Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Πέρα από την πλάκα, μην ξεχνάμε το DisplayPort 2.1 κερασάκι στην τούρτα ως feature

Καλά αυτό έπρεπε να το έχουν και οι Ada..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι ρε φίλε αφού AMD και αφού 500 ευρώ και RT.

Είναι capture ανοιγμένο στο paint και σωσμένο σαν jpg με συμπίεση γιατί το insomnia δε δέχεται αρχεία μεγαλύτερα των 2mb. 

Άστον να κλαίει.

Εδω αδερφε κανεις upload οτι εικονα θες οσο μεγαλη και αν ειναι και μετα paste εδω το λινκ απο το pure image. Θα σωθεις και παντα φαινονται οι εικονες σε 100% ποιοτητα οπως ειναι πραγματικα απο την οθονη. 

https://postimages.org/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Η πλειοψηφία αγοράζει κάρτες κάτω από 400-500 δολάρια, σιγά να μην αγοράζει για το RT στο CP77, μόνο για benchmark είναι. Ρίχτε μια ματιά ποια παιχνίδια παίζει ο κόσμος και θα καταλάβετε ότι είμαστε η μειοψηφία που ασχολιέται με RT, AAA games, OC κλπ κλπ.

Αν μπορούσε όμως να έχει απόδοση 4090 σε rt και raster στα 500 ευρώ θα την απέρριπτε λόγω ιδεολογίας ας πούμε;

Τα έχουμε πει όλοι έχουμε περάσει από τα διάφορα στάδια, αφήστε τον κόσμο να είναι ευχαριστημένος με ότι αγοραζει και μην προσπαθείτε να μηδενίσετε τα πάντα.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Και έχω περάσει και εγώ από το στάδιο του κραξιματος στο dlss1 που ήταν αθλιο και στις πρώτες υλοποιήσεις RT στο BF.

Εκτιμώ όμως την τεχνολογία και οτι προσφέρει και επειδή τυχαίνει να είμαι όπως πολλοί εδώ αρρωστακι ε χάνω και χρήματα στη διαδικασία αυτή.

Όλοι μας εδώ μέσα έχουμε αναγκαστεί να αγοράσουμε ακριβότερο hardware, ειτε Amd είτε Intel ή Nvidia τα τελευταία χρόνια και δεν εχει γίνει γιατί θέλαμε να παίζουμε tetris. Για τους Aaa τίτλους έγινε.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εδω αδερφε κανεις upload οτι εικονα θες οσο μεγαλη και αν ειναι και μετα paste εδω το λινκ απο το pure image. Θα σωθεις και παντα φαινονται οι εικονες σε 100% ποιοτητα οπως ειναι πραγματικα απο την οθονη. 

https://postimages.org/

Ευχαριστώ Γιώργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες το requiem εχει πανεμορφο art direction και εκπληκτικα γραφικα, το Callisto Protocol επισης εχει τρομερο art direction ανεξαρτητου του αθλιου κωδικα του, σου εφερε δυο προχειρα παραδειγματα. Ειναι ξαναλεω θεμα developer και ποσο σοβαρη δουλεια θελει να κανει ξεκαθαρα.. 

Δεν εχουν χασει τιποτα σταματηστε τις θεωριες απλα ειναι πολυ δυσκολο για ενα dev να ισορροπησει αναμεσα στις παλιες γενιες και το least common denominator και να βγαλει και κατι που να δικαιολογει τις καινουριες καρτες γραφικων. 

Βγαινει κατι καλο κλαιτε γιατι δεν τρεχει και ειναι "unoptimised",δεν βγαινει κατι καλο κραζετε που δεν βγαινει. 

Ειμαστε σε μια μεταβατικη περιοδο που τα πραγματα εξελισσονται και μεχρι να φυγει η σαβουρα h/w απο την μεση τα πραγματα ετσι θα πανε.. 

Σε λιγα χρονια οι rendering pipelines δεν θα περιεχουν τις πατροπαραδοτες μεθοδους, ακομη και η Unreal engine θα εξελιχθει ετσι μονοδρομος ειναι.. 

Αλλα προς θεου μην μπερδευετε την αληθοφανεια με το art direction.. Αν ενας dev κανει καλη δουλεια σε raster περιβαλλον μπορει να κανει παπαδες σε RT..

Οσο αφορα το Portal RTX για 1000η φορα δεν εχει βγει για να μας πεισει για τι παιχνιδαρα ειναι, αυτο το ξερει οποιος το εχει παιξει αλλα για να φλεξαρει η nvidia.. Να δειξει οτι σε αυτο το σεναριο ειναι απελπιστικα μονη.. Δεν λεει κατι αυτο και δεν νομιζω κανενας σωφρων ανθρωπος να πειστηκε οτι βγηκε για να το παιξουμε και οχι για να παρουσιασει κατι extravagant περνωντας τα μυνηματα που θελει..

Οχι δεν με καταλαβες. Γραφω για τα παιχνιδια που εχουν και RT μαζι εκει κανουν προχειροδουλειες στο raster. Στο guardians of the galaxy χωρις RT reflections απλα δεν υπαρχουν reflections ειναι τερμα προχειροδουλεια σου λεει αν θες αντανακλασεις βαλε RT. Προφανως οσα παιχνιδια βγηκαν με pure raster ειναι εξαιρετικα εκει θελω να καταληξω. Οτι παιχνιδια με RT εχουν κακο raster ωστε να αναδειξουν το RT. Καποια παιχνιδια ναι εχουν πανεμορφο art direction και ας μην ειναι αληθοφανη[πχ horizon zero dawn] καποια αλλα ομως τα λες αληθοφανη[days gone/RDR 2] τα οποια πατανε καθαρα σε raster και η ποιοτητα των γραφικων τους ριχνει σε πολλα καθαρα RT παιχνιδια. Ειναι το μελλον το RT δεν ειπα κατι σε αυτο ειπα οτι οσα παιχνιδια εχω δει με RT εχουν κακο raster. Plague tale callisto ειναι pure raster σε φωτισμο/relfections και εχει γινει τρομερη δουλεια απο τους devs. 

18 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πάλι techpowerup; Είπαμε no pomegranates και no techpowerup 🤣

 

35% γενικά και σε RT πάει μέχρι και 50%.

Εδω με 13900k που σιγουρα δεν τρωει BN. Παρακαλω να μου δειξεις το 35% περα απο το plague tale.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Οχι δεν με καταλαβες. Γραφω για τα παιχνιδια που εχουν και RT μαζι εκει κανουν προχειροδουλειες στο raster. Στο guardians of the galaxy χωρις RT reflections απλα δεν υπαρχουν reflections ειναι τερμα προχειροδουλεια σου λεει αν θες αντανακλασεις βαλε RT. Προφανως οσα παιχνιδια βγηκαν με pure raster ειναι εξαιρετικα εκει θελω να καταληξω. Οτι παιχνιδια με RT εχουν κακο raster ωστε να αναδειξουν το RT. Καποια παιχνιδια ναι εχουν πανεμορφο art direction και ας μην ειναι αληθοφανη[πχ horizon zero dawn] καποια αλλα ομως τα λες αληθοφανη[days gone/RDR 2] τα οποια πατανε καθαρα σε raster και η ποιοτητα των γραφικων τους ριχνει σε πολλα καθαρα RT παιχνιδια. Ειναι το μελλον το RT δεν ειπα κατι σε αυτο ειπα οτι οσα παιχνιδια εχω δει με RT εχουν κακο raster. Plague tale callisto ειναι pure raster σε φωτισμο/relfections και εχει γινει τρομερη δουλεια απο τους devs. 

Έχει προχωρήσει λίγο η τεχνολογία στο συγκεκριμένο τομέα και θα δούμε καλύτερα πράγματα. Δεν ειναι όπως παλιότερα που ήταν περισσότερο gimmick.

Εκτός αν εσκεμμένα προσπαθούν να δουλέψουν λιγότερο το raster για να φαίνονται τεράστιες οι διαφορές.

Πάντως και εσύ να ήσουν developer θα ήθελες καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερη δουλειά για να ρίξεις το βάρος αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι δεν με καταλαβες. Γραφω για τα παιχνιδια που εχουν και RT μαζι εκει κανουν προχειροδουλειες στο raster. Στο guardians of the galaxy χωρις RT reflections απλα δεν υπαρχουν reflections ειναι τερμα προχειροδουλεια σου λεει αν θες αντανακλασεις βαλε RT. Προφανως οσα παιχνιδια βγηκαν με pure raster ειναι εξαιρετικα εκει θελω να καταληξω. Οτι παιχνιδια με RT εχουν κακο raster ωστε να αναδειξουν το RT. Καποια παιχνιδια ναι εχουν πανεμορφο art direction και ας μην ειναι αληθοφανη[πχ horizon zero dawn] καποια αλλα ομως τα λες αληθοφανη[days gone/RDR 2] τα οποια πατανε καθαρα σε raster και η ποιοτητα των γραφικων τους ριχνει σε πολλα καθαρα RT παιχνιδια. Ειναι το μελλον το RT δεν ειπα κατι σε αυτο ειπα οτι οσα παιχνιδια εχω δει με RT εχουν κακο raster. Plague tale callisto ειναι pure raster σε φωτισμο/relfections και εχει γινει τρομερη δουλεια απο τους devs. 

Σε καταλαβα εξ αρχης τι ειπες και δεν θα διαφωνησω απλα για να διαφωνησω, συμβαινουν και τετοια ναι.. Συνηθως οπου γινεται κακη δουλεια.. 

Η κυρια ενσταση μου ειναι να μην πηγαινουμε στο αλλο ακρο ομως και να μηδενιζουμε σχεδον τα παντα πλεον.. Γιατι τελευταια το βλεπω αρκετα συχνα.. Παμε παρακατω μην χαλαμε το τοπικ, ας δουμε τα benchmarks ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα και καιρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν μπορούσε όμως να έχει απόδοση 4090 σε rt και raster στα 500 ευρώ θα την απέρριπτε λόγω ιδεολογίας ας πούμε;

Τα έχουμε πει όλοι έχουμε περάσει από τα διάφορα στάδια, αφήστε τον κόσμο να είναι ευχαριστημένος με ότι αγοραζει και μην προσπαθείτε να μηδενίσετε τα πάντα.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Και έχω περάσει και εγώ από το στάδιο του κραξιματος στο dlss1 που ήταν αθλιο και στις πρώτες υλοποιήσεις RT στο BF.

Εκτιμώ όμως την τεχνολογία και οτι προσφέρει και επειδή τυχαίνει να είμαι όπως πολλοί εδώ αρρωστακι ε χάνω και χρήματα στη διαδικασία αυτή.

Όλοι μας εδώ μέσα έχουμε αναγκαστεί να αγοράσουμε ακριβότερο hardware, ειτε Amd είτε Intel ή Nvidia τα τελευταία χρόνια και δεν εχει γίνει γιατί θέλαμε να παίζουμε tetris. Για τους Aaa τίτλους έγινε.

 

Δεν μηδένισε κανείς τίποτα, αλλά ακόμα και σήμερα μετά από τρις γενιές RT GPUs δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνει η πλειοψηφία για να αγοράσει κάρτα. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι η πραγματικότητα.  Δεν έχει να κάνει με τι αγορά μπορεί να κάνει ο καθένας, έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι enthusiasts νομίζουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι σκέπτονται και αγοράζουν σαν εμάς. Αν δεις όμως τους αριθμούς θα καταλάβεις καλύτερα ότι είμαστε η μειοψηφία και ένα μικρό ποσοστό αγοράζει με κύριο γνώμονα το RT σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δεν μηδένισε κανείς τίποτα, αλλά ακόμα και σήμερα μετά από τρις γενιές RT GPUs δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνει η πλειοψηφία για να αγοράσει κάρτα. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι η πραγματικότητα.  Δεν έχει να κάνει με τι αγορά μπορεί να κάνει ο καθένας, έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι enthusiasts νομίζουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι σκέπτονται και αγοράζουν σαν εμάς. Αν δεις όμως τους αριθμούς θα καταλάβεις καλύτερα ότι είμαστε η μειοψηφία και ένα μικρό ποσοστό αγοράζει με κύριο γνώμονα το RT σήμερα.

Αν δεν ήταν δε θα έλεγε η Amd up to 90% περισσότερη απόδοση σε rt σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

Ολόκληρη παρουσίαση έκανε για μια μειοψηφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μηδένισε κανείς τίποτα, αλλά ακόμα και σήμερα μετά από τρις γενιές RT GPUs δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνει η πλειοψηφία για να αγοράσει κάρτα. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι η πραγματικότητα.  Δεν έχει να κάνει με τι αγορά μπορεί να κάνει ο καθένας, έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι enthusiasts νομίζουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι σκέπτονται και αγοράζουν σαν εμάς. Αν δεις όμως τους αριθμούς θα καταλάβεις καλύτερα ότι είμαστε η μειοψηφία και ένα μικρό ποσοστό αγοράζει με κύριο γνώμονα το RT σήμερα.

Το ειπα πριν ειναι μεταβατικο το σταδιο.. Θα δουμε πολλες ανισορροπιες μεχρι να αρχισει να μπαινει σε μια ροτα ο φωτορεαλισμος και πολυ μουρμουρα ακομη. 

Κανεις δεν λεει οτι το LCD (least common denominator) ενδιαφερεται πρωτιστως για αυτο οταν εχει να ανησυχησει για το fillrate του και το memory bandwidth του πρωτιστως.. 

Αλλα δεν γινεται και σαν enthusiast να μην το ριχνουμε στο τραπεζι πλεον, ουτε μπορω εγω να αγοραζω high end gpu χωρις να εχω αυτο γνωμονα.. Για αυτο τα σκαω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει προχωρήσει λίγο η τεχνολογία στο συγκεκριμένο τομέα και θα δούμε καλύτερα πράγματα. Δεν ειναι όπως παλιότερα που ήταν περισσότερο gimmick.

Εκτός αν εσκεμμένα προσπαθούν να δουλέψουν λιγότερο το raster για να φαίνονται τεράστιες οι διαφορές.

Πάντως και εσύ να ήσουν developer θα ήθελες καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερη δουλειά για να ρίξεις το βάρος αλλού.

Ναι εκει πατησα οτι δεν κανουν τοση δουλεια πια στο raster σε παιχνιδια που εχουν και RT μαζι ωστε να φαινεται πολυ καλυτερο το RT που δεν ισχυει παντα ειδικα τωρα με 1-2 light sources. Καταλαβαινω τους developers και αυτο να κανουν απλα δεν ηρθε η ωρα ακομα νομιζω να αφησουν το raster στην ακρη. Οταν εχουμε καρτες πιο φθηνες που πανε μπαλα το RT τοτε ναι μαζι τους να παρατησουν τελειως το RT. 

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Σε καταλαβα εξ αρχης τι ειπες και δεν θα διαφωνησω απλα για να διαφωνησω, συμβαινουν και τετοια ναι.. Συνηθως οπου γινεται κακη δουλεια.. 

Η κυρια ενσταση μου ειναι να μην πηγαινουμε στο αλλο ακρο ομως και να μηδενιζουμε σχεδον τα παντα πλεον.. Γιατι τελευταια το βλεπω αρκετα συχνα.. Παμε παρακατω μην χαλαμε το τοπικ, ας δουμε τα benchmarks ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα και καιρια..

Οχι ποτε δεν μηδενισα τιποτα παντα λεω οτι το RT ειναι το μελλον απλα οχι ακομα δεν ηρθε η ωρα του για αυτο και βλεπουμε ελαχιστες προσπαθειες να εχουν ολο το πακετο δεν εχει νοημα οταν το παιξουν ετσι το 1-2% των gamers που εχουν τετοιες καρτες. Ενω σε ενα ποιοτικo raster παιχνιδι θα μπορεσουν να το ευχαριστηθουν ολοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Αν δεν ήταν δε θα έλεγε η Amd up to 90% περισσότερη απόδοση σε rt σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

Ολόκληρη παρουσίαση έκανε για μια μειοψηφία;

Παρουσίασε τις δυο flagship κάρτες με 900 και 1000 δολάρια, αυτές απευθύνονται σε μειοψηφία. Τι περίμενες να λένε ότι αυτές οι κάρτες έχουν το καλύτερο perf/$ ότι έχουν το απόλυτο perf/Watt ??

Μόλις παρουσιάσει τις 7600 θα λένε άλλα πράγματα όπως perf/$, κατανάλωση, VRAM κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δες όλο το βίντεο

 

Θα το δω δεν το εχω το συγκεκριμενο κυριως διπλα διπλα βλεπω benchmarks με 13900k ωστε να φυγει το οποιο BN και βλεπω ενα 20-25% συνηθως. Θα δω τωρα και το βιντεο που εβαλες μηπως αλλαξω γνωμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι το λόγο που η Θεία βγάζει δυο κάρτες στα 900$ και στα 1000$. Υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κανείς την 'απλή' XT; Να είχαν ένα 200άρι διαφορα, πάλι το σκέφτεσαι, 100$ πας μόνο στην XTX...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...