Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εμένα πάντως δεν με καλύπτει η απάντηση της amd..ας ελπίσουμε να φτιαχτεί..

 

Ιδιες απαντησεις με πριν 3 χρονια δηλαδη. "feature"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ιδιες απαντησεις με πριν 3 χρονια δηλαδη. "feature"

Οχι δεν είναι έτσι, απλά δεν γουστάρουμε την εταιρεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εμένα πάντως δεν με καλύπτει η απάντηση της amd..ας ελπίσουμε να φτιαχτεί..

w.jpg.f9f1248e50e058b8f498a5e328a988ce.jpg

Που να συνδέσεις τα 8k 240hz panel που μας έδειχνε ο scott στην παρουσιάση. Θα περάσει η ΔΕΗ να σου σφίξει το χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ιδιες απαντησεις με πριν 3 χρονια δηλαδη. "feature"

100w σε idle μόλις βάλεις 144hz monitor ακόμη κ σε 1440p δεν ξερω τι feature το λες..

Τα μόνα 2 θετικά που εχω δει μέχρι τώρα είναι οι επιδόσεις στο cod και το AV1 encode...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Οχι δεν είναι έτσι, απλά δεν γουστάρουμε την εταιρεία....

Ναπαναπεταξω τον 3700x? Μηπως να μην αναβαθμισω σε 5800x3d? Δειτε το λιγο εδω με τις αγαπες σας προς καποιες εταιρειες μερικοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Ο πέτσινος έκανε χοντρή πατάτα. Το έξυπνο θα ήταν να βγάλει 4080 ως flagship, που έχει και μικρό σχετικά die και παράγεται εύκολα μαζικά, στο 1000αρικό msrp. Θα τρέχαν να αγοράσουν όσοι έχουν 3070 και κάτω έτσι, ίσως και 3080, μέχρι να κάνει launch η AMD. Και μετά θα μπορούσε να ανακοινώσει 4090 μολις έκανε launch η AMD, αυτό θα ήταν επίδειξη δύναμης.

Όπως το πάρει κανεις.η ουσια είναι ότι η 4090 είναι απλησίαστη. Στην επόμενη γενιά και αααν θα δώσει τέτοιες επιδόσεις η amd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Ο πέτσινος έκανε χοντρή πατάτα. Το έξυπνο θα ήταν να βγάλει 4080 ως flagship, που έχει και μικρό σχετικά die και παράγεται εύκολα μαζικά, στο 1000αρικό msrp. Θα τρέχαν να αγοράσουν όσοι έχουν 3070 και κάτω έτσι, ίσως και 3080, μέχρι να κάνει launch η AMD. Και μετά θα μπορούσε να ανακοινώσει 4090 μολις έκανε launch η AMD, αυτό θα ήταν επίδειξη δύναμης.

Θα πρότεινα να στείλεις την ανάλυση σου στον πέτσινο. λεδερμποι@ενβιντια ντοτ κομ. Ακόμα πρέπει να κλαίει με τις 4090 που πούλησαν

Αν μάθουμε δε πόσες 4080 πουλήθηκαν σήμερα θα μας έρθει λίγο βαρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Είναι άλλο ζήτημα να μην ξέρεις ότι υπάρχει πρόβλημα και άλλο ότι δεν υπάρχει...το passive aggresive στυλάκι και τα δε τη γουστάρεις ούτε καν τα υπολογίζω

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι δεν υπάρχει, το άντίθετο μάλιστα (έχω στείλει link σε κόσμο εδώ μέσα με πιθανές λύσεις).

Διαφωνώ στο "υπάρχει τόσες γενιές, άρα είναι h/w bug των καρτών". Ούτε καθολικά υπάρχει, ούτε συμβαίνει μόνιμα σε αυτούςς που το έχουν.

Με την ίδια 144/1440 οθόνη δεν το είχα ποτέ με 4 διαφορετικές κάρτες της ΑΜΔ. Βλέπω κόσμο να το έχει με παλιότερες κάρτες, με σημερινές (6χχχ) κάρτες, και αντίστοιχα να μην το έχει με τις ίδιες ακριβώς κάρτες (με 1, 2 ή και 3 monitor με διαφορετικές αναλύσεις/ανανεώσεις).

Από τη στιγμή που δεν το έχου οι πράσινες, θέμα της ΑΜΔ είναι να βρει την άκρη, τη μλκία που δέρνει τους οδηγούς της με κάποια monitor (μπορεί τα monitor να φταίνε, κάποια προδιαγραφή τους δεν "κάθεται" με τους οδηγούς, αλλά όταν ο "αντίπαλος" δεν το έχει, κόβεις το λαιμό σου).

Η/W θέμα σε τόσες γενιές, πάντως, θα σήμαινε καθολικό ζήτημα.

1 ώρα πριν, morehp είπε

Είμαι σίγουρος πως δεν είσαι άσχετος και πάνω στην καψώνα μπερδεύτηκες. Το 375 "max" είναι προδιαγραφή, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανοχή προς τα πάνω. Εκτός κι αν διαφωνείς και εδώ και δεν το έχεις συναντήσει και αυτό πουθενά και ποτέ

Ανοχή υπάρχει, και είναι ακριβώς αυτό. Ανοχή. Η κάρτα φτιάχτηκε να τραβάει max 350 sustained, για αυτό μπήκαν και οι αντίστοιχες υποδοχές. Το ίδιο το f/w της δεν πρέπει να της επιτρέπει να πάει παραπάνω, πόσο μάλλον 10+% παραπάνω. Αν θέλω εγώ να την πάω και στα 450, είμαι εντελώς εκτός προδιαγραφών και οτιδήποτε συμβεί εκεί εκτός συζήτησης.

49 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξεφευγω για λιγο απο τις 7000.

https://community.amd.com/t5/graphics/rx-5700-xt-stuck-at-875-hz-mclk-at-144-hz/td-p/140797

It's not a bug, it's a "feature"

image.png.396b7708415441d31d78a965825f5f14.png

5700xt

image.png.6aaab1bde10e8b939562a08471c4b14d.png

Παραδοξως, οι 6000 ισως να μην ειχαν θεματα (αν και διαβαζω διαφορα στο reddit)

image.png.ef5b950aa42f886e513bb47c0f3b227e.png

  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ε το καλοκαιρι, δεν ειναι και λιγο οι +15 βαθμοι σε ενα εξαρτημα. Τον χειμωνα απλα ανοιγα σε ανακληση (καλα και γενικα ζεστο σπιτι, αλλα παλι το ενιωθες λιγο τσιμπημενο το δωματιο μου σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι)

 

Επική μλκία η συγκεκριμένη δήλωση περί "feature", για ξύλο. Ήταν καθολικό το ζήτημα στις 5700ΧΤ ή πάλι σε κάποιες, αλήθεια?

Στις 6χχχ βλέπω κόσμο με 2+ οθόνες που δεν το έχει, βλέπω κόσμο ακόμα και με μία που το έχει. Από περιέργεια, αν πέσει αυτές τις μέρες μου κάποιο monitor στα χέρια μου θα το βάλω σαν 2ο απάνω, να δω συμπεριφορά.

46 λεπτά πριν, Armoral είπε

Παρόλα αυτά δε θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Ξεκάθαρα κι απόλυτα.

6 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εμένα πάντως δεν με καλύπτει η απάντηση της amd..ας ελπίσουμε να φτιαχτεί..

w.jpg.f9f1248e50e058b8f498a5e328a988ce.jpg

Όχι, απαράδεκτη είναι η δήλωση και εδώ.

Πάλι οδηγούς της πλάκας έβγαλαν σε launch προϊόν, και δεν μαζεύεται φυσικά η κατάσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι δεν υπάρχει, το άντίθετο μάλιστα (έχω στείλει link σε κόσμο εδώ μέσα με πιθανές λύσεις).

Διαφωνώ στο "υπάρχει τόσες γενιές, άρα είναι h/w bug των καρτών". Ούτε καθολικά υπάρχει, ούτε συμβαίνει μόνιμα σε αυτούςς που το έχουν.

Με την ίδια 144/1440 οθόνη δεν το είχα ποτέ με 4 διαφορετικές κάρτες της ΑΜΔ. Βλέπω κόσμο να το έχει με παλιότερες κάρτες, με σημερινές (6χχχ) κάρτες, και αντίστοιχα να μην το έχει με τις ίδιες ακριβώς κάρτες (με 1, 2 ή και 3 monitor με διαφορετικές αναλύσεις/ανανεώσεις).

Από τη στιγμή που δεν το έχου οι πράσινες, θέμα της ΑΜΔ είναι να βρει την άκρη, τη μλκία που δέρνει τους οδηγούς της με κάποια monitor (μπορεί τα monitor να φταίνε, κάποια προδιαγραφή τους δεν "κάθεται" με τους οδηγούς, αλλά όταν ο "αντίπαλος" δεν το έχει, κόβεις το λαιμό σου).

Η/W θέμα σε τόσες γενιές, πάντως, θα σήμαινε καθολικό ζήτημα.

Ανοχή υπάρχει, και είναι ακριβώς αυτό. Ανοχή. Η κάρτα φτιάχτηκε να τραβάει max 350 sustained, για αυτό μπήκαν και οι αντίστοιχες υποδοχές. Το ίδιο το f/w της δεν πρέπει να της επιτρέπει να πάει παραπάνω, πόσο μάλλον 10+% παραπάνω. Αν θέλω εγώ να την πάω και στα 450, είμαι εντελώς εκτός προδιαγραφών και οτιδήποτε συμβεί εκεί εκτός συζήτησης.

Επική μλκία η συγκεκριμένη δήλωση περί "feature", για ξύλο. Ήταν καθολικό το ζήτημα στις 5700ΧΤ ή πάλι σε κάποιες, αλήθεια?

Στις 6χχχ βλέπω κόσμο με 2+ οθόνες που δεν το έχει, βλέπω κόσμο ακόμα και με μία που το έχει. Από περιέργεια, αν πέσει αυτές τις μέρες μου κάποιο monitor στα χέρια μου θα το βάλω σαν 2ο απάνω, να δω συμπεριφορά.

Ξεκάθαρα κι απόλυτα.

Όχι, απαράδεκτη είναι η δήλωση και εδώ.

Πάλι οδηγούς της πλάκας έβγαλαν σε launch προϊόν, και δεν μαζεύεται φυσικά η κατάσταση.

Στο 10:43 ξεκινά και θίγει το θέμα της κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι λόγο mcm έχουν λιγάκι έως πολύ μπερδέψει τα μπούτια τους ειδικά με καταναλώσεις και efficiency. Ευελπιστώ ότι σε 2 3 μήνες θα μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό προϊόν όχι τόσο από performance εκεί το 20% κάτω από 4090 και 5 πάνω από 4080 είναι αξιοπρεπεστατο για την τιμή της εφόσον βγει εκεί στα ραφια αλλά στις λεπτομέρειες που ανέφερα. Κάτι πάει στραβά με τους drivers σε καταναλώσεις στο playback και στο multi monitor. Αν υπάρχει hardware θέμα και δεν λύνετε θα μείνουν στα ραφια ακόμα και να πέσει η τιμή τους θα χρειαστεί refresh εκεί. 

Η xt είναι 30% πάνω από 6800xt δηλαδή πολύ λάθος που ονόμασαν την 7800xt ως 7900xt ήδη τους γύρισε boomerang και η xtx 50% πανω. Ας περιμένουμε μερικά driver releases κάτι μου λέει ότι ίσως εκπλαγούμε θετικά μόλις μπει στη μέση το καλύτερο optimization του mcm design. 

Όσο για την επίσημη παρουσίαση παρουσίασαν όντως fake νούμερα η κάτι πήγε στραβά στο τελικό προϊόν ή των drivers? 

Θα ήθελα ένα poll για αγορά μιας 4080 στα 1400 έναντι μιας xtx στα 1100 να δούμε τις σκέψεις του κόσμου. 

Τέλος στο RT είναι κλασικά πολύ πίσω σε 2077 control τα πιο βαρια παιχνίδια εκεί έξω σήμερα στα υπόλοιπα legion f1 exodus doom eternal village far cry 6 μου αρέσουν τα νούμερα τους αρκετά. Οταν μπαίνει όλο το πακέτο reflections shadows global illumination αρχίζει το γονάτισμα με 70% drop στο performance το οποίο πακέτο νομίζω έχουν 3 παιχνίδια control 2077 DL 2 ίσως και το exodus αλλά εκεί βγάζουν ήδη τρελά fps σε raster οπότε δεν φαίνεται τόσο η πτώση με RT. 

Μην διαβάζω κάθετες απόψεις σε κάποια πράγματα με τον ένα ή άλλο τρόπο θα βρουν τη θέση τους οι κάρτες. 20% κάτω από 4090 είναι με 600 δολάρια λιγότερα ας μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα και όπως ανέφερα υπομονή να πάρουν λίγους drivers ακόμα και αν δούμε ότι δεν γρήγορα θα τις δούμε να πέφτουν αρκετά σε τιμή μέχρι να βρουν τη θέση τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morehp είπε

Θα πρότεινα να στείλεις την ανάλυση σου στον πέτσινο. λεδερμποι@ενβιντια ντοτ κομ. Ακόμα πρέπει να κλαίει με τις 4090 που πούλησαν

Αν μάθουμε δε πόσες 4080 πουλήθηκαν σήμερα θα μας έρθει λίγο βαρύ

Τι να του στείλω; Το release schedule που είχε στην 9η σειρά; Το ξέρει καλύτερα από μένα.

Τώρα αν δεν το ακολούθησε επειδή υπερτίμησε την 7900ΧΤΧ άλλο θέμα

Όσο για το πόσες 4080 πουλήθηκαν σήμερα, στο geizhals βλέπω νέο ιστορικό χαμηλό στην τιμή.

Γενικά είναι εύκολο να γράφεις ειρωνικά, να γράψεις κάτι που στέκει είναι το δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ευελπιστώ ότι σε 2 3 μήνες θα μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό προϊόν

Μηπως πρεπει να σταματησει αυτο που οι amd καρτες γινονται καλυτερες μετα απο Χ μηνες? Το ειχα και με την 280, 480 και 5700xt

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Τι να του στείλω; Το release schedule που είχε στην 9η σειρά; Το ξέρει καλύτερα από μένα.

Τώρα αν δεν το ακολούθησε επειδή υπερτίμησε την 7900ΧΤΧ άλλο θέμα

Όσο για το πόσες 4080 πουλήθηκαν σήμερα, στο geizhals βλέπω νέο ιστορικό χαμηλό στην τιμή.

Γενικά είναι εύκολο να γράφεις ειρωνικά, να γράψεις κάτι που στέκει είναι το δύσκολο...

Εχω εσένα για αυτά που στέκουν, περισσεύω...

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ανοχή υπάρχει, και είναι ακριβώς αυτό. Ανοχή. Η κάρτα φτιάχτηκε να τραβάει max 350 sustained, για αυτό μπήκαν και οι αντίστοιχες υποδοχές. Το ίδιο το f/w της δεν πρέπει να της επιτρέπει να πάει παραπάνω, πόσο μάλλον 10+% παραπάνω. Αν θέλω εγώ να την πάω και στα 450, είμαι εντελώς εκτός προδιαγραφών και οτιδήποτε συμβεί εκεί εκτός συζήτησης.

Οκ, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πως η 3090FE με 2 8pin βαράει 400W+ systained 24/7 :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κάτι μου λέει ότι λόγο mcm έχουν λιγάκι έως πολύ μπερδέψει τα μπούτια τους ειδικά με καταναλώσεις και efficiency. Ευελπιστώ ότι σε 2 3 μήνες θα μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό προϊόν όχι τόσο από performance εκεί το 20% κάτω από 4090 και 5 πάνω από 4080 είναι αξιοπρεπεστατο για την τιμή της εφόσον βγει εκεί στα ραφια αλλά στις λεπτομέρειες που ανέφερα. Κάτι πάει στραβά με τους drivers σε καταναλώσεις στο playback και στο multi monitor. Αν υπάρχει hardware θέμα και δεν λύνετε θα μείνουν στα ραφια ακόμα και να πέσει η τιμή τους θα χρειαστεί refresh εκεί. 

Η xt είναι 30% πάνω από 6800xt δηλαδή πολύ λάθος που ονόμασαν την 7800xt ως 7900xt ήδη τους γύρισε boomerang και η xtx 50% πανω. Ας περιμένουμε μερικά driver releases κάτι μου λέει ότι ίσως εκπλαγούμε θετικά μόλις μπει στη μέση το καλύτερο optimization του mcm design. 

Όσο για την επίσημη παρουσίαση παρουσίασαν όντως fake νούμερα η κάτι πήγε στραβά στο τελικό προϊόν ή των drivers? 

Θα ήθελα ένα poll για αγορά μιας 4080 στα 1400 έναντι μιας xtx στα 1100 να δούμε τις σκέψεις του κόσμου. 

Τέλος στο RT είναι κλασικά πολύ πίσω σε 2077 control τα πιο βαρια παιχνίδια εκεί έξω σήμερα στα υπόλοιπα legion f1 exodus doom eternal village far cry 6 μου αρέσουν τα νούμερα τους αρκετά. Οταν μπαίνει όλο το πακέτο reflections shadows global illumination αρχίζει το γονάτισμα με 70% drop στο performance το οποίο πακέτο νομίζω έχουν 3 παιχνίδια control 2077 DL 2 ίσως και το exodus αλλά εκεί βγάζουν ήδη τρελά fps σε raster οπότε δεν φαίνεται τόσο η πτώση με RT. 

Μην διαβάζω κάθετες απόψεις σε κάποια πράγματα με τον ένα ή άλλο τρόπο θα βρουν τη θέση τους οι κάρτες. 20% κάτω από 4090 είναι με 600 δολάρια λιγότερα ας μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα και όπως ανέφερα υπομονή να πάρουν λίγους drivers ακόμα και αν δούμε ότι δεν γρήγορα θα τις δούμε να πέφτουν αρκετά σε τιμή μέχρι να βρουν τη θέση τους. 

20 τοις εκατό κάτω σε ποιο σενάριο ακριβώς;

 Στα ίδια με τη 4080 πάνω κάτω και με πανωλεθρια σε raytracing χωρίς dlss3 και με όλα αυτά τα θέματα που αναφέρθηκαν με κυριότερο αυτό της κατανάλωσης;

Πρέπει να δεις γονατίσει στο The Callisto protocol με full rt ακόμη και με upscaling σε συγκεκριμένα σημεία για να καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...