Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάποιοι έχουν ψυχολογικό όριο τα 1000Ε και δεν θέλουν να δώσουν ούτε 50Ε παραπάνω, αυτοί θα πάνε σε κάμια 7900XT αν πέσει εκεί, αλλά το θέμα είναι ότι για 100Ε παίρνεις σημαντικό boost με την XTX.

Ουσιαστικά κάνουν το ίδιο πράγμα, βγάζουν μάπα(Για τα λεφτά της) την 4080 και σε σπρώχνουν σε 4090. Η Λίζα βάζει 100$ διαφορά μεταξύ XT και ΧΤΧ με 20% διαφορά σε επιδόσεις, άρα σε σπρώχνει στην XTX(Ακριβότερη).

Μπράβο, καταργήστε εντελώς το performance segment και να έχουμε μόνο mid-range και high-end.

Scalpers στη θέση των scalpers θα πω εγώ. 800 δίνω χωρίς ΦΠΑ και εκεί είναι και το όριο μου και για τον περισσότερο κόσμο θεωρώ και πάλι μιλάω για ένα 10% της αγοράς. Οι υπόλοιποι είναι σε 1060 και λοιπές κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η μάχη γίνεται για το ας πούμε high end και την εικόνα τους. Για αυτό και οι δύο παρουσίασαν τα καλύτερα μοντέλα τους πρώτα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Γιατί άργησε τόσο πολύ η AMD να απαντήσει στην Nvidia ενώ στις cpu έκανε την εμφάνισή της πρώτη, όπως κάνει ένας ηγέτης στην αγορά, όπως έχει καθιερωθεί τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια σε αυτό τον τομέα, τουλάχιστον όσον αφορά τις πωλήσεις.

Πιθανότατα δεν ήταν έτοιμοι. Άσε που αν έκαναν κίνηση πρώτοι θα ήξερε ο πέτσινος τι έχει απέναντι του και θα τιμολογούσε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Στα 999 δεν πρόκειται να παίξει ποτέ πιστεύω Ευρώπη, ειδικά τον πρώτο καιρό. Όσο βρίσκεις την 4090 στα 1600 και τη 4080 στα 1200 άλλο τόσο θα βρεις και αυτή στα 999.

Θα πω όμως μακάρι να πέσει σε αυτή την τιμή γιατί έτσι πρέπει, παρόλα αυτά θα ήμουν πολύ σκεπτικός για το αν θα την επέλεγα ως βασική μου κάρτα. Έχει σοβαρά θέματα και δε ρισκάρεις 1000 με 1400 ευρώ έτσι.

 

Για το MSRP λέω στην Αμερική όπου βγαίνουν κάρτες day one, Ελλάδα και Ευρώπη δεν ξέρω τιμές για τις πρώτες εβδομάδες. Για αυτό είπα να δούμε τιμές Ελλάδα μετά τις γιορτές και βλέπουμε τότε τι διαφορές θα έχει με την 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, morehp είπε

Τζάμπα βγαίνουμε OT, stock vbios η 3090FE με 114% power limit είναι στα 400 και δεν ιδρώνει το αυτάκι της. Ορίστε και ένα κρατημένο shot 117% PL 411W

 

gpu-z-Screenshot 2020-12-21 150701.png

ξανα ρωταω εχει η fe πανω της 8pin pcie connectors ? οι 8pin cοnnectors  πανω στο pcb της καρτας ειναι hard limited για 150watt sustained ο καθε ενας  για λογους ασφαλειας.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η μάχη γίνεται για το ας πούμε high end και την εικόνα τους. Για αυτό και οι δύο παρουσίασαν τα καλύτερα μοντέλα τους πρώτα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Γιατί άργησε τόσο πολύ η AMD να απαντήσει στην Nvidia ενώ στις cpu έκανε την εμφάνισή της πρώτη, όπως κάνει ένας ηγέτης στην αγορά, όπως έχει καθιερωθεί τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια σε αυτό τον τομέα, τουλάχιστον όσον αφορά τις πωλήσεις.

Σκέψου βγήκαν τώρα και πάλι έχουν θέματα στις καταναλώσεις δεν θα μπορούσε να τις βγάλει πιο νωρίς. Στα cpu παίζει άλλη μπάλα έχει και το ποσοστό αγοράς ώστε να κινηθεί όπως θέλει. Σχεδόν όπως θέλει μιας και σε zen 4 έχει ρίξει τιμές 10 φορές. Στις gpu θέλουμε την Intel να αρχίσει να περνει ποσοστό μπας και έρθουν λίγο στα ίσια τους τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Για το MSRP λέω στην Αμερική όπου βγαίνουν κάρτες day one, Ελλάδα και Ευρώπη δεν ξέρω τιμές για τις πρώτες εβδομάδες. Για αυτό είπα να δούμε τιμές Ελλάδα μετά τις γιορτές και βλέπουμε τότε τι διαφορές θα έχει με την 4080.

Ερχεσαι στα λόγια μου, με το καλό στα καρναβάλια τον Φλεβάρη θα δούμε κάρτες. Για τις τιμές δε είπαμε, θα δείτε τα 1400  μπουκέτο στο Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πιθανότατα δεν ήταν έτοιμοι. Άσε που αν έκαναν κίνηση πρώτοι θα ήξερε ο πέτσινος τι έχει απέναντι του και θα τιμολογούσε ανάλογα.

Πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Ερχεσαι στα λόγια μου, με το καλό στα καρναβάλια τον Φλεβάρη θα δούμε κάρτες. Για τις τιμές δε είπαμε, θα δείτε τα 1400  μπουκέτο στο Τ

Κατά Πάσχα για λογικές τιμές πιο πριν μην περιμένουμε άδικα. Θα μας φτιάξει πάλι το plaisio δεν το φοβάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Ερχεσαι στα λόγια μου, με το καλό στα καρναβάλια τον Φλεβάρη θα δούμε κάρτες. Για τις τιμές δε είπαμε, θα δείτε τα 1400  μπουκέτο στο Τ

Δεν θα μου κάνει εντύπωση να τις δω στα 1400 ευρώ τις πρώτες μέρες, το έχω πει άλλωστε εδώ και καιρό ότι σε Πλαίσιο εκεί τις περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ξανα ρωταω εχει η fe πανω τις 8pin pcie connectors ? οι 8pin cοnnectors  πανω στο pcb της καρτας ειναι hard limited για 150watt sustained ο καθε ενας  για λογους ασφαλειας.

Παίζει κάποιο ρόλο τι έχει πάνω η FE? Από τα 8xpin βλέπεις περνάνε 169W + 167W αντίστοιχα. Το ότι η 6000 σειρά είχε δεν ξέρω τι δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με την 7900XTX που δοκίμασε ο άνθρωπος στο kitguru. Κι αυτό στραβό θα το βγάλουμε δηλαδή....Ηλεκτρισμός είναι δεν είναι νερό να βάλεις φράγμα

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι άλλο και πραγματικά ο καθένας μπορεί να επιλέξει ότι θέλει με τα χρήματα που θα ξοδέψει και να χαρεί την αγορά του.

Αν έχουν 200 ευρώ διαφορά ή λιγότερο, επιλέγεις να κάνεις τον beta tester ή πας σε πιο σίγουρη και απροβλημάτιστη, κατά τα φαινόμενα πάντα, επιλογή;

Και συγγνώμη γιατί έτσι το βλέπω όταν περιμένει η AMD να δώσεις 1000 και ευρώ και να περιμένεις να λύσουν θέματα που πιθανότατα να σε ταλαιπωρήσουν και  που  ταλανίζουν κάποια, όχι όλα, προϊόντα τους χρόνια. Γιατί μπορεί να πετύχεις σε σωστό κομμάτι, μπορεί και όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, morehp είπε

Παίζει κάποιο ρόλο τι έχει πάνω η FE? Από τα 8xpin βλέπεις περνάνε 169W + 167W αντίστοιχα. Το ότι η 6000 σειρά είχε δεν ξέρω τι δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με την 7900XTX που δοκίμασε ο άνθρωπος στο kitguru. Κι αυτό στραβό θα το βγάλουμε δηλαδή....Ηλεκτρισμός είναι δεν είναι νερό να βάλεις φράγμα

αστο δεν καταλαβαινεις τι σου λεω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το θέμα είναι άλλο και πραγματικά ο καθένας μπορεί να επιλέξει ότι θέλει με τα χρήματα που θα ξοδέψει και να χαρεί την αγορά του.

Αν έχουν 200 ευρώ διαφορά ή λιγότερο, επιλέγεις να κάνεις τον beta tester ή πας σε πιο σίγουρη και απροβλημάτιστη, κατά τα φαινόμενα πάντα, επιλογή;

Και συγγνώμη γιατί έτσι το βλέπω όταν περιμένει η AMD να δώσεις 1000 και ευρώ και να περιμένεις να λύσουν θέματα που πιθανότατα να σε ταλαιπωρήσουν και  που  ταλανίζουν κάποια, όχι όλα, προϊόντα τους χρόνια. Γιατί μπορεί να πετύχεις σε σωστό κομμάτι, μπορεί και όχι.

Το συνετό και το λογικό είναι η μη αγορά τους μέχρι να διορθωθούν αυτά τα θέματα που έχουν στις καταναλώσεις. Αν ο άλλος δώσει 1400 και μετά κλαίγεται φταίει ο ίδιος και μόνο μιας και ξέρει τα όποια θέματα υπάρχουν. Ας διορθωθούν με το καλό και βλέπουμε. Εγώ πάλι σκέφτομαι όσους πούλησαν τις κάρτες τους και περίμεναν τις rdna 3 και αν έχει 1200 πάει στο καλό αν παίξει 1400 πάλι στις προηγούμενες θα γυρίσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αστο δεν καταλαβαινεις τι σου λεω

Μια χαρά καταλαβαίνω, εσύ θεωρείς πως η κάρτα που δοκίμασε ο kitguru σώνει και καλά έχει hard limit 350W επειδή είχαν οι άλλες προγενέστερες. Σκέφτεσαι TDP που ουδεμία σχέση έχει, power draw είναι το ζητούμενο

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...