικούς drivers, τους οποίους εντωμεταξύ νόμιζα ότι είχε στρώσει επειδή δεν άκουγα γκρίνια από τους κατόχους rdna2. Δες επι παραδείγματι πως πάνε οι πωλήσεις στις rdna2 από τότε που τιμολογήθηκαν σωστά.

Η AMD κάποια στιγμή με τις Hd4850/70, HD5850/70, HD6950/70, την πάρα πολύ καλή HD7950/70 είχε κάνει τρελό μπασιμο στην αγορά .

Με τιμές χώμα, τεχνολογία υπέρτερη και ολοκληρωμένα προϊόντα .

Το project όμως δεν βγήκε, μάντεψε γιατί, οπότε άλλαξε τροπάριο. 

Οπότε ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Γιατί η αναλογία που φέρνεις δεν στέκει.  Yπάρχουν παιχνίδια που δουλεύουν καλύτερα στις nvidia (η στον 5800x 3d που ανέφερες) και άλλα δουλεύουν καλύτερα στις amd (ή στον 7600x). Γιαυτό κοιτάμε τον μέσο όρο.

Σε RT δεν υπάρχουν παιχνίδια που δουλεύουν καλύτερα σε AMD. Απλά υπάρχουν παιχνίδια που δεν έχουν μπόλικα RT effects και γιαυτό φαίνεται μικρή η διαφορά. Δηλαδή αν πάρεις το FC6 και του ρίξεις αλλά 5 κιλά RT, η διαφορά με nvidia θα εκτοξευθεί, δεν θα μείνει ίδια. Προφανώς το FC6 έχει τόσα λίγα RT effects που μπορεί να μπουκαλιάζει το raster της κάρτας πρίν μπουκαλιάσει το RT, αυτό δεν σημαίνει ότι η διαφορά τους είναι 5%. 

Η πραγματική διαφορά τους σε RT θα φανεί σε κάτι που τρέχει path tracing, και εκεί η διαφορά σίγουρα δεν θα είναι 16%. Όποιος λέει κάτι τέτοιο ή ρομαντικός amdakias ή στο payroll (καλή ώρα σαν τον rollo που ανέφερες). Με εσένα δεν έχω αποφάσισει σε κάποια κατηγορία ανήκεις, με μπέρδεψες όταν είδα να ανεβάσεις bench με Intel + Nvidia :P 

 

Αυτά τα RT effects έχουν τα παιχνίδια αυτά μετράμε, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω θέλετε να κάνουν bench ΜΟΝΟ σε 2-3 παιχνίδια που έχουν πολλά RT effects άσχετα αν τα υπόλοιπα 10-20 παιχνίδια έχουν λιγότερα ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γιατί πολύ απλά αυτά τα παιχνίδια είναι δείγμα ενός παιχνιδιού με πραγματικό και σχεδόν πάντα full RT set. Και συνεπαγόμενα προπομπός του τι πρέπει να περιμένουμε από τέτοιου είδους παιχνίδια. 

Ναι ο μέσος όρος περιλαμβάνει τα πάντα όπως και το "rt" τύπου FC6 ή παρόμοιων ports με υποτυπώδη χρήση και επειδή υπάρχουν και αυτά και θα υπάρχουν , όπως είπα πριν και εγώ ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του και επιλέγει τι θεωρεί ότι πρέπει να έχει η gpu που θέλει σαν feature set. 

Σε άλλους δεν αποτελει θέλγητρο το rt performance της 7900, άλλοι πάλι μπορεί να θεωρήσουν ότι θα είναι λίγα τα παιχνίδια που θα είναι με πλήρες RT set και θα προσπαθήσουν να πάρουν 7900XTX σε μια τιμή ελκυστική. 

Αλλά αν θες την άποψη μου τεχνικά δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό ποσοστό για το τι μέλλει γενέσθαι αυτό το ποσοστό στο μέσο ορο

Δηλαδή αν η πολυψήφια των games δεν έχουν full RT effects δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό το review αν έχουμε και αυτά τα 15-20 και βγάλουμε τον μέσο όρο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι θελουν να παρουν NVIDIA θα παρουν NVIDIA και οσοι θελουν AMD θα παρουν AMD ο κοσμος να χαλασει, γιατι καθε φορα τα ιδια και τα ιδια;

Τωρα για καποια βιντεο στο YouTube που ουτε clickbait δεν αξιζει να τα πεις, αυτα ασχολιαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Αυτά τα RT effects έχουν τα παιχνίδια αυτά μετράμε, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω θέλετε να κάνουν bench ΜΟΝΟ σε 2-3 παιχνίδια που έχουν πολλά RT effects άσχετα αν τα υπόλοιπα 10-20 παιχνίδια έχουν λιγότερα ???

Eγώ δεν θέλω τίποτα - απλά ξέρω ότι αν βγεί ένα παιχνίδι με σοβαρό RT μεθαύριο θα είμαι 50% πίσω με την 7900xtx - δυστηχώς δεν θα με σώσει ο μέσος όρος.

Η πρόταση "Η 7900xtx είναι 16% πίσω από την 4080 σε RT" είναι πέρα για πέρα λάθος απλά, αυτό τονίζω. Όταν στα μισά παιχνίδια που έχουν RT το bottleneck δεν είναι το RT τότε και η διαφορά που προκύπτει δεν είναι η διαφορά των 2 καρτών στο RT. Νομίζω είναι απλό αυτό που σου λέω. Σαν να συγκρίνεις 4090 με 4080 σε 720p και να συμπεραίνεις ότι η διαφορά τους είναι 10% ενώ έχεις μια CPU μπουκάλα μέχρι απέναντι

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, leros2004 είπε

Τις μλκ τις κάνει και η nvidia, αλλά εκεί την επιβραβεύουμε με το πορτοφόλι μας.

Αν μείνουμε μια χρονιά με την παλιά κάρτα μπας και σφίξει λίγο ο κ@λ@ς τους, δεν... εκεί ..... 

Ο κ@λ@ς τους θα σφίξει αν μειωθεί ριζικά το demand, δηλαδή να πουλάνε μόνο σε enterprise, workstation και στο 1%. Τώρα συγνώμη που θα το πω υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί άρρωστοι με μεσαία εισοδήματα που είναι διατεθειμένοι να δώσουν 1-2 μισθούς  για να παίζουν παιχνιδάκια με την "απόλυτη εμπειρία", οπότε χεστήκανε. Εμένα δε θα μου καιγόταν καρφί για αυτό το φαινόμενο, αν δε κάναν ταυτόχρονα και market price shift στις χαμηλότερες κατηγορίες για παραπάνω κέρδος και να μπορούν ταυτόχρονα να πουλάνε το EOL last gen product τους στα ίδια msrp.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν η πολυψήφια των games δεν έχουν full RT effects δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό το review αν έχουμε και αυτά τα 15-20 και βγάλουμε τον μέσο όρο ??

Αν δεν βγεί ποτέ game με FULL RT effects τότε ο μέσος όρος του 15% είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικός. Από την στιγμή που βγαίνουν όμως, είναι πέρα για πέρα παραπλανητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eγώ δεν θέλω τίποτα - απλά ξέρω ότι αν βγεί ένα παιχνίδι με σοβαρό RT μεθαύριο θα είμαι 50% πίσω με την 7900xtx - δυστηχώς δεν θα με σώσει ο μέσος όρος.

Η πρόταση "Η 7900xtx είναι 16% πίσω από την 4080 σε RT" είναι πέρα για πέρα λάθος απλά, αυτό τονίζω. Όταν στα μισά παιχνίδια που έχουν RT το bottleneck δεν είναι το RT τότε και η διαφορά που προκύπτει δεν είναι η διαφορά των 2 καρτών στο RT. Νομίζω είναι απλό αυτό που σου λέω. Σαν να συγκρίνεις 4090 με 4080 σε 720p και να συμπεραίνεις ότι η διαφορά τους είναι 10% ενώ έχεις μια CPU μπουκάλα μέχρι απέναντι

Δηλαδή αν αύριο βγει ΕΝΑ παιχνίδι και είναι 40-50% πίσω η 4080 σε Raster από την 7900ΧΤΧ δεν θα μετράνε τα σημερινά αποτελέσματα ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν η πολυψήφια των games δεν έχουν full RT effects δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό το review αν έχουμε και αυτά τα 15-20 και βγάλουμε τον μέσο όρο ??

Εγώ μίλησα καθαρά για προσωπική κρίση , είναι θέμα αντίληψης να πάρει ότι δείγμα θεωρεί αντιπροσωπευτικο ο καθένας και ούτε φυσικά αντιτάχθηκα σε κανένα review γιατί τα ρίχνει στο τραπέζι.

Εγώ οταν έχεις ένα 40-60% διαφορά (ή και x2 performance αν δεις 4090) σε παιχνίδια με πραγματική χρήση RT δεν κοιτάω το μέσο όρο , άλλος μπορεί να σκέφτεται διαφορετικά και να λέει εμένα δεν με νοιάζει αυτά βλέπω , αυτά πιστεύω ότι θα συνεχίσω να βλέπω και για τα επομενα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν αύριο βγει ΕΝΑ παιχνίδι και είναι 40-50% πίσω η 4080 σε Raster από την 7900ΧΤΧ δεν θα μετράνε τα σημερινά αποτελέσματα ???

Ρε φίλε αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνεις. Αρχίζεις και με πείθεις για το payroll. 

Πάμε αργά αργά, σε φάση Λόλα να ένα μήλο.

Στο Farcry 6, τις κάρτες τις κόβει το RT? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε φίλε αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνεις. Αρχίζεις και με πείθεις για το payroll. 

Πάμε αργά αργά, σε φάση Λόλα να ένα μήλο.

Στο Farcry 6, τις κάρτες τις κόβει το RT? 

Και εγώ αδυνατώ να καταλάβω τι θέλετε να μετράμε στα review ,

Θέλετε να βάζουμε 2-3 games η 20-30 να βλέπουμε το average performance είτε είναι raster είτε είναι RT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...