Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει σωτηρία το πλαίσιο πουλάει σε αυτές τις τιμές...

5 διαθέσιμες πλέον 7900ΧΤΧ....

Για το θεό ποιος αγοράζει????

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Arkin είπε

4-5% βλεπω για 4080 απο το ιδιο site. Στα 3.5ghz θελω να δω μια xtx να δω ποσο παραπανω μπορει να παει. Ενα 20% πανω πχ δεν θα χαλουσε κανεναν αλλα πως πανε 3.5?

Που το είδες αυτό

edit: εγώ βρήκα αυτό

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4080-strix-oc/41.html

9% σε Unigine Heaven - δε βρήκα σε game

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Talixx είπε

και φυσικα δεν εχει ελλαδισταν ... οχι δεν θα επιλεξω καπελο plaisio να κανουνε μονοπωλιο 1500 ευρω !

Από το site της AMD ούτε το Λιζάκι μπορεί να αγοράσει αστο μην το ψάχνεις

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

4-5% βλεπω για 4080 απο το ιδιο site. Στα 3.5ghz θελω να δω μια xtx να δω ποσο παραπανω μπορει να παει. Ενα 20% πανω πχ δεν θα χαλουσε κανεναν αλλα πως πανε 3.5?

Για τα 3.5 είναι ευκολάκι, βρίσκεις υποσταθμό που έχει δίπλα και ποτάμι ή μια γούρνα με νερό τελος πάντων καταλαβαίνεις. Τραβάς παροχή από μετασχηματιστή υψηλής και ρίχνεις την κάρτα στο νερό. Μόλις δεις τα πρώτα arc ετοιμάζεις τα αζωτα, με 2 κάνιστρα είσαι safe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

ASUS Radeon RX 7900 XTX TUF OC Review - Amazing Overclocking

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-xtx-tuf-oc/32.html

 

Πολυ δυνατα νουμερα. +10% απο overclocking. Για να δουμε για να δουμε. Αρχιζω να γουσταρω το περιμενα το παρακατω οτι θα ειναι τερατα σε OC αλλα ειπα να μην το γραψω μεχρι να δουμε νουμερα και αρχισετε παλι μερικοι να μου τη λετε. Να τα μας. 

 

Screenshot_3.png

Ωραίοι αριθμοί, πολύ καλές επιδόσεις.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

ASUS Radeon RX 7900 XTX TUF OC Review - Amazing Overclocking

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-xtx-tuf-oc/32.html

 

Πολυ δυνατα νουμερα. +10% απο overclocking. Για να δουμε για να δουμε. Αρχιζω να γουσταρω το περιμενα το παρακατω οτι θα ειναι τερατα σε OC αλλα ειπα να μην το γραψω μεχρι να δουμε νουμερα και αρχισετε παλι μερικοι να μου τη λετε. Να τα μας. 

 

Screenshot_3.png

Ωραίοι αριθμοί, πολύ καλές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το νημα, εβγαλα τα συμπερασματα μου. Οι καρτες της amd παιρνουν oc και αρα κλεινει η ψαλιδα με τις κάρτες της nvidia που δεν περνούν oc. Η διαφορα στο rt είναι μόλις 16% και ειναι και 200 ντολαρια φτηνοτερη. Κατα τον απριλιο που θα κοστίζουν 800 (και αρα η διαφορα με την nvidia θα είναι 600 ευρω), θα έχουν φτιαξει οι drivers και θα παιρνεις και 3 παιχνίδια δώρο μια χαρα αγορα θα είναι. Θα παρεις και 3x8pin μοντελο που θα πιανει 3.5-4ghz και εισαι έτοιμος να δεις την 4090 στα ματια 

Αν πιστευα τα παραπανω παντως, και εγω θα χτυπαγα xtx. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, morehp είπε

Από το site της AMD ούτε το Λιζάκι μπορεί να αγοράσει αστο μην το ψάχνεις

Για τα 3.5 είναι ευκολάκι, βρίσκεις υποσταθμό που έχει δίπλα και ποτάμι ή μια γούρνα με νερό τελος πάντων καταλαβαίνεις. Τραβάς παροχή από μετασχηματιστή υψηλής και ρίχνεις την κάρτα στο νερό. Μόλις δεις τα πρώτα arc ετοιμάζεις τα αζωτα, με 2 κάνιστρα είσαι safe.

Κατσε να μπει στο παιχνιδι και το MPT και θα παει το efficiency πολυ ψηλα. UV και OC ταυτοχρονα δεν θα αργησουν τα πρωτο νουμερακια απο reddit στο amd thread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Κατσε να μπει στο παιχνιδι και το MPT και θα παει το efficiency πολυ ψηλα. UV και OC ταυτοχρονα δεν θα αργησουν τα πρωτο νουμερακια απο reddit στο amd thread. 

Σωστος, το mtp ξεχασα στο παραπάνω ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

5,5 από την "stock" Strix που είναι ήδη OC. Από 4080 FE, 9%.

Ναι και η TUF ειναι ηδη OC απο την Ref το 10% ειναι πανω στην stock tuf δηλαδη οχι στην ref. 

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Διαβασα το νημα, εβγαλα τα συμπερασματα μου. Οι καρτες της amd παιρνουν oc και αρα κλεινει η ψαλιδα με τις κάρτες της nvidia που δεν περνούν oc. Η διαφορα στο rt είναι μόλις 16% και ειναι και 200 ντολαρια φτηνοτερη. Κατα τον απριλιο που θα κοστίζουν 800 (και αρα η διαφορα με την nvidia θα είναι 600 ευρω), θα έχουν φτιαξει οι drivers και θα παιρνεις και 3 παιχνίδια δώρο μια χαρα αγορα θα είναι. Θα παρεις και 3x8pin μοντελο που θα πιανει 3.5-4ghz και εισαι έτοιμος να δεις την 4090 στα ματια 

Αν πιστευα τα παραπανω παντως, και εγω θα χτυπαγα xtx. 

Δεν εχει νοημα να πιασει 4090 1100 ευρω διαφορα εχουν ας ειναι 20% πανω και 50% σε RT στα 2-3 βαρια παιχνιδια που αναφεραμε χαλαλι της. 10-15% πανω απο 4080 σε raster να πιασει και δεν χρειαζεται κατι αλλο τοσο φθηνοτερη που ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε να μπει στο παιχνιδι και το MPT και θα παει το efficiency πολυ ψηλα. UV και OC ταυτοχρονα δεν θα αργησουν τα πρωτο νουμερακια απο reddit στο amd thread. 

Για να καταλάβεις κάρτα θέλω να αγοράσω όχι σεταπ της νασα. Αν ε΄ναι να ανοίγω 7 κοντρολ πανελ, ενα uv, ενα OC, ενα MPT εφαγα την μισή RAM, παιχνίδι πως θα παίξω

Ξέχασα και τα FSR μοντ, αλλο κάτι που μου διέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι και η TUF ειναι ηδη OC απο την Ref το 10% ειναι πανω στην stock tuf δηλαδη οχι στην ref. 

Δεν εχει νοημα να πιασει 4090 1100 ευρω διαφορα εχουν ας ειναι 20% πανω και 50% σε RT στα 2-3 βαρια παιχνιδια που αναφεραμε χαλαλι της. 10-15% πανω απο 4080 σε raster να πιασει και δεν χρειαζεται κατι αλλο τοσο φθηνοτερη που ειναι. 

Οι nvidies παιρνουν από memory oc, απο πυρήνα ψίχουλα. 7-8% παιρνω απλα πηγαίνοντας το slider της μνημης απο το 0 στο 1400. 

Γενικα δεν εχει νοημα να συγκρινεις το oc απο site, αλλα αν επιμένεις να το κανεις, 2-3% παραπανω παιρνει η μια απτην αλλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Για να καταλάβεις κάρτα θέλω να αγοράσω όχι σεταπ της νασα. Αν ε΄ναι να ανοίγω 7 κοντρολ πανελ, ενα uv, ενα OC, ενα MPT εφαγα την μισή RAM, παιχνίδι πως θα παίξω

Ξέχασα και τα FSR μοντ, αλλο κάτι που μου διέφυγε;

Λογικο να σου φαινονται σεταπ της Νασα. Μισο λεπτο κυριολεκτικα ειναι το παραπανω απο MPT ενα load κανεις μετα απο driver update και τελος. Εχεις ετοιμο και το προφιλ στο control panel. Κυριολεκτικα μισο λεπτο. Το FSR mod αυτο και αν δεν ειναι τιποτα απλα πετας ενα dll στο φακελο του παιχνιδιου και ειναι ετοιμο. Καταλαβαινω να σας φαινονται δυσκολα τα παραπανω και εγω οταν δεν γνωριζω κατι μου φαινεται βουνο αλλα ειναι 1 λεπτο κυριολεκτικα ολα αυτα που ανεφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι και η TUF ειναι ηδη OC απο την Ref το 10% ειναι πανω στην stock tuf δηλαδη οχι στην ref. 

OK, είναι 14,8% λοιπόν η TUF vs 9%. Οπότε το "κέρδος" είναι 5,3% αν κάνουν και οι δύο overclock.

Μόνο που η TUF OC δε θα κάνει 999$ και το ξέρεις πολύ καλά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...