Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τόσο διάβασα στο techpower τέσταρε 20+ παιχνίδια με 13900k. Αν έχουν λάθος παρακαλώ να μου το δείξεις η αν υπάρχει BN σε 4Κ που είδα το 22% διαφορά. 

καλά η μέρα της μαρμότας. τα ίδια και τα ίδια. ξέχασα τα δικά σου μάτια δεν βλέπουν rt. ούτε frame generation. ούτε reflex. και πότε δεν κάνανε κιχ amd drivers σε δικό σου PC. αυτό ακριβώς 20% και πολλά λες, εγώ νομίζω είναι και 20% μπροστά η 7900

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, morehp είπε

Εχω εσένα για αυτά που στέκουν, περισσεύω...

Οκ, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πως η 3090FE με 2 8pin βαράει 400W+ systained 24/7 :) 

Πού/πώς/πότε, 24/7 κιόλας?

Πώς περνάει πάνω από το μέγιστο θεωρητικό (ναι, το max των τυπικών προδιαγραφών), με τί vbios και τί ρυθμίσεις?

Η 6χχχ σειρά δεν πα να της δώσεις ότι θες από νούμερα στο PL, θα χτυπήσει ταβάνι σε κάποιο σημείο και θα σε γράψει. Η 6800, συγκεκριμένα, νομίζω δεν "ακούει" ούτε σε ΜΡΤ, ούτε σε crossflash, ούτε σε τίποτα.

Εδώ, μου λες ότι έχουμε κάρτες που όχι μόνο περνάνε το tbp τους αλλά και τις προδιαγραφές του συστήματος που τις φιλοξενεί?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Καλώς ή κακώς πρέπει να αποδεχθούμε εμείς που δε δίνουμε 2k για GPU, πως η ΧΧ90 είναι μία ματιά στο μέλλον. Είναι κάρτα επόμενης γενιάς, που μας δίνει ο πέτσινος τη δυνατότητα να την έχουμε σήμερα, αλλά σε πανάκριβη τιμή. Θα πάρουμε κι εμείς την ίδια απόδοση 2 χρόνια μετά, δεν έγινε και κάτι.

Κρίνοντας συνολικά τις προτάσεις nvidia και AMD στο εύρος τιμών από 900 ως 1200$, μόνο ευχαριστημένοι δε πρέπει να είμαστε σαν καταναλωτές. Η αύξηση του λόγου απόδοσης/κόστος ήταν το πολύ 5% που είναι πολύ μικρό νούμερο για νέα γενιά. Και δε νομίζω να αλλάξει κάτι η 900αρα 4070 ti (aka κομμένη 4080). Η AMD πήγε από τα 13.15$/fps της 6900XT (MSRP 1000) στα 8.84 της 7900XTX, που είναι 50% αύξηση, αλλά αυτό μόνο και μόνο της πολύ κακής τιμής που είχε η 6900XT. Αν συγκριθεί με την 6800 XT που ήταν ελάχιστα πιο αργή, της οποίας το cost/frame ήταν σε MSRP 9.28$/fps, παίρνουμε μία βελτίωση της τάξης του 5%, τίποτα δηλαδή. Αντίστοιχα η 7900XT έχει χειρότερο cost/frame από την 6800XT.

Και στην nvidia, η 4080 είναι στα 11$/fps και είναι μεν καλύτερη αν συγκριθεί με την 3080ti του 1200$ MSRP και των 15$/fps, με κέρδος 36%. Αλλά είναι πολύ χειρότερη αν συγκριθεί με την 3080 των 700$.

Από την άλλη βέβαια μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως οι τιμές 6800XT και 3080 ήταν πλασματικές και δεν έχει νόημα η σύγκριση μαζί τους. Ακόμα κι έτσι όμως, η βελτίωση που πήραμε σε αυτή τη γενιά σε cost/performance ήταν μικρή.

 

 

 

 

 

Η 7900xt είναι μια καμουφλαρισμενη 7800xt. Για να αξίζει έναντι 6800xt πρέπει να πάει 699 msrp το πολύ. Δεν θα αργήσει να μου το θυμηθείς. 

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

καλά η μέρα της μαρμότας. τα ίδια και τα ίδια. ξέχασα τα δικά σου μάτια δεν βλέπουν rt. ούτε frame generation. ούτε reflex. και πότε δεν κάνανε κιχ amd drivers σε δικό σου PC. αυτό ακριβώς 20% και πολλά λες, εγώ νομίζω είναι και 20% μπροστά η 7900

Μα για raster μίλησα όχι RT που την δίνει 22% πίσω σε 4Κ και 17 σε 1440 με 13900k. Στο RT είναι αρκετά μπροστά ειδικά στα παιχνίδια που ανέφερα φτάνει και 50 60% σε 2077 control DL 2 που γονατιζουν τα πάντα. Μπορείς να μου βάλεις και το portal που είναι 10 χιλιάδες τις εκατό μπροστά εγώ μίλησα για το 99% των παιχνιδιών που είναι σε raster δεν καταλαβαίνω που έγινε η παρεξήγηση στο νούμερο που ανέφερα. Πόσο μάλλον όταν είπα ότι σε RT είναι πολύ πιο πίσω σε αυτά τα 3 παιχνίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Πού/πώς/πότε, 24/7 κιόλας?

Πώς περνάει πάνω από το μέγιστο θεωρητικό (ναι, το max των τυπικών προδιαγραφών), με τι vbios και τί ρυθμίσεις?

Η 6χχχ σειρά δεν πα να της δώσεις ότι θες από νούμερα στο PL, θα χτυπήσει ταβάνι σε κάποιο σημείο και θα σε γράψει. Η 6800, συγκεκριμένα, νομίζω δεν "ακούει" ούτε σε ΜΡΤ, ούτε σε crossflash, ούτε σε τίποτα.

Εδώ, μου λες ότι έχουμε κάρτες που όχι μόνο περνάνε το tbp τους αλλά και τις προδιαφραφές του συστήματος που τις φιλοξενεί?

Τζάμπα βγαίνουμε OT, stock vbios η 3090FE με 114% power limit είναι στα 400 και δεν ιδρώνει το αυτάκι της. Ορίστε και ένα κρατημένο shot 117% PL 411W

 

gpu-z-Screenshot 2020-12-21 150701.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πού/πώς/πότε, 24/7 κιόλας?

Πώς περνάει πάνω από το μέγιστο θεωρητικό (ναι, το max των τυπικών προδιαγραφών), με τι vbios και τί ρυθμίσεις?

Η 6χχχ σειρά δεν πα να της δώσεις ότι θες από νούμερα στο PL, θα χτυπήσει ταβάνι σε κάποιο σημείο και θα σε γράψει. Η 6800, συγκεκριμένα, νομίζω δεν "ακούει" ούτε σε ΜΡΤ, ούτε σε crossflash, ούτε σε τίποτα.

Εδώ, μου λες ότι έχουμε κάρτες που όχι μόνο περνάνε το tbp τους αλλά και τις προδιαφραφές του συστήματος που τις φιλοξενεί?

Σε power limit ακούνε οι rdna 2. Βάζεις 60% μείον στο mpt και μετά ανάλογα από το panel. Ότι θες κάντες δεν πρόκειται να το περάσουν. Κάπως έτσι έκανα mining με 90watt και δούλευε όπως πρέπει. Στο ρεύμα δεν ακούνε κόψτες το power limit και γίνονται αρνάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε power limit ακούνε οι rdna 2. Βάζεις 60% μείον στο mpt και μετά ανάλογα από το panel. Ότι θες κάντες δεν πρόκειται να το περάσουν. Κάπως έτσι έκανα mining με 90watt και δούλευε όπως πρέπει. Στο ρεύμα δεν ακούνε κόψτες το power limit και γίνονται αρνάκια. 

Όχι κάτω ρε συ, χαίρω πολύ. Πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα average σε raster είναι το 20%. Με 13900k τέσταρε το techpower οπότε έχουμε σωστά νούμερα σε 4Κ τουλάχιστον. 17% κάτω την βγάζει σε 1440 από 4090 και 22 σε 4Κ. Για το RT τα έγραψα πιο πάνω είναι 3 συγκεκριμένα παιχνίδια που έχουν όλο το πακετο RT που γονατιζουν στα υπόλοιπα βλέπω άνετα 90+ fps σε 4Κ με RT on. 

Σου είπα θα βάλεις το TCP και θα καταλάβεις. Τα παιχνίδια με Rt είναι πολύ περισσότερα πλέον και θα γίνουν ακόμη  περισσότερα.

Όσον αφορά τα άλλα θέματα με τους οδηγούς και τα σχετικά δεν είναι για launch σοβαρό. Έπρεπε να μην υπάρχουν.

Και συμφωνώ ότι σαν τιμές φαίνονται καλές κυρίως όμως λόγω Nvidia που όμως δίνει καλύτερα προϊόντα σε αυτη τη γενιά αν θέλεις συνολικά χρήση της κάρτας, πχ σε απλό content creation που μόνο στο DaVinci Resolve τα πάει καλά η 79xx.

Στο hw unboxed στις τελικές σκέψεις είναι πολύ επιφυλακτικος ο Steve παρά το γεγονός ότι παραδέχεται ότι σε επιδόσεις σαν κάρτα ειδικά για competitive games τα πάει πολύ καλά.

Στο video που ανέβασα πιο πάνω ας πούμε στο overwatch 2 στα 1440p και 150 watt παραπάνω από την 4080 χωρις λόγο.

Αυτά είναι θέματα που πρέπει να λυθούν άμεσα σε προϊόν που θα ζητάει αρχικά κατά πάσα πιθανότητα 1300 ευρώ από αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Όχι κάτω ρε συ, χαίρω πολύ. Πάνω.

Δεν το κατάλαβα με συγχωρείς. Για πάνω ναι δεν ακούνε. Έχω καταφέρει να τραβήξω το μέγιστο 2 8pin 375 watt από πρίζα παραπάνω ούτε με σφαίρες. Είδα κάτι spikes 500watt από techpower ειναι όντως εφικτό με 2 8πινα? 

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Σου είπα θα βάλεις το TCP και θα καταλάβεις. Τα παιχνίδια με Rt είναι πολύ περισσότερα πλέον και θα γίνουν ακόμη  περισσότερα.

Όσον αφορά τα άλλα θέματα με τους οδηγούς και τα σχετικά δεν είναι για launch σοβαρό. Έπρεπε να μην υπάρχουν.

Και συμφωνώ ότι σαν τιμές φαίνονται καλές κυρίως όμως λόγω Nvidia που όμως δίνει καλύτερα προϊόντα σε αυτη τη γενιά αν θέλεις συνολικά χρήση της κάρτας, πχ σε απλό content creation που μόνο στο DaVinci Resolve τα πάει καλά η 79xx.

Στο hw unboxed στις τελικές σκέψεις είναι πολύ επιφυλακτικος ο Steve παρά το γεγονός ότι παραδέχεται ότι σε επιδόσεις σαν κάρτα ειδικά για competitive games τα πάει πολύ καλά.

Στο video που ανέβασα πιο πάνω ας πούμε στο overwatch 2 στα 1440p και 150 watt παραπάνω από την 4080 χωρις λόγο.

Αυτά είναι θέματα που πρέπει να λυθούν άμεσα σε προϊόν που θα ζητάει αρχικά κατά πάσα πιθανότητα 1300 ευρώ από αύριο.

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν έπρεπε να υπάρχουν αυτά τα θέματα πρώτος την έκραξα για τις καταναλώσεις. Και σε productivity εφόσον κάποιος ασχολείται σοβαρά πάει σε nvidia δεν τίθεται θέμα εφόσον βγάζει χρήματα με την κάρτα του. Λογικό να είναι επιφυλακτικός και αυτός δεν ξέρει αν θα λυθούν με drivers η παίζει hardware θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ότι και να λέτε στα $999 δεν έχει αντίπαλο, απλά να δούμε μετά τις γιορτές πόσο θα κάτσει η μπάλα και εδώ Ελλάδα σε σχέση με την 4080.

Στα διακόσια ευρώ κάτω από 4080 είναι οριακά κακή αγορά. για τυχόν μικρότερη διαφορά άστα. Βεβαια γράφω για αγορα, δηλαδή αναφέρομαι σε επίδοξους αγοραστές όχι σε θεωρητικούς του σπορ.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Στα διακόσια ευρώ κάτω από 4080 είναι οριακά κακή αγορά. για τυχόν μικρότερη διαφορά άστα. 

Ε καλά και εσύ, όταν λέει δεν έχει αντιπάλο στο ένα παράθυρο, στο δεύτερο έχει ήδη βάλει στο καλάθι 4080 και ψάχνει την πιστωτική του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ότι και να λέτε στα $999 δεν έχει αντίπαλο, απλά να δούμε μετά τις γιορτές πόσο θα κάτσει η μπάλα και εδώ Ελλάδα σε σχέση με την 4080.

Στα 999 δεν πρόκειται να παίξει ποτέ πιστεύω Ευρώπη, ειδικά τον πρώτο καιρό. Όσο βρίσκεις την 4090 στα 1600 και τη 4080 στα 1200 άλλο τόσο θα βρεις και αυτή στα 999.

Θα πω όμως μακάρι να πέσει σε αυτή την τιμή γιατί έτσι πρέπει, παρόλα αυτά θα ήμουν πολύ σκεπτικός για το αν θα την επέλεγα ως βασική μου κάρτα. Έχει σοβαρά θέματα και δε ρισκάρεις 1000 με 1400 ευρώ έτσι.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ε καλά και εσύ, όταν λέει δεν έχει αντιπάλο στο ένα παράθυρο, στο δεύτερο έχει ήδη βάλει στο καλάθι 4080 και ψάχνει την πιστωτική του. 

Γράφεις σήμερα. Το γελάκι πάει για τα αστεία που λες και όχι για τον Aten-Ra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Γράφεις σήμερα. Το γελάκι πάει για τα αστεία που λες και όχι για τον Aten-Ra.

Φυσικά, τον atenra τον αγαπάμε. Πασάρι σε όλους amd για να πάρει αυτός κοψοχρόνια intel + nvidia :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχουν ψυχολογικό όριο τα 1000Ε και δεν θέλουν να δώσουν ούτε 50Ε παραπάνω, αυτοί θα πάνε σε κάμια 7900XT αν πέσει εκεί, αλλά το θέμα είναι ότι για 100Ε παίρνεις σημαντικό boost με την XTX.

Ουσιαστικά κάνουν το ίδιο πράγμα, βγάζουν μάπα(Για τα λεφτά της) την 4080 και σε σπρώχνουν σε 4090. Η Λίζα βάζει 100$ διαφορά μεταξύ XT και ΧΤΧ με 20% διαφορά σε επιδόσεις, άρα σε σπρώχνει στην XTX(Ακριβότερη).

Μπράβο, καταργήστε εντελώς το performance segment και να έχουμε μόνο mid-range και high-end.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Κάποιοι έχουν ψυχολογικό όριο τα 1000Ε και δεν θέλουν να δώσουν ούτε 50Ε παραπάνω, αυτοί θα πάνε σε κάμια 7900XT αν πέσει εκεί, αλλά το θέμα είναι ότι για 100Ε παίρνεις σημαντικό boost με την XTX.

Ουσιαστικά κάνουν το ίδιο πράγμα, βγάζουν μάπα(Για τα λεφτά της) την 4080 και σε σπρώχνουν σε 4090. Η Λίζα βάζει 100$ διαφορά μεταξύ XT και ΧΤΧ με 20% διαφορά σε επιδόσεις, άρα σε σπρώχνει στην XTX(Ακριβότερη).

Μπράβο, καταργήστε εντελώς το performance segment και να έχουμε μόνο mid-range και high-end.

Η μάχη γίνεται για το ας πούμε high end και την εικόνα τους. Για αυτό και οι δύο παρουσίασαν τα καλύτερα μοντέλα τους πρώτα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Γιατί άργησε τόσο πολύ η AMD να απαντήσει στην Nvidia ενώ στις cpu έκανε την εμφάνισή της πρώτη, όπως κάνει ένας ηγέτης στην αγορά, όπως έχει καθιερωθεί τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια σε αυτό τον τομέα, τουλάχιστον όσον αφορά τις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...