Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rivatuner έτρεχε πάντα με nvidia, τώρα τρέχει και με amd. Κακά τα ψέματα κανένα OSD δε παραμετροποιήται τόσο πολύ. Frame Time Graph, memory sharing με τρίτα προγράμμα (AIDA64) και παρακολούθηση extra αισθητήρων κλπ κλπ.

Επίσης 20 σελίδες σε 7-8 ώρες dafuq. Εντάξει ΓΤΠΚ ήταν το graph στα RDNA3 και μάλλον έχουν θέμα στους drivers σε κάποια games λόγω chiplet design but still.🤣

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πιάστηκαν τα δάχτυλα μου να πατάω Alt + R και OSD δεν είδα.

Είναι μέρος του προαιρετικού Geforce Experience;

Αυτού που τώρα θέλει registration και που κάποιους drivers πριν προκαλούσε προβλήματα στο σύστημα;

Εγώ πάντως το ASUS GPU Tweak III έχω για όλα. Tuning, curve UV και OSD.

Ναι geforce experience. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατί στο forum εδώ και χρόνια ανέκαθεν υπήρχε οπαδισμός υπέρ της nvidia(πολλοί περισσότεροι κάτοχοι φυσικά),και κάθε φορά ορισμένοι ψάχνουν αφορμή(όπως τώρα καλή ώρα)για να μπουν σε Amd θέμα για να αρχίσουν το κράξιμο και να το κάνουν άνω κάτω.

Δεν ειναι τυχαίο που τις περισσότερες φορές διαβάζες και για κοκκινούς οπαδούς αλλά όχι για πράσινους, παρόλο που στο forum οι περισσότεροι οπαδοί που χάλαγαν και τα θέματα ήταν κυρίως πράσινοι.

Η επιθεση στον Arkin και στον κάθε Arkin ειναι απλά αφορμή/πάτημα για να συνεχίσει το κράξιμο.

Αυτά βλέπουν μετά και όσοι απλά παρακολουθούν τα θέματα, γιαυτό και αποφεύγουν να σχολιάσουν.

Εδώ και χρόνια συνέχεια η ιδια ιστορία.

Τέλος, μαρέσει που ορισμένοι πέφτουν απο τα σύννεφα με τις τιμές απο το Πλαισιο, λές και το Πλαισιο είχε ποτέ καλές τιμές πέραν απο περιοδους εκπτώσεων.

850ευρώ έχουν την 6700xt πχ, σε ποιον προκαλεί εντύπωση η τιμή της 7900xtx?

Με συγχωρείς αλλά αυτό που γίνεται με την AMD δεν έχει ξαναγίνει. Συγχωροχάρτια πάνε και έρχονται το ένα μετά το άλλο. Σα να είμαστε μέτοχοι ένα πράγμα.

Και δεν πειράζει μωρέ και θα φτιάξουν τα πράγματα, δώστε λίγο χρόνο και θα δείτε και ας μην έχει αυτό κτλ κτλ. Κατ'ουσίαν ακυρώνουμε μόνοι μας το πλεονέκτημα που θεωρητικά μας προσφέρει ο ανταγωνισμός των εταιριών αφού δε μας απασχολεί αν η μια η η άλλη κάνει λάθος, φτάνει να είναι αυτή που μας κάνει κλικ.

Και δεν αναφέρομαι στον Arkin προσωπικά γιατί είναι πολύ μετρημένος και ευγενικός και μου αρέσει που υπερασπίζεται με γνώση και πάθος αυτό πιστεύει ούτε σε κανέναν άλλον, απλά σα συμπεριφορά απέναντι σε εταιρία που χρεώνει για τα προϊόντα της δεν την κατανοώ.

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πιάστηκαν τα δάχτυλα μου να πατάω Alt + R και OSD δεν είδα.

Είναι μέρος του προαιρετικού Geforce Experience;

Αυτού που τώρα θέλει registration και που κάποιους drivers πριν προκαλούσε προβλήματα στο σύστημα;

Εγώ πάντως το ASUS GPU Tweak III έχω για όλα. Tuning, curve UV και OSD.

Πότε είχες θέματα με το geforce experience lol?

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Rivatuner έτρεχε πάντα με nvidia, τώρα τρέχει και με amd. Κακά τα ψέματα κανένα OSD δε παραμετροποιήται τόσο πολύ. Frame Time Graph, memory sharing με τρίτα προγράμμα (AIDA64) και παρακολούθηση extra αισθητήρων κλπ κλπ.

Επίσης 20 σελίδες σε 7-8 ώρες dafuq. Εντάξει ΓΤΠΚ ήταν το graph στα RDNA3 και μάλλον έχουν θέμα στους drivers σε κάποια games λόγω chiplet design but still.🤣

Σωστά. Πάμε στο αλλο θεμα να τα κάνουμε... κι εκεί.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

amd fanboy είσαι και εσύ αφού το λέει ο morehp και τσάμπα να τις δίναν καλύτερη μια 3050 σάπιο πράμα... χάλασες τα λεφτά σου αντί να πάρεις μια 980ti που έλεγε και το άλλο το τζιμάνι

btw δε καταλαβαίνω γιατί γίνετε τέτοια επίθεση στον arkin ούτε εγώ συμφωνώ τουλάχιστον για τις νέες κάρτες αλλα μιλάει όμορφα ούτε ειρωνεύτηκε κανέναν...

Fanboy δεν ήμουν ποτέ ούτε έχω σκοπό να γίνω.

Είμαι fanboy της τσέπης μου η αλήθεια είναι και ας την πονάω που και που.

Οι περισσότερες κάρτες μου ήταν nvidia αλλά όταν μου δίνει η amd ένα καλο προϊόν σε καλύτερη τιμή γιατί να πω όχι ? αρκεί να μου το δίνει και να μην μου το βγάζει από την μύτη να δουλέψει σωστά και όχι πάλι μετά από αρκετούς μήνες οδηγών κτλ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου για όποιον τον ενδιαφέρει: Ως κάτοχος 6900xt, δεν ψήνομαι για αναβάθμιση σε xtx (για την xt ούτε λόγος προφανώς). Οκ θα έχω καλύτερο raster (έως 50% βαριά) αλλά clain... Θα ρίχνω 2-3 βαριά και ανούσια settings σε παιχνίδια που συνήθως σου εξοικονομούν μπόλικο performance και τέλος, σιγά μη σκάσω. Αντίθετα η προοπτική μιας 4080 μου φαντάζει πολύ πιο ελκυστική μιας και η διαφορά σε rt θα είναι χαοτική (σε σχέση με την τωρινή μου κάρτα εννοώ προφανώς) όταν θα πέσει κοντά στα 1000€ και εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά μέχρι τότε.

Πάμε σε άλλο θέμα τώρα. Την έχετε πέσει στον Arkin και του κάνετε bullying, trolling όπως θέλετε πείτε το εκμεταλλευόμενοι την ευγένεια του. Καταρχάς οι περισσότεροι από εσάς που το κάνετε παραδοσιακά βλέπετε amd logo και κάνετε λες και βλέπετε τη σβάστικα των ναζί. Το πιο αστείο όμως και για αυτό σας τρολλάρουν και εσάς με τη σειρά σας είναι ότι δεν ξέρετε ουσιαστικά τίποτα για αυτήν (πέρα από όσα διαβάζετε δεξιά και αριστερά και φυσικά κυρίως τα αρνητικά - μη χάσετε ευκαιρία). Δεν έχετε ιδέα τι είναι το ris και το chill, δεν ξέρετε καν πως είναι το adrenaline και φυσικά το mpt είναι για όσους έχουν μεταπτυχιακό σε εξωγήινες τεχνολογίες, σε αντίθεση φυσικά με το afterburner που είναι 1 λεπτό υπόθεση (το ξέρω btw). Για το fsr mod ας μην μιλήσουμε καλύτερα, αυτά είναι για ανώμαλους Pc users, εμείς είμαστε απλοί άνθρωποι θέλουμε κονσόλες που είναι plug and play χωρίς ρυθμίσεις και κουραφέξαλα ...oh wait. Σε κάθε θέμα της amd συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Κάποιοι mods θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν λίγο την κατάσταση διότι έχει ξεφτιλιστεί το θέμα.

Επανέρχομαι στο θέμα: Εννοείται ότι εφ' όσον επιλυθούν τα θέματα που υπάρχουν οι 7900xtx και xt είναι μια χαρά κάρτες, απλά όχι τα λεφτά που κοστολογεί η amd. Το ίδιο ισχύει και για την 4080 της nvidia η οποία προφανώς είναι ελκυστικότερη περίπτωση, εφόσον η διαφορά της τιμής με τις amd δεν είναι μεγάλη.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου για όποιον τον ενδιαφέρει: Ως κάτοχος 6900xt, δεν ψήνομαι για αναβάθμιση σε xtx (για την xt ούτε λόγος προφανώς). Οκ θα έχω καλύτερο raster (έως 50% βαριά) αλλά clain... Θα ρίχνω 2-3 βαριά και ανούσια settings σε παιχνίδια που συνήθως σου εξοικονομούν μπόλικο performance και τέλος, σιγά μη σκάσω. Αντίθετα η προοπτική μιας 4080 μου φαντάζει πολύ πιο ελκυστική μιας και η διαφορά σε rt θα είναι χαοτική (σε σχέση με την τωρινή μου κάρτα εννοώ προφανώς) όταν θα πέσει κοντά στα 1000€ και εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά μέχρι τότε.

ΑΓΟΡΙ μου, αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με συγχωρείς αλλά αυτό που γίνεται με την AMD δεν έχει ξαναγίνει. Συγχωροχάρτια πάνε και έρχονται το ένα μετά το άλλο. Σα να είμαστε μέτοχοι ένα πράγμα.

Και δεν πειράζει μωρέ και θα φτιάξουν τα πράγματα, δώστε λίγο χρόνο και θα δείτε και ας μην έχει αυτό κτλ κτλ. Κατ'ουσίαν ακυρώνουμε μόνοι μας το πλεονέκτημα που θεωρητικά μας προσφέρει ο ανταγωνισμός των εταιριών αφού δε μας απασχολεί αν η μια η η άλλη κάνει λάθος, φτάνει να είναι αυτή που μας κάνει κλικ.

Και δεν αναφέρομαι στον Arkin προσωπικά γιατί είναι πολύ μετρημένος και ευγενικός και μου αρέσει που υπερασπίζεται με γνώση και πάθος αυτό πιστεύει ούτε σε κανέναν άλλον, απλά σα συμπεριφορά απέναντι σε εταιρία που χρεώνει για τα προϊόντα της δεν την κατανοώ.

Πότε είχες θέματα με το geforce experience lol?

Σωστά. Πάμε στο αλλο θεμα να τα κάνουμε... κι εκεί.:D

Συγχωροχάρτι θεωρείτε όταν επιβραβεύεις τα σκ@τ@ που βγάζουν με το  beta testing σου και με το πορτοφόλι σου. 

Αμα πιάσουμε λοιπόν τις πωλήσεις,  ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει..

Κατά γενική ομολογία, το μένος κατά της AMD  πηγάζει απο την ανικανότητας της να ανταγωνιστεί στα ίσα την nvidia μπας και γλιτώσετε κανά νεφρό κάθε χρόνο. Προφανώς και καλύτερη κάρτα να βγάλει πάλι nvidia θα αγοράζαμε.

Αυτό δεν πηγαίνει σε σένα, αν κατάλαβα καλά με 4090 είσαι, σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει ανταγωνισμός, παίζει μόνη της έτσι και αλλιώς. 

Οι υπόλοιπες κατηγορίες πληρώνουν την νύφη για την ώρα..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουνα νιος και γερασα και ακομη κοντρες ATI-Nvidia διαβαζω λολ.. 😌

Οι μεν κατηγορουν τους δε και τουμπαλιν.. Ακομη θυμαμαι τις ατελειωτες κουβεντες στο anandtech με τον (T)rollo ειδικα και αλλους nvidia fans και τους απανταχου ATIκηδες της εποχης αρχες 2000..

Same shit different day..Oh well

Λες και δεν θα παρει ο καθενας οτι λεει η λογικη και η τσεπη του.. Ποιον προσπαθειτε να πεισετε δεν καταλαβαινω.. 

Οκ να συζητησουμε για τα συν και τα πλην ενος launch, για τα νουμερα, ομως ο κοσμος εχει αντιληψη και καταλαβαινει, χαζος δεν ειναι.. 

Ναι δεν αποτελουν θελγητρο ολα τα features για ολους, αλλα προς Θεου επειδη μιλαμε για καρτες γραφικων απο 1000 ευρω και πανω μην προσπαθειτε να πεισετε κανενα οτι αυτος που θα τις παρει δεν ειναι enthusiast επειδη θα δωσει 1000 ευρω αντι για 2000 ευρω και οτι την συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των χρηστων δεν τους ενδιαφερουν τα extra features.. Αν ηταν ετσι θα μεναμε με ενα pc απλα καλο και θα περναμε κονσολα.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

 Προφανώς και καλύτερη κάρτα να βγάλει πάλι nvidia θα αγοράζαμε.

Επειδή το βλέπω συχνά γραμμένο αυτό, θεωρώ ότι απέχει από την πραγματικότητα. Σίγουρα υπάρχει το brand name, υπάρχουν οι fanμπόηδες, αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει αυτή την πετριά. Μπέσα στο γράφω ήμουνα έτοιμος για αγορά και δεν κόλωσα τόσο στις επιδόσεις, όσο στις αναφορές από παντού για προβληματικούς drivers, τους οποίους εντωμεταξύ νόμιζα ότι είχε στρώσει επειδή δεν άκουγα γκρίνια από τους κατόχους rdna2. Δες επι παραδείγματι πως πάνε οι πωλήσεις στις rdna2 από τότε που τιμολογήθηκαν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται bulling στον @Arkin . Η θέση που υποστηρίζει είναι αιρετική όμως. Όταν όλοι (ακόμα και ο HWU) έχουν κατακρίνει το launch και την απόδοση, ο @Arkin ψάχνει από εδώ και από εκεί για να δικαιολογήσει. Επιμένει σε αυτό το 16% RT που είναι ξεκάθαρα παραπλανητικό, γιατί ναι μεν είναι ο μέσος όρος του TPU test, αλλά όταν έχεις 4 στα 8 να είναι πάνω από 28%, τότε δε μπορείς να μιλάς για μέσο όρο. Μπορείς να πεις στα μισά παιχνίδια η διαφορά είναι 30+% και στα άλλα μισά δεν υπάρχει διαφορά. Επίσης επέμενε στην αρχή να γράφει για +10% raster ενώ είναι είτε 0 είτε 3,5 είτε 5%, ανάλογα το review. Δεν είδα κανένα review με διαφορά 10%. Μετά επιχειρηματολόγησε για το O/C, λες και οι O/C εκδόσεις με τα 4slot coolers θα κάνουν ίδια τιμή. Συν ότι κι εκεί παραπλάνησε, αφού και οι 4080 παίρνουν overclock. Τελικά παραδέχτηκε πως μιλάμε για μία διαφορά 5% υπέρ της 7900XTX σε overclock. Συν ότι δεν είναι θεμιτό να βγάζουμε συμπεράσματα με O/C, γιατί δεν είναι όλα τα τσιπάκια ίδια. Και στο τέλος έβαλε μέσα UV, RIS και δε ξέρω τι άλλο.

Κι εγώ είμαι υπέρ του να σπάσει ο τσαμπουκάς του πέτσινου, αλλά δυστυχώς δε γίνεται με τέτοιο προϊόν και τέτοιο launch.

 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε γίνεται bulling στον @Arkin . Η θέση που υποστηρίζει είναι αιρετική όμως. Όταν όλοι (ακόμα και ο HWU) έχουν κατακρίνει το launch και την απόδοση, ο @Arkin ψάχνει από εδώ και από εκεί για να δικαιολογήσει. Επιμένει σε αυτό το 16% RT που είναι ξεκάθαρα παραπλανητικό, γιατί ναι μεν είναι ο μέσος όρος του TPU test, αλλά όταν έχεις 4 στα 8 να είναι πάνω από 28%, τότε δε μπορείς να μιλάς για μέσο όρο. Μπορείς να πεις στα μισά παιχνίδια η διαφορά είναι 30+% και στα άλλα μισά δεν υπάρχει διαφορά. Επίσης επέμενε στην αρχή να γράφει για +10% raster ενώ είναι είτε 0 είτε 3,5 είτε 5%, ανάλογα το review. Δεν είδα κανένα review με διαφορά 10%. Μετά επιχειρηματολόγησε για το O/C, λες και οι O/C εκδόσεις με τα 4slot coolers θα κάνουν ίδια τιμή. Συν ότι κι εκεί παραπλάνησε, αφού και οι 4080 παίρνουν overclock. Τελικά παραδέχτηκε πως μιλάμε για μία διαφορά 5% υπέρ της 7900XTX σε overclock. Συν ότι δεν είναι θεμιτό να βγάζουμε συμπεράσματα με O/C, γιατί δεν είναι όλα τα τσιπάκια ίδια. Και στο τέλος έβαλε μέσα UV, RIS και δε ξέρω τι άλλο.

Κι εγώ είμαι υπέρ του να σπάσει ο τσαμπουκάς του πέτσινου, αλλά δυστυχώς δε γίνεται με τέτοιο προϊόν και τέτοιο launch.

 

Να προσθέσω το 20% από 4090...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...