Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, dem είπε

Την χρειάζεσαι ? 

H 4080 θα γίνει "EOL" σύντομα.  Θα την αντικαταστήσει  μία τύπου 4080 super  με χαμηλότερο msrp με καλύτερο perf. 

H 4080ti θα πάει πολύ κοντά στην 4090 με street price   ~1700.  

Τώρα θα μου πεις πως θα κάνει τέτοια όταν ο τύπος θέλει να δώσει και 4070 με 192bit bus με πάνω απο 1000ρικο και perf 3080 2 χρονών 😄 

Απο την άλλη το 7900 δεν έχει σημασία αν θα είναι κάτω ή πάνω σε raster και τι RT θα έχει. Κλάιν, το πολύ πολύ να υστερεί σε κανα προμοπάιχνιδο της nvidia, που και πάλι και αυτό μια χαρά θα το βγάζει.  Σημασία έχει με τι κόστος θα φτάσει στο ράφι. Και δεν φάινεται να προσγειώνεται καλά , αφού άρχισαν το σανό και αυτοί χέρι χέρι με το πέτσινο.  Duopoly δυστυχώς χρόνια τώρα... βολέυει 

Δεν την χρειάζομαι σε τέτοια τιμή προφανώς για αυτό ούτε καν την κοιτάω μέχρι να πέσει εκεί που πρέπει που λογικά πρώτα θα δουμε αξιόλογη κάρτα από amd σε τέτοιες τιμές που να αξίζει αναβάθμιση από προηγούμενης γενιάς 3080 6800xt κάρτας. Αυτή τη στιγμή η δίνεις τα διπλάσια για 50% πανω performance η τα τριπλάσια για 100% πάνω performance. Η

Οι 2 4070 δεν ξέρω πως θα χωρέσουν πάνω από 1000αρικο η απλή αν δεν ρίξει την 4080 μέχρι 799 μπορεί να πάει και 999 η 4070ti. 192bus κάρτες ήταν οι xx60 κάθε σειράς τώρα γιατί να ρίξουν τόσο την 4070ti δεν καταλαβαίνω. Οι τιμές από amd θα είναι απαγορευτικες τους πρώτους 2 3 μήνες θα το ρίξουν στη διαθεσιμότητα στο inflation θα βρουν αυτοί. Πάσχα το πολύ επειδή θα έχουν πιάσει μπόλικη σκόνη στα ραφια με τέτοιες τιμές θα έρθουν οι σωστές τιμές τους. 1100 για xtx και 900 για 7900xt. Το ίδιο έγινε με ryzen και ήδη έχουν φάει 2 3 γερές πτώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ουσία είναι εδώ 

The flagship XTX model ($999) also offers up to 29% better performance than RX 6950XT that launched at a higher price ($1099) just a half a year ago.   

 

Να δούμε 7700/7800 αντιπάλους θα έχει με DOA VRAM - ειδικότερα η 7800 16GB η οποία λογικά θα κοντραρει 4070Ti 12 με 192bit bus

Το θέμα είναι σε RT/DLSS πλέον κρίνεται απαραίτητο σε προβληματισμούς τίτλους το upscaling. Που είναι το DLSS έψαχνα στο Callisto Protocol και δεν έχει. Μια φορά το δοκίμασα σε single game και από drop 60 fps με πήγε στα 80+ ακατεβατα.

 

Αλλά 4070/Τι με MSRP 800$ και 12GB VRAM that's some funny shit 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Η ουσία είναι εδώ 

The flagship XTX model ($999) also offers up to 29% better performance than RX 6950XT that launched at a higher price ($1099) just a half a year ago.   

 

Να δούμε 7700/7800 αντιπάλους θα έχει με DOA VRAM - ειδικότερα η 7800 16GB η οποία λογικά θα κοντραρει 4070Ti 12 με 192bit bus

1099 msrp η 6950xt και σήμερα βρίσκουμε στα 950 ευρώ κάρτα από Ελλάδα και μάλιστα τη nitro 8 μήνες μετά. Στα 999 η 7900xtx λες σε λιγους μηνες να παίζει στα 850 ευρώ από Ελλάδα? 

7800xt στα 649 699 msrp να εξαφανίσει τα πάντα. Η 7700 λογικά θα έχει επιδόσεις 6800xt στα 399 449 msrp λουκούμι για αγορά black Friday του χρόνου από plaisio. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4070 απλή δεν πρέπει να ξεφύγει από το όριο των "499$". 

Το θέμα είναι όπως θα χουν τα πράγματα σε τι να κινηθούμε below 600. Πλέον το Ray tracing εγώ δειλά δειλά σε αρκετούς τίτλους το ενεργοποιώ, φυσικά όχι στο μέγιστο αλλά σε ένα ικανοποιητικό medium preset. Με την 3070 ενεργοποίησα RT MEDIUM reflections στο The Callisto Protocol και είμαι average 60 fps (1080p). Από την μία με ενδιαφέρει αρκετή VRAM, οκ σχετικά τιμή - αυστηρά όχι πάνω από 600-550 για νορμάλ υλοποίηση, καλές επιδόσεις για 1440p multiplayer τύπου παιχνίδι ( και 4Κ "60" με upscale για story games ) και αξιοπρεπές Ray tracing για τα χρήματα αυτά (medium preset). Από την άλλη πλευρά θεωρώ θα είναι καλύτερη σε αυτό από 7800/7700 μάλλον η 4070/Τ αλλά το θέμα είναι ότι με την τιμή που θα έχουν ( και εννοείται κατά πολύ μικρότερη μνήμη ) η απόφαση θα είναι περίεργη. 

Αν και εγώ θα αργήσω να αντικαταστήσω την 3070. Αυτή τη φορά δεν πουλάω καμία κάρτα 24ωρα μετά τις παρουσιάσεις των ψευτοmsrp και την κρατάω έως ότου αγοραστεί η αντικατάσταση της. Το 23 θα χ*στουμε σε τίτλους μετά από 2.5 χρόνια στασιμότητας και κοροιδοιους

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

4070 απλή δεν πρέπει να ξεφύγει από το όριο των "499$". 

Το θέμα είναι όπως θα χουν τα πράγματα σε τι να κινηθούμε below 600. Πλέον το Ray tracing εγώ δειλά δειλά σε αρκετούς τίτλους το ενεργοποιώ, φυσικά όχι στο μέγιστο αλλά σε ένα ικανοποιητικό medium preset. Με την 3070 ενεργοποίησα RT MEDIUM reflections στο The Callisto Protocol και είμαι average 60 fps (1080p). Από την μία με ενδιαφέρει αρκετή VRAM, οκ σχετικά τιμή - αυστηρά όχι πάνω από 600-550 για νορμάλ υλοποίηση, καλές επιδόσεις για 1440p multiplayer τύπου παιχνίδι ( και 4Κ "60" με upscale για story games ) και αξιοπρεπές Ray tracing για τα χρήματα αυτά (medium preset). Από την άλλη πλευρά θεωρώ θα είναι καλύτερη σε αυτό από 7800/7700 μάλλον η 4070/Τ αλλά το θέμα είναι ότι με την τιμή που θα έχουν ( και εννοείται κατά πολύ μικρότερη μνήμη ) η απόφαση θα είναι περίεργη. 

Αν και εγώ θα αργήσω να αντικαταστήσω την 3070. Αυτή τη φορά δεν πουλάω καμία κάρτα 24ωρα μετά τις παρουσιάσεις των ψευτοmsrp και την κρατάω έως ότου αγοραστεί η αντικατάσταση της. Το 23 θα χ*στουμε σε τίτλους μετά από 2.5 χρόνια στασιμότητας και κοροιδοιους

499 ούτε για αστείο αυτή τη στιγμή να την περιμένεις στα 699 το λιγότερο. Το Rt reflection είναι το πιο εντυπωσιακό μέχρι στιγμής το callisto νομίζω έχει μόνο shadows η κάνω λάθος? Δύσκολα βλέπεις οπτική διαφορά με RT shadows. Reflections και global illumination RT είναι αυτά που αλλάζουν αρκετά την εικόνα. Ας δούμε με το καλό τα bench μεθαύριο μέχρι καλοκαίρι λογικά θα έχουν βγει και 7700 7800 οι 4070 έρχονται Ιανουάριο. Από τιμές αν θέλουν να πιάνουν σκόνη έχει καλώς. Αν θέλουν να πουλήσουν θα πρέπει να πάνε οι τιμές εκεί που πρέπει. Ούτε το να πουλάνε στο 1 2% των gamers με τρελό margin έχει λογική μιας και είναι αλυσίδα στην αγορά παιχνιδιών και χωρίς κάρτα δεν έχει νόημα η αγορά ενός νέου παιχνιδιού. Multi player που παίζεις και η 3070 μια χαρά είναι. Και με RT παίζεις μπάλα. Από αυτά που έχω δοκιμάσει το RT Medium είναι μια χαρά και δίνει αυτό που πρέπει σε σύγκριση με ultra ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνεις πολύ ζουμ σε 2 φωτογραφιες δίπλα δίπλα για να δεις διαφορά. Είναι σαν το RT objects στο Spider-Man. Είτε 6 που ειναι το default είτε 10 το ίδιο και το αυτό και το performance πολυ καλύτερα. Το ίδιο και στο Guardians of the galaxy. Είτε high RT είτε ultra προσπαθούσα να δω διαφορές αλλά δεν τα κατάφερα. Τα fps βέβαια από 80 στα 40 χωρίς ουσία. Οπότε είσαι άψογα ειδικά για 1080 και 1440 είναι μια χαρά η 3070. Οι ultra ρυθμίσεις ανέκαθεν δεν είχαν πολύ νόημα και σε raster και εγώ άργησα να το καταλάβω υπάρχουν απλά για να καταστρέφουν το performance στις κάρτες χωρίς οπτικές διαφορές το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στις RT ρυθμίσεις. Με σωστές ρυθμίσεις έχεις 30 40 50% πάνω frames για πρακτικά ίδια εικόνα. Τα παραδείγματα άπειρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πω , ετοιμος ειμαι να παρω ps5  και να  μην ασχοληθω καθολου με τις gpu  για φετος.. ΜΙα χαρα θα παει και η 6900xt , και να πανε να μπιπ και η AMD + NVIDIA

 

Update : με εφαγε ο μικρος ( εχει ηδη xbox+switch) και πηρα PS5  τελικα οποτε θα κανω σκιπ αυτη την σειρα στις gpu  , θα μεινω με την 6900xt και θα χαρω gaming στην OLED LG..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

πω , ετοιμος ειμαι να παρω ps5  και να  μην ασχοληθω καθολου με τις gpu  για φετος.. ΜΙα χαρα θα παει και η 6900xt , και να πανε να μπιπ και η AMD + NVIDIA

 

Update : με εφαγε ο μικρος ( εχει ηδη xbox+switch) και πηρα PS5  τελικα οποτε θα κανω σκιπ αυτη την σειρα στις gpu  , θα μεινω με την 6900xt και θα χαρω gaming στην OLED LG..

Κι εγώ μ αυτή τη λογική πήρα ps5 αλλά το μικρόβιο για high end gpu δύσκολα φεύγει, πίστεψε με. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ειμαστε αρρωστακια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Update : με εφαγε ο μικρος ( εχει ηδη xbox+switch) και πηρα PS5  τελικα οποτε θα κανω σκιπ αυτη την σειρα στις gpu  , θα μεινω με την 6900xt και θα χαρω gaming στην OLED LG..

Άσε ρε τις δικαιολογίες, τα ξέρουμε αυτά... 'με έφαγε ο μικρός'... Και εμείς ξέρουμε να αγοράζουμε ώστε να μην πέφτει παντόφλα 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα σήμερα αυτό:
Unreal Engine 5.1 is now available with updates for Lumen, Nanite and Virtual Shadow Maps - VideoCardz.com

και στη συνέχεια αυτό:
Unreal Engine 5 Lumen vs Ray Tracing: Which One is Better? | Hardware Times

συγκράτησα τα παρακάτω:

  • Unreal Engine has now been used on over 425 film and TV productions, and is integrated into over 300 virtual production stages worldwide. 
  • Lumen is Unreal Engine 5’s new fully dynamic global illumination and reflections system that is designed for next-generation consoles. Lumen is the default global illumination and reflections system in Unreal Engine 5. It renders diffuse interreflection with infinite bounces and indirect specular reflections in large, detailed environments at scales ranging from millimeters to kilometers.
  • By default, Lumen uses software ray-tracing (doesn’t utilize RT cores/accelerators), a highly optimized form of it.

Για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εντωμεταξύ από aibs μόνο renders έχουμε δει... λέτε να είναι paper launch?

Δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι paper launch μιας και μικρο die και δεν υπαρχουν τα θεματα της samsung TSMC εχουμε mining τελος scalpers τελος. Εδω η nvidia και εχει τρελες διαθεσιμοτητες με πολυ μεγαλυτερα die. Αν υπαρχουν θεματα με διαθεσιμοτητα καποια μαλακια παιζετε με τιποτα hardware faults αν ισχυουν τα θεματα των καρτων στο πουσαρισμα τους. 

 

Παντως για το Portal RTX και γιατι δεν τα πανε καλα οι AMD κλασικα εβαλε το χερακι της η nvidia εκανε μπαμ απο την αρχη βεβαια. Θα μπορουσαν να δωσουν το ιδιο οπτικο αποτελεσμα και αν τρεχει αψογα σε καθε καρτα αλλα ειπαμε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...