Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Σοβαρα δεν γνωριζεις γιατι ψαρωσα για λιγο. 

Σοβαρά, που να ξέρω τι είναι  αυτά, googlara τώρα που τα είπες και κάτι για sharpening και περίεργα βρήκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκατσα διάβασα και εγώ τα αμέτρητα post είδα βιντεάκια και reviews από διαφορους "youtubers"  ήμουν από τους πιο αισιόδοξους εδώ μέσα για την κόκκινη και τελικά αυτό που βλέπω δε μου αρέσει καθόλου...  η xtx με παρόμοιο raster με την 4080 και πολύ χειρότερο rt στη τιμή που πάνε να την πλασάρουν είναι χειρότερα παπατζιλίκια και από αυτά που πήγε να πλασάρει ο πέτσινος (4080 12gb) την έβγαλε ο άλλος μονότερμα με τα λάθη του και η άλλη πέταξε τη μπάλα άουτ...

και πάει στο διάλο ο πέτσας παίζει μπάλα μονος του τα τσακάλια αντί να δώσουν κάτι δυνατό να του πάρουν το sclap στο χιλιάρικο δώσαν μούφα κάρτες δε πειράζει ας πάρει το λιζάκι από τα 3 το μεσαίο...αν βγει κάνα παιχνίδι τις προκοπης 4080 και άγιος ο θεός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Σοβαρά, που να ξέρω τι είναι  αυτά, googlara τώρα που τα είπες και κάτι για sharpening και περίεργα βρήκα

Radeon image sharpening

Το κοντρόλ πάνελ κάπως έτσι είναι, δεν ξέρω αν λες αυτό

Spoiler

image.png.04963058340638fac08236b459cb2b16.png

 

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Radeon image sharpening

Το κοντρόλ πάνελ κάπως έτσι είναι, δεν ξέρω αν λες αυτό

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.04963058340638fac08236b459cb2b16.png

 

Μάλλον διαφορετικό είναι αυτό που μου δείχνεις, δεν είμαι και σίγουρος, παράτησα κάθε πιθανότητα να ασχολήθω με αυτό το πράμα που έχω για control panel στο laptop :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μάλλον διαφορετικό είναι αυτό που μου δείχνεις, δεν είμαι και σίγουρος, παράτησα κάθε πιθανότητα να ασχολήθω με αυτό το πράμα που έχω για control panel στο laptop :P 

adrenalin λεγεται αυτό, εσύ μάλλον έχεις catalyst

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dreamerchris είπε

adrenalin λεγεται αυτό, εσύ μάλλον έχεις catalyst

Έχω κάτι φουτουριστικό σαν αυτό που έβαλε ο alexandros παραπάνω, αλλά μάλλον δεν είναι ακριβώς το ίδιο, δεν είμαι σίγουορος. Πάντως είναι πέρα από τα όρια του usability - δεν την πάλεψα. 

5600h έχει το laptop αν βοηθάει. Τέσπα, offtopic :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Σοβαρά, που να ξέρω τι είναι  αυτά, googlara τώρα που τα είπες και κάτι για sharpening και περίεργα βρήκα

Καλά, το RIS είναι @@ριές του Arkin που θέλει έξτρα-κέτσαπ-μουστάρδα-αλλοίωση εικόνας με έξτρα sharpening. 🤐

Αλλά τα integrated-OSD/GPU/VRAM tuning-fine tuning και βέβαια το όμορφο control panel είναι τρομερά ατού για τον power user. Για τον morehp βέβαια δεν κάνουν γιατί θα τον κουράσει η αντίθεση κόκκινου-σκούρου γκρι στο πάνελ και προτιμά την plug'n'play εμπειρία XP-πέτσινος (που βέβαια θα πρέπει να εγκαταστήσει MSI Afterburner κτλ κτλ κτλ αλλά κατά τα άλλα το MPT τον ζόρισε) 😋 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, το RIS είναι @@ριές του Arkin που θέλει έξτρα-κέτσαπ-μουστάρδα-αλλοίωση εικόνας με έξτρα sharpening. 🤐

Αλλά τα integrated-OSD/GPU/VRAM tuning-fine tuning και βέβαια το όμορφο control panel είναι τρομερά ατού για τον power user. Για τον morehp βέβαια δεν κάνουν γιατί θα τον κουράσει η αντίθεση κόκκινου-σκούρου γκρι στο πάνελ και προτιμά την plug'n'play εμπειρία XP-πέτσινος (που βέβαια θα πρέπει να εγκαταστήσει MSI Afterburner κτλ κτλ κτλ αλλά κατά τα άλλα το MPT τον ζόρισε) 😋 🤣

Μιλάς για αυτή τη μαγεία interface καλά το είχα καταλάβει μου ταιριάζει γαντι σαν casual χρηστης είναι τερμα usable :P 🤣

01b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, το RIS είναι @@ριές του Arkin που θέλει έξτρα-κέτσαπ-μουστάρδα-αλλοίωση εικόνας με έξτρα sharpening. 🤐

Αλλά τα integrated-OSD/GPU/VRAM tuning-fine tuning και βέβαια το όμορφο control panel είναι τρομερά ατού για τον power user. Για τον morehp βέβαια δεν κάνουν γιατί θα τον κουράσει η αντίθεση κόκκινου-σκούρου γκρι στο πάνελ και προτιμά την plug'n'play εμπειρία XP-πέτσινος (που βέβαια θα πρέπει να εγκαταστήσει MSI Afterburner κτλ κτλ κτλ αλλά κατά τα άλλα το MPT τον ζόρισε) 😋 🤣

Στο sharpen έχω αλλεργία, με πιάνει πονοκεφάλος. Αλλά γούστα είναι αυτά και μπορεί να είμαι κακόγουστος - οπότε κλάιν - απλά τι διαφορά έχει πρακτικά το sharpen της amd από τα υπόλοιπα?

Για το control panel πάντως δεν έχω το παραμικρό θέμα με της nvidia, if it works που λένε. Θα προτιμούσα να μπορώ να κλοκάρω από εκεί μέσα και να μην έχω το afterburner αλλά ok, δεν νομίζω να τρώει resources η κάτι. Τα fans έτσι και αλλιώς τα ελέγχω από το Fan control.

OSD έχεις με ALT + R μαζί με φίλτρα απτό ansel, ουσιαστικά μόνο το OC tuning λείπει.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μεγάλη διαφορά είναι πως δεν χρειάζομαι control panel και μπλιμπλικια. Οποιος θέλει να πείθει τον εαυτό του πως του προσφέρει κάτι και είναι αξιόλογο κριτήριο να έχεις μια κάρτα είναι μια χαρά

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, με βάση αυτά τα γραφήματα, αν η 4070 ti βγει στα 799$ (ή ακόμα και στα 899$ που ήταν να βγει εξαρχής) και έχει ίδια απόδοση με την 3090 ti, την 7900 ΧΤ την έχει βγάλει DOA με μόνο αγκάθι την vram.

Για 799$ την κόβω εγώ πάντως, εκτός αν κάνει κανα μεγάλο μπαμ ο πέτσας και την βγάλει στα 699$ να μας τρελάνει.

Spoiler

image.png.f8b4a254b8036ff2b75f4ae49ab4280a.png

image.png.e3620035d53a9e47af3c8492aa7290da.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, το RIS είναι @@ριές του Arkin που θέλει έξτρα-κέτσαπ-μουστάρδα-αλλοίωση εικόνας με έξτρα sharpening. 🤐

Αλλά τα integrated-OSD/GPU/VRAM tuning-fine tuning και βέβαια το όμορφο control panel είναι τρομερά ατού για τον power user. Για τον morehp βέβαια δεν κάνουν γιατί θα τον κουράσει η αντίθεση κόκκινου-σκούρου γκρι στο πάνελ και προτιμά την plug'n'play εμπειρία XP-πέτσινος (που βέβαια θα πρέπει να εγκαταστήσει MSI Afterburner κτλ κτλ κτλ αλλά κατά τα άλλα το MPT τον ζόρισε) 😋 🤣

Καλα το ris δεν εχει καμια σχεση με το sharpening απο reshade η απο dlss/fsr. Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μεχρι σημερα στο καθαρισμα των textures πραγματικα καθαριζει μονο οτι πρεπει και οχι ολη την εικονα. Ισως το πιο underrated feature της amd αλλα ειπαμε δεν ξερουν να προωθουν τα θετικα που εχουν. Καμια σχεση με @@ το RIS ειναι απο μονος του λογος να μεινεις σε AMD. To RIS μπαινει σχεδον σε ολα τα παιχνιδια που υπαρχουν. Κανει κατι lumasharpen και clarity απο reshade να μοιαζουν οντως σαν προσθετα artifacts. 

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο sharpen έχω αλλεργία, με πιάνει πονοκεφάλος. Αλλά γούστα είναι αυτά και μπορεί να είμαι κακόγουστος - οπότε κλάιν - απλά τι διαφορά έχει πρακτικά το sharpen της amd από τα υπόλοιπα?

Για το control panel πάντως δεν έχω το παραμικρό θέμα με της nvidia, if it works που λένε. Θα προτιμούσα να μπορώ να κλοκάρω από εκεί μέσα και να μην έχω το afterburner αλλά ok, δεν νομίζω να τρώει resources η κάτι. Τα fans έτσι και αλλιώς τα ελέγχω από το Fan control.

OSD έχεις με ALT + R μαζί με φίλτρα απτό ansel, ουσιαστικά μόνο το OC tuning λείπει.

Οχι το RIS δεν εχει καμια σχεση με φιλτρο απο ansel το οποιο το ειχα δουλεψει τοτε με nvidia και προσθετε τρελο artifact μολις ανεβαζες λιγο το sharpening. Αν εχει καποιος φιλος amd δοκιμασε το σε καποιο παιχνιδι ετσι να σου φυγει η περιεργεια τι ακριβως κανει το RIS. Για μενα λογος να μεινω σε amd τοσο πολυ αγαπω αυτο το feature απο την πρωτη μερα που το δοκιμασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα το ris δεν εχει καμια σχεση με το sharpening απο reshade η απο dlss/fsr. Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μεχρι σημερα στο καθαρισμα των textures πραγματικα καθαριζει μονο οτι πρεπει και οχι ολη την εικονα. Ισως το πιο underrated feature της amd αλλα ειπαμε δεν ξερουν να προωθουν τα θετικα που εχουν. Καμια σχεση με @@ το RIS ειναι απο μονος του λογος να μεινεις σε AMD. To RIS μπαινει σχεδον σε ολα τα παιχνιδια που υπαρχουν. Κανει κατι lumasharpen και clarity απο reshade να μοιαζουν οντως σαν προσθετα artifacts. 

Πιστεύω γνωρίζεις πως τα παιχνίδια σχεδιάζονται από ανθρώπους που θέλουν να επιτύχουν ένα συγκεκριμένο οπτικό αποτέλεσμα. Ολα αυτά που περιγράφεις είναι για τα μάτια και το μονιτορ σου και μόνο 👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...