Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μηπως πρεπει να σταματησει αυτο που οι amd καρτες γινονται καλυτερες μετα απο Χ μηνες? Το ειχα και με την 280, 480 και 5700xt

Όχι καλύτερες στο performance εκεί ειναι άψογες το 20% από 4090 με αυτό το msrp είναι εξαιρετικό για την κατανάλωση μίλησα που ειναι deal breaker αυτή τη στιγμή. Ως νέα αρχιτεκτονική ότι θα πάρουν κάποια boosts το θεωρώ δεδομένο αλλά μην περιμένουμε θαύματα. Εγώ έγραψα να μην είμαστε κάθετοι. Οι κάρτες βγήκαν με τα όποια θέματα τους δεν θα έρθει η Λίζα να μας βάλει το μαχαίρι να αγοράσουμε. Αν δεν τα λύσουν τα όποια θέματα η αγορά θα τις ρίξει γρήγορα σε τιμή όπως έγινε με την 4080 που ξεκίνησε 1900 και τώρα έχουν 1400 σε λίγες μέρες. Αν κάποιον τον ενοχλεί το 20% κάτω από 4090 μπορεί πολύ εύκολα να πάει σε 4090 στα 2300 ευρώ από τα 1200 που θα έχει η XTX ελεύθερη αγορά έχουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, morehp είπε

Εχω εσένα για αυτά που στέκουν, περισσεύω...

Οκ, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πως η 3090FE με 2 8pin βαράει 400W+ systained 24/7 :) 

εχει 8πινα η fe? δεν μπορει να τραβηξει παρπανω  με 2x8  πιν , το ειδαμε και με τις 3080 με 2x pin που δεν μπορουσαν να τραβηξουν παραπανω watt με flashed bios απο 3x8

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μην διαβάζω κάθετες απόψεις σε κάποια πράγματα με τον ένα ή άλλο τρόπο θα βρουν τη θέση τους οι κάρτες. 20% κάτω από 4090 

δεν θες κάθετες απόψεις αλλά επιμένεις να αναφέρεσαι σε ένα ποσοστό λες και είναι η μόνη διαφορά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Όχι καλύτερες στο performance εκεί ειναι άψογες

Δεν ανεφερα οτι θα γινουν ντε και καλα καλυτερες στο performance, αν και ειναι η νορμα της AMD εδω και 2-3 γενιες να βελτιωνει την καθε γενια μετα απο 1 χρονο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

20 τοις εκατό κάτω σε ποιο σενάριο ακριβώς;

 Στα ίδια με τη 4080 πάνω κάτω και με πανωλεθρια σε raytracing χωρίς dlss3 και με όλα αυτά τα θέματα που αναφέρθηκαν με κυριότερο αυτό της κατανάλωσης;

Πρέπει να δεις γονατίσει στο The Callisto protocol με full rt ακόμη και με upscaling σε συγκεκριμένα σημεία για να καταλάβεις.

Στα average σε raster είναι το 20%. Με 13900k τέσταρε το techpower οπότε έχουμε σωστά νούμερα σε 4Κ τουλάχιστον. 17% κάτω την βγάζει σε 1440 από 4090 και 22 σε 4Κ. Για το RT τα έγραψα πιο πάνω είναι 3 συγκεκριμένα παιχνίδια που έχουν όλο το πακετο RT που γονατιζουν στα υπόλοιπα βλέπω άνετα 90+ fps σε 4Κ με RT on. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, morehp είπε

εεεεε...ναι 2x8pin για τον adaptor πάνω στην κάρτα

αλλο ο adaptor αλλο το 8πινο της καρτας, το τροφοδοτικο μπορει να δωσει ,το 8πθμινο της καρτας απαγορευτεται να δεχτει παραπανω αν δεν κανω λαθος.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς πρέπει να αποδεχθούμε εμείς που δε δίνουμε 2k για GPU, πως η ΧΧ90 είναι μία ματιά στο μέλλον. Είναι κάρτα επόμενης γενιάς, που μας δίνει ο πέτσινος τη δυνατότητα να την έχουμε σήμερα, αλλά σε πανάκριβη τιμή. Θα πάρουμε κι εμείς την ίδια απόδοση 2 χρόνια μετά, δεν έγινε και κάτι.

Κρίνοντας συνολικά τις προτάσεις nvidia και AMD στο εύρος τιμών από 900 ως 1200$, μόνο ευχαριστημένοι δε πρέπει να είμαστε σαν καταναλωτές. Η αύξηση του λόγου απόδοσης/κόστος ήταν το πολύ 5% που είναι πολύ μικρό νούμερο για νέα γενιά. Και δε νομίζω να αλλάξει κάτι η 900αρα 4070 ti (aka κομμένη 4080). Η AMD πήγε από τα 13.15$/fps της 6900XT (MSRP 1000) στα 8.84 της 7900XTX, που είναι 50% αύξηση, αλλά αυτό μόνο και μόνο της πολύ κακής τιμής που είχε η 6900XT. Αν συγκριθεί με την 6800 XT που ήταν ελάχιστα πιο αργή, της οποίας το cost/frame ήταν σε MSRP 9.28$/fps, παίρνουμε μία βελτίωση της τάξης του 5%, τίποτα δηλαδή. Αντίστοιχα η 7900XT έχει χειρότερο cost/frame από την 6800XT.

Και στην nvidia, η 4080 είναι στα 11$/fps και είναι μεν καλύτερη αν συγκριθεί με την 3080ti του 1200$ MSRP και των 15$/fps, με κέρδος 36%. Αλλά είναι πολύ χειρότερη αν συγκριθεί με την 3080 των 700$.

Από την άλλη βέβαια μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως οι τιμές 6800XT και 3080 ήταν πλασματικές και δεν έχει νόημα η σύγκριση μαζί τους. Ακόμα κι έτσι όμως, η βελτίωση που πήραμε σε αυτή τη γενιά σε cost/performance ήταν μικρή.

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

δεν θες κάθετες απόψεις αλλά επιμένεις να αναφέρεσαι σε ένα ποσοστό λες και είναι η μόνη διαφορά τους

Τόσο διάβασα στο techpower τέσταρε 20+ παιχνίδια με 13900k. Αν έχουν λάθος παρακαλώ να μου το δείξεις η αν υπάρχει BN σε 4Κ που είδα το 22% διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Arkin είπε

Κάτι μου λέει ότι λόγο mcm έχουν λιγάκι έως πολύ μπερδέψει τα μπούτια τους ειδικά με καταναλώσεις και efficiency. Ευελπιστώ ότι σε 2 3 μήνες θα μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό προϊόν όχι τόσο από performance εκεί το 20% κάτω από 4090 και 5 πάνω από 4080 είναι αξιοπρεπεστατο για την τιμή της εφόσον βγει εκεί στα ραφια αλλά στις λεπτομέρειες που ανέφερα. Κάτι πάει στραβά με τους drivers σε καταναλώσεις στο playback και στο multi monitor. Αν υπάρχει hardware θέμα και δεν λύνετε θα μείνουν στα ραφια ακόμα και να πέσει η τιμή τους θα χρειαστεί refresh εκεί. 

Η xt είναι 30% πάνω από 6800xt δηλαδή πολύ λάθος που ονόμασαν την 7800xt ως 7900xt ήδη τους γύρισε boomerang και η xtx 50% πανω. Ας περιμένουμε μερικά driver releases κάτι μου λέει ότι ίσως εκπλαγούμε θετικά μόλις μπει στη μέση το καλύτερο optimization του mcm design. 

Όσο για την επίσημη παρουσίαση παρουσίασαν όντως fake νούμερα η κάτι πήγε στραβά στο τελικό προϊόν ή των drivers? 

Κοίτα, κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα οδηγών (ίσως και f/w), και υπάρχουν παραδείγματα από παντού (12χχχ με πρόβλημα με τα e-cores σε παιγνίδια, 1η γενιά Ryzen/TR με διαχείριση μνήμης στα win, παραδειγματάκια σε κάθε γενιά gpu και από τους 2), αλλά καπου το έχει γμσει η ΑΜΔ πια.

Άντε τόσα χρόνια πάλευε, άντε να σταθεί, άντε να στηθεί, άντε να σχεδιάσει και να βγάλει από την αρχή, αλλά εδώ και 2-3 χρόνια πουλάει σαν παλαβή (μαζί και τις κονσόλες) και με καλά περιθώρια κέρδους.

Να βγάζει τις V σακατεμένες στην παρουσίασή τους, πάει κι έρχεται. Να τα κάνει σκ.τά τόσα χρόνια μετά γιατί δεν έχει φροντίσει το τμήμα των οδηγών να είναι κλειδαμπαρωμένο σε ανήλιαγο υπόγειο με τους μηχανικούς 3 μήνες πριν κυκλοφορήσει νέο προϊόν ώστε να βγαίνει κάτι κατά το δυνατόν άρτιο στο 95+% των πιθανών σεναρίων...ε, ρε φίλε δεν γίνεται.

Τί ππριές είναι αυτές με την κατανάλωση σε multimon...να κάψει 10-15w παραπάνω, άντε κάπως ναι...εδώ μιλάμε για εξωφρενικό νούμερο. Η "δικαιολογία" το κάνει ακόμα χειρότερο, για εμένα.

Εγώ σου λέω ότι η μεθεπόμενη έκδοση των οδηγών διορθώνει τα πάντα και δίνει κα ένα 5% across the board...ε, και? Δεν ξέρουν ότι η 1η αυτή εντύπωση θα μείνει? Πιστεύουν ότι θα υπάρξει νέος κύκλος review πριν τις γιορτές που θα τους δείξει πόσο αξίζουν?

Ε, κάπου ώπα.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ανεφερα οτι θα γινουν ντε και καλα καλυτερες στο performance, αν και ειναι η νορμα της AMD εδω και 2-3 γενιες να βελτιωνει την καθε γενια μετα απο 1 χρονο. 

Ναι για το performance κρατάω μικρό καλάθι πάντα στο optimizations αλλά για τις καταναλώσεις θέλουν σίγουρα στρώσιμο σε κάποια σενάρια. Το performance μου αρέσει πολύ προσωπικά και πως έκατσε μαζί με 4080 και αναλογικά με την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αλλο ο adaptor αλλο το 8πινο της καρτας, το τροφοδοτικο μπορει να δωσει ,το 8πθμινο της καρτας απαγορευτεται να δεχτει παραπανω αν δεν κανω λαθος.

 

Ρε αδερφέ τραβάει 400W+ η 3090FE; Είχα και ξέρω τι κάνει και τι δεν κάνει.... Αν πιστεύετε πως επειδή εχεις 2x8pin είσαι hard limited στα 300W+PCI ε λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι

Το ανάφερα απλά για να δείξω στον Πέτρο πως δεν ισχύει το δεν μπορεί να τράβηξει 400W η καρτα που δοκίμασε ο kitguru όταν την κλόκαρε όσο πήγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κοίτα, κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα οδηγών (ίσως και f/w), και υπάρχουν παραδείγματα από παντού (12χχχ με πρόβλημα με τα e-cores σε παιγνίδια, 1η γενιά Ryzen/TR με διαχείριση μνήμης στα win, παραδειγματάκια σε κάθε γενιά gpu και από τους 2), αλλά καπου το έχει γμσει η ΑΜΔ πια.

Άντε τόσα χρόνια πάλευε, άντε να σταθεί, άντε να στηθεί, άντε να σχεδιάσει και να βγάλει από την αρχή, αλλά εδώ και 2-3 χρόνια πουλάει σαν παλαβή (μαζί και τις κοσνόλες) και με καλά περιθώρια κέρδους.

Να βγάζει τις V σακατεμένες στην παρουσίασή τους, πάει κι έρχεται. Να τα κάνει σκ.τά τόσα χρόνια μετά γιατί δεν έχει φορντίσει το τμήμα των οδηγών να είναι κλειδαμπαρωμένο σε ανήλιαγο υπόγειο με τους μηχανικούς 3 μήνες πριν κυκλοφορήσει νέο προϊόν ώστε να βγαίνει κάτι κατά το δυνατόν άρτιο στο 95+% των πιθανών σεναρίων...ε, ρε φίλε δεν γίνεται.

Τί ππριές είναι αυτές με την κατανάλωση σε multimon...να κάψει 10-15w παραπάνω, άντε κάπως ναι...εδώ μιλάμε για εξωφρενικό νούμερο. Η "δικαιολογία" το κάνει ακόμα χειρότερο, για εμένα.

Εγώ σου λέω ότι η μεθεπόμενη έκδοση των οδηγών διορθώνει τα πάντα και δίνει κα ένα 5% across the board...ε, και? Δεν ξέρουν ότι η 1η αυτή εντύπωση θα μείνει? Πιστεύουν ότι θα υπάρξει νέος κύκλος review πριν τις γιορτές που θα τους δείξει πόσο αξίζουν?

Ε, κάπου ώπα.

Ναι το τμήμα Marketing τους κυρίως αλλά και γενικά οι πρώτες εντυπώσεις με αυτά τα θέματα σε κάθε release σχεδόν έχουν αφήσει πικρή γεύση σε πολύ κόσμο και όχι άδικα. Ούτε είναι συνετό να ξέρει ο καθένας να κάνει fine tuning με mpt για να φέρει τις κάρτες στα ίσια τους. Τα ξέρεις από πρώτο χέρι με τις Vega καλύτερα από όλους μας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...