Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Δεν μπορείς σαν εταιρεία να βγάλεις προϊον που είναι unstable έστω και στο 1% της παρτίδας. Οπότε μια χαρά μπορεί να παίρνει το 99% tuning στον έναν ή στον άλλο βαθμό και το 1% να παίζει μονο στοκ.
 

99 - 1, βγάζεις τα καταπληκτικα 99 με σωστό βολτάζ και το 1 το βγάζεις κλειδωμένο,  limited edition κλπ. αν όμως τα ποσοστά είναι 50-50 ξερωγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Thresh είπε

To postαραν στις προηγούμενες σελίδες ότι είναι θέμα drivers και είναι WIP, σύντομα θα βγει fix.

Σιγουρος? Γιατι το ειχα με την 5700xt :ph34r: (Ναι μεν fix για single monitor, αλλα το ειχα και εγω οταν πηγα σε dual, οπως στο τοπ comment)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πώς τραβάει 400+w με 2χ8+PCI...375max?

Να είναι κανένα spike, να την κάνουμε την κουβέντα.

Είμαι σίγουρος πως δεν είσαι άσχετος και πάνω στην καψώνα μπερδεύτηκες. Το 375 "max" είναι προδιαγραφή, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανοχή προς τα πάνω. Εκτός κι αν διαφωνείς και εδώ και δεν το έχεις συναντήσει και αυτό πουθενά και ποτέ

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

99 - 1, βγάζεις τα καταπληκτικα 99 με σωστό βολτάζ και το 1 το βγάζεις κλειδωμένο,  limited edition κλπ. αν όμως τα ποσοστά είναι 50-50 ξερωγω....

Το stock VF curve συνήθως(στα CPU ας πούμε) είναι ρυθμισμένο για απροσκοπτή λειτουργια στους 100c για τα επόμενα ξερώ γώ πόσα χρόνια, με υπολογισμένο μέσα και το degradation. Οπότε δίνει περισσότερα volts από ότι πραγματικά χρειάζεται, για να μην έχει θέματα με RMA κλπα κλπα.. Αν αντί για τους 100c εσύ τρέχεις το τσιπάκι στους 60c, μπορείς να το κάνεις με χαμηλότερo voltage. 

Στις GPU είναι κάπως πιο πολύπλοκο το θέμα μιας ουσιαστικά δεν μιλάμε για τσιπάκι, μια κάρτα γραφικών είναι ολόκληρο motherboard στην ουσία. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

99 - 1, βγάζεις τα καταπληκτικα 99 με σωστό βολτάζ και το 1 το βγάζεις κλειδωμένο,  limited edition κλπ. αν όμως τα ποσοστά είναι 50-50 ξερωγω....

Το θέμα όμως είναι πόση ώρα χρειαζεται για να εντοπίσεις το 1 που δεν τραβάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτά τα λέτε όσοι δεν ξέρετε πόσο βαρύ είναι το RT και τι είναι το RT..Τα DLSS/FSR δεν ήρθαν για πλάκα..

Πιασε 3 κιλα RT και δυο κιλα πανσετες μαστορα γιατι ειμαστε large.. Η 100fps ή τιποτα.. Μιλαμε για full RT πακετο τωρα ετσι; Η πραγματικα playable framerate με psycho mode με DLSS Q.. Στο CP2077.. 

Ποιο το CP2077  που το παιζαμε αλλωστε και με playable framerate σε 4k και χωρις DLSS κιολας και το χορτασαμε σε τοσες καρτες γραφικων και περαν αυτου, εχουμε δει αλλωστε τοσες παιχνιδαρες next gen που το βαρεθηκαμε.. Ενα παιχνιδι benchmark με βαθος 5ετιας.. Τλπ.. 

1 ώρα πριν, john2gr είπε

Και γι αυτο σου βγαζει το RTX Remix για να βγαζουν οι modders full path tracing updates (ΔΩΡΕΑΝ μαλιστα) σε παλια παιχνιδια. Quake 2 RTX, Minecraft RTX, Serious Sam RTX, Quake RTX, Doom RTX και Portal RTX εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Τωρα αν ξαφνικα μεσα σε ενα χρονο μαθατε το Ray Tracing και θελετε full ray tracing σε μοντερνα παιχνιδια... well... εδω οι κονσολες με 2-3 RT εφε ΚΑΙ με re-construction (αρα ηδη στις κονσολες παιζεις με "DLSS" κι οχι με native) ΚΑΙ με χαμηλοτερα RT settings απο το PC ΚΑΙ παλι δεν την παλευουν για 30fps, κι εσεις θελετε full ray tracing σε native 4K :P
 

Bασικα νουμερα θελουμε να βλεπουμε και να κοτσαρουμε ενα RT απο διπλα.. Τι RT ειναι αυτο δεν εχει σημασια..

33 λεπτά πριν, morehp είπε

Οπως έχει η πλειοψηφία displayport 2.1 και είναι το δυνατό χαρτί της σειράς

Ααα σορρυ αυτο το ηθελα εγω φιλε.. Πληρωσα 2000+ και ειμαι πολυ απογοητευμενος που δεν το εχω σε μια gpu που στοιχιζει τοσα χρηματα.. Ειναι τοσο απιθανο δηλαδη να μεινει καποιος με την 4090 για 4 (ή και για δυο μπορει να βγει ανετα σε λιγο καιρο σειρα απο μονιτορ) χρονια και να θελει να παρει ενα μονιτορ με DP 2.1 σε λιγο καιρο; Οταν πληρωνω τοσα λεφτα θελω το latest and greatest σε features και ως συνηθως η nvidia φειδωλη στα παντα..

31 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν αύριο βγουν στο newegg/amazon 7900ΧΤΧ στα $1000 η κάρτα έχει κερδίσει αυτό που ήθελαν, να έχουν καλύτερο προϊόν στα $999 από την NVIDIA (RTX3090/Ti).

Αυτο ειναι αληθεια..Εφοσον κραταει τις τιμες εκει ψηλα η Nvidia στις προηγουμενες και εχει τοσο ακριβη 4080 ΑΝ αυριο στοιχιζε τοσο και δεν εκανε price adjust η Nvidia στις 3090/Ti ή στην 4080 θα ηταν θελκτικη επιλογη και μια καρτα που καθεται μπαστακας σαν legit επιλογη αναμεσα σε αυτες..  

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Μακάρι να συνεχίσει να μην αγοράζει κανείς σε αυτό το price segment, ώστε να πέσει αρχικά η nvidia 200$ κάτω και να ακολουθήσει μετά και η AMD.

Νομιζω οτι μας δουλευουν κανονικα.. Βαζουν στανταρ ενα price markup και η AMD και η Nvidia με τις καινουριες ενα 10-15% τουλαχιστον με το καλημερα ετσι ωστε αν δεν ανταποκριθει η αγορα να μπορουν να πεσουν σε αυτο που θα πουλουσαν υπο κανονικες συνθηκες.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Το θέμα όμως είναι πόση ώρα χρειαζεται για να εντοπίσεις το 1 που δεν τραβάει

κάτι μου λέει, δεν έχω εργοστάσιο ημιαγωγών βέβαια, ότι αν θες πολύ ώρα κόπο εργατοώρες μάλλον θα είναι αρκετά κοντά με τα 99 άρα σχεδόν ίδια.  άρα 100-0

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το stock VF curve συνήθως(στα CPU ας πούμε) είναι ρυθμισμένο για απροσκοπτή λειτουργια στους 100c για τα επόμενα ξερώ γώ πόσα χρόνια, με υπολογισμένο μέσα και το degradation. Οπότε δίνει περισσότερα volts από ότι πραγματικά χρειάζεται, για να μην έχει θέματα με RMA κλπα κλπα.. Αν αντί για τους 100c εσύ τρέχεις το τσιπάκι στους 60c, μπορείς να το κάνεις με χαμηλότερo voltage. 

Στις GPU είναι κάπως πιο πολύπλοκο το θέμα μιας ουσιαστικά δεν μιλάμε για τσιπάκι, μια μητρική είναι ολόκληρο motherboard στην ουσία. 

οκ σύμφωνοι, στις gpu βέβαια υπάρχουν προδιαγραφές ψύξης που δίνονται στους aibs, δεν είναι σαν τα CPU τα ξεκλείδωτα που έρχονται σκέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

Δες το κείμενο με το σκούρο κίτρινο background

Βρε το ειδα, αλλα εχουμε και αντιστοιχες μετρησεις αν σε idle, σε multi monitor, και να χτυπαει max mem clock χωρις λογο παλι? Οτι θα το μειωσει ναι, αλλα αν εχει το ιδιο bug, δεν θα το φτασει σε επιπεδα nvidia

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, SabotazNic said:

Βρε το ειδα, αλλα εχουμε και αντιστοιχες μετρησεις αν σε idle, σε multi monitor, χτυπαει max mem clock χωρις λογο παλι? Οτι θα το μειωσει ναι, αλλα αν εχει το ιδιο bug, δεν θα το φτασει σε επιπεδα nvidia

Δεν ξέρω πόσο κάτω θα πάει κι αν θα συμπαρασύρει και τις παλιότερες κάρτες, αυτό που υποθέτω είναι ότι τα 80 και 100W Idle με multimonitor θα μειωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Βρε το ειδα, αλλα εχουμε και αντιστοιχες μετρησεις αν σε idle, σε multi monitor, χτυπαει max mem clock χωρις λογο παλι? Οτι θα το μειωσει ναι, αλλα αν εχει το ιδιο bug, δεν θα το φτασει σε επιπεδα nvidia

Φίλε δεν υπάρχουν τα άτομα...εχω 100αδες επικοινωνίες μέχρι και τον αβρααμ πάπα director GPU που υπόσχονται φιξ εδώ και 3-4 χρόνια. Εχω γυρίσει πίσω κάρτες με το τσουβάλι από ανθρώπους που επέμεναν να πάρουν AMD GPUs για δουλειά ενώ τους έλεγα πως θα έχουν πιθανότατα προβλήματα. Είπαμε τρεις την ώρα γκλινκ γκλονγκ λες και βγάζεις βάζεις το καλώδιο του display.

Τα υπόλοιπα τα ακούω ψιλοβερεσέ, για κανένα παιχνιδάκι μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Δεν ξέρω πόσο κάτω θα πάει κι αν θα συμπαρασύρει και τις παλιότερες κάρτες, αυτό που υποθέτω είναι ότι τα 80 και 100W Idle με multimonitor θα μειωθούν.

Δεν ηξερα οτι το techpowerup εκανε τοσο αναλυτικο review. Πηρα την απαντηση λοιπον. Με την 5700xt, σε multi monitor ηταν σε idle στους 45 βαθμους. Ξερεις τι ειναι να εχεις καλοριφερ το καλοκαιρι ή να ανοιγεις παραθυρο χειμωνα? Με την 3070 ησυχασα και ειδα αμεσως διαφορα οταν εκανα την μεταβαση μεσα στις γιορτες. (7900xtx vs 4090)

image.png.b95ec9fa326d242293aee7bd216c0eff.png

image.png.27f00fd6ae3fb14e2316516fdf135f70.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Armoral said:

Το έχω επισημάνει ήδη σε προηγούμενο ποστ.

Ναι το δικό σου έκανα quote για να δει ο SabotazNic 😛

3 minutes ago, SabotazNic said:

Δεν ηξερα οτι το techpowerup εκανε τοσο αναλυτικο review.

Yeah ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...