Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο το πράγμα το επιβεβαιωνει και το Steam Survey.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam?platform=pc

Direct12 gpus

rtx 3050 2.05%

rtx 3060 3.7% ,

rx 6600xt 0.4%

rx 6600 0.3%

Υπάρχουν κάπου διαθέσιμα δεδομένα ποιό είναι το πλήθος από το οποίο βγαίνουν τα ποσοστά που βλέπουμε στα survey του steam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Υπάρχουν κάπου διαθέσιμα δεδομένα ποιό είναι το πλήθος από το οποίο βγαίνουν τα ποσοστά που βλέπουμε στα survey του steam;

Οχι(ως τώρα). Εδώ ακομα και για steam χρήστες δεν υπάρχουν συνολικά επίσημα νούμερα ποσοι ειναι, παρα μόνο ποσοι ηταν ταυτόχρονα online σαν ρεκορ στα 28+ μύρια πριν κάτι μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το steam Hardware Survay είναι αρκετά αξιόπιστο αλλά πρέπει να ξέρεις τις λεπτομέρειες. ΠΧ μεγάλο ποσοστό στα survey  κάθε αρχές του μηνά είναι από χιλιάδες internet cafe στην Κίνα και γενικά στην Άπω Ανατολή και όχι από individual users στο σπίτι τους.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Το steam Hardware Survay είναι αρκετά αξιόπιστο αλλά πρέπει να ξέρεις τις λεπτομέρειες. ΠΧ μεγάλο ποσοστό στα survey  κάθε αρχές του μηνά είναι από χιλιάδες internet cafe στην Κίνα και γενικά στην Άπω Ανατολή και όχι από individual users στο σπίτι τους.  

Ετσι ειναι, και επειδη στα internet cafe θες λειτουργικότητα 24/7, δεν μπορεις να παίζεις με drivers και ρυθμισεις σαν χασομερης, βλέπουμε να κυριαρχούν οι nvidia. 

 

Δούλευα για χρονια σε internet cafe, ποτέ κανενας στο support (υπευθυνο για 80 καταστήματα) δεν προτεινε amd. Δια ροπάλου nvidia. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το Msrp  αφορά καθαρά τιμές σε Αμερικάνικη αγορά χωρις ΦΠΑ, εκτος αν η εταιρεια παρουσιάσει και τιμές σε ευρώ οι οποιες πάντα έχουν μέσα και τον ΦΠΑ της κάθε χώρας(βλέπε Playstation πχ).

Στις άλλες χώρες,πχ Ευρώπη προφανώς αυτο προσαρμοζεται ανάλογα την περιοδο(ισοτιμια Ευρω δολλαριου)και το ΦΠΑ της κάθε χωρας. Γιαυτο και οι 4090 απο 3ες εταιρειες, παιζουν πολύ ακριβότερα απο την 4090FE της ιδιας της Nvidia.

Οσο για το κενο στα 1000-1100ευρώ, αυτο μπορει να το καταλάβει και η ας πουμε 7900xt να ειναι μεταξυ 4080 και 4090.

Δεν χρειάζεται να πάμε στο αύριο και στο μεθαύριο.

Η Amd σήμερα, προσφέρει (ειδικά στις χαμηλότερες κατηγοριες που ενδιαφέρουν τους πιο πολλούς), καλύτερα και πιο συμφέροντα προιοντα απο την Nvidia.

Ανοιξε το link απο πάνω να δεις ομως τι αγοράζει η πλειοψηφια του κόσμου τουλάχιστον στην Αμερική.

Newegg αυτή την στιγμή η φθηνότερη rx 6600 Saphire pulse παιζει στα 219δολλάρια(εχει κουπονι 20δολλαρια), οταν η φθηνότερη rtx 3050 παιζει στα 299 που ειναι χειρότερη κάρτα της.

Ο καταναλωτής δεν αγοράζει πάντα το πιο vfm/καλύτερο.

Αυτο το πράγμα το επιβεβαιωνει και το Steam Survey.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam?platform=pc

Direct12 gpus

rtx 3050 2.05%

rtx 3060 3.7% ,

rx 6600xt 0.4%

rx 6600 0.3%

Δεν αμφιβάλλει κανείς για την κατάσταση στην αγορά σήμερα - αυτό όμως δεν αλλάζει σε μιά ημέρα.

1189026154_IntAmdShare.png.15450dfe1f2bb

 

Η AMD έχει μεγάλο δρόμο ακόμη και χωρίς να είναι τίποτε βέβαιο. Είχε ποστάρει ένα ωραίο video ο @Armoral λίγες σελίδες πιο πίσω - δεν είναι κάποιος μεγάλος και τρανός YTer αλλά μιλάει πολύ σωστά (IMHO). Ρίξε του ένα view αν έχεις χρόνο και διάθεση θα απαντήσει σε αρκετά από τα ερωτήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Το steam Hardware Survay είναι αρκετά αξιόπιστο αλλά πρέπει να ξέρεις τις λεπτομέρειες. ΠΧ μεγάλο ποσοστό στα survey  κάθε αρχές του μηνά είναι από χιλιάδες internet cafe στην Κίνα και γενικά στην Άπω Ανατολή και όχι από individual users στο σπίτι τους.  

Οκ η ανάγνωση και ερμηνεία των ποσοστών με ενδιαφέρει, τα ποσοστά μόνα τους δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ετσι ειναι, και επειδη στα internet cafe θες λειτουργικότητα 24/7, δεν μπορεις να παίζεις με drivers και ρυθμισεις σαν χασομερης, βλέπουμε να κυριαρχούν οι nvidia. 

 

Δούλευα για χρονια σε internet cafe, ποτέ κανενας στο support (υπευθυνο για 80 καταστήματα) δεν προτεινε amd. Δια ροπάλου nvidia. 

Καλά οκ αυτό ίσχυε παλιότερα, τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν τέτοια θέματα με την AMD εκτός από τις RDNA (RX5000) στις αρχές της διάθεσης τους.  Απλά η NVIDIA μπήκε γρηγορότερα στην αγορά της Κίνας και κατάφερε να εδραιωθεί στην αγορά των cyber Café, είναι τόσο μεγάλη η αγορά που πολλές φορές η NVIDIA βγάζει κάρτα μόνο για αυτήν την αγορά.

6 λεπτά πριν, morehp είπε

Οκ η ανάγνωση και ερμηνεία των ποσοστών με ενδιαφέρει, τα ποσοστά μόνα τους δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω...

Απλά πρέπει να γνωρίζεις ότι το Steam Hardware Survey δεν αποτυπώνει πωλήσεις GPU ανά μήνα αλλά το hardware που χρησιμοποιείται και έχει πρόσβαση στο Steam ανά μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλά οκ αυτό ίσχυε παλιότερα, τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν τέτοια θέματα με την AMD εκτός από τις RDNA (RX5000) στις αρχές της διάθεσης τους.  Απλά η NVIDIA μπήκε γρηγορότερα στην αγορά της Κίνας και κατάφερε να εδραιωθεί στην αγορά των cyber Café, είναι τόσο μεγάλη η αγορά που πολλές φορές η NVIDIA βγάζει κάρτα μόνο για αυτήν την αγορά.

Ρε συ, μια γενια περασε απο τις 5000,δεν περασαν πολλές να πεις οκ ολα καλα. Σκεψου να είχες 80 καταστηματα με 100 pc το καθενα και να τους πρότεινες καμια 5700xt. Ουτε σε 20 χρόνια δεν θα ξαναβρίσκες δουλειά. Από την εμπειρία μου σε καφε ξερω οτι οι nvidia τα τιναζαν λόγω vrms αμεσως μετα το περας της εγγύησης, αλλα μεχρι τοτε δεν κάνανε κιχ απο θεμα software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ, μια γενια περασε απο τις 5000,δεν περασαν πολλές να πεις οκ ολα καλα. Σκεψου να είχες 80 καταστηματα με 100 pc το καθενα και να τους πρότεινες καμια 5700xt. Ουτε σε 20 χρόνια δεν θα ξαναβρίσκες δουλειά. Από την εμπειρία μου σε καφε ξερω οτι οι nvidia τα τιναζαν λόγω vrms αμεσως μετα το περας της εγγύησης, αλλα μεχρι τοτε δεν κάνανε κιχ απο θεμα software. 

Παθόν δύο φορές με κάρτες Nvidia ( GTX 680 & GTX 780Ti) ευτυχώς εντός εγγύησης😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ, μια γενια περασε απο τις 5000,δεν περασαν πολλές να πεις οκ ολα καλα. Σκεψου να είχες 80 καταστηματα με 100 pc το καθενα και να τους πρότεινες καμια 5700xt. Ουτε σε 20 χρόνια δεν θα ξαναβρίσκες δουλειά. Από την εμπειρία μου σε καφε ξερω οτι οι nvidia τα τιναζαν λόγω vrms αμεσως μετα το περας της εγγύησης, αλλα μεχρι τοτε δεν κάνανε κιχ απο θεμα software. 

Επειδή έχω και εγώ αρκετή εμπειρία από GPU και γενικά σε hardware εδώ και 30+ χρόνια μπορώ να σου πω ότι τα τελευταία 10 χρόνια δεν παίζει θέμα με software στις AMD GPUs, εκτός από τις RDNA τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας τους.

Απλά έχει μείνει η λαδιά από παλιά και το κάνουν καραμέλα όλοι και το πιπιλάνε.

Και για να καταλαβαινόμαστε, έχω στήσει αρκετά net café και ναι παλιότερα βάζαμε NVIDIA γιατί έπαιζαν δίαφορες βλακείες με το software σε εποχές ATI (Rage Fury, RV3XX, HD2000 κλπ) . Από την σειρά HD3000 και μετά το software στις ATI/AMD έχει βελτιωθεί και σε πολλούς τομείς σήμερα έχει ξεπεράσει ακόμα και την NVIDIA.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως γενικοτερα την αναγνωρισημοτητα του brand της nvidia που (προφανως μεταφραζεται σε πωλησεις) που παρουσιαζει ο @Herald την εχω επιβεβαιωσει , περα απο στατιστικα,  απειρες φορες εκτος φορουμ.

Απο ολους τους γνωστους , φιλους κλπ που εχω εκτος φορουμ με το ζορι 10 - 15 να ξερουν τι ειναι καρτα γραφικων ( αφηστε, με τι παρεες εχω μπλεξει θα μου πειτε...) και ακουω  σχολια τυπου " εχω nvidia ( δεν εχει σημασια μοντελο, ηλικια κλπ), εσυ τι εχεις? 

Και οταν λεω Amd -χωρις περισσοτερες διευκρινησεις- μου λενε, ελα μωρε κριμα, γιατι δεν.πηρες nvidia....😒😶.

Η αν προτεινω καπου κατι μου λενε καρτα θελω nvidia ( ας ειναι και 1050 vs 6600xt)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Παντως γενικοτερα την αναγνωρισημοτητα του brand της nvidia που (προφανως μεταφραζεται σε πωλησεις) που παρουσιαζει ο @Herald την εχω επιβεβαιωσει , περα απο στατιστικα,  απειρες φορες εκτος φορουμ.

Απο ολους τους γνωστους , φιλους κλπ που εχω εκτος φορουμ με το ζορι 10 - 15 να ξερουν τι ειναι καρτα γραφικων ( αφηστε, με τι παρεες εχω μπλεξει θα μου πειτε...) και ακουω  σχολια τυπου " εχω nvidia ( δεν εχει σημασια μοντελο, ηλικια κλπ), εσυ τι εχεις? 

Και οταν λεω Amd -χωρις περισσοτερες διευκρινησεις- μου λενε, ελα μωρε κριμα, γιατι δεν.πηρες nvidia....😒😶.

Η αν προτεινω καπου κατι μου λενε καρτα θελω nvidia ( ας ειναι και 1050 vs 6600xt)

Η 3050 πρεπει να ειναι οτι πιο σκουπιδι εχει κυκλοφορησει σε αυτην την γενια . 

Παρολα αυτα βλεπεις να εχει πανω απο 2% στο steam . 

Το marketing ειναι το πιο σημαντικο πλεον που υπαρχει τοσο casual κοινο που δεν ξερει που παν τα τεσσερα. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι τοσο αναγνωρισιμότητα του brand οσο οτι η Amd βαράει χαρταετο στο κομματι του να προωθει/διαφημίζει τις κάρτες της.

Ενα ψωρο πινακάκι έβγαλε για να τονισει το value στις κάρτες, και σε αυτό δεν πρόσεξαν καν τα fps στις ακριβότερες.

Τι αναγνωρισιμότητα και πράσινα άλογα. Οι περισσότεροι εκτος forum, δεν ξέρουν καν οτι η Amd εχει παρουσιαση αρχες του μήνα.

Εστω οτι προσπερνάμε το κομμάτι των drivers, πως να προτιμήσει κάποιος τις κάρτες της, οταν δεν γνωριζει καν οτι υπάρχουν?

Εχει κυκλοφορήσει η πιο πρόσφατη κάρτα της η 6700 10gb απο το καλοκαιρι, και με το ζορι να βρεις reviews στο internet για αυτην, οπως και για το refresh που έκανε με τις xx50.

Αυτα βλέπει ο πέτσινος και στις φθηνότερες κάρτες δεν κουνάει βλέφαρο στις τιμές, μιας και συνεχιζουν να πουλάνε οι 3060 κανονικά.

Ωριστε και για σας τους high end άδες, η 6900XT εχει φτάσει σε χρήματα την 3070ti, και πάλι η 3070ti πουλάει παραπάνω.

Και κάτι πολύ σημαντικό που δεν αναφέρεται πλέον.

Δυστηχώς οι Amd κάρτες ενας απο τους λόγους που δεν αξιζει να δωσεις παρα πολλά χρήματα, ειναι γιατι έχουν μικρότερη ζήτηση/χειρότερη μεταπώληση σε σχέση με Amd. Αυτο φυσικά πιανει περισσότερο τις ακριβότερες κάρτες, παρά τις φθηνότερες mid range.image.png.9e01e68d6300184f1f66509eae664bc2.png

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπαμε τις προηγουμενες μερες και σβηστηκανε τα ποστς,μην αρχισουμε παλι τα ιδια.

5700ΧΤ 450ε μπαμ σε σε μια νυχτα σε 6900ΧΤ 1500ε

απο που κι ως που λιζα?

ο πετσινος πηγε πρωτα 700 με 780ti,εδωσε καινοτομια και νεες τεχνολογιες ,ειναι πρωτοπορος.Η λιζα εεε? κορνιζα.

αν δω amd 7000 πανω απο 800ε καλυτερα να σκασω 1000 για 3080 12 GB παρα να επικροτησω την αυθαιρεσια της amd.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...