Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Όπως ξαναέγραψα το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες (πέρα από τα obvious driver issues) είναι ότι δεν έχουν κοινό να απευθύνονται. Πέρα από αυτούς που θα αγοράσουν γιατί είναι AMD, αλλά αυτούς τους έχεις στο τσεπάκι ότι και να βγάλεις.

Τον κάτοχο high end ampere (3080 / ti / 90 κλπα) τον αφήνεις αδιάφορο. Αύριο βγαίνει το witcher RT και μεθαύριο το expansion του cyberpunk. Δεν πρόκειται να δώσει 1000-1100-1200€ για να έχει ίδιες ή και χειρότερες επιδόσεις από αυτές που είχε με την παλιά του κάρτα. 

Ο κάτοχος high end RDNA μάλλον δεν ενδιαφέρεται για RT, αλλά ως εκ τούτου μάλλον δεν ενδιαφέρεται και για νέα κάρτα, γιατί όπως σωστά γράφει και ο ARKIN, όταν βγάζεις 80-100-150 fps σε single player παιχίδια, τι διάολο να τα κάνεις τα παραπάνω. 

Οπότε ποιός ευελπιστείς να αγοράσει δεν μπορώ να καταλάβω

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dreamerchris είπε

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει άλλο μαγαζί πέρα από Πλαίσιο που έχει 7900 κάρτες?

Ευχαριστώ

Αυριο θα εμφανιστουν λογικα αρκετα σε skroutz και bestprice. Ισως και μεχρι σημερα το βραδυ δουμε καποιες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Οπότε ποιός ευελπιστείς να αγοράσει δεν μπορώ να καταλάβω

Οι 7900 απευθύνονται σε 4k σε perf per watt και perf per €

και βεβαίως όπως λες AMD fans που θέλουν upgrade από 6000 series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dreamerchris είπε

Οι 7900 απευθύνονται σε 4k σε perf per watt και perf per €

και βεβαίως όπως λες AMD fans που θέλουν upgrade από 6000 series

Ποιό perf per watt ρε μαν, από άλλο γαλαξία μας ήρθες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Οι 7900 απευθύνονται σε 4k σε perf per watt και perf per €

και βεβαίως όπως λες AMD fans που θέλουν upgrade από 6000 series

Απευθυνονται σε αυτους που δεν θελουν να δωσουν 200 ευρω παραπανω για 15% ray tracing performance και που θελουν τη συνολικη εμπειρια που προσφερει η amd[ris/relive/tuning/σοβαρο control panel γενικα]. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απευθυνονται σε αυτους που δεν θελουν να δωσουν 200 ευρω παραπανω για 15% ray tracing performance 

Αυτό είναι πανεύκολο - μην αγοράσεις κάρτα και δεν θα δώσεις 200€ παραπάνω για 15 (γκουχ γκουχ 50 φεύγα) RT performance. 

 

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

 amd[ris/relive/tuning/σοβαρο control panel γενικα]. 

Αυτά τι είναι? Πραγματικά δεν γνωρίζω, για δώσε εξηγήσεις μπας και είναι χρήσιμα και ζω στα σκοτάδια

2 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

ο guru3d:

image.png

Καλά αμά είναι να παίξουμε το παιχνίδι του κερασοδιάλεγματος, έχω και εγώ. 

TECHPOWERUP 

power-gaming.png

watt-per-frame.png

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αυτό είναι πανεύκολο - μην αγοράσεις κάρτα και δεν θα δώσεις 200€ παραπάνω για 15 (γκουχ γκουχ 50 φεύγα) RT performance. 

 

Αυτά τι είναι? Πραγματικά δεν γνωρίζω, για δώσε εξηγήσεις μπας και είναι χρήσιμα και ζω στα σκοτάδια

Θα αγορασω για αναβαθμιση απο αυτη που εχω οταν κρινω οταν χρειαζεται. Το 15% σε RT συνολικα ειναι πολυ λιγο για τα 200 ευρω που ζητανε. Δεν εχω σκοπο να παιξω 2077 ουτε control στα κοντα οποτε και 100% πανω RT να εχουν 2 παιχνιδια δεν θα κανει τη διαφορα. FC 6 που το θελω αμεσα παει πολυ καλα. Δοκιμασε RIS καποια στιγμη και μου λες. Τα υπολοιπα τα γνωριζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αυτά τι είναι? Πραγματικά δεν γνωρίζω, για δώσε εξηγήσεις μπας και είναι χρήσιμα και ζω στα σκοτάδια

Στα σκοτάδια ζεις και εγώ το ίδιο με το XP control panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θα αγορασω για αναβαθμιση απο αυτη που εχω οταν κρινω οταν χρειαζεται. Το 15% σε RT συνολικα ειναι πολυ λιγο για τα 200 ευρω που ζητανε. Δεν εχω σκοπο να παιξω 2077 ουτε control στα κοντα οποτε και 100% πανω RT να εχουν 2 παιχνιδια δεν θα κανει τη διαφορα. FC 6 που το θελω αμεσα παει πολυ καλα. Δοκιμασε RIS καποια στιγμη και μου λες. Τα υπολοιπα τα γνωριζεις.

Mα την παναγία δεν έχω ιδέα τι είναι τα RIS relive και tuning. 

Για το control panel....έκανα την παπάτζα και πήρα laptop με ενσωματώμενα AMD. Αν μιλάμε για το ίδιο control panel....κλαίω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mα την παναγία δεν έχω ιδέα τι είναι τα RIS relive και tuning. 

Για το control panel....έκανα την παπάτζα και πήρα laptop με ενσωματώμενα AMD. Αν μιλάμε για το ίδιο control panel....κλαίω :P 

Σοβαρα δεν γνωριζεις γιατι ψαρωσα για λιγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Για το control panel....έκανα την παπάτζα και πήρα laptop με ενσωματώμενα AMD. Αν μιλάμε για το ίδιο control panel....κλαίω :P 

Καμία σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Στα σκοτάδια ζεις και εγώ το ίδιο με το XP control panel.

Ότι έγραψα και παραπάνω. Αν μιλάμε για αυτό το πράμα που έχω στο laptop με την AMD dgpu...δοκίμασε το πρώτα και έλα πες μου μετά για το XP control panel :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...