Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ένα τελευταίο απο μένα:

Κάτω τα χέρια απο τον Αρκιν. (δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ εγώ αυτό)

Δεν ενοχλεί κανέναν, από τότε που άλλαξε στρατόπεδο έχει μεταμορφωθεί σε ένα πράο και μεστό χρήστη που παίζει τα παιχνίδια του, βάζει τα sharpen του και γούστο του καπέλο του. 

Μέχρι τότε, μαλώναμε τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ρομαντικός, είναι ευγενικός, υπομονετικός, τον κακοκάρδισα και δεν το ήθελα, αλλά εντάξει η επιμόνη στην αιρετική προσέγγιση, αλλά και στην κατάφορα μεροληπτική προσέγγιση είναι αν μη τι άλλο κουραστική κάποιες φορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Να προσθέσω το 20% από 4090...

Και αυτό, είναι 23,3% στο TPU, 25,7% στο HWU και ακόμα παραπάνω σε κάποια άλλα review.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Είναι ρομαντικός, είναι ευγενικός, υπομονετικός, τον κακοκάρδισα και δεν το ήθελα, αλλά εντάξει η επιμόνη στην αιρετική προσέγγιση, αλλά και στην κατάφορα μεροληπτική προσέγγιση είναι αν μη τι άλλο κουραστική κάποιες φορές.

Δεν είναι ο μόνος.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Και ένα τελευταίο απο μένα:

Κάτω τα χέρια απο τον Αρκιν. (δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ εγώ αυτό)

Δεν ενοχλεί κανέναν, από τότε που άλλαξε στρατόπεδο έχει μεταμορφωθεί σε ένα πράο και μεστό χρήστη που παίζει τα παιχνίδια του, βάζει τα sharpen του και γούστο του καπέλο του. 

Μέχρι τότε, μαλώναμε τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα :P 

Και το κυριοτερο απο ολα, παιζει σε 4κ 120+FPS με την 6800xt.
Oχι στο παλαιολιθικο 3840x2160 που παιζουμε εμεις και γινονται ολα τα reviews, στο μοντερνο 3440x1440 που οπως και να το δεις θα παρεις και μερικα FPS παραπανω λογο καινουργιλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ημουνα νιος και γερασα και ακομη κοντρες ATI-Nvidia διαβαζω λολ.. 😌

Οι μεν κατηγορουν τους δε και τουμπαλιν.. Ακομη θυμαμαι τις ατελειωτες κουβεντες στο anandtech με τον (T)rollo ειδικα και αλλους nvidia fans και τους απανταχου ATIκηδες της εποχης αρχες 2000..

Same shit different day..Oh well

 

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Rollo ήταν πληρωμένος από NVIDIA (Viral Marketing) να προμοτάρει τα προϊόντα της NVIDIA και να χαντακώνει του ανταγωνιστή (ΑΤΙ) . Έγινε χαμός μόλις μαθεύτηκε και έφαγε ban από όλα τα μεγάλα forums της εποχής.

Ήταν τότε που η NVIDIA είχε βγάλει και το NVIDIA FOCUS Program που έδινε τσάμπα hardware σε όσους έκαναν εγγραφή για να προμοτάρουν  τα προϊόντα της NVIDIA στα διάφορα Forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ilos είπε

Rivatuner έτρεχε πάντα με nvidia, τώρα τρέχει και με amd. Κακά τα ψέματα κανένα OSD δε παραμετροποιήται τόσο πολύ. Frame Time Graph, memory sharing με τρίτα προγράμμα (AIDA64) και παρακολούθηση extra αισθητήρων κλπ κλπ.

Επίσης 20 σελίδες σε 7-8 ώρες dafuq. Εντάξει ΓΤΠΚ ήταν το graph στα RDNA3 και μάλλον έχουν θέμα στους drivers σε κάποια games λόγω chiplet design but still.🤣

image.jpeg.c15e7490c889faf2bcceff6c93730cfb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη για την κυκλοφορία( 7900XTX & 7900XT) από ελληνικό κανάλι με πολλή γνώση! 

https://www.youtube.com/watch?v=S5F5EmklaZ8

Αξίζει να το παρακολουθήσετε

Επεξ/σία από aetos1988
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Rollo ήταν πληρωμένος από NVIDIA (Viral Marketing) να προμοτάρει τα προϊόντα της NVIDIA και να χαντακώνει του ανταγωνιστή (ΑΤΙ) . Έγινε χαμός μόλις μαθεύτηκε και έφαγε ban από όλα τα μεγάλα forums της εποχής.

Ήταν τότε που η NVIDIA είχε βγάλει και το NVIDIA FOCUS Program που έδινε τσάμπα hardware σε όσους έκαναν εγγραφή για να προμοτάρουν  τα προϊόντα της NVIDIA στα διάφορα Forums.

Τον θυμαμαι ναι το ξερω οτι ειχε φαει ban απο παντου μετα (smack smack shiny pipes lol)

Το ειπα απλα για να δειξω οτι οι εποχες αλλαζουν αλλα τα πραγματα ουσιαστικα τα ιδια μενουν, γιατι πληρωμενοι ή οχι καποιοι απλα βγαζουν ματια με την επιλεκτικη επιχειρηματολογια τους.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Επιμένει σε αυτό το 16% RT που είναι ξεκάθαρα παραπλανητικό, γιατί ναι μεν είναι ο μέσος όρος του TPU test, αλλά όταν έχεις 4 στα 8 να είναι πάνω από 28%, τότε δε μπορείς να μιλάς για μέσο όρο. Μπορείς να πεις στα μισά παιχνίδια η διαφορά είναι 30+% και στα άλλα μισά δεν υπάρχει διαφορά

 

Δηλαδή αν έχουμε 15-20 παιχνίδια με RT θα παίρνουμε μόνο τα 3-4-5 που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά ??? Θα  κάνουμε το ίδιο και σε Raster ???? να διαλέγουμε μόνο αυτά που έχουν 15-20-30% διαφορά και να αφήνουμε από έξω τα υπόλοιπα 15-20 παιχνίδια που έχουν 2-3-10% διαφορά ???

Κάτι πινακάκια σαν το παρακάτω δηλαδή να μην το μετράμε ??? απλά να βλέπουμε μόνο τα 3-4 κάτω κάτω παιχνίδια που έχουν διαφορές 20-30-35% ???

Άρα με την ίδια λογική ο 5800X3D δεν είναι 4% slower αλλά 25-30% slower από τον 7600Χ ??

HWU-5800-X3-D-vs-7600-X-1080p.png

@Herald 

 

Για τι είσαι confused ρε μαν ?? με το RT δεν θέλετε το average σε 15-20 παιχνίδια αλλά μόνο τα 3-4 που έχουν 30-40% διαφορά ??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Με συγχωρείς αλλά αυτό που γίνεται με την AMD δεν έχει ξαναγίνει. Συγχωροχάρτια πάνε και έρχονται το ένα μετά το άλλο. Σα να είμαστε μέτοχοι ένα πράγμα.

Και δεν πειράζει μωρέ και θα φτιάξουν τα πράγματα, δώστε λίγο χρόνο και θα δείτε και ας μην έχει αυτό κτλ κτλ. Κατ'ουσίαν ακυρώνουμε μόνοι μας το πλεονέκτημα που θεωρητικά μας προσφέρει ο ανταγωνισμός των εταιριών αφού δε μας απασχολεί αν η μια η η άλλη κάνει λάθος, φτάνει να είναι αυτή που μας κάνει κλικ.

Ποια συγχωροχάρτια πάνε και έρχονται?

Βλέπεις πολλούς ''κόκκινους'' στο εδώ θέμα να τα γράφουν αυτά και να ειναι με το χέρι στην σκανδάλη να δώσουν 1500ευρώ πχ στο Πλαισιο να την πάρουν???

Οι περισσότεροι που σχολιάζουν στο εδώ θέμα(αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος),είτε έχουν πάρει ήδη gpu(πχ 4080/4090), είτε τους ήταν από την αρχή αδιάφορες και οι 2 κάρτες(7900),γιατί δεν διαθέτουν τόσα χρήματα για gpu(ειδικά με τις day one τιμές που θα δούμε),είτε κάνουν skip αυτή την γενιά.

Και να υπενθυμίσω ότι το εδώ θέμα, υποτίθεται αφορά όλες τις rx 7000 κάρτες. Δεν ειναι θέμα αποκλειστικά για 7900.

Βγήκαν οι 7900xt και 7900xtx. Είδαν οι περισσότεροι τι ρόλο βαράνε.

Από εκει και πέρα ο καθένας είτε προσπερνάει αν δεν ενδιαφέρεται(αφού πει την γνώμη του), είτε αν ενδιαφέρεται κάνει αναμονή να πέσει η τιμή/βελτιωθεί η διαθεσιμότητα αργότερα/φτιαχνούν τα όποια day one θέματα.

Καμια σχέση με αυτό το χάλι που γίνεται για άλλη μια φορα σε amd θέμα. 

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πει την γνώμη του, θετική ή αρνητική. Δεν έχει όμως δικαίωμα να μπαίνει σε ένα θέμα και να το κάνει άνω κάτω με κόντρες και VS, όπως κάνουν ορισμένοι σε μόνιμη βάση.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εγώ κανένα θέμα γιατί δε χρησιμοποιώ το experience.

Άλλοι είχαν χοντρά θέματα.

 

Δεν είχα ποτέ. Μα ποτέ θέματα. Ούτε με αυτό ούτε με το adrenaline control center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

@Herald 

 

Για τι είσαι confused ρε μαν ?? με το RT δεν θέλετε το average σε 15-20 παιχνίδια αλλά μόνο τα 3-4 που έχουν 30-40% διαφορά ??

Γιατί η αναλογία που φέρνεις δεν στέκει.  Yπάρχουν παιχνίδια που δουλεύουν καλύτερα στις nvidia (η στον 5800x 3d που ανέφερες) και άλλα δουλεύουν καλύτερα στις amd (ή στον 7600x). Γιαυτό κοιτάμε τον μέσο όρο.

Σε RT δεν υπάρχουν παιχνίδια που δουλεύουν καλύτερα σε AMD. Απλά υπάρχουν παιχνίδια που δεν έχουν μπόλικα RT effects και γιαυτό φαίνεται μικρή η διαφορά. Δηλαδή αν πάρεις το FC6 και του ρίξεις αλλά 5 κιλά RT, η διαφορά με nvidia θα εκτοξευθεί, δεν θα μείνει ίδια. Προφανώς το FC6 έχει τόσα λίγα RT effects που μπορεί να μπουκαλιάζει το raster της κάρτας πρίν μπουκαλιάσει το RT, αυτό δεν σημαίνει ότι η διαφορά τους είναι 5%. 

Η πραγματική διαφορά τους σε RT θα φανεί σε κάτι που τρέχει path tracing, και εκεί η διαφορά σίγουρα δεν θα είναι 16%. Όποιος λέει κάτι τέτοιο ή ρομαντικός amdakias ή στο payroll (καλή ώρα σαν τον rollo που ανέφερες). Με εσένα δεν έχω αποφάσισει σε ποια κατηγορία ανήκεις, με μπέρδεψες όταν είδα να ανεβάσεις bench με Intel + Nvidia :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Screenshot_1.png

Μααααλιστα...οποτε οι 3Χ8 PIN απο 1100$ - 1200$...γιατί για να λειτουργήσουν στα προβλεπόμενα θέλουν και 3Χ8🤣🥴

 

Και τωρα το σωστό το κράξιμο το πρόστυχο...!!!!!!! (γιατί με εφαγε το Politically correctness και μενα το μλκ)

Ρε πατε καλά και εκει περα στην AMD??? Τσιγάρα πίνετε???? Έβαλε ο @λλος ο Κ@ριWλΙΣ 1500 ευρω την μλκια  του οταν δεν ειχε ανταγωνισμό και ακολουθείτε στην ίδια τιμή?

1500€ ρε φιλε?????

2πλή τιμή + μια RX6600(250€) δώρο, απο την 6800ΧΤ (εφτασε 620€ τελική)

σε επόμενη γενια ρε φίλε....? 140% τιμή πάνω για 65-70% πάνω σε επιδόσεις.....μαζι με το OC? Θα ήταν ασύμφορη για ΙΔΙΑ ΓΕΝΙΑ, οχι για επόμενη.....

Και συγκρίνω ενδοοικογενειακά για να μην ακούσω μλκιες απο τους μεν και τους δε....

 

Και είμαι σίγουρος οτι θα πέσει quote που θα λέει "χα 🥴χα 🥴 ειδες η κουλή AMD 🥴χα🥴χα" 🤢🤮

Καλά για την Nvidia δεν είχα μπει καν στον κόπο να σχολιάσω πριν κανα 2μηνο (μου φαινόταν αστείο)

ΡΕ ΡΕ ΡΕ ΡΕ ΡΕ.... τιμές πιο πάνω και απο Mining εποχή???? Ακριβυνε λέει το supermarket και οι πρώτες ύλες 🥴😡🤪

 

Και μου πέφτουν τα μαλλιά ρε φίλε, γιατί διαβάζω διαμάχες για το ποια αξίζει παραπάνω.....η πράσινη μαλκια με τα 1500€ ή η κόκκινη μλκια  με τα 1500€  ...... Εχει λέει 25% παραπάνω RT ή εχει λεει καλό control panel και FSR......

Ρε...δεν θέλω να το παίξω ουτε αναρχοπερίεργος ουτε ψωμι παιδεία ελευθερία, αλλά πραγματικά με αυτά που διαβαζω τους τελευταίους 2- 3 μήνες, καταλαβαίνω απόλυτα τις εταιρείες (και η δική μου δουλειά σχετική είναι εξάλλου.......να ψαχνω για μαλ.....εεε για αφοσιωμένους πελάτες)

Ελεγα βλέποντας τις τιμές των 4080....(αντε πες η 4090 είναι για πιο ευκατάστατο κόσμο...ενα μοντέλο είναι, παίζει και μόνο του οκ...)

...ελεγα ",1.500 € για μια καρτα-χαχα!? για μλκς ψάχνουνε ?" Ε, το δεύτερο σκέλος μου απαντήθηκε...😒

 

Σορρυ guys, δεν θα ξαναγκρινιάξω για τις τιμές, εχω γίνει γραφικός,  και ουτε θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά μου χει γυρίσει το ματι..... Και ουτε εχω παράπονο, μια χαρά αξιοπρεπές εισόδημα έχω, αλλά μου φαίνεται μου φαίνεται α π ι σ τ ε υ τ ο πως γίνονται normal συζητήσεις για 1500€ . Και θεωρούσα και μλκ τον εαυτό μου να δώσω 800€...

Μια μικρή εκτίμηση μόνο, και μπορεί να πέσω έξω....

ΔΕΝ εχει τοσος πολύς κόσμος τοσα πολλά χρήματα....οχι μονο εδω....γενικά....

Αυτά και σορρυ και πάλι.

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...