Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Παρεθεσα benchmark συνολικο στο RT απο techpower εχει νομιζω 7 παιχνιδια με RT και δειχνει τη συνολικη εικονα. Σε παρακαλω ας μην βαζουμε παλι τα 2-3 παιχνιδια[control-2077 κυριως] που εδω και 3 χρονια ειναι τα μονα που ειναι εξαιρετικα βαρια ακομα και για 4090. FSR mod υπαρχει και μπαινει σε καθε DLSS παιχνιδι δεν το βαζω στην εξισωση. FSR 2.1 εχει επισημα και το 2077 μπηκε πριν λιγο καιρο. 

Screenshot_2.png

Δεν είναι πολυ ακριβές αυτό γιατί συμπεριλαμβάνει και παιχνίδια με rt της πλάκας. Σε full raytracing σενάρια είναι πολύ πιο πίσω.

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Το πιο πιθανό είναι πως θα πουλήσει γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο μεταξύ 3090ti και 4080 και έχει και καλά νούμερα στο CoD που παίζουν μερικά εκατομμύρια άτομα.

Και 150w παραπάνω κατανάλωση σε 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν υπάρχουν 100 διαφορετικές τεχνολογίες φυσικό να γίνεται του μ... το πανηγύρι. Βγαίνει ο άλλος και λέει εμένα τόσο μου βγαίνει σε 4κ ultra  με την τάδε κάρτα και ταδε επεξεργαστή. Χωρίς να λέει overclocking αν είχε κάποιο SAM enabled κλπ.

Είναι εύκολο να μπερδευτεί κανείς δεν υπάρχει μια οδηγία να λέει ξέρεις κάτι στους 5800x3d θα έχουμε όλοι μνήμες 3200 με c14 SAM enabled στα 4Ghz πχ. Ή σε έναν 7950x θα τρέχουν οι μισοί πυρήνες, ή στους intel θα είναι deactivate τα  efficiency cores γιατί γαμ... τα w11 μετά το τελευταίο patch. Ή για RT θα βάζουμε μόνο ότι έχει κυκλοφορήσει φέτος από παιχνίδι. Όλα αυτά όμως πρέπει να τα υπολογίζουμε όταν μιλάμε για ένα προϊόν αν εγώ έχω έναν 5800χ και λεφτά να έχω να πάρω 2 4090 (πες ότι είχαμε sli ακόμα) δεν έχει κανένα νόημα δεν θα έπιανα τα fps με καμία δύναμη.

Επίσης, ακούω για τα 4x της Nvidia και τα 1,7 της AMD και μου θυμίζει μικρός πολιτική συζήτηση συγγενών που τσακώνονται στο τραπέζι το πασχαλινό για το πόσο περισσότερο κλέβανε οι άλλη πλευρά χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι και η 2 τους είναι χαμένοι.

Μια είναι η λύση κύριοι επαναφορά τον Titan με RT cores και τιμή 2000+, και GTX 4090 με το raster της RTX 4090 στα 700-100 με 100-150 watt κάτω χαχαχαχα και δεν θέλω ούτε RT ούτε dlss ούτε FSR ούτε SAM ούτε SUM ούτε AVG. Αλλιώς ένα ΠΡΟ-ΠΟ θα μας σώσει.

 

14 λεπτά πριν, hln3 είπε

 

aea2ccec8cf52844897103312d2a1cca70536743

Επεξ/σία από grevoil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Τι να σου πω, βρίσκεις 4080 στα 1099 έναντι στα 1049 που ζητάει για την 7900XTX. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Δεν έχει ελπίδα σε αυτή την τιμή. Κακή αγορά με ρίσκο.

Αλλά όπως είπαμε ο καθένας ότι επιθυμεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τα μας... Ξεκινησε σιγα σιγα το πανηγυρι...
1500€ στο Πλαισιο.... Sapphire Radeon RX 7900 XTX 24 GB

Οπως αναφερθηκε και πιο πανω, οποιος θελει να αγορασει, μετα τα Χριστουγεννα καλυτερα, μηηηηηηπως και τη βρει πιο φτηνη απο την 4080...

Επεξ/σία από not1s_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, itanium είπε

Ναι εκει την περιμεναμε απο plaisio κλασικα οποτε στα 1200 απο skroutz

1700 εχει την φθηνοτερη 4080 και skroutz 1400. Μια χαρα ειναι στα 1200 απο skroutz για πρωτο μηνα. 

Screenshot-1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι εκει την περιμεναμε απο plaisio κλασικα οποτε στα 1200 απο skroutz

1700 εχει την φθηνοτερη 4080 και skroutz 1400. Μια χαρα ειναι στα 1200 απο skroutz για πρωτο μηνα. 

Screenshot-1.png

1350 βγαίνουν οι φθηνότερες 4080. Πρέπει να πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

 

1350 βγαίνουν οι φθηνότερες 4080. Πρέπει να πέσει.

Ναι οι manli νομιζω εκει πανε. Πρεπει ναι 1200 για πρωτες μερες ειναι καλα δεν θα αργησει να παει 1000αρικο να μου το θυμηθεις. 1174 ευρω βγαινει με το επισημο 999 msrp+24% φπα. Περιμενω να δω aibs στις 4 να δω ποσο καλυτερα μπορουν να κλοκαρουν απο τις ref. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσουν τα bundles μαζί με τροφοδοτικά, πληκτρολόγια ίσως και αναπτήρες. Υπάρχει πολύ κατιμάς για σπρώξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι οι manli νομιζω εκει πανε. Πρεπει ναι 1200 για πρωτες μερες ειναι καλα δεν θα αργησει να παει 1000αρικο να μου το θυμηθεις. 1174 ευρω βγαινει με το επισημο 999 msrp+24% φπα. Περιμενω να δω aibs στις 4 να δω ποσο καλυτερα μπορουν να κλοκαρουν απο τις ref. 

Gamerock amazon.co.uk. Και στο idealo.de τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη νύχτα σε αυτή την τιμή.Τι να το κάνεις και να πέσει μετά από μήνες,1000 ευρώ δεν πρόκειται να πάει για πολύ καιρό,ίσως καλοκαίρι και αν.

Ξεχάστε price war με αυτές τις τιμές,συνεννοημένα μεταξύ τους είναι τα ξαδερφάκια.Εντωμεταξύ το performance αν και αρκετά καλό(αν ήταν 1000 street price),είναι πολύ inconsistent vs 6950.Από 14% μέχρι 50% στην καλύτερη,το 70% δεν το'χω δει ούτε σε ένα😐.
https://www.comptoir-hardware.com/articles/cartes-graphiques/47052-test-amd-radeon-rx-7900-xt-a-rx-7900-xtx.html?start=7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Θα αρχίσουν τα bundles μαζί με τροφοδοτικά, πληκτρολόγια ίσως και αναπτήρες. Υπάρχει πολύ κατιμάς για σπρώξιμο

Πλακα πλακα λουκουμι θα ειναι ισως ακομα και το Πασχα σε ενα γερο bundle απο plaisio εκει στο 1000αρικο εφοσον μαζευουν σκονη και να δωσουν και πραγματακια μαζι. 800αρι καθαρη αξια την καλοβλεπω τα 1500 που εχει τωρα προφανως ειναι απο τα αστεια του plaisiou αλλα στις προσφορες παντα μας φτιαχνει. 

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Gamerock amazon.co.uk. Και στο idealo.de τα ίδια.

Μαζεψαν μπολικη σκονη και αυτες απο οτι φαινεται σε ουτε μηνα απο 1800 πηγαν 1350-1400. Υπαρχει ελπιδα λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...