Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Εντωμεταξύ, με βάση αυτά τα γραφήματα, αν η 4070 ti βγει στα 799$ (ή ακόμα και στα 899$ που ήταν να βγει εξαρχής) και έχει ίδια απόδοση με την 3090 ti, την 7900 ΧΤ την έχει βγάλει DOA με μόνο αγκάθι την vram.

Για 799$ την κόβω εγώ πάντως, εκτός αν κάνει κανα μεγάλο μπαμ ο πέτσας και την βγάλει στα 699$ να μας τρελάνει.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.f8b4a254b8036ff2b75f4ae49ab4280a.png

image.png.e3620035d53a9e47af3c8492aa7290da.png

 

Η 4070ti ισως παιξει 799 αν και την βλεπω για 899. Η 4070 θα παιξει στα 599 η 699. Μακαρι να ερθει η 4070ti στην τιμη που γραφεις αλλα το θεωρω παρα πολυ δυσκολο. Αλλα μακαρι οπως ειπες να γινει σκληρος ανταγωνισμος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Πιστεύω γνωρίζεις πως τα παιχνίδια σχεδιάζονται από ανθρώπους που θέλουν να επιτύχουν ένα συγκεκριμένο οπτικό αποτέλεσμα. Ολα αυτά που περιγράφεις είναι για τα μάτια και το μονιτορ σου και μόνο 👀

Οπως ειπα και στον herald δοκιμασε το απλα μια δοκιμη τσαμπα ειναι και μου λες οπως και το fsr mod. Αν δεν σου κανει προσπερασε το απλο ειναι δεν μας επιβαλλει κανεις τιποτα σε αυτη τη ζωη. Εγω αγαπω RIS και το εχω ξανα πει ποσο underrated feature ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, morehp είπε

Η μεγάλη διαφορά είναι πως δεν χρειάζομαι control panel και μπλιμπλικια. Οποιος θέλει να πείθει τον εαυτό του πως του προσφέρει κάτι και είναι αξιόλογο κριτήριο να έχεις μια κάρτα είναι μια χαρά

Το Λιζάκι έχει προνοήσει για όλους, έχεις επιλογή για minimal εγκατάσταση χωρίς τα πολλά πολλά...

Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς ποτέ afterburner ε ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Το Λιζάκι έχει προνοήσει για όλους, έχεις επιλογή για minimal εγκατάσταση χωρίς τα πολλά πολλά...

Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς ποτέ afterburner ε ? 

Ενίοτε το χρησιμοποιώ, έχει κάποια δυσκολία το afterburner να το εγκαταστήσεις και να το δουλέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Εντωμεταξύ, με βάση αυτά τα γραφήματα, αν η 4070 ti βγει στα 799$ (ή ακόμα και στα 899$ που ήταν να βγει εξαρχής) και έχει ίδια απόδοση με την 3090 ti, την 7900 ΧΤ την έχει βγάλει DOA με μόνο αγκάθι την vram.

Για 799$ την κόβω εγώ πάντως, εκτός αν κάνει κανα μεγάλο μπαμ ο πέτσας και την βγάλει στα 699$ να μας τρελάνει.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.f8b4a254b8036ff2b75f4ae49ab4280a.png

image.png.e3620035d53a9e47af3c8492aa7290da.png

 

Περιμένεις να δώσει κάρτα με το 78% του die size της 4080 στο 58% της τιμής της;
Πέρα από αυτό μιλάμε για κάρτα με απόδοση 3080, εντελώς αδιάφορο προϊον ακόμα και στα 850 ευρώ τελική όταν παίζουν εδώ και μήνες μτχ 3080 στα 600 ευρώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Οχι μαλλον διαβαστηκε αλλιως. Ειπες οτι η 4090 περνει 10fps. Και σου εγραψα Η 4090 ναι η 4080 δεν νομιζω να περνει τοσο. Δεν ηταν καποιο λαθος ισως διαβαστηκε ετσι. Με MPT και undervolt θα γινονται και θα κρατανε 3+ghz ανετα. Κλασικα αν δεν μπει χερι προκοπη δεν βλεπεις. Εδω και χρονια. 

Αυτό είπα γράψε λάθος διότι διάβασα λάθος εγώ.

Πάμε στα της κάρτας.

Και η 6900 στην αρχή δεν με ενθουσίασε .Όταν πήρα στα χέρια μου όμως την toxic extreme και αργότερα και την strix top.Ειχαν βγει και αρκετοί οδηγοί και με το mptool έγινε τρομερή δουλειά.Οι κάρτες είχαν πάει σε άλλο level,αλλά εδώ μπαίνει ο παράγοντας αλλά.Ειχαν περάσει αρκετοί μήνες μέχρι να έρθουν σε αυτό το επίπεδο.

Εάν δώσει η αμδ τους σωστούς οδηγούς απόδοσης γρήγορα και δουλεύουν αρμονικά με το αντίστοιχο mptool ,ίσως εκεί δούμε ωραία πράγματα και φυσικά με μια καλή τοπ υλοποίηση στην σωστή τιμή.

Προς το παρών όμως έχουμε ένα προϊόν όχι τόσο ολοκληρωμένο με πολλές ατέλειες σε οδηγούς και με πολλά ΘΑ ΘΑ στο κομματι τεχνολογίας της κάρτας τα οποία θα τα δούμε μέσα στο 23' από τα λεγόμενά τους στην παρουσίαση.Τιμες Ελλάδας στις ref. απαγορευτικές(οι καστομ θα ξεφεύγουν) σε σχέση με τον ανταγωνισμό (4080) η οποία είναι έτοιμη day one από οδηγούς και νέες τεχνολογίες.

Δεν μου αρέσει να καταδικάζω ένα προϊόν και πιστεύω ότι μετά από δύο τρεις σωστούς οδηγούς και mptool μια π.χ strix / toxic θα μπορέσει να δώσει σε απόδοση αυτό που περιμέναμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ab θέλει 70 δευτερόλεπτα να στηθεί μία φορά μέχρι να αλλάξεις κάρτα. Αν κάνεις και λίγο oc ώστε να μην είναι στα όρια η κάρτα, άρα να μην επηρεάζεται η σταθερότητα από αλλαγή drivers, μιλάμε για 2 λεπτά δουλειά + λίγο testing μια κι έξω για όσο έχεις την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Το ab θέλει 70 δευτερόλεπτα να στηθεί μία φορά μέχρι να αλλάξεις κάρτα. Αν κάνεις και λίγο oc ώστε να μην είναι στα όρια η κάρτα, άρα να μην επηρεάζεται η σταθερότητα από αλλαγή drivers, μιλάμε για 2 λεπτά δουλειά + λίγο testing μια κι έξω για όσο έχεις την κάρτα.

Έχω αλλάξει 3 φορές OC μετά από αλλαγή drivers. Μια φορά μάλιστα δεν κατάφερνα καν να μπω στα windows και πέρασα backup image πριν την αλλαγή driver...
Σε δύο λεπτά δεν βρίσκεις τίποτα, θες μια μέρα φουλ για να βρεις το μέγιστο που να ειναι και σταθερό σε όλα τα σενάρια. Αν δε πας να στήσεις και άλλα προφιλ για full effiiciency ή διαφορετικά για RTX και σκέτο ραστερ, πας και για 2η μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Το ab θέλει 70 δευτερόλεπτα να στηθεί μία φορά μέχρι να αλλάξεις κάρτα. Αν κάνεις και λίγο oc ώστε να μην είναι στα όρια η κάρτα, άρα να μην επηρεάζεται η σταθερότητα από αλλαγή drivers, μιλάμε για 2 λεπτά δουλειά + λίγο testing μια κι έξω για όσο έχεις την κάρτα.

Μα προσπαθώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα του control panel και μόνο ειρωνίες βλέπω. Είναι κάτι που το χρειάζομαι συνέχεια, πρέπει να είναι όμορφο (σχετικό, αλλοι γουστάρουν RIS άλλοι όχι), και στην τελική είναι κριτήριο για να αγοράσω ένα προϊον που καλά καλά δεν δουλεύει; Ας φτιάξουν πρώτα τα τέρατα bug και μετά έχει ο γιαραμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Αυτό είπα γράψε λάθος διότι διάβασα λάθος εγώ.

Πάμε στα της κάρτας.

Και η 6900 στην αρχή δεν με ενθουσίασε .Όταν πήρα στα χέρια μου όμως την toxic extreme και αργότερα και την strix top.Ειχαν βγει και αρκετοί οδηγοί και με το mptool έγινε τρομερή δουλειά.Οι κάρτες είχαν πάει σε άλλο level,αλλά εδώ μπαίνει ο παράγοντας αλλά.Ειχαν περάσει αρκετοί μήνες μέχρι να έρθουν σε αυτό το επίπεδο.

Εάν δώσει η αμδ τους σωστούς οδηγούς απόδοσης γρήγορα και δουλεύουν αρμονικά με το αντίστοιχο mptool ,ίσως εκεί δούμε ωραία πράγματα και φυσικά με μια καλή τοπ υλοποίηση στην σωστή τιμή.

Προς το παρών όμως έχουμε ένα προϊόν όχι τόσο ολοκληρωμένο με πολλές ατέλειες σε οδηγούς και με πολλά ΘΑ ΘΑ στο κομματι τεχνολογίας της κάρτας τα οποία θα τα δούμε μέσα στο 23' από τα λεγόμενά τους στην παρουσίαση.Τιμες Ελλάδας στις ref. απαγορευτικές(οι καστομ θα ξεφεύγουν) σε σχέση με τον ανταγωνισμό (4080) η οποία είναι έτοιμη day one από οδηγούς και νέες τεχνολογίες.

Δεν μου αρέσει να καταδικάζω ένα προϊόν και πιστεύω ότι μετά από δύο τρεις σωστούς οδηγούς και mptool μια π.χ strix / toxic θα μπορέσει να δώσει σε απόδοση αυτό που περιμέναμε.

Νομιζα οτι μου την ειπες εκεινη την ωρα αλλα δεν εγραψα τιποτα ειρωνικο. Και εδω απο την αρχη ανεφερα υπομονη ειναι τελειως νεα αρχιτεκτονικη λογικο πρωτο καιρο να εχει καποια θεματα οπως με τις καταναλωσεις σε συγκεκριμενα σεναρια που ειδαμε. Αν δεν διορθωθουν μετα απο 2-3 driver releases? Μαζι με σενα θα κραξουμε μαζι και ολο το φορουμ αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησουν ετσι. Οι RDNA 2 ειναι υποδειγμα stability οποτε κατι κανουν καλα εκει στην AMD. Γιατι να μην εχουμε μια παρομοια εμπειρια και εδω? Και με το FSR 2 τιμησαν τους πελατες τους και γενικα προσπαθουν γιατι καποιοι ειπαν οτι εχει παραιτηθει δεν νομιζω οτι ισχυει αντιθετως η προσπαθεια φαινεται παντου. Εχεις παιξει με MPT και ξερεις τι μπορει να κανει γιατι καποιοι αλλοι θα μας τρελανουν εδω μεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, hln3 είπε

Περιμένεις να δώσει κάρτα με το 78% του die size της 4080 στο 58% της τιμής της;
Πέρα από αυτό μιλάμε για κάρτα με απόδοση 3080, εντελώς αδιάφορο προϊον ακόμα και στα 850 ευρώ τελική όταν παίζουν εδώ και μήνες μτχ 3080 στα 600 ευρώ.
 

Ναι γιατί ως γνωστόν, το "εκτός αν κάνει κανα μεγάλο μπαμ και μας τρελάνει" σημαίνει "ναι περιμένω να την βγάλει στα 699$"

Ωραίος

899$ ήταν να βγει σαν 4080, στα 799$ σαν 4070 ti δεν είναι και απίθανο να την βγάλει, εκεί είπα ότι το κόβω να βγαίνει

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Έχω αλλάξει 3 φορές OC μετά από αλλαγή drivers. Μια φορά μάλιστα δεν κατάφερνα καν να μπω στα windows και πέρασα backup image πριν την αλλαγή driver...
Σε δύο λεπτά δεν βρίσκεις τίποτα, θες μια μέρα φουλ για να βρεις το μέγιστο που να ειναι και σταθερό σε όλα τα σενάρια. Αν δε πας να στήσεις και άλλα προφιλ για full effiiciency ή διαφορετικά για RTX και σκέτο ραστερ, πας και για 2η μέρα.

Ναι οκ. Σίγουρα, αν ψάχνεις την άκρη, άλλο έγραψα πριν, για +50 πυρήνα και +1000 στις μνήμες δεν θες ούτε τα δύο λεπτά.

30 δεύτερα χρειάζονται. Άμα θες 6 προφίλ και την άκρη του γκρεμού για ένα .....% επιπλέον οκ, δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα αγορασω για αναβαθμιση απο αυτη που εχω οταν κρινω οταν χρειαζεται. Το 15% σε RT συνολικα ειναι πολυ λιγο για τα 200 ευρω που ζητανε. Δεν εχω σκοπο να παιξω 2077 ουτε control στα κοντα οποτε και 100% πανω RT να εχουν 2 παιχνιδια δεν θα κανει τη διαφορα. FC 6 που το θελω αμεσα παει πολυ καλα. Δοκιμασε RIS καποια στιγμη και μου λες. Τα υπολοιπα τα γνωριζεις.

Δεν είναι 16% η διαφορά σε RT, μπορεί να είναι αυτός ο μέσος όρος των παιχνιδιών στο τεστ του TPU, αλλά όταν έχεις παιχνίδια σε αυτή τη λίστα που έχουν διαφορά 26,5% (Deathloop), 30% (Control),  33% (Metro Exodus) και 45,5% στο CP77, δηλαδή 4 στα 8 είναι πάνω από 26%, δε μπορείς να αναφέρεσαι στο μέσο όρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...