Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

πω , ετοιμος ειμαι να παρω ps5  και να  μην ασχοληθω καθολου με τις gpu  για φετος.. ΜΙα χαρα θα παει και η 6900xt , και να πανε να μπιπ και η AMD + NVIDIA

 

Update : με εφαγε ο μικρος ( εχει ηδη xbox+switch) και πηρα PS5  τελικα οποτε θα κανω σκιπ αυτη την σειρα στις gpu  , θα μεινω με την 6900xt και θα χαρω gaming στην OLED LG..

Και γω τα ίδια ως παράλληλο μηχάνημα για exclusives. Δε πρόλαβα τη προσφορά του Γερμανού με την επιστροφή φέτος τη BF. Αλλά κοιτάω ακόμη και μεταχειρισμένα.

Ήδη έχω πάρει μερικά παιχνίδια για ps4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

https://wccftech.com/amd-radeon-rx-7900-xtx-reference-graphics-card-listed-at-amazon-france-for-1319-euros/

 

Καλα θα πάει αυτο.....

Sell out day 1.... 🤣😂

Θα δουμε τέρατα κατα την εορταστική περίοδο...

και στην περιγραφη γραφει radeon vii sapphire ,ανοησιες τωρα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και στην περιγραφη γραφει radeon vii sapphire ,ανοησιες τωρα

indeed....

 

1 μηνάκι και κάτι ακόμα υπομονη......🥴😒

Ευτυχώς (ξεκάθαρα οχι τυχαία) δεν εχει βγει και κανα τρελό παιχνιδάκι ακομα....αλλιώς η υπομονή θα κανε περίπατο 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ποιο 50%; Μη μου πεις ότι κοιτάς το 46% του Techpowerup.

45-48% μόνο αν παίζεις με RT. 😂

Κάνα 35% πήρες σε 1440p και κάπου 40% σε 4Κ. Αν δεν κάνω λάθος παίζεις σε ενδιάμεση ανάλυση οπότε υπολόγιζε 37--38%.

Αναλογα τα παιχνιδια ειναι νομιζω απο 35 μεχρι 50. Εδω καποια που βρηκα προχειρα σε 1440p και 1080p. Στο RDR 2 παντως με ιδιες ακριβως ρυθμισεις ειμαι στο 45% πανω απο την 6700xt. Δεν εχω παραπονο προφανως τσαμπα μου βγηκε και ελπιζω να κανω κατι αντιστοιχο και με την επομενη. 450 πουλημα η 6800xt και να παω σε καμια 7800xt/7900xt μεχρι 800 ευρω 650 χωρις ΦΠΑ + τιποτα παιχνιδακια απο plaisio και φυγαμε για ακομα 1-2 χρονια. Καπως ετσι θεωρω καλη τη μεταβαση για μενα και στις επιδοσεις και στην τιμη. Γιατι και να παρω 300% πανω επιδοσεις και να μου ζητανε 5000 ευρω δεν μου λεει κατι δωρο αδωρο για μενα και τους περισσοτερους. 

Spoiler

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

Screenshot-6.png

Screenshot-5.png

 

4 ώρες πριν, Armoral είπε

Εγώ περιμένω να δω το remix βασικά πως θα δουλεύει.

Θα σου δώσει πολλά. Ειναι άλλη κάρτα εντελώς αλλά είπαμε.  Είναι θέμα κόστους.

Και παίζεις και σε 1440p ultrawide οπότε δεν είσαι 4k για να δεις και τις τεράστιες διαφορες 

Άσε που χρειάζεσαι και cpu για να δεις ακόμη μεγαλύτερες διαφορές και να μην τρως μπουκάλι.

Το θεμα τα πολλα που θα μου τα δωσει? Στο 2077 και στο control? 100hz monitor εχω οποτε και ο 8700k να κραταει η οταν παω σε νεο παλι το BN θα ειναι το monitor κατι που οπως ειπα τα 80fps ειναι υπεραρκετα για μια smooth εμπειρια σε single player παιχνιδια δεν ασχολουμαι καθολου με multi. Και μπορω να παιζω 6 7 ωρες σερι χωρις κανενα θεμα εκει στα 80fps ανετα. Μια 4080 θα μου εδινε 100fps στο RDR2 απο τα 80 που εχω τωρα και ισως maxara και το RT object στο spiderman αν και εκει ο 8700k θα γονατιζε. Μακαρι παντως να χτυπηθουν γερα 7900 με 4080 και να ριξει ο πετσινος 4080 στα 999 και η amd την 7900xt στα 699 να ευνοηθουμε εμεις και μια φορα μια ζωη αυτοι μας πατανε. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναλογα τα παιχνιδια ειναι νομιζω απο 35 μεχρι 50. Εδω καποια που βρηκα προχειρα σε 1440p και 1080p. Στο RDR 2 παντως με ιδιες ακριβως ρυθμισεις ειμαι στο 45% πανω απο την 6700xt. Δεν εχω παραπονο προφανως τσαμπα μου βγηκε και ελπιζω να κανω κατι αντιστοιχο και με την επομενη. 450 πουλημα η 6800xt και να παω σε καμια 7800xt/7900xt μεχρι 800 ευρω 650 χωρις ΦΠΑ + τιποτα παιχνιδακια απο plaisio και φυγαμε για ακομα 1-2 χρονια. Καπως ετσι θεωρω καλη τη μεταβαση για μενα και στις επιδοσεις και στην τιμη. Γιατι και να παρω 300% πανω επιδοσεις και να μου ζητανε 5000 ευρω δεν μου λεει κατι δωρο αδωρο για μενα και τους περισσοτερους. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png

 

Το θεμα τα πολλα που θα μου τα δωσει? Στο 2077 και στο control? 100hz monitor εχω οποτε και ο 8700k να κραταει η οταν παω σε νεο παλι το BN θα ειναι το monitor κατι που οπως ειπα τα 80fps ειναι υπεραρκετα για μια smooth εμπειρια σε single player παιχνιδια δεν ασχολουμαι καθολου με multi. Και μπορω να παιζω 6 7 ωρες σερι χωρις κανενα θεμα εκει στα 80fps ανετα. Μια 4080 θα μου εδινε 100fps στο RDR2 απο τα 80 που εχω τωρα και ισως maxara και το RT object στο spiderman αν και εκει ο 8700k θα γονατιζε. Μακαρι παντως να χτυπηθουν γερα 7900 με 4080 και να ριξει ο πετσινος 4080 στα 999 και η amd την 7900xt στα 699 να ευνοηθουμε εμεις και μια φορα μια ζωη αυτοι μας πατανε. 

Σε όλα. Στα πάντα και σε καθαρό raster και με dlss. Αλλά από τη μία είναι 4k κάρτα και από την άλλη η cpu σε κόβει.

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Σε όλα. Στα πάντα και σε καθαρό raster και με dlss. Αλλά από τη μία είναι 4k κάρτα και από την άλλη η cpu σε κόβει.

 

Ναι αυτο ακριβως δεν εχει νοημα στα 3440x1440 σε 100αρι monitor και η cpu ηδη maxarei 100hz ανετα παντου. Οποτε δωρο αδωρο τα 600 ευρω χαμενα θα παενα. Με 200 θα εκανα τη μεταβαση ομως. Θεωρω δεν θα αργησει να παει στα 999 msrp θα εχουμε γερη κοντρα σε αυτη την κατηγορια. Η 4090 μονο οταν βγει η 4090ti θα πεσει η τιμη της δεν υπαρχει αλλος λογος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι δεν καταλαβαινω που εγινε η παρεξηγηση νομιζω ημουν ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα. Ουτε DLSS με ενδιαφερει το fsr mod το οποιο ειναι εξαιρετικο μπαινει σε καθε dlss παιχνιδι αν καποια στιγμη χρειαστει και το RT στο 2077/control/DL 2 τα 3 παιχνιδια που τρωνε ζορι οι amd δεν εχω σκοπο να τα παιξω συντομα σε 1-2 χρονια ισως. Πρεπει να εχω 600 παιχνιδια στο steam με καθαρο raster και 3-4 με RT. Θα προστεθουν και τα 2 spiderman συντομα θα τα αγορασω τα οποια βλεπω πανε ανετα 70-80fps με την 6800xt με RT οποτε ολα καλα και εδω. Προσπαθω να γραφω ξεκαθαρα για να μην γινονται παρεξηγησεις στα γραφομενα αλλα παλι γινονται. Γραπτος λογος βλεπεις ειναι λογικο και το καταλαβαινω. 

Όταν είχες nvidia, ακόμη και το γεγονός ότι είχαν αυξημενη απόδοση σε emulators προεβαλλες ως επιχείρημα. Τώρα ξαφνικά ούτε το rt ούτε το dlss ούτε τπτ δε σε ενδιαφέρουν και η amd τα κάνει όλα. Πραγματικά ελεος. Φτάνει λίγο με το θέμα των τιμών στα νήματα. Ορισμένοι δεν αντέχουμε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όταν είχες nvidia, ακόμη και το γεγονός ότι είχαν αυξημενη απόδοση σε emulators προεβαλλες ως επιχείρημα. Τώρα ξαφνικά ούτε το rt ούτε το dlss ούτε τπτ δε σε ενδιαφέρουν και η amd τα κάνει όλα. Πραγματικά ελεος. Φτάνει λίγο με το θέμα των τιμών στα νήματα. Ορισμένοι δεν αντέχουμε άλλο. 

Ναι επειδη επαιζα πολλα παιχνιδια στους emulators και δεν υπηρχε καν η amd στο opengl οποτε λογικο δεν ηταν? Τωρα εχουμε και rt και vulkan μια χαρα και fsr 2 δεν εχει καμια σχεση με το Opengl στους emulator του τοτε. Τωρα παιζουν με vulkan τρεχω 100fps το zelda αψογα χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι των rdna 3 οποτε θα συζητηθουν και οι τιμες οπως και στις ada και σε καθε θεμα πριν κυκλοφορησουν. On topic ειμαστε νομιζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι επειδη επαιζα πολλα παιχνιδια στους emulators και δεν υπηρχε καν η amd στο opengl οποτε λογικο δεν ηταν? Τωρα εχουμε και rt και vulkan μια χαρα και fsr 2 δεν εχει καμια σχεση με το Opengl στους emulator του τοτε. Τωρα παιζουν με vulkan τρεχω 100fps το zelda αψογα χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι των rdna 3 οποτε θα συζητηθουν και οι τιμες οπως και στις ada και σε καθε θεμα πριν κυκλοφορησουν. On topic ειμαστε νομιζω. 

Οn topic είμαστε αλλά σε παρακαλώ μην γράψεις για 1235η φορά ξανά ποσο φθηνή σου βγήκε η 6800 και πόσο λίγα προσεθεσες πουλώντας την 6700 για να την πάρεις. Το εμπεδώσαμε όλοι νομίζω. Αυτο όχι μόνο δεν είναι on topic αλλά κατανταει και βασανισμος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Οn topic είμαστε αλλά σε παρακαλώ μην γράψεις για 1235η φορά ξανά ποσο φθηνή σου βγήκε η 6800 και πόσο λίγα προσεθεσες πουλώντας την 6700 για να την πάρεις. Το εμπεδώσαμε όλοι νομίζω. Αυτο όχι μόνο δεν είναι on topic αλλά κατανταει και βασανισμος

1-2 φορες γραφτηκε νομιζω αν ειναι παραπανω διορθωσε με και αυτο για να δειξω πια ειναι μια λογικη μεταβαση σε τιμη και επιδοσεις. Γραφτηκαν πανω απο 20-30 ποστ τις τελευταιες 2 μερες στο θεμα απο μενα 1-2 φορες ανεφερα το παραπανω. Αλλα ναι ειναι off topic και δεν ενδιαφερει και κανεναν απλα να δειξω ποσο χαλια ειναι οι τιμες αυτη τη στιγμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μονοπωλείς και κουράζεις. Διαβάζουν κι άλλοι... 

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά αν κάτι δε σου αρέσει το προσπερνάς - δεν απευθύνονται όλα τα ποστ σε σένα ή σε μένα. 

Προσωπικά έχω κουραστεί με τις (άδικες) επιθέσεις στον @Arkin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TR-909 είπε

 

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά αν κάτι δε σου αρέσει το προσπερνάς - δεν απευθύνονται όλα τα ποστ σε σένα ή σε μένα. 

Προσωπικά έχω κουραστεί με τις (άδικες) επιθέσεις στον @Arkin

Δεν είναι όπως τα λες φίλε. Και ούτε έχω επιτεθεί στον αρκιν τα τελευταία χρόνια. Γράφω αυτά που διαπιστώνει κάθε νορμάλ συμφορουμιτης. Τα οφ τοπικ κ το ποσό αγόρασε ο καθένας κάρτα προηγούμενης γενιάς (και όχι rdna 3) δεν αφορούν κανέναν. Κι εσύ προσπέρασε τα σχόλια μου με αυτή τη λογικη

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Υπάρχει και το ignore..

Θέλω να έχω εικόνα της συζήτησης. Δικαίωμα μου

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...