Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Herald είπε

γιατί αμα δεν βρεθεί κόσμος να δώσει 1500 και 1600 για δευτεροτρίτες κάρτες

εδώ μπαίνουν άλλοι παράγοντες που εξαρτάται τι θέλει ο κάθε ένας και ποσα είναι διατεθειμένος να δώσει ... αν η 7900xtx έχει street price 1400-1500 είναι 10-15% κάτω raster από 4090 και έχει rt σαν 3090 (αυτά μένει να τα δούμε σε λίγο καιρό) sorry αλλα τα 800 που θα έχει διαφορα από 4090, στα δικά μου ματια τη κάνει 1000 φορες καλύτερη επιλογή

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάνεις απόλυτα λάθος, δεν πατάει καθόλου εκεί η λογική, γιατί αμα δεν βρεθεί κόσμος να δώσει 1500 και 1600 για δευτεροτρίτες κάρτες, απλά θα πέσουν στο 1000αρικό και κάτώ. Οπότε εκεί πλέον θα έχει νόημα να πείς αντί για 4090 θα πάω σε 4080 (ή αντίστοιχα σε 7900xt), όταν ουσιαστικά θα δίνεις τα μισά χρήματα ή και λιγότερα. 

Με προλαβες. Το ιδιο πιστευω κι εγω. Και δλδ αυτο φαινεται να ισχυει και με την 4080

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

εδώ μπαίνουν άλλοι παράγοντες που εξαρτάται τι θέλει ο κάθε ένας και ποσα είναι διατεθειμένος να δώσει ... αν η 7900xtx έχει street price 1400-1500 είναι 10-15% κάτω raster από 4090 και έχει rt σαν 3090 (αυτά μένει να τα δούμε σε λίγο καιρό) sorry αλλα τα 800 που θα έχει διαφορα από 4090, στα δικά μου ματια τη κάνει 1000 φορες καλύτερη επιλογή

Και καλα κανεις! Your money, your budget, your call! Δεν υπαρχει σωστο κ λαθος. Λαθος θα ηταν να δωσεις 2000 για 4080 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Απο τους 200- 250 ας πουμε γνωστους και φιλους που εχω, ολοι εχουν υπολογιστη...η δραματικη πλειοψηφια εχει laptop.

Απο αυτους καμια 20αρια ξερουν τι ειναι καρτα γραφικων. ( εχω μπλεξει σε κακες παρεες...ξερω..) 

Κανενας απο ολους αυτους δεν ξερει τι ειναι RT -DLSS- RASTER και ουτε καν καταλαβαινουν οτι πρεπει να κατεβαζουν Drivers. 

Απο αυτους τους 20, επειδη νομιζουν οτι εγω ειμαι guru της τεχνολογιας 🤣😅🤣😅, κατα καιρους μου ζητησανε να τους προτεινω pc.

Ολοι μα ολοι θελανε nvidia ( στο περιπου, αλλοι θελανε geforce, - τζεφορτς) καρτα γραφικων, ειδικα οσοι θελανε για τα παιδια τους. Μαλιστα μερικοι δεν ξερανε καν την amd σαν εταιρεια. Μου ειπανε " οχι μωρε να βαλουμε την καλη, να παιζει κανα παιχνιδι ο πιτσιρικας".

Στην ερωτηση γιατι ειναι καλη αυτη η geforce, μου απαντησαν τους το πανε κ απο το μαγαζι.

Προσεξτε: Ξεχαστε segments, επιδοσεις κλπ κλπ. Θα περναν 3060 και οχι 6800xt στα ιδια χρηματα.

Οτι σας λεω ειναι 500% true facts και οποιος θελει με πιστευει.

Απο το προσωπικο μου λοιπον απολυτο στατιστικο, δεν μου φαινεται καθολου περιεργο το νπυμερο των πωλησεων.

Τι θελω να πω? Ολοι αυτοι οι ανθρωποι δεν ξερουν τι ειναι drivers, ουτε πως μπαινει στο κουτι, αλλα θελανε καρτα nvidia.

Και ο λογος δεν ειναι οτι εμπιστευονται την ποιοτητα και την τεχνολογικη υπεροχη............................ 🤗🥰

 

 

 

 

Για να μην γράφονται σεντόνια, η έρευνα αφορά discrete GPUs. Δηλαδή, άτομα που ξέρουν τι παίρνουν ή συμβουλεύονται γνωστούς που ξέρουν. Φτάσαμε λοιπόν το 88% για την Nvidia και το 8% για την AMD. Ούτε στους servers τέτοια ήττα.

Εν τω μεταξύ η Nvidia έχει ξεπεράσει την Intel σε χρηματιστηριακή αξία.

18 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Δεν ειναι μονο Ελληνικο φαινομενο.. Εδω Τσεχια φιλος εψαχνε να παρει gpu , εχει ερθει σπιτι μου που εχω 6900χτ  , εχει δει παιχνιδια με FSR  και μου ελεγε ποσο καλα ειναι.. Του εστειλα μυνημα μια προσφορα που πετυχα 6700 ( με τα 2 παιχνιδια δωρο) και μου απαντησε οτι τελικα πηρε 3060 ( στα ιδια λεφτα ) επειδη θα εχει dlls .. Οπως και να το κανουμε το brand name μετραει..

Δεν είναι μπλούζες οι GPU για να μετρήσει η φίρμα. Δεν υπάρχει καν διαφήμιση. Εδώ μιλάμε για μετρήσιμες επιδόσεις και gaming εμπειρία συνολικά.

Αν δεις ο ίδιος DLSS κόντρα σε FSR δεν υπάρχει επαφή. Στη λεπτεπίλεπτη γεωμετρία και τα textures καταρρέει(FSR). Εκεί βασίζεται η AMD. Σε όσους συγκρίνουν τις δύο τεχνολογίες μέσα από παραπλανητικά βίντεο και screenshots.

Βγάζει δε το FSR σε μορφή ανοικτού κώδικα όχι γιατί είναι φιλάνθρωπη. Aπλά προσπαθεί να ακυρώσει το πλεονέκτημα της Nvidia για οποιονδήποτε κάτοχο. Πράγμα που επιβεβαιώνεται και από την απουσία dlss σε δικούς της sponsored τίτλους. Δεν της βγαίνει όμως γιατί α) Υστερεί ποιοτικά και β) η Nvidia προσπαθεί επίσης να την πετάξει έξω από τα δικά της sponsored(Requiem).

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Amazon αυτή την στιγμή best selling gpus ειναι Amd,και συγκεκριμένα 6700xt με επόμενη 3060ti 🤪🤪

image.png.122220c29023f035ae384401ce6b0c0d.png

Επίσης στο Αμέρικα αυτή την στιγμή με 2παιχνιδια δώρο αξιας 100ευρώ και χαμηλότερη τιμή απο την 3050,παίζει η 6650 η οποια σύμφωνα με το αγαπημένο σας techpowerup ειναι 50% πάνω σε 1080p.

Αλλά δεν εχει Dlss,ούτε την λένε Nvidia 🙃🙃

image.png.6a2bd50fc74af48e48c95d534003c9c0.png

Πραγματικά απορώ γιατί ορισμένοι συνεχίζετε την ιδια ιστορία κάθε 3 και λίγο σε Amd θέματα συγκεκριμένα.

Στις 10 πρώτες θέσεις, ενός συγκεκριμένου μαγαζιού, βλέπουμε 7/10 προϊόντα να είναι Nvidia. Την ακριβή διαφορά 1ου-2ου δεν την γνωρίζουμε για να συμπεράνουμε θρίαμβο, πάντως.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Για να μην γράφονται σεντόνια, η έρευνα αφορά discrete GPUs. Δηλαδή, άτομα που ξέρουν τι παίρνουν ή συμβουλεύονται γνωστούς που ξέρουν. Φτάσαμε λοιπόν το 88% για την Nvidia και το 8% για την AMD. Ούτε στους servers τέτοια ήττα.

Κάτι δεν μου ταιριάζει, δεν πολυασχολήθηκα κιόλας. Έστω ότι έχει 8% μερίδιο η amd, η Intel που σκατά βρήκε το 4% στις descrete? Μιλάμε για πάνω από μισό εκατομμύριο κομμάτια. Απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Στις 10 πρώτες θέσεις, ενός συγκεκριμένου μαγαζιού, βλέπουμε 7/10 προϊόντα να είναι Nvidia. Την ακριβή διαφορά 1ου-2ου δεν την γνωρίζουμε για να συμπεράνουμε θρίαμβο, πάντως.

Δεν μίλησε κανείς για θρίαμβο(όπως δεν έγραψε κανεις ότι η Amd πχ πουλάει περισσότερο). Την τωρινή εικόνα εγώ απλά έδειξα σε 1 απο τα 2 μεγαλύτερα καταστήματα της χώρας(και σε newegg υπάρχουν αρκετές Amd τώρα με τις εκπτώσεις σε σχέση με παλιότερα) στο κομμάτι gpu που αναφέρουν τι πουλάει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα εξυπακούεται ότι έχεις ήδη cpu mobo ram της προκοπής για να κοιτάς τέτοιες κάρτες. 

Oχι δεν εξυπακουεται ρε συ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

O 13900ks από τον 13900k θα έχουν διαφορά της τάξης του 1%, αν έχουν - πιθανόν να μην έχουν. Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο μεταξύ 4080 / 7900xt και 4090, οπού εκεί οι διαφορές θα φτάνουν χαοτικές καταστάσεις - κυρίως και ιδίως όταν μπεί το RT στη μέση - μιας και θα μιλάμε για χάσμα γενναίας, η amd θα παλεύει με τις ampere ακόμα.

Ρε μπαγάσα, αυτό εννοούσα? Δηλαδή από τον 5900 ή όποιο άλλο μετριοκαλό cpu, άμα τα σκάσεις για πλατφόρμα με τούμπανη m/b, τούμπανο cpu και τούμπανη ram η διαφορά είναι 1%?

Νομίζω ότι από τη στιγμή που συνυπολογίζουμε κόστος με επιδόσεις και features, έστω κι αν το vfm δεν είναι κριτήριο, τα μεγάλα νούμερα, πχ 800 ευρώ, 500 ευρώ παίζουν ρόλο. Αν και θα μου άρεσε να είναι οι επιλογές μέχρι το χιλιάρικο και απλώς να υπάρχει ένα halo product που απλά δεν θα με αφορούσε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για να μην γράφονται σεντόνια, η έρευνα αφορά discrete GPUs. Δηλαδή, άτομα που ξέρουν τι παίρνουν ή συμβουλεύονται γνωστούς που ξέρουν. Φτάσαμε λοιπόν το 88% για την Nvidia και το 8% για την AMD. Ούτε στους servers τέτοια ήττα.

Εν τω μεταξύ η Nvidia έχει ξεπεράσει την Intel σε χρηματιστηριακή αξία.

Δεν είναι μπλούζες οι GPU για να μετρήσει η φίρμα. Δεν υπάρχει καν διαφήμιση. Εδώ μιλάμε για μετρήσιμες επιδόσεις και gaming εμπειρία συνολικά.

Αν δεις ο ίδιος DLSS κόντρα σε FSR δεν υπάρχει επαφή. Στη λεπτεπίλεπτη γεωμετρία και τα textures καταρρέει(FSR). Εκεί βασίζεται η AMD. Σε όσους συγκρίνουν τις δύο τεχνολογίες μέσα από παραπλανητικά βίντεο και screenshots.

Βγάζει δε το FSR σε μορφή ανοικτού κώδικα όχι γιατί είναι φιλάνθρωπη. Aπλά προσπαθεί να ακυρώσει το πλεονέκτημα της Nvidia για οποιονδήποτε κάτοχο. Πράγμα που επιβεβαιώνεται και από την απουσία dlss σε δικούς της sponsored τίτλους. Δεν της βγαίνει όμως γιατί α) Υστερεί ποιοτικά και β) η Nvidia προσπαθεί επίσης να την πετάξει έξω από τα δικά της sponsored(Requiem).

Στις 10 πρώτες θέσεις, ενός συγκεκριμένου μαγαζιού, βλέπουμε 7/10 προϊόντα να είναι Nvidia. Την ακριβή διαφορά 1ου-2ου δεν την γνωρίζουμε για να συμπεράνουμε θρίαμβο, πάντως.

Τσάμπα τα γράφεις. Και ο θεός ο ίδιος να κατέβει να τα πει, ορισμένοι θα συνεχίσουν τα δικά τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Για να μην γράφονται σεντόνια, η έρευνα αφορά discrete GPUs. Δηλαδή, άτομα που ξέρουν τι παίρνουν ή συμβουλεύονται γνωστούς που ξέρουν. Φτάσαμε λοιπόν το 88% για την Nvidia και το 8% για την AMD. Ούτε στους servers τέτοια ήττα.

Καταπληκτικο. Για να μη γραφονται σεντονια ειπες και εξελαβα σαν παρατηρηση( κοινως μη γραφετε οτι θελετε...θα σας τα πω εγω!) .....κ απαντησες με σεντονι...προφανως για να επαναφερεις την ταξη και την...ισορροπια...

Επισης ειμαι σιγουρος οτι ξερεις απο κοντα ολο το 88% που καταγραφηκε. Και ολοι τους ειναι ολη μερα στα φορουμ. Επισης φανταζομαι  ετσι κι αλλιως οτι πιστευεις πως το παραδειγμα που εδωσα με το δικο μου κοινωνικο συνολο δεν στεκει και ολος ο δικος σου κοινωνικος κυκλος ειναι gamers που μπαινουν μερα νυχτα στο insomnia και διαβαζουν αναλυσεις για RT και DLSS και 2% διαφορα.

Και το απολυτο! Ηττα ! Ηττα λες και χαιρεσαι κιολας. Ποια ηττα μωρε??? Ποιος εχασε?? Ηταν πεναλτι του Κασναφερη? Σε Forum αθλητικο λιγοτερο οπαδισμο θα εβλεπα. Η χαρα του τμηματος marketing!  Η AMD εχασε, εσυ κερδισες οποτε! Κυυυυπελλλοοοοο

 

1 ώρα πριν, andreas84gr είπε

Τσάμπα τα γράφεις. Και ο θεός ο ίδιος να κατέβει να τα πει, ορισμένοι θα συνεχίσουν τα δικά τους..

 Απο οτι καταλαβα...ο Θεος εχει στο pc nvidia ετσι??  

 

Ελπιζω να μην ειπα κατι κακο παιδια για την εταιρεια που υποστηριζετε....μην χαλασουμε τις καρδιες μας...και εγω παιρνω κατα περιοδους nvidia, και θα ξαναπαρω....😟 😱Εχω κρατησει κ μια riva tnt 😍 ( οντως), θα την εχω πανω μου, μην μου την πεσουν στον δρομο "εσυ τι ομαδ....εεεε....τι καρτα γραφικων εχεις..."...να την δειξω! Αλλιως θα πω Μποχουμ κι ο θεος βοηθος!

 

Κυριε Mod σβησε με. Τα ειπα 🫠

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

..................................................................

Εν τω μεταξύ η Nvidia έχει ξεπεράσει την Intel σε χρηματιστηριακή αξία.

........................................................................

 

 

Αυτο για σενα πρεπει να ειναι εφιαλτικο... Troubleshooting κανονικό..

Για τον ενα χαιρεσαι για τον αλλο οδύρεσαι ταυτοχρονως!🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Καταπληκτικο. Για να μη γραφονται σεντονια ειπες και εξελαβα σαν παρατηρηση( κοινως μη γραφετε οτι θελετε...θα σας τα πω εγω!) .....κ απαντησες με σεντονι...προφανως για να επαναφερεις την ταξη και την...ισορροπια...

Επισης ειμαι σιγουρος οτι ξερεις απο κοντα ολο το 88% που καταγραφηκε. Και ολοι τους ειναι ολη μερα στα φορουμ. Επισης φανταζομαι  ετσι κι αλλιως οτι πιστευεις πως το παραδειγμα που εδωσα με το δικο μου κοινωνικο συνολο δεν στεκει και ολος ο δικος σου κοινωνικος κυκλος ειναι gamers που μπαινουν μερα νυχτα στο insomnia και διαβαζουν αναλυσεις για RT και DLSS και 2% διαφορα.

Και το απολυτο! Ηττα ! Ηττα λες και χαιρεσαι κιολας. Ποια ηττα μωρε??? Ποιος εχασε?? Ηταν πεναλτι του Κασναφερη? Σε Forum αθλητικο λιγοτερο οπαδισμο θα εβλεπα. Η χαρα του τμηματος marketing!  

 

 Απο οτι καταλαβα...ο Θεος εχει στο pc nvidia ετσι??  

 

Ελπιζω να μην ειπα κατι κακο παιδια για την εταιρεια που υποστηριζετε....μην χαλασουμε τις καρδιες μας...και εγω παιρνω κατα περιοδους nvidia, και θα ξαναπαρω....😟 😱Εχω κρατησει κ μια riva tnt 😍 ( οντως), θα την εχω πανω μου, μην μου την πεσουν στον δρομο "εσυ τι ομαδ....εεεε....τι καρτα γραφικων εχεις..."...να την δειξω! Αλλιως θα πω Μποχουμ κι ο θεος βοηθος!

 

Κυριε Mod σβησε με. Τα ειπα 🫠

Το είπα αυτό επειδή τα ποσοστά αυτά είναι επίσημα που αφορούν την παγκόσμια αγορά. Δεν είναι από φιλαράκια που ρώτησες ή ρώτησα. 
Τώρα αν αμφισβητούν κάποιοι επίσημα ποσοστά, τι να πω. 

Δεν μου έθιξες καμία εταιρεία. Μπορεί τώρα να είμαι φουλ nvidia, αλλά για μια δεκαετία παλιότερα είχα μόνο amd 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Το είπα αυτό επειδή τα ποσοστά αυτά είναι επίσημα που αφορούν την παγκόσμια αγορά. Δεν είναι από φιλαράκια που ρώτησες ή ρώτησα. 
Τώρα αν αμφισβητούν κάποιοι επίσημα ποσοστά, τι να πω. 

Μωρε το καταλαβα μια χαρα! Εσυ δεν καταλαβες το point μου κ νομισες οτι σου εθιξα την εταιρεια! Και εντελως- απολυτως - ελπιζω  - πιστευω κατανοητα, το παραδειγμα που εδωσα με τους δικους μου γνωστους, εντελως ολοκληρωτικα και απολυτα , επιβεβαιωνει αυτα τα ποσοστα, ΔΕΝ τα αμφισβητει! Στα αιτια σταθηκα εγω. Anyway. Πααααμ παρακατ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

Μωρε το καταλαβα μια χαρα! Εσυ δεν καταλαβες το point μου κ νομισες οτι σου εθιξα την εταιρεια! Και εντελως- απολυτως - ελπιζω  - πιστευω κατανοητα, το παραδειγμα που εδωσα με τους δικους μου γνωστους, εντελως ολοκληρωτικα και απολυτα , επιβεβαιωνει αυτα τα ποσοστα, ΔΕΝ τα αμφισβητει! Στα αιτια σταθηκα εγω. Anyway. Πααααμ παρακατ!

Δεν μου έθιξες τίποτα. Έκανα επεξεργασία στο σχόλιο μου πιο πάνω και το ανέφερα. Δεν το πρόλαβες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Δεν μου έθιξες καμία εταιρεία. Μπορεί τώρα να είμαι φουλ nvidia, αλλά για μια δεκαετία παλιότερα είχα μόνο amd 

Τελεια. Αυτο ειναι υγεια στην τσεπη κυριως.Και σου ευχομαι να ξαναλλαξεις και μετα να ξαναλλαξεις παλι και καθε φορα ανοιχτο μυαλο στα παντα! 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...