Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά reference μην περιμένετε να βρείτε, αυτές θα φάνε scalp στο e-bay όπως τρώνε οι 4080/4090 FE.

εγω θυμαμαι στο launch των 6xxx ,βαζω την 6800xt στο καλαθι και κολλησε ολο το mindfactory ,ηθελα να σπασω ολο το σπιτι :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

εγω θυμαμαι στο launche των 6xxx ,βαζω την 6800xt στο καλαθι και κολλησε ολο το mindfactory ,ηθελα να σπασω ολο το σπιτι :lol:

Καλά τέτοιος χαμός δε νομίζω να γίνει τώρα, δεν έχουμε mining. Επίσης αν βγουν στο ράφι με 1400+ ευρώ θα πιάνουν σκόνη σαν τις 4080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καλά τέτοιος χαμός δε νομίζω να γίνει τώρα, δεν έχουμε mining. Επίσης αν βγουν στο ράφι με 1400+ ευρώ θα πιάνουν σκόνη σαν τις 4080.

ε ναι προφανως μιλαω μονο στην περιπτωση που εβγαιναν κοντα στο msrp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα θα εξαρτηθουν απο το στοκ που θα διατεθει, τις τιμες δεν μπορουν πλεον οι scalpers να τις ανεβαζουν στο θεο γιατι τρωνε φετα απο μεγαλομαγαζα Αμερικη οπως το Newegg και δεν ρισκαρουν να βαλουν μεγαλα markups.. 

Εγω πιστευω οτι αν το street price αποδειχθει φυσιολογικο απο τα μαγαζια (εστω και οχι με το πρωτο-δευτερο batch), προβλημα δεν θα υπαρχει. Αν ξεκινησουν με περιορισμενη διαθεσιμοτητα και τα μαγαζια βαλουν απο μονα τους μεγαλη τιμη εκει ναι θα αργησει να ισορροπησει η αγορα..

Τα λεγαμε παντως οτι μην περιμενετε φετος καρτες ειδικα μεσα στις γιορτες, δεν ηταν λογικο να το περιμενει καποιος, ποσο μαλλον σε τιμη φυσιολογικη. 

gpu.png

 

p.s Βαζετε και καμια πηγη σε αυτα που ανεβαζετε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Πολλα θα εξαρτηθουν απο το στοκ που θα διατεθει, τις τιμες δεν μπορουν πλεον οι scalpers να τις ανεβαζουν στο θεο γιατι τρωνε φετα απο μεγαλομαγαζα Αμερικη οπως το Newegg και δεν ρισκαρουν να βαλουν μεγαλα markups.. 

Εγω πιστευω οτι αν το street price αποδειχθει φυσιολογικο απο τα μαγαζια (εστω και οχι με το πρωτο-δευτερο batch), προβλημα δεν θα υπαρχει. Αν ξεκινησουν με περιορισμενη διαθεσιμοτητα και τα μαγαζια βαλουν απο μονα τους μεγαλη τιμη εκει ναι θα αργησει να ισορροπησει η αγορα..

Τα λεγαμε παντως οτι μην περιμενετε φετος καρτες ειδικα μεσα στις γιορτες, δεν ηταν λογικο να το περιμενει καποιος, ποσο μαλλον σε τιμη φυσιολογικη. 

gpu.png

 

p.s Βαζετε και καμια πηγη σε αυτα που ανεβαζετε..

Στην Ε.Ε υπάρχει πάντα το 14-ημερό, οπότε ο scalper με μόνο ρίσκο τα μεταφορικά επιστροφής μπορεί να κάνει την βρομιά του.
Κάρτες θα είναι διαθέσιμες - και εκεί πιθανότατα για ελάχιστο χρόνο - μόνο σε μαγαζιά με πολιτική 1 τεμάχιο / πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, hln3 είπε

Στην Ε.Ε υπάρχει πάντα το 14-ημερό, οπότε ο scalper με μόνο ρίσκο τα μεταφορικά επιστροφής μπορεί να κάνει την βρομιά του.
Κάρτες θα είναι διαθέσιμες - και εκεί πιθανότατα για ελάχιστο χρόνο - μόνο σε μαγαζιά με πολιτική 1 τεμάχιο / πελάτη.

Και US ισχύει αυτό απλά όχι σε όλες τις πολιτείες, κάποιες άρχισαν να θεσπίζουν νόμους που καθιστούν το scalping παράνομο, θες άδειες μεταπώλησης για να το κανεις. Και με τις ευλογίες τους επιτρέπουν στα μεγαλομαγαζα τέτοιες πολιτικές επιστροφής για κάποια προϊόντα.

Στην Ευρώπη ξεκινάμε με handicap τα ανεβασμένα ΦΠΑ και το γεγονός ότι εισάγουμε, οπότε δεν τους περνει και πολύ για μαγκιες ειδικά τώρα που ο κόσμος ξερει ότι σε ένα δύο μήνες τοπ κάρτα θα βρει. Δεν εχουν πρόσφορο έδαφος για μεγάλα markup. Να πουλήσουν καμία 7900xtx την πρώτη εβδομάδα στο τσακιρ κέφι; Ίσως .. μετά δεν νομίζω δεν είναι ούτε καν playstation 5 η φάση

Επίσης τα site έχουν τρόπους αντιμετώπισης απλά δεν κάθονται να ασχοληθούν. Να πουλήσουν θέλουν. 

Δεν νομίζω ότι σε βάθος χρόνου αν υπάρξει σεβαστό στοκ και μια λογική τιμή θα έχουμε παρατράγουδα 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά τέτοιος χαμός δε νομίζω να γίνει τώρα, δεν έχουμε mining. Επίσης αν βγουν στο ράφι με 1400+ ευρώ θα πιάνουν σκόνη σαν τις 4080.

Απλά θα αρχίσουν να πωλούνται οι 4080. Όσοι θέλουν να αγοράσουν περίμεναν και περιμένουν λόγω αναμονής των AMD. Αν είναι στην ίδια τιμή, θα επιλέξουν 4080 που και διαθεσιμότητα έχει και καλύτερη απόδοση σε RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Reviews στις 12 Δεκέμβρη λένε(μία μέρα πριν την κυκλοφορία).

Πως και ετσι συνηθως τα βγαζουν την μερα κυκλοφοριας..

Εγω παντως εβαλα για πωληση την 6900XT  μου ,  να δω τιμες κλπ αν αξιζει καρταχην η αγορα και τι τιμη γιατι μπορει να πεσει και η 4080 οποτε οτι με συμφερει και αν θα παω...( αλιως μια χαρα σουπερ ευχαρηστημενος ειμαι και τωρα)

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Πως και ετσι συνηθως τα βγαζουν την μερα κυκλοφοριας..

Εγω παντως εβαλα για πωληση την 6900XT  μου ,  να δω τιμες κλπ αν αξιζει καρταχην η αγορα και τι τιμη γιατι μπορει να πεσει και η 4080 οποτε οτι με συμφερει και αν θα παω...( αλιως μια χαρα σουπερ ευχαρηστημενος ειμαι και τωρα)

Ε ναι γιατι ξαφνικα εγινε ασχημη καρτα η 6900XT;  Mια χαρα ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Πως και ετσι συνηθως τα βγαζουν την μερα κυκλοφοριας..

Εγω παντως εβαλα για πωληση την 6900XT  μου ,  να δω τιμες κλπ αν αξιζει καρταχην η αγορα και τι τιμη γιατι μπορει να πεσει και η 4080 οποτε οτι με συμφερει και αν θα παω...( αλιως μια χαρα σουπερ ευχαρηστημενος ειμαι και τωρα)

Μην βιαστείς να την δώσεις πριν σιγουρευτείς ότι θα σου έρθει άμεσα καινούργια. Δεν ξέρουμε τι διαθεσιμότητα θα έχουν οι 7900..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην βιαστείς να την δώσεις πριν σιγουρευτείς ότι θα σου έρθει άμεσα καινούργια. Δεν ξέρουμε τι διαθεσιμότητα θα έχουν οι 7900..

Ετσι ειναι , την εβαλα απλα μπας και βρω σε νορμαλ τιμη τις πρωτες μερες  για να την δωσω αμεσα.. Αλλιως το πολυ να ειναι αποτυχια με χαλια τιμες και να τους δωσω απλα την ευχη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάμε..30% κάτω από 4090 σε 4Κ Firestrike και 20% κάτω σε 1440P. Περίεργο πάντως γιατί σε Firestrike πήγαιναν καλύτερα οι κόκκινες, τώρα φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα σε Timespy.

First AMD Radeon RX 7900 XTX/7900 XT 3DMark TimeSpy/FireStrike scores are in

''The RX 7900 series find themselves competitive against RTX 4080 in all tests. The flagship XTX model also offers up to 29% better performance than RX 6950XT that launched at a higher price ($1099) just a half a year ago. Unfortunately, RX 7900 series are unable to compete with RTX 4090 in those tests.''

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοητευτικά αποτελέσματα.30% πάνω από 6950,που είναι το 50-80% των slides της παρουσίασης.Τουλάχιστον ας μείνουν στα 1100 ευρώ της street price,γιατί διαφορετικά ούτε 10 δε θα πουληθούν.Κρίμα γιατί δε βλέπω την 4080 να πέφτει στα 1000 που περίμεναν πολλοί στις γιορτές αν αυτός είναι ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...