Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, morehp είπε

Μα προσπαθώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα του control panel και μόνο ειρωνίες βλέπω. Είναι κάτι που το χρειάζομαι συνέχεια, πρέπει να είναι όμορφο (σχετικό, αλλοι γουστάρουν RIS άλλοι όχι), και στην τελική είναι κριτήριο για να αγοράσω ένα προϊον που καλά καλά δεν δουλεύει; Ας φτιάξουν πρώτα τα τέρατα bug και μετά έχει ο γιαραμπης

Πλεονέκτημα είναι να κάνεις εγκατάσταση 2 προγραμμάτων (Afterburner & riva tuner), απο το να τα έχεις όλα με τους drivers μαζί?
Έχουμε και λέμε:

Drivers
Geforce Xperience
Afterburner
Riva Tuner

με το καλημέρα τρέχουν 4 πράγματα μαζί.

Μπορεί να έχει 1000 στραβά η amd να κράζουμε, αλλά όχι να κράζουμε και τους adrenaline. 
 

Φυσικά με το που βγάλει κάτι παρόμοιο η nvidia θα γυρίσει η μπιφτέκα μπαμ μπαμ... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισό λεπτό μην τρελαθούμε.

Πρώτα πρώτα αν αποδίδει σαν 4090 μπορεί και να καίει ρεύμα σαν 4090. Γιατί το δεχόμαστε στη 4090 αυτό και όχι σε μια καρτα που αποδίδει κοντά της;

Δεύτερον @Arkin σε παρακαλώ μην αναφέρεις αυτό το μείον 16 σε rt γιατί άλλο το rt του Farcry και άλλο του metro exodus η του CB. Είναι σαν να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας χρησιμοποιώντας τους αριθμούς που επιλέγουμε εμείς. Επίσης μιλάς για μέσες τιμές.

Τρίτον οι τιμές είναι καλές, παρόλα αυτά όπως είπα και χθες beta testing με gpu στο χιλιάρικο και πάνω σε θα κάνω. Αυτά στο παρελθόν που έτρωγα ώρες για σταθερό, uc ov. Ούτε θα ασχοληθώ με RIS η FSR MOD η ότι MOD βγει γιατί ναι μπορεί να είναι εύκολο αλλά δε θα το κάνω και δεν έχω διάθεση να κάνω τη δουλειά της Amd η της Nvidia εγώ.

Τέταρτον επειδή όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, μη μειώνουμε το RT ότι και καλά δεν υπάρχει όταν κάθε παιχνίδι τελευταία έχει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάποια υλοποίηση raytracing μονο και μόνο επειδή η AMD δεν τα πάει καλά εκεί.

Εντάξει μην κράζουμε μόνο, πρώτη προσπάθεια με chiplets, οι AIB κάρτες ειναι σημαντικά καλύτερες και ακριβότερες και υπάρχει κόσμος εκεί έξω που θέλει AMD πως να το κάνουμε. Δικαίωμα τους να φάνε τα μάτια τους στο troubleshooting αν αυτό θέλουν η αυτό συμβεί για να υποστηρίξουν την εταιρία. Εγώ αν μιλούσα για βασικό PC θα επέλεγα την 4080,  για το PC του υιού γιατί όχι θα επέλεγα την AMD για να δω πως παίζει. Ειδικά στα 1300 με 1500 ευρώ που θα παιξουν αυτές 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Πλεονέκτημα είναι να κάνεις εγκατάσταση 2 προγραμμάτων (Afterburner & riva tuner), απο το να τα έχεις όλα με τους drivers μαζί.
Έχουμε και λέμε:

Drivers
Geforce Xperience
Afterburner
Riva Tuner

με το καλημέρα τρέχουν 4 πράγματα μαζί.

Μπορεί να έχει 1000 στραβά η amd να κράζουμε, αλλά όχι να κράζουμε και τους adrenaline. 
 

Φυσικά με το που βγάλει κάτι παρόμοιο η nvidia θα γυρίσει η μπιφτέκα μπαμ μπαμ... 

Τo riva tuner δεν χρειάζεται. Drivers / control panel / experience όλα μαζί πάνε. Μόνο το AB χρειάζεται επιπλέον αν θες να παίξεις με OC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νομιζα οτι μου την ειπες εκεινη την ωρα αλλα δεν εγραψα τιποτα ειρωνικο. Και εδω απο την αρχη ανεφερα υπομονη ειναι τελειως νεα αρχιτεκτονικη λογικο πρωτο καιρο να εχει καποια θεματα οπως με τις καταναλωσεις σε συγκεκριμενα σεναρια που ειδαμε. Αν δεν διορθωθουν μετα απο 2-3 driver releases? Μαζι με σενα θα κραξουμε μαζι και ολο το φορουμ αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησουν ετσι. Οι RDNA 2 ειναι υποδειγμα stability οποτε κατι κανουν καλα εκει στην AMD. Γιατι να μην εχουμε μια παρομοια εμπειρια και εδω? Και με το FSR 2 τιμησαν τους πελατες τους και γενικα προσπαθουν γιατι καποιοι ειπαν οτι εχει παραιτηθει δεν νομιζω οτι ισχυει αντιθετως η προσπαθεια φαινεται παντου. Εχεις παιξει με MPT και ξερεις τι μπορει να κανει γιατι καποιοι αλλοι θα μας τρελανουν εδω μεσα. 

Όχι δεν στην είπα διότι εγώ το διάβασα λάθος.

Μιας και όπως λες οι rdna2 έφτασαν σε ένα πολύ καλό επίπεδο σε όλα τους .

Περίμενα και εγώ και άλλοι πιθανοί αγοραστές ένα προϊόν έτοιμο σε όλα του.Σιγουρα κάποιες ατέλειες ως καινούρια αρχιτεκτονική θα υπήρχαν άλλα όχι αυτά που διαβάζουμε.

Τεσπα θα δούμε στην πορεία αλλά με σωστή τιμή και όχι αυτά τα χάλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και η 6900 στην αρχή δεν με ενθουσίασε .Όταν πήρα στα χέρια μου όμως την toxic extreme και αργότερα και την strix top.Ειχαν βγει και αρκετοί οδηγοί και με το mptool έγινε τρομερή δουλειά.Οι κάρτες είχαν πάει σε άλλο level,αλλά εδώ μπαίνει ο παράγοντας αλλά.Ειχαν περάσει αρκετοί μήνες μέχρι να έρθουν σε αυτό το επίπεδο.

amd fanboy είσαι και εσύ αφού το λέει ο morehp και τσάμπα να τις δίναν καλύτερη μια 3050 σάπιο πράμα... χάλασες τα λεφτά σου αντί να πάρεις μια 980ti που έλεγε και το άλλο το τζιμάνι

btw δε καταλαβαίνω γιατί γίνετε τέτοια επίθεση στον arkin ούτε εγώ συμφωνώ τουλάχιστον για τις νέες κάρτες αλλα μιλάει όμορφα ούτε ειρωνεύτηκε κανέναν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι οκ. Σίγουρα, αν ψάχνεις την άκρη, άλλο έγραψα πριν, για +50 πυρήνα και +1000 στις μνήμες δεν θες ούτε τα δύο λεπτά.

30 δεύτερα χρειάζονται. Άμα θες 6 προφίλ και την άκρη του γκρεμού για ένα .....% επιπλέον οκ, δεκτό.

Εγώ έχω 4 profile αλλά μα τη μπαναγία κανά τέταρτο με πήρε να τα σετάρω όλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τo riva tuner δεν χρειάζεται. Drivers / control panel / experience όλα μαζί πάνε. Μόνο το AB χρειάζεται επιπλέον αν θες να παίξεις με OC. 

για να έχεις απεικόνιση θερμοκρασιών κτλ κτλ δεν πρέπει να τρέχει το riva tuner? 

Τον καιρό που χρησιμοποιούσα το AB με την 1080, έπρεπε να εγκατασταθεί και αυτό για να παίξει σωστά το AB. 

Αν έχει αλλάξει γράψε λάθος.

Επίσης έγραψα να τρέχουν στο παρασκήνιο 4 πράγματα, η διαδικασία της εγκατάσταση προφανώς είναι γελοία δουλειά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Όχι δεν στην είπα διότι εγώ το διάβασα λάθος.

Μιας και όπως λες οι rdna2 έφτασαν σε ένα πολύ καλό επίπεδο σε όλα τους .

Περίμενα και εγώ και άλλοι πιθανοί αγοραστές ένα προϊόν έτοιμο σε όλα του.Σιγουρα κάποιες ατέλειες ως καινούρια αρχιτεκτονική θα υπήρχαν άλλα όχι αυτά που διαβάζουμε.

Τεσπα θα δούμε στην πορεία αλλά με σωστή τιμή και όχι αυτά τα χάλια 

Τα MCM απο οτι φαινεται δεν ειναι πανακεια ειναι κατι τελειως νεο και κανεις μας δεν περιμενε day one τελειος stable drivers. Θα στρωσουν? Το ελπιζουμε ολοι. Το μονοπωλιο ποτε δεν ευνοησε κανεναν. Οσον αφορα τις τιμες οπως πρεπει να πεσει 200 ευρω η xtx ετσι πρεπει να πεσει και η 4080 γιατι και εκεινη εχει χαλια τιμη συγκριτικα με αυτα που προσφερει. Το VFM αντι να ανεβει απο την προηγουμενη γενια πηγε στον πατο λογο του scalping που κανουν οι εταιριες προς εμας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

για να έχεις απεικόνιση θερμοκρασιών κτλ κτλ δεν πρέπει να τρέχει το riva tuner? 

Τον καιρό που χρησιμοποιούσα το AB με την 1080, έπρεπε να εγκατασταθεί και αυτό για να παίξει σωστά το AB. 

Αν έχει αλλάξει γράψε λάθος.

Επίσης έγραψα να τρέχουν στο παρασκήνιο 4 πράγματα, η διαδικασία της εγκατάσταση προφανώς είναι γελοία δουλειά  

Ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

btw δε καταλαβαίνω γιατί γίνετε τέτοια επίθεση στον arkin ούτε εγώ συμφωνώ τουλάχιστον για τις νέες κάρτες αλλα μιλάει όμορφα ούτε ειρωνεύτηκε κανέναν...

Γιατί στο forum εδώ και χρόνια ανέκαθεν υπήρχε οπαδισμός υπέρ της nvidia(πολλοί περισσότεροι κάτοχοι φυσικά),και κάθε φορά ορισμένοι ψάχνουν αφορμή(όπως τώρα καλή ώρα)για να μπουν σε Amd θέμα για να αρχίσουν το κράξιμο και να το κάνουν άνω κάτω.

Δεν ειναι τυχαίο που τις περισσότερες φορές διαβάζες και για κοκκινούς οπαδούς αλλά όχι για πράσινους, παρόλο που στο forum οι περισσότεροι οπαδοί που χάλαγαν και τα θέματα ήταν κυρίως πράσινοι.

Η επιθεση στον Arkin και στον κάθε Arkin ειναι απλά αφορμή/πάτημα για να συνεχίσει το κράξιμο.

Αυτά βλέπουν μετά και όσοι απλά παρακολουθούν τα θέματα, γιαυτό και αποφεύγουν να σχολιάσουν.

Εδώ και χρόνια συνέχεια η ιδια ιστορία.

Τέλος, μαρέσει που ορισμένοι πέφτουν απο τα σύννεφα με τις τιμές απο το Πλαισιο, λές και το Πλαισιο είχε ποτέ καλές τιμές πέραν απο περιοδους εκπτώσεων.

850ευρώ έχουν την 6700xt πχ, σε ποιον προκαλεί εντύπωση η τιμή της 7900xtx?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα MCM απο οτι φαινεται δεν ειναι πανακεια ειναι κατι τελειως νεο και κανεις μας δεν περιμενε day one τελειος stable drivers. Θα στρωσουν? Το ελπιζουμε ολοι. Το μονοπωλιο ποτε δεν ευνοησε κανεναν. Οσον αφορα τις τιμες οπως πρεπει να πεσει 200 ευρω η xtx ετσι πρεπει να πεσει και η 4080 γιατι και εκεινη εχει χαλια τιμη συγκριτικα με αυτα που προσφερει. Το VFM αντι να ανεβει απο την προηγουμενη γενια πηγε στον πατο λογο του scalping που κανουν οι εταιριες προς εμας. 

Το ότι είναι νέα αρχιτεκτονική δε σημαίνει ότι θα πρέπει να έχει θέματα. Την πληρώνεις αδρά την κάρτα δε στη χαρίζουν.

Αν μου τη δώσουν δωρεάν το δέχομαι. Να κάνω υπομονή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το ότι είναι νέα αρχιτεκτονική δε σημαίνει ότι θα πρέπει να έχει θέματα. Την πληρώνεις αδρά την κάρτα δε στη χαρίζουν.

Αν μου τη δώσουν δωρεάν το δέχομαι. Να κάνω υπομονή.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leros2004 είπε

για να έχεις απεικόνιση θερμοκρασιών κτλ κτλ δεν πρέπει να τρέχει το riva tuner? 

Τον καιρό που χρησιμοποιούσα το AB με την 1080, έπρεπε να εγκατασταθεί και αυτό για να παίξει σωστά το AB. 

Αν έχει αλλάξει γράψε λάθος.

Επίσης έγραψα να τρέχουν στο παρασκήνιο 4 πράγματα, η διαδικασία της εγκατάσταση προφανώς είναι γελοία δουλειά  

Αν θες να εχεις το osd του ab ναι θελει riva, αλλα μπορείς να τρεχεις με alt+r αυτο της nvidia. Εγω δεν τρεχω osd ετσι και αλλιως, oled 👀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν θες να εχεις το osd του ab ναι θελει riva, αλλα μπορείς να τρεχεις με alt+r αυτο της nvidia. Εγω δεν τρεχω osd ετσι και αλλιως, oled 👀

Πιάστηκαν τα δάχτυλα μου να πατάω Alt + R και OSD δεν είδα.

Είναι μέρος του προαιρετικού Geforce Experience;

Αυτού που τώρα θέλει registration και που κάποιους drivers πριν προκαλούσε προβλήματα στο σύστημα;

Εγώ πάντως το ASUS GPU Tweak III έχω για όλα. Tuning, curve UV και OSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...