Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ας τα δούμε αυτά τα next-gen γιατί σε όσα περιμένουμε και το 2023, δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα βαρύ. Αφού τα παιχνίδια θα πρέπει να τρέχουν και στο Series S, μην περιμένεις να γονατίσουν τέτοιες κάρτες πριν βγει το PS6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nvidia και πάλι Nvidia. Και το λέω εγώ που μόνο amd αγόραζα επί σειρά ετών. Και πιο κάτω επιδόσεις δινουν και πουλάνε παπατζιλικια. μαζί  με αστάθειες κλπ. 

Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Οταν παίζω ένα παιχνίδι δε μπορώ να με πετάει. Γερασα πλέον γι αυτά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και θέλω trouble free εμπειρια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά ας τα δούμε αυτά τα next-gen γιατί σε όσα περιμένουμε και το 2023, δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα βαρύ. Αφού τα παιχνίδια θα πρέπει να τρέχουν και στο Series S, μην περιμένεις να γονατίσουν τέτοιες κάρτες πριν βγει το PS6.

Ναι κάποια στιγμή θα έρθουν δεν μπορεί όσο βγαίνουν και σε old gen λίγα πράγματα. Plague tale callisto κάτι έγινε φαίνεται η διαφορά από αυτά που βγήκαν και σε old gen. Σε 4Κ με RT μόνο θα γονατίσουν όπως στο 2077 πουθενά αλλού. 

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

Nvidia και πάλι Nvidia. Και το λέω εγώ που μόνο amd αγόραζα επί σειρά ετών. Και πιο κάτω επιδόσεις δινουν και πουλάνε παπατζιλικια. μαζί  με αστάθειες κλπ. 

Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Οταν παίζω ένα παιχνίδι δε μπορώ να με πετάει. Γερασα πλέον γι αυτά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και θέλω trouble free εμπειρια

Και με Rdna 2 trouble free ειναι το gaming δεν έχει σχέση με Rdna 1 η τώρα με τις 7900. Από day one ήταν κομπλέ. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι κάποια στιγμή θα έρθουν δεν μπορεί όσο βγαίνουν και σε old gen λίγα πράγματα. Plague tale callisto κάτι έγινε φαίνεται η διαφορά από αυτά που βγήκαν και σε old gen. Σε 4Κ με RT μόνο θα γονατίσουν όπως στο 2077 πουθενά αλλού. 

Και με Rdna 2 trouble free ειναι το gaming δεν έχει σχέση με Rdna 1 η τώρα με τις 7900. Από day one ήταν κομπλέ. 

Από αυτά που διαβάζω εγώ δε θα έπαιρνα και ορκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βάζεις χαμηλά τον πύχη τα βλέπεις όλα ρόδινα. Έχει crashes? Έιναι απαράδεκτο προϊόν. Τελεία και παύλα χωρίς ναι μεν αλλά. Μόλις φτιάξει βλέπουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Από τη μία θέλει να θεωρείται premium εταιρεία, από την άλλη έχει παρατήσει το high-end στις GPUs. Δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο.

Περασμένα μεγαλεία..

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

και η 6900ΧΤ μια χαρά κάρτα είναι και κοντράρει (raster) στα ίσια την 3090 .....αλλά στην νέα σειρά 7900ΧΤ/ΧΤΧ το έχασε το τόπι η amd....απόδοση & κατανάλωση απλά απογοητευτικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billeiros είπε

Από αυτά που διαβάζω εγώ δε θα έπαιρνα και ορκο

Εννοείς κυρίως για τις συχνότητες σε idle σε κάποια monitors? Crashes δεν θα βρεις σε rdna 2. Καμία σχέση με τις μαύρες οθόνες της 5700ΧΤ που κάποια παιδιά είχαν θέματα εδώ. 

Νομίζω στην 6700xt έχω 800 ώρες και είμαι στις 400 τώρα με 6800xt. Crash δεν είχα ποτέ λόγο κάρτας. Σκέψου σε κάθε driver update κάνω ένα load το gaming profile και το κρατάει μέχρι το επόμενο driver update. Παντα έχω υψηλές απαιτήσεις ειδικά με θέματα crashes λόγο κάρτας 1 να είχα θα το ανέφερα τόσο καιρό όπως είχα αναφέρει τις 3 μαύρες οθόνες που με πέταξε η 5700xt τότε σε ένα παιχνίδι. Τώρα με Rdna 3 υπομονή από την αρχή ανέφερα τα θέματα και πρώτος για τα Crashes που διάβασα. Θα φύγει αγορά προσωπικά οταν λυθούν όλα. 

15 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Άμα βάζεις χαμηλά τον πύχη τα βλέπεις όλα ρόδινα. Έχει crashes? Έιναι απαράδεκτο προϊόν. Τελεία και παύλα χωρίς ναι μεν αλλά. Μόλις φτιάξει βλέπουμε.

Όταν παίζεις 3 4 ώρες κάθε μέρα ο πήχης και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές. Crash έχουν οι rdna 3 υπομονή να διορθωθούν. Οι rdna 2 είναι rock stable και με 6700xt ήμουν κομπλέ και τώρα με 6800xt. Και πάντα undervolt τις έχω. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε τα θετικά:

Dual slot design - χωράει πολύ ευκολότερα στα περισσότερα setups
2Χ8 pin - όχι αντάπτορες, όχι απαίτηση για 3Χ8 pin
350 watt σε στοκ κατάσταση.
Χαμηλότερο κόστος σε σχέση με τον ανταγωνισμό
Χαμηλότερο driver overhead; Πιθανότατα αλλιώς δεν εξηγείται πως βγαίνει μπροστά ακόμα και από 4090 σε μερικά σενάρια σε 1440p - 1080p. Αυτό σημαίνει χαμηλότερες απαιτήσεις σε cpu πρακτικά.

Μεγάλο μείον παραμένει η τιμή, είναι ακριβή για κάρτα που ανταγωνίζεται ΧΧ80, ασχέτως που πήγε την τιμή ο πέτσινος. Με 800$ msrp θα ήταν καλή επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Nvidia και πάλι Nvidia. Και το λέω εγώ που μόνο amd αγόραζα επί σειρά ετών. Και πιο κάτω επιδόσεις δινουν και πουλάνε παπατζιλικια. μαζί  με αστάθειες κλπ. 

Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Οταν παίζω ένα παιχνίδι δε μπορώ να με πετάει. Γερασα πλέον γι αυτά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και θέλω trouble free εμπειρια

Μια απ τα ίδια. Από την εποχή που πήγα σε NVIDIA δεν είχα ούτε μια bsod ούτε ένα crash σε παιχνίδι. 
Μιλάω για 4 γενιές καρτών NVIDIA. Τίποτα σε καμία.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, hln3 είπε

Ας δούμε τα θετικά:

Dual slot design - χωράει πολύ ευκολότερα στα περισσότερα setups
2Χ8 pin - όχι αντάπτορες, όχι απαίτηση για 3Χ8 pin
350 watt σε στοκ κατάσταση.
Χαμηλότερο κόστος σε σχέση με τον ανταγωνισμό
Χαμηλότερο driver overhead; Πιθανότατα αλλιώς δεν εξηγείται πως βγαίνει μπροστά ακόμα και από 4090 σε μερικά σενάρια σε 1440p - 1080p. Αυτό σημαίνει χαμηλότερες απαιτήσεις σε cpu πρακτικά.

Μεγάλο μείον παραμένει η τιμή, είναι ακριβή για κάρτα που ανταγωνίζεται ΧΧ80, ασχέτως που πήγε την τιμή ο πέτσινος. Με 800$ msrp θα ήταν καλή επιλογή.

Αν λυθούν τα θέματα με την κατανάλωση είναι εξαιρετικές κάρτες. Η xt πρέπει να πέσει η xtx στα 999 είναι μια χαρά ανταγωνιστική 5% μπροστά σε raster από 4080 15% πίσω σε rt 200 δολάρια λιγότερο. Και μένει να δούμε και από oc τι περνουν δείχνει να βαράνε άνετα 3ghz+. Τη σταθερότητα των rdna 2 να πιάσουν και δεν θέλω κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εννοείς κυρίως για τις συχνότητες σε idle σε κάποια monitors? Crashes δεν θα βρεις σε rdna 2. Καμία σχέση με τις μαύρες οθόνες της 5700ΧΤ που κάποια παιδιά είχαν θέματα εδώ. 

Νομίζω στην 6700xt έχω 800 ώρες και είμαι στις 400 τώρα με 6800xt. Crash δεν είχα ποτέ λόγο κάρτας. Σκέψου σε κάθε driver update κάνω ένα load το gaming profile και το κρατάει μέχρι το επόμενο driver update. Παντα έχω υψηλές απαιτήσεις ειδικά με θέματα crashes λόγο κάρτας 1 να είχα θα το ανέφερα τόσο καιρό όπως είχα αναφέρει τις 3 μαύρες οθόνες που με πέταξε η 5700xt τότε σε ένα παιχνίδι. Τώρα με Rdna 3 υπομονή από την αρχή ανέφερα τα θέματα και πρώτος για τα Crashes που διάβασα. Θα φύγει αγορά προσωπικά οταν λυθούν όλα. 

Όταν παίζεις 3 4 ώρες κάθε μέρα ο πήχης και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές. Crash έχουν οι rdna 3 υπομονή να διορθωθούν. Οι rdna 2 είναι rock stable και με 6700xt ήμουν κομπλέ και τώρα με 6800xt. Και πάντα undervolt τις έχω. 

Όντος οι rdna 2 είναι rock stable στα πάντα εγώ έχω την 6800XT εδώ και 2 χρόνια και δεν μου έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα πουθενά, και έχω παίξει αμέτρητα games τα τελευταία 2 χρόνια. Πραγματικά η καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ, όχι μονό από AMD άλλα και από NVIDIA.
Κρίμα τώρα που τα σκάτωσε έτσι η AMD με την 7900 και θα αναγκαστώ να πάω σε 4080.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mkp είπε

Όντος οι rdna 2 είναι rock stable στα πάντα εγώ έχω την 6800XT εδώ και 2 χρόνια και δεν μου έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα πουθενά, και έχω παίξει αμέτρητα games τα τελευταία 2 χρόνια. Πραγματικά η καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ, όχι μονό από AMD άλλα και από NVIDIA.
Κρίμα τώρα που τα σκάτωσε έτσι η AMD με την 7900 και θα αναγκαστώ να πάω σε 4080.

Υπομονή να πάρεις 2 3 drivers και θα στρώσει. Με Rdna 2 έχω άπειρες ώρες χωρίς θέμα. Για nvidia μην το σκέφτεσαι ακόμα εκτός αν παίξει price drop στα 999 της 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα φτάσει γιατί η AMD δεν push-άρει καθόλου και συνεχίζει τις μλκίες με crashes.

Αφού πουλάει θα φτάσει, αν τις φάνε για κάνα 3μηνο και τις βλέπουν στα ράφια μόνο τότε θα κόψουν την υπερκοστολόγηση... 

Πάρε παράδειγμα το μικρό δείγμα εδώ μέσα, να έχουν πάρει πχ: 10 άτομα 4090 ? 20k με 10 άτομα, όταν παλιότερα ήθελα 20 άτομα για αυτά τα 20k. Χαζή είναι ?
Ίδιο κέρδος με μικρότερο αριθμό προϊόντων, λιγότερες ζημιές από rma, λιγότερη ανάγκη για customer support κτλ κτλ....

Τις μλκ τις κάνει και η nvidia, αλλά εκεί την επιβραβεύουμε με το πορτοφόλι μας.
Αν μείνουμε μια χρονιά με την παλιά κάρτα μπας και σφίξει λίγο ο κ@λ@ς τους, δεν... εκεί .....  

Φυσικά το φαινόμενο είναι παγκόσμιο και όχι Ελληνικό, η Ελλάδα είναι μη μετρήσιμος παράγοντας λόγο μεγέθους...   

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...