Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μάλλον εννοείς εμένα, θα ήθελα να σου ζητήσω συγγνώμη, εκτιμάω πολύ την ευγένεια και την ψυχραιμία σου. Παράλληλα μου τη δίνουν λίγο κάτι κολληματάκια που έχεις. Το τελευταίο που ήθελα είναι να σε κακοκαρδίσω. Να την χέσω την nvidia. 

@Arkin🥰

Yep σε σενα παει μιας και αν με πετυχαινες πριν 10 χρονια στα 20 μου θα φορτωνα πολυ αλλα στα 30+ κραταω την ηρεμια μου οσο γινεται παντα. Γιατι παντα γραφω με επιχειρηματα και νουμερα οποτε οταν βλεπω προσωπικες επιθεσεις για λογο που πολλες φορες δεν καταλαβαινω πεφτει στα ματια μου ενα μελος που εκτιμουσα. 

Μόλις τώρα, morehp είπε

Δεν ξέρω τι είπαν και λίγη σημασία έχει. Αν σε ολόκληρο UK αυτή την στιγμή υπάρχει ένας major retailer που θα βγάλει 10 κάρτες δεν ξέρω τι άλλο να σου πω

Αυτο διαβασα θα φανει αν ισχυει τις επομενες μερες και αν ειναι ακομα ενα paper launch. Που δεν το ελπιζω εκτος αν αφησαν πολλες και για AIB οποτε σκασουν σε λιγες μερες στην αγορα. 

https://www.tomshardware.com/news/radeon-rx-7900-200k-cards-on-launch-day-rumor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Yep σε σενα παει μιας και αν με πετυχαινες πριν 10 χρονια στα 20 μου θα φορτωνα πολυ αλλα στα 30+ κραταω την ηρεμια μου οσο γινεται παντα. Γιατι παντα γραφω με επιχειρηματα και νουμερα οποτε οταν βλεπω προσωπικες επιθεσεις για λογο που πολλες φορες δεν καταλαβαινω πεφτει στα ματια μου ενα μελος που εκτιμουσα. 

Δεν ήθελα να σου επιτεθώ επουδενεί, ελπίζω να δέχεσαι την συγγνώμη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να παρει κανεις μια εικονα του τι ειναι viable σε πραγματικο πακετο RT βλεπει παιχνιδια ομως τυπου CP2077,control οπου οι διαφορες ειναι δυστυχως πολυ μεγαλες και πολλες φορες και διπλασιων επιδοσεων σε pure RT performance με 4090 και 50% με 4080.. 

Αν στο μπλεντερ βαλουμε και παιχνιδια οπως το FC6 "RT"  τοτε ναι πεφτουν οι γενικες επιδοσεις.. Οπως θελει μετραει ο καθενας και οτι θελει πιστευει οτι ειναι ενδειξη για το μελλον, εξαρταται παντα τι πετας στο μιξερ για να βγαλεις τις εντυπωσεις που θες. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2022-12/amd-radeon-rx-7900-xtx-xt-review-test/3/#abschnitt_benchmarks_mit_und_ohne_rt_in_3840__2160

https://www.pcgameshardware.de/Radeon-RX-7000-Grafikkarte-278190/Tests/Radeon-7900-XTX-7900-XT-Test-Benchmark-Review-1409055/3/

Eγώ πάντως βλέπω τις διαφορές με 4090 πολύ πάνω από 20%,μέχρι και 34% σε 4k αλλά ο computer base,δε χρησιμοποίησε το καινούργιο CD όπου η Nvidia τα κάνει μαντάρα και πιθανόν θέλει driver optimisation αλλά το Vanguard.O άλλος που το χρησιμοποιεί είναι στα 28% κάτω η 7900ΧΤΧ.
Ο techpowerup  έχει βγάλει μερικά περίεργα αποτελέσματα όπως το farcry 6 που η 7900ΧΤΧ είναι μπροστά σε 4κ από 4090 και είναι ο μόνος απ'οσα reviews έχω δει.Στα περισσότερα η 4090 είναι τουλάχιστον 10% μπροστά άνευ RT,αλλά μόλις άλλαξε το σύστημα οπότε τον συγχωρώ για τυχόν λάθη☺️.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Yep σε σενα παει μιας και αν με πετυχαινες πριν 10 χρονια στα 20 μου θα φορτωνα πολυ αλλα στα 30+ κραταω την ηρεμια μου οσο γινεται παντα. Γιατι παντα γραφω με επιχειρηματα και νουμερα οποτε οταν βλεπω προσωπικες επιθεσεις για λογο που πολλες φορες δεν καταλαβαινω πεφτει στα ματια μου ενα μελος που εκτιμουσα. 

Αυτο διαβασα θα φανει αν ισχυει τις επομενες μερες και αν ειναι ακομα ενα paper launch. Που δεν το ελπιζω εκτος αν αφησαν πολλες και για AIB οποτε σκασουν σε λιγες μερες στην αγορα. 

https://www.tomshardware.com/news/radeon-rx-7900-200k-cards-on-launch-day-rumor

Εβγαλε καινούριο post στο forum τους τώρα 1000 τεμάχια Sapphire. Εδώ 14:00 θα ανοίξει για παραγγελία

https://www.overclockers.co.uk/sapphire-radeon-rx-7900-xtx-gaming-24gb-gddr6-pci-express-graphics-card-gx-3a3-sp.html

Τα 10 τεμάχια θα είναι Sapphire Nitro με σημείωση "they won't be cheap"...

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Εβγαλε καινούριο post στο forum τους τώρα 1000 τεμάχια Sapphire 

Οποτε κατι αρχιζει να κινειται ετσι? Το 200K να ειναι αληθινο για το Q4 και θα ειναι μια χαρα. Η nvidia νομιζω εδωσε 100 χιλιαδες 4090 και 30 χιλιαδες 4080 η κανω λαθος? MCM ειναι δεν πρεπει να εχει θεματα με διαθεσιμοτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οποτε κατι αρχιζει να κινειται ετσι? Το 200K να ειναι αληθινο για το Q4 και θα ειναι μια χαρα. Η nvidia νομιζω εδωσε 100 χιλιαδες 4090 και 30 χιλιαδες 4080 η κανω λαθος? MCM ειναι δεν πρεπει να εχει θεματα με διαθεσιμοτητα. 

Τι να σου πω, βρίσκεις 4080 στα 1099 έναντι στα 1049 που ζητάει για την 7900XTX. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ο techpowerup  έχει βγάλει μερικά περίεργα αποτελέσματα όπως το farcry 6 που η 7900ΧΤΧ είναι μπροστά σε 4κ από 4090 και είναι ο μόνος απ'οσα reviews έχω δει.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_7900_xtx_review,14.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποτε δεν εμπιστευομαι leakers μια ζωη γραφουν τις μαλακιες τους ανεβαζουν τον πηχη το hype χωρις λογο. 

Με τα παρακατω νουμερα προσωπικα ειμαι παρα πολυ καλυμμενος στα 3440x1440 που ειμαι θα σκοτωνει μια xtx και μου αρκει. Και το RT που ειναι 16% κατω απο 4080 παλι μου αρκει το θεωρω εξαιρετικο νουμερο για τα 200 δολλαρια κατω τιμη που εχει. Απο εκει και περα πρωτος πρωτος ανεφερα το θεμα με την καταναλωση και επειτα με τα crashes απο ολα τα reviews που διαβασα. Το οτι καποιοι το πανε επι προσωπικου το θεωρω τραγικο πραγματικα οταν μιλαω παντα με επιχειρηματα και ομορφα. Γραφουμε οτι σε 2-3 παιχνιδια με RT ειναι αρκετα πισω οι AMD και αρχιζουν οι ειρωνειες και οι μαλακιες απο μερικους. Δεν γινεται ετσι συζητηση εκτος αν μιλαω με 10χρονα εκει παω πασο αλλα μερικες φορες χανεις πασα ιδεα για μερικους που μεχρι σημερα λες οκ μια χαρα παιδια και συζητας ανετα μαζι τους. 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Λαθος

Μόλις τώρα, billeiros είπε

 

 

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

I stand corrected.Οι περισσότεροι πάντως έχουν την 4090 στα 6-10% πάνω όπως igor lab,cb,kitguru🤨

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μπα δεν νομίζω. Far cry 6 έτρεξα προχθές με 13900KF και 4090 σε ultra 1080p 199fps και 2160p 141fps. Ποσταρισμένα στο νήμα των Raptor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...