Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μα το raster είναι το γενικό σύνολο, τα παιχνίδια με RT είναι η μειοψηφία.

Αυτό από την άλλη δεν πολυ-ισχύει.

Δες τις παραγωγές από μεγάλα studios του 2021 και 2022.

Αρκετά με RT. Αλλά είναι RT που παίζουν και σε RX6000 οπότε στις 7900 παίζουν αέρα.

1-2 σοβαρά παιχνίδια το χρόνο με βαρύ RT βγαίνουν και κάπως έτσι θα συνεχίσει και το 2023.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα το raster είναι το γενικό σύνολο, τα παιχνίδια με RT είναι η μειοψηφία.

Δεν εννοούσα γενικό σύνολο μόνο το RT. Το πλήρες πακέτο. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα το raster είναι το γενικό σύνολο, τα παιχνίδια με RT είναι η μειοψηφία.

 

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

άμα μετράς και τους indie τίτλους και τα 2d platform σύμφωνοι. Σε ΑΑΑ και γενικά κυκλοφορίες υψηλού ενδιαφέροντος πλέον είναι αρκετά διαδεδομένο το rt. 

Τη στιγμή που και η Amd διαφημίζει το RT σαν σημείο πώλησης ακόμη αι στις κονσόλες που είμαι πολύ σίγουρος ότι μόνο Amd hardware έχουν ειναι κρίμα να μιλάμε για μειοψηφίες.

Οι τελευταίες AAA παραγωγές εδώ και χρόνια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν η θέλουν να λένε οτι υλοποιουν καποια η όλες τις τεχνικές Raytracing.

Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Ότι θα είναι ανταγωνιστικοί σε ένα κομμάτι (raster) αλλά πίσω στο γενικό σύνολο.  

έχεις σκοπό να αλλάξεις από 4090 σε amd? αν όχι δε καταλαβαίνω προς τι το υπονοούμενο πάλι η ίδια ιστορία... η amd δεν νομίζω να ισχυρίστηκε ποτε ότι χτυπάει 4090 ή στο rt... και εγώ που ήμουν ο πιο αισιόδοξος πίστευα ότι θα είναι ~ raster και ένα 30% κάτω από 4090...άρα λοιπόν μιλάμε για facts που ξέραμε από πριν 

sorry αλλα το post σου μου θυμίζει αυτά που βγαίνουν μετά και λένε να τα έλεγα εγώ και κάτι τέτοια... no hate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις σκοπό να αλλάξεις από 4090 σε amd? αν όχι δε καταλαβαίνω προς τι το υπονοούμενο πάλι η ίδια ιστορία... η amd δεν νομίζω να ισχυρίστηκε ποτε ότι χτυπάει 4090 ή στο rt... και εγώ που ήμουν ο πιο αισιόδοξος πίστευα ότι θα είναι ~ raster και ένα 30% κάτω από 4090...άρα λοιπόν μιλάμε για facts που ξέραμε από πριν 

sorry αλλα το post σου μου θυμίζει αυτά που βγαίνουν μετά και λένε να τα έλεγα εγώ και κάτι τέτοια... no hate

Μακαρι να ειναι και 50% κατω σε RT απο 4090 και να εχουμε σωστες τιμες. Χεστηκα για το RT αν ειναι να δινω τα διπλασια για παρομοιο raster. Εβαλα χθες Portal βλεπω 3FPS λεω καλα θα παει αυτο. Εφυγε delete οπως ηταν. Με καμια 10αρια reshade effects πανω παει 200fps και δειχνει υπεροχο. Ναι ναι δεν ειναι path tracing αλλα who cares. Επειτα εβαλα RDR 2 με καμια 500 φορες καλυτερα γραφικα απο το Portal RTX με 80-90fps και εκπληκτικο φωτισμο ειδικα το βραδυ. Να βρασω και τα RT και τις μαλακιες δεν ξερουν τι να κανουν για να πουλησουν τις υπερκοστολογημενες καρτες τους. Πανε και βγαζουν 15ετιας παιχνιδι η ακομα και 25ετιας πχ quake και του κοπανανε path tracing για να μας πουν τι? Τους βαρεθηκα μια ζωη τα ιδια μια με το physx μια το tessellation μια τα hairworks νισαφι. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις σκοπό να αλλάξεις από 4090 σε amd? αν όχι δε καταλαβαίνω προς τι το υπονοούμενο πάλι η ίδια ιστορία... η amd δεν νομίζω να ισχυρίστηκε ποτε ότι χτυπάει 4090 ή στο rt... και εγώ που ήμουν ο πιο αισιόδοξος πίστευα ότι θα είναι ~ raster και ένα 30% κάτω από 4090...άρα λοιπόν μιλάμε για facts που ξέραμε από πριν 

sorry αλλα το post σου μου θυμίζει αυτά που βγαίνουν μετά και λένε να τα έλεγα εγώ και κάτι τέτοια... no hate

Κανένα υπονοούμενο. Απλό σχόλιο ήταν βάση των μετρήσεων που βγήκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μακαρι να ειναι και 50% κατω σε RT απο 4090 και να εχουμε σωστες τιμες. Χεστηκα για το RT αν ειναι να δινω τα διπλασια για παρομοιο raster. Εβαλα χθες Portal βλεπω 3FPS λεω καλα θα παει αυτο. Εφυγε delete οπως ηταν. Με καμια 10αρια reshade effects πανω παει 200fps και δειχνει υπεροχο. Ναι ναι δεν ειναι path tracing αλλα who cares. Επειτα εβαλα RDR 2 με καμια 500 φορες καλυτερα γραφικα απο το Portal RTX με 80-90fps και εκπληκτικο φωτισμο ειδικα το βραδυ. Να βρασω και τα RT και τις μαλακιες δεν ξερουν τι να κανουν για να πουλησουν τις υπερκοστολογημενες καρτες τους. Πανε και βγαζουν 15ετιας παιχνιδι η ακομα και 25ετιας πχ quake και του κοπανανε path tracing για να μας πουν τι? Τους βαρεθηκα μια ζωη τα ιδια μια με το physx μια το tessellation μια τα hairworks νισαφι. 

σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι υπάρχουν games που δείχνουν υπέροχα χωρίς rt...όμως το rt απ ότι φαίνεται ήρθε για να μείνει σε αντίθεση με άλλες τεχνολογίες και όλο και περισσότεροι τίτλοι θα αρχίσουν να το υιοθετούν όσο πάει... τώρα ναι κάτι quake και τέτοια είναι αστεία πράματα και καθαρά marketing trick που και να με πλήρωναν δε θα καθόμουν να παίξω..

τώρα κατά τη δίκια μου γνώμη και προτίμηση εκεί που θα έπρεπε να επικεντρωθούν οι devs είναι τα ανύπαρκτα physics,collisions τα κακά AI και οι άψυχοι κόσμοι, χίλιες φορες να βάλω να παίξω zelda breath of the wild παρα αυτή τη τρολιά και ας έχει σούπερ ντούπερ γραφικά :

 

υ.γ το παιχνίδι που έχω απολαύσει απίστευτα όσο κανένα αλλο τον τελευταίο καιρό είναι το wreckfest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

άμα μετράς και τους indie τίτλους και τα 2d platform σύμφωνοι. Σε ΑΑΑ και γενικά κυκλοφορίες υψηλού ενδιαφέροντος πλέον είναι αρκετά διαδεδομένο το rt. 

 

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Αυτό από την άλλη δεν πολυ-ισχύει.

Δες τις παραγωγές από μεγάλα studios του 2021 και 2022.

Αρκετά με RT. Αλλά είναι RT που παίζουν και σε RX6000 οπότε στις 7900 παίζουν αέρα.

1-2 σοβαρά παιχνίδια το χρόνο με βαρύ RT βγαίνουν και κάπως έτσι θα συνεχίσει και το 2023.

 

1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Τη στιγμή που και η Amd διαφημίζει το RT σαν σημείο πώλησης ακόμη αι στις κονσόλες που είμαι πολύ σίγουρος ότι μόνο Amd hardware έχουν ειναι κρίμα να μιλάμε για μειοψηφίες.

Οι τελευταίες AAA παραγωγές εδώ και χρόνια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν η θέλουν να λένε οτι υλοποιουν καποια η όλες τις τεχνικές Raytracing.

Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον.

Τα ΑΑΑ παιχνίδια είναι μειοψηφία εδώ και χρόνια. Απλά δείτε πόσα game releases  έχουμε κάθε μηνά και πόσα από αυτά είναι ΑΑΑ τίτλοι και μετά δείτε πόσα από αυτά έχουν heavy RT.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 

Τα ΑΑΑ παιχνίδια είναι μειοψηφία εδώ και χρόνια. Απλά δείτε πόσα game releases  έχουμε κάθε μηνά και πόσα από αυτά είναι ΑΑΑ τίτλοι και μετά δείτε πόσα από αυτά έχουν heavy RT.

 

Μη μου πεις ότι αγοράζεις κάρτες γραφικών ανάλογα με την απόδοση που έχουν στο torchlight 2 και το endling extinction γιατί δε θα σε πιστέψω.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

RT έχουν μέχρι και τα indie πλέον πάντως απλά οκ δεν είναι όλο το RT πακέτο όπως έχει το CP 2077.

Στο επόμενο ποστ θα αρχίσει τις λίστες με πια έχουν δεν έχουν κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

υ.γ το παιχνίδι που έχω απολαύσει απίστευτα όσο κανένα αλλο τον τελευταίο καιρό είναι το wreckfest

/offtopic -> Τότε πας σφαίρα και στο Trail Out.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο δεν υπαρχει πληρες πακετο rt στην κατηγορια τιμης 150-250ε  τοτε απατο θα συνεχισει να πηγαινει για το 99,9% των gamers.Μελλοντικα θα καταντησει οπως το hdr και το physx.

Επεξ/σία από dsi44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dsi44 είπε

οσο δεν υπαρχει πληρες πακετο rt στην κατηγορια τιμης 150-250ε  τοτε απατο θα συνεχισει να πηγαινει για το 99,9% των gamers.Μελλοντικα θα καταντησει οπως το hdr και το physx.

Το θεμα ειναι οτι λιγακι μας δουλευουν. Υπαρχουν εκει εξω παιχνιδια με εξαιρετικα γραφικα lighting οπως πρεπει τρομερο ssao HBAO reflections που καθεσαι και τα χαζευεις και για να πουλησουν μας πλασαρουν το κουτσο RT για να ριμαξουν το performance καθε καρτας. Προσωπικα εκει που παει το πραγμα βλεπω τους developers να τελεμπελιαζουν σε οτι αφορα raster και pre baked γραφικα και να τα αφηνουν ολα στο RT να κανει μονο του τη δουλεια. Πριν το RT ειχαμε ολα τα παραπανω οκ οχι 100% accurate αλλα εριχναν σαγονια στα γραφικα. Τωρα βλεπεις σε μερικα παιχνιδια αν βγαλεις τελειως το RT πανε τα reflections και ο σωστος φωτισμος. Σου λεει βαλε RT να τα δεις οπως πρεπει. Ενω μεχρι σημερα εριχναν δουλεια. Τρωμε δουλεμα για την ωρα αλλα και τι μπορεις να κανεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...