Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Gigabyte announces custom Radeon RX 7900 XTX and RX 7900 XT graphics cards, clocks up to 2680 MHz

https://videocardz.com/press-release/gigabyte-announces-custom-radeon-rx-7900-xtx-and-rx-7900-xt-graphics-cards-clocks-up-to-2680-mhz

Εχουμε δει:

Sapphire χωρίς διαστάσεις,

Asus ξεχναμε, τεράστιες

powercolor χωρίς διαστάσεις

Asrock η Gaming (xtx) ειναι και 3Χ8 PIN και 330mm👋

Gigabyte η Gaming είναι κάτω απο 330 αλλα είναι 2Χ8 PIN 🤔

XFX 😍🥰....τις εχω ξεχάσει ηδη......😫 αν ειναι να δωσω και αλλα 100 καπέλο για κουτί...

Φαίνεται οτι θα υπάρχει ΜΗ αμελητέα διαφορά μεταξύ 2x8 pin και 3χ8 pin στις ΧΤΧ....😱Είναι κάτι που το εχω πραγματική απορία...

Με βλέπω για καμια παρατημένη reference 7800 xt (=αυτή δλδ που η AMD δεν πρόσεξε και ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ονόμασε 7900XT.....διότι σίγουρα πρόκειται για τυπογραφικό....δεν μπορεί 😱🤣)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Οχι με 1100 δεν θα εκανα τη μεταβαση. Αν ηταν στα 800 θα την εκανα. Η 6800xt πηγε 600 ευρω μειον αυτα που ειχε μαζι ουτε 450 δεν βγηκε δινοντας 350 την 6700xt. 100 ευρω πρακτικα η μεταβαση. Να εδινα τωρα 500 την 6800xt και να δωσω ακομα 600 ευρω για 50% raster δεν θα το εκανα. Στα 800 το σκεφτομουν σοβαρα ομως οπως ειπα. 

14 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 

Αδερφέ αγγίζει τα όρια του κολλήματος. Δεν είναι μόνο 50% raster η διαφορά.

Καλά του λες....θα του το πω και γω.... @Arkin ξεκολλα πια απο την παραπληροφόρηση! Που είδες οτι 4080 είναι μονο 50% πάνω απο την 6800Xt...Ημαρτον πια!

 

Αααα...ωπα ωπα wait...🤔

(μολις διαπίστωσα οτι every single review δείχνει ακριβώς αυτο.........οτι η 4080 ειναι γυρω στο 50% πάνω απο 6800XT σε raster......😒) Φτου! εχει απόλυτο δίκιο.....

 

Δεν πειράζει..... @Arkin ξεκολλα anyway,  (μαρέσει σαν Hashtag😂)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Καλά του λες....θα του το πω και γω.... @Arkin ξεκολλα πια απο την παραπληροφόρηση! Που είδες οτι 4080 είναι μονο 50% πάνω απο την 6800Xt...Ημαρτον πια!

 

Αααα...ωπα ωπα wait...🤔

(μολις διαπίστωσα οτι every single review δείχνει ακριβώς αυτο.........οτι η 4080 ειναι γυρω στο 50% πάνω απο 6800XT σε raster......😒) Φτου! εχει απόλυτο δίκιο.....

 

Δεν πειράζει..... @Arkin ξεκολλα anyway,  (μαρέσει σαν Hashtag😂)

Κατσε γιατι θα μπερδεψουμε τα μπουτια μας στο τελος. 50% δεν ειναι πανω η 4080 απο 6800xt σε raster? Η κανω λαθος? Ακομα να δω που παραπληροφορω οσον αφορα νουμερα σε raster που μιλαω. Με 100 ευρω πηγα σε 50% πανω απο 6700xt σε 6800xt αντε να δωσω ακομα 200-250 για ακομα 50% μελλοντικα δεν θα εδινα με τιποτα 600 για 50% πανω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε γιατι θα μπερδεψουμε τα μπουτια μας στο τελος. 50% δεν ειναι πανω η 4080 απο 6800xt σε raster? Η κανω λαθος? Ακομα να δω που παραπληροφορω οσον αφορα νουμερα σε raster που μιλαω. Με 100 ευρω πηγα σε 50% πανω απο 6700xt σε 6800xt αντε να δωσω ακομα 200-250 για ακομα 50% μελλοντικα δεν θα εδινα με τιποτα 600 για 50% πανω. 

Για την  ακρίβεια δεν εχω βρει ουτε ενα review -test

που να MHN δείχνει αυτο ακριβώς που λες....  και κάπου εκεί θα είναι και η 7900XT κατι το οποίο δείχνει ακόμα περισσότερο οτι η 7900XT επρεπε να ειναι 7800XT...και να ειχε κατω απο 800....

 

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ρε σεις εντάξει παραδίνομαι. Έχει ΜΟΝΟ 50% raster παραπάνω?

Ετσι εχω δει παντου ρε συ....ανοιξα 10 reviews...κάπου μπορεί να δεις 53,52,56%...κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TR-909 είπε

Διάβαζα σήμερα αυτό:
Unreal Engine 5.1 is now available with updates for Lumen, Nanite and Virtual Shadow Maps - VideoCardz.com

και στη συνέχεια αυτό:
Unreal Engine 5 Lumen vs Ray Tracing: Which One is Better? | Hardware Times

συγκράτησα τα παρακάτω:

  • Unreal Engine has now been used on over 425 film and TV productions, and is integrated into over 300 virtual production stages worldwide. 
  • Lumen is Unreal Engine 5’s new fully dynamic global illumination and reflections system that is designed for next-generation consoles. Lumen is the default global illumination and reflections system in Unreal Engine 5. It renders diffuse interreflection with infinite bounces and indirect specular reflections in large, detailed environments at scales ranging from millimeters to kilometers.
  • By default, Lumen uses software ray-tracing (doesn’t utilize RT cores/accelerators), a highly optimized form of it.

Για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη.

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2022-fortnite-massive-ue5-update-tech-analysis

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Για την  ακρίβεια δεν εχω βρει ουτε ενα review -test

που να MHN δείχνει αυτο ακριβώς που λες....  και κάπου εκεί θα είναι και η 7900XT κατι το οποίο δείχνει ακόμα περισσότερο οτι η 7900XT επρεπε να ειναι 7800XT...και να ειχε κατω απο 800....

 

Ετσι εχω δει παντου ρε συ....ανοιξα 10 reviews...κάπου μπορεί να δεις 53,52,56%...κάτι τέτοιο...

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Πέραν του raster έχουν και τεράστια διαφορά στο rt. Για να μην αναφέρω reflex, dlss vs fsr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Πέραν του raster έχουν και τεράστια διαφορά στο rt. Για να μην αναφέρω reflex, dlss vs fsr.

Βρε συ μιλησα καθαρα για raster τιποτα παραπανω μιας και δεν με ενδιαφερει το RT για 2-3 παιχνιδια που ζοριζετε και δεν εχω σκοπο να παιξω τωρα αλλα σε 1-2 χρονια στα υπολοιπα παει μπαλα η 6800xt στα 3440x1440 ειπαμε ειμαι αψογα με 80-90fps δεν θελω παραπανω. Οποτε 600 πεταμενα ευρω θα ειναι μια 4080 στσ 1100 δεν θα μου δωσει κατι οπως ειμαι σημερα. Αλλα για 50% πανω σε μια 7900xt με 200-300 ευρω θα πηγαινα ανετα μακαρι να εχει το Πασχα 8 εκατοσταρικα η απλη XT και θα κανω τη μεταβαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Πέραν του raster έχουν και τεράστια διαφορά στο rt. Για να μην αναφέρω reflex, dlss vs fsr.

no problem!

Απλα για να ειμαστε σωστοι, ο @Arkinαναφέρθηκε ξεκάθαρα σε raster εξ αρχής και εχει εξηγήσει πολλές φορές γιατι γιατι προσωπικά τον ίδιο δεν τον ενδιαφέρει προς το παρόν το RT.... (στο τελευταίο δεν υπάρχει σωστο λάθος, προτίμηση ειναι 😊

EDIT: παράλληλο ποσταρισμα με απο πανω, lets go on......

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

no problem!

Απλα για να ειμαστε σωστοι, ο @Arkinαναφέρθηκε ξεκάθαρα σε raster εξ αρχής και εχει εξηγήσει πολλές φορές γιατι γιατι προσωπικά τον ίδιο δεν τον ενδιαφέρει προς το παρόν το RT.... (στο τεέυταίο δεν υπάρχει σωστο λάθος, προτίμηση ειναι 😊

Ναι δεν καταλαβαινω που εγινε η παρεξηγηση νομιζω ημουν ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα. Ουτε DLSS με ενδιαφερει το fsr mod το οποιο ειναι εξαιρετικο μπαινει σε καθε dlss παιχνιδι αν καποια στιγμη χρειαστει και το RT στο 2077/control/DL 2 τα 3 παιχνιδια που τρωνε ζορι οι amd δεν εχω σκοπο να τα παιξω συντομα σε 1-2 χρονια ισως. Πρεπει να εχω 600 παιχνιδια στο steam με καθαρο raster και 3-4 με RT. Θα προστεθουν και τα 2 spiderman συντομα θα τα αγορασω τα οποια βλεπω πανε ανετα 70-80fps με την 6800xt με RT οποτε ολα καλα και εδω. Προσπαθω να γραφω ξεκαθαρα για να μην γινονται παρεξηγησεις στα γραφομενα αλλα παλι γινονται. Γραπτος λογος βλεπεις ειναι λογικο και το καταλαβαινω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με 100 ευρω πηγα σε 50% πανω απο 6700xt σε 6800xt

Ποιο 50%; Μη μου πεις ότι κοιτάς το 46% του Techpowerup.

45-48% μόνο αν παίζεις με RT. 😂

Κάνα 35% πήρες σε 1440p και κάπου 40% σε 4Κ. Αν δεν κάνω λάθος παίζεις σε ενδιάμεση ανάλυση οπότε υπολόγιζε 37--38%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Πέραν του raster έχουν και τεράστια διαφορά στο rt. Για να μην αναφέρω reflex, dlss vs fsr.

Εγώ περιμένω να δω το remix βασικά πως θα δουλεύει.

41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε συ μιλησα καθαρα για raster τιποτα παραπανω μιας και δεν με ενδιαφερει το RT για 2-3 παιχνιδια που ζοριζετε και δεν εχω σκοπο να παιξω τωρα αλλα σε 1-2 χρονια στα υπολοιπα παει μπαλα η 6800xt στα 3440x1440 ειπαμε ειμαι αψογα με 80-90fps δεν θελω παραπανω. Οποτε 600 πεταμενα ευρω θα ειναι μια 4080 στσ 1100 δεν θα μου δωσει κατι οπως ειμαι σημερα. Αλλα για 50% πανω σε μια 7900xt με 200-300 ευρω θα πηγαινα ανετα μακαρι να εχει το Πασχα 8 εκατοσταρικα η απλη XT και θα κανω τη μεταβαση. 

Θα σου δώσει πολλά. Ειναι άλλη κάρτα εντελώς αλλά είπαμε.  Είναι θέμα κόστους.

Και παίζεις και σε 1440p ultrawide οπότε δεν είσαι 4k για να δεις και τις τεράστιες διαφορες 

Άσε που χρειάζεσαι και cpu για να δεις ακόμη μεγαλύτερες διαφορές και να μην τρως μπουκάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-radeon-rx-7900-xtx-reference-graphics-card-listed-at-amazon-france-for-1319-euros/

 

Καλα θα πάει αυτο.....

Sell out day 1.... 🤣😂

Θα δουμε τέρατα κατα την εορταστική περίοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...