Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ώρα Ελλάδας? Είμαι με το τουφέκι στο χέρι.

Ο ένας παίρνει 7900xtx στην κόρη του, ο άλλος 4090 στο γιο του, ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι σόι πατέρας είμαι.

Αυτό λέγεται καρτέλ, σε κάτι μπανανίες σαν και δω παίζει και να συμβαίνει, στην Αμερική τρίσκολο.

Ώρας Ελλάδας ναι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εμένα πάντως και ο 12900k ένα μικρό μπουκαλάκι σε κάποια παιχνίδια το έχει σε στοκ. Ποιός 9900k λέμε τώρα δεν ξέρω :P 

Δεν ξέρεις εσύ, ξέρει αυτός που περιμένει να πάρει mid-range κάρτα διετίας στις εκπτώσεις, επειδή βίντεο στο youtube κι επειδή γράφημα κι αφού link κι amd πάνωαπόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν ξέρεις εσύ, ξέρει αυτός που περιμένει να πάρει mid-range κάρτα διετίας στις εκπτώσεις, επειδή βίντεο στο youtube κι επειδή γράφημα κι αφού link κι amd πάνωαπόλα.

Νταξει το έχω πει, και η 4090 και 7900xtx σε raster ειναι μαμησε με γρηγορες ακομα και σε 4k, οποτε τα μπουκάλια ειναι αναμενομενα. Καλα για 1440p δεν το συζητάω. Το θεμα δεν ειναι αν θα εχεις μπουκαλι με 9900k, το θεμα ειναι γιατι να παρεις τετοιες καρτες με 9900k. Πας σε last gen με τετοιο cpu, 6800 / 6900 / 3080ti ας πούμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν ξέρεις εσύ, ξέρει αυτός που περιμένει να πάρει mid-range κάρτα διετίας στις εκπτώσεις, επειδή βίντεο στο youtube κι επειδή γράφημα κι αφού link κι amd πάνωαπόλα.

Εγώ με τον 9900k και την 4090 δεν έχω θέμα. Προφανώς δεν μου βγάζει το μέγιστο αλλά δεν έχω πρόβλημα σε κανένα παιχνίδι. 
Βέβαια ήθελα να πάρω τον 13900k αλλά μου την χάλασε η 1 θύρα m2 pci5 που έχουν οι μητρικές. Όποτε περιμένω 14900k 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανέφερα και πιο πάνω ο 9900k για 4K 120fps είναι σκύλος τα βγάζει ανενόχλητος στα περισσότερα παιχνίδια ίσως φαει ζόρι με βαρύ RT κατά τα άλλα είναι μια χαρα. Προφανώς ένας 13900k θα βγάλει 240fps από τα 130 140 του 9900k αλλά σε monitor η oled με 120hz ο 9900k βαστάει πολύ γερά ακόμα. Με τις σειρές 10 και 11 η Intel δεν έφερε αξιοσημειωτες αναβαθμίσεις από coffee lake από τους 12 εδωσε πραγματική αναβάθμιση σε σύγκριση με coffee. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το ανέφερα και πιο πάνω ο 9900k για 4K 120fps είναι σκύλος τα βγάζει ανενόχλητος στα περισσότερα παιχνίδια ίσως ΘΑ φαει ζόρι με βαρύ RT κατά τα άλλα είναι μια χαρα. Προφανώς ένας 13900k θα βγάλει 240fps από τα 130 140 του 9900k αλλά σε monitor η oled με 120hz ο 9900k βαστάει πολύ γερά ακόμα. Με τις σειρές 10 και 11 η Intel δεν έφερε αξιοσημειωτες αναβαθμίσεις από coffee lake από τους 12 εδωσε πραγματική αναβάθμιση σε σύγκριση με coffee. 

fixed.

Αναφέρομαι σε παιχνίδια και καταστάσεις που έχει νόημα η 4090.

Επίσης multiplayer... εκεί ήταν αναβάθμιση ο 5900x έναντι του 9900Κ που είχα.

Επίσης 0,1% και 1% low.

Ναι ξέρω βίντεο στο youtube που ο fx8350 τρέχει τα πάντα όλα.

26 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Εγώ με τον 9900k και την 4090 δεν έχω θέμα. Προφανώς δεν μου βγάζει το μέγιστο αλλά δεν έχω πρόβλημα σε κανένα παιχνίδι. 
Βέβαια ήθελα να πάρω τον 13900k αλλά μου την χάλασε η 1 θύρα m2 pci5 που έχουν οι μητρικές. Όποτε περιμένω 14900k 

Πάρε ένα cpu ρε φίλος με τέτοια καρτάρα κρίμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

fixed.

Αναφέρομαι σε παιχνίδια και καταστάσεις που έχει νόημα η 4090.

Επίσης multiplayer... εκεί ήταν αναβάθμιση ο 5900x έναντι του 9900Κ που είχα.

Επίσης 0,1% και 1% low.

Ναι ξέρω βίντεο στο youtube που ο fx8350 τρέχει τα πάντα όλα.

Πάρε ένα cpu ρε φίλος με τέτοια καρτάρα κρίμα είναι.

Προφανως αν υπαρχει 4Κ 240hz στην κατοχη καποιου αξιζει φουλ ενας 13900k με μια 4090 θα παρει τα μεγιστα. Για 4Κ 120hz περισσοτερο μιλησα που εκει τα εχει ανετα ενας 9900k ακομα και στα πιο βαρια 2077/plague tale/morales που βγαζει 13-140fps ανετα παρεα με 4090. Ο FX8350 οχι ουτε για 60hz δεν θα κανει σε αυτα τα παιχνιδια ειναι πολυ χειροτερος απο 9900k. Δεν εκανε οταν ειχε βγει δεν θα κανει σημερα. Ο 9900k ακομα βλεπω πουλιετε 250 ευρω κραταει πολυ γερα για μεχρι 130-140hz monitors κατι που το περιμεναμε οταν ειχε βγει το 2018. Με 5900x που ανεφερες βλεπω σε καποια παιχνιδια τον εχει ανετα σε καποια αλλα περναει ο 5900x 20fps. 190 ο ενας 170 ο αλλος. Για αυτο και τοτε που ειχαν βγει οι πρωτοι zen που ως πλατφορμα ηταν future proof μεχρι σημερα αλλα ενας 9900k που ηταν σε dead platform τοτε σε gaming κοντραρετε με τους καλυτερους zen 5 εκτος τον 3D. 

 

Ακομα ενα 

https://www.youtube.com/watch?v=QSKbpq3arXA&t=177s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

fixed.

Αναφέρομαι σε παιχνίδια και καταστάσεις που έχει νόημα η 4090.

Επίσης multiplayer... εκεί ήταν αναβάθμιση ο 5900x έναντι του 9900Κ που είχα.

Επίσης 0,1% και 1% low.

Ναι ξέρω βίντεο στο youtube που ο fx8350 τρέχει τα πάντα όλα.

Πάρε ένα cpu ρε φίλος με τέτοια καρτάρα κρίμα είναι.

14900k με το που βγει. Τον περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ώρα Ελλάδας? Είμαι με το τουφέκι στο χέρι.

Ο ένας παίρνει 7900xtx στην κόρη του, ο άλλος 4090 στο γιο του, ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι σόι πατέρας είμαι.

Αυτό λέγεται καρτέλ, σε κάτι μπανανίες σαν και δω παίζει και να συμβαίνει, στην Αμερική τρίσκολο.

Η Αμερικα έχει το χειρότερο καρτέλ, όλα κάτω από το τραπέζι τα κάνει και αν δεν συμφωνείς σε καταστρέφει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Η Αμερικα έχει το χειρότερο καρτέλ, όλα κάτω από το τραπέζι τα κάνει και αν δεν συμφωνείς σε καταστρέφει.

Οταν βλεπουμε να πεφτουν οι τιμες παντως πχ στα cpu καλη ωρα τοτε υπαρχει ανταγωνισμος και ειναι καλο για μας. Τωρα ναι το Λιζακι μπορει να εβαλε 7900 σε τετοια τιμη που να φαινεται οκ για τις επιδοσεις που θα εχει αλλα φαινεται καλη λογο της τραγικης τιμης της 4080. Η 6900xt ειχε οντως καλη τιμη που ηταν ισαξια με 4090 και ειχε 500 δολλαρια κατω. Τωρα με 200 δολλαρια κατω θα περναει λιγο την 4080 οταν η 3080 ειχε 699 και ηταν 15% κατω απο 3090. DOA γενια οπως γραφουν παρα πολλοι και στο reddit τωρα αν ειναι συνεννοημενοι μεταξυ τους η οχι δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οταν βλεπουμε να πεφτουν οι τιμες παντως πχ στα cpu καλη ωρα τοτε υπαρχει ανταγωνισμος και ειναι καλο για μας. Τωρα ναι το Λιζακι μπορει να εβαλε 7900 σε τετοια τιμη που να φαινεται οκ για τις επιδοσεις που θα εχει αλλα φαινεται καλη λογο της τραγικης τιμης της 4080. Η 6900xt ειχε οντως καλη τιμη που ηταν ισαξια με 4090 και ειχε 500 δολλαρια κατω. Τωρα με 200 δολλαρια κατω θα περναει λιγο την 4080 οταν η 3080 ειχε 699 και ηταν 15% κατω απο 3090. DOA γενια οπως γραφουν παρα πολλοι και στο reddit τωρα αν ειναι συνεννοημενοι μεταξυ τους η οχι δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι. 

Οκ ας πούμε λοιπόν ότι χάνεις 10 με 20 fps σε raster στα 100 με 130 frames αλλά σε raytracing γίνεται πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Στην ίδια τιμή η 100 με 150 ευρώ πάνω η 4080 με πιθανότατα καλυτερο productivity, σίγουρα καλύτερους οδηγούς αρχικά και διαφορα χαρακτηριστικά όπως το remix θα φαντάζει καλύτερη επιλογή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOA γενιά γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να αγοράσουν XTX και 4090..Θα βγουν και μικρότερα/φτηνότερα μοντέλα, χαλαρώστε.

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Οκ ας πούμε λοιπόν ότι χάνεις 10 με 20 fps σε raster στα 100 με 130 frames αλλά σε raytracing γίνεται πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Στην ίδια τιμή η 100 με 150 ευρώ πάνω η 4080 με πιθανότατα καλυτερο productivity, σίγουρα καλύτερους οδηγούς αρχικά και διαφορα χαρακτηριστικά όπως το remix θα φαντάζει καλύτερη επιλογή 

Το remix δεν έχει σχέση με την κάρτα, playable παντού θα είναι τα modded games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Οκ ας πούμε λοιπόν ότι χάνεις 10 με 20 fps σε raster στα 100 με 130 frames αλλά σε raytracing γίνεται πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Στην ίδια τιμή η 100 με 150 ευρώ πάνω η 4080 με πιθανότατα καλυτερο productivity, σίγουρα καλύτερους οδηγούς αρχικά και διαφορα χαρακτηριστικά όπως το remix θα φαντάζει καλύτερη επιλογή 

Ετσι θα ειναι ναι αν εχει 1200 η μια και 1400 η αλλη. Για αυτο δεν ειναι οσο καλες φαινονται και οι τιμες των 7900xt απλα συγκριτικα με 4080 καπως τις βολευεις στο budget αν δεν θες ray tracing με πολλα fps. DOA γενια αν δεν ριξουν τιμες ολο το reddit τους κραζει αμφοτερους και εχει απολυτο δικιο. 

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

DOA γενιά γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να αγοράσουν XTX και 4090..Θα βγουν και μικρότερα/φτηνότερα μοντέλα, χαλαρώστε.

Το remix δεν έχει σχέση με την κάρτα, playable παντού θα είναι τα modded games.

Κατι ακουγετε για 4070 με επιδοσεις 3080 και 600 msrp. Τι να το κανεις 2.5 χρονια μετα ιδια τιμη για ιδιες επιδοσεις καρτα? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ετσι θα ειναι ναι αν εχει 1200 η μια και 1400 η αλλη. Για αυτο δεν ειναι οσο καλες φαινονται και οι τιμες των 7900xt απλα συγκριτικα με 4080 καπως τις βολευεις στο budget αν δεν θες ray tracing με πολλα fps. DOA γενια αν δεν ριξουν τιμες ολο το reddit τους κραζει αμφοτερους και εχει απολυτο δικιο. 

φυσικά και θα τους κράζουν αλλά είναι αυτό που είναι, κάρτες υπάρχουν,δεν χάλασε κανέναν αν δεν πάρει την 7900ΧΤ και πάρει 6900 σειρά σε πολύ καλή τιμή, στο κάτω κάτω μια χαρά θα παίξει τους τελευταίους τίτλους,αν δεν παίζει cyberpunk με RT δεν χάθηκε ο κόσμος.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...