Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Για ποιο λογο να δωσω 2000++ ευρω για 4090 και οχι 1400 ευρω για reference 7900XTX;
Μονο αν εχω πολλα λεφτα ΚΑΙ TΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 4Κ μonitor φανταζομαι θα εννοεις...

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ενδιαφέρει πολλούς άλλους αν ακόμα και σε αυτή την κατηγορία υπάρχει κόσμος που κοιτάζει να γλυτώσει(εαν μπορεί)χρήματα?

Πριν λίγο καιρό δεν είχα σχολιάσει post συμφορουμίτη ο οποίος είχε γράψει ότι αν δινεις 1000+ευρώ, πάς υποχρεωτικά σε 4090 γιατι..έτσι??

Το ίδιο πράγμα δεν βλέπαμε πριν κάτι εβδομάδες και με την 6900xt που την έβρισκες πόσα ευρώ φθηνότερα(740ευρώ ιστορικό χαμηλό τον Οκτώβριο) απο την 3080ti/3090? Πάλι οι περισσότεροι στην απόδοση(RT/Dlss) έμεναν, παραβλέποντας την σημαντική διαφορά τιμής(στην περίπτωση της 3090 ήταν 400ευρώ ακριβότερη και 300ευρώ ακριβότερη η 3080ti)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

... γιατί ok τώρα μπορώ του χρόνου που θα του καυλώσει του πέτσα να την βάλει 4k δε θα μπορώ

Ο πέτσινος παίζει σύστημα 4:4:4, κοστίζει 4 χιλιάρικα  το καινούργιο του δερμάτινο, εσύ θέλεις 4Κ ανάλυση οπότε θα σκάσεις και 4000$ να πούμε :D

Επεξ/σία από Age4Greeks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με 2200 η reference είναι 550 ακριβότερη από 4080 και αν οι εκτιμήσεις είναι σωστές 800 από 7900xtx. πχ σκέφτομαι ότι στη διαφορά χωράει ένας 13700kf κι ένα d4 mb και μένουν και ρέστα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να δίνεις 1400+ για κάρτα γραφικών φαντάζομαι θα έχεις και high end monitor και χρήματα, δεν νομίζω να τρώς φακές 2 χρόνια για να αγοράσεις κάρτα

Ναι εχω high end monitor ultrawide 1440p που το ειχα παρει 850 ευρω, και;
Με τα 800-1000 ευρω που θα πρεπει να πληρωσω διαφορά για να φτασω την τιμη της 4090,  ή δε θα τα δώσω ή θα προτιμησω να τα δωσω σε cpu/mobo/ram ωστε να εχω ενα συνολικα ποιοτικοτερο συστημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελείως κουλό αυτό με την διαφορά χρημάτων πάντως που λέτε μερικοί.  

Δεν έχω ανάγκη τα χρήματα της 4090 ,σε φάση ότι θα αναγκαστώ να κόψω από κάπου αλλού αλλά δεν αξίζει και το gaming  σαν χομπι για μένα τα χρήματα που ζητάει. πόσο μάλλον που η μόνη διαφορά είναι fps παραπάνω  

1400 από την άλλη μπορώ να τα δικαιολογήσω μιας και τα έχω ξαναδώσει 

Μονο fiat η Lamborghini ; ενδιάμεσες λύσεις δεν υπάρχουν; 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ενδιαφέρει πολλούς άλλους αν ακόμα και σε αυτή την κατηγορία υπάρχει κόσμος που κοιτάζει να γλυτώσει(εαν μπορεί)χρήματα?

Πριν λίγο καιρό δεν είχα σχολιάσει post συμφορουμίτη ο οποίος είχε γράψει ότι αν δινεις 1000+ευρώ, πάς υποχρεωτικά σε 4090 γιατι..έτσι??

Το ίδιο πράγμα δεν βλέπαμε πριν κάτι εβδομάδες και με την 6900xt που την έβρισκες πόσα ευρώ φθηνότερα(740ευρώ ιστορικό χαμηλό τον Οκτώβριο) απο την 3080ti/3090? Πάλι οι περισσότεροι στην απόδοση(RT/Dlss) έμεναν, παραβλέποντας την σημαντική διαφορά τιμής(στην περίπτωση της 3090 ήταν 400ευρώ ακριβότερη και 300ευρώ ακριβότερη η 3080ti)?

Δεν ειπα τι ενδιαφερει παλλους αλλους. Διερωτηθην γιατι να σπαταλησω 1000 ευρω παραπανω να παρω την 4090 εναντι της ΧΤΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Με τα 800-1000 ευρω που θα πρεπει να πληρωσω διαφορά για να φτασω την τιμη της 4090,  ή δε θα τα δώσω ή θα προτιμησω να τα δωσω σε cpu/mobo/ram ωστε να εχω ενα συνολικα ποιοτικοτερο συστημα.

Υπάρχει και το ακόμα καλύτερο σενάριο να τα δώσεις σε 2χρόνια (τα επιπλέον 800-1000ευρώ εννοώ)στις επόμενες κάρτες και άρα σε βάθος χρόνου να έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις απο το να τα δώσεις όλα μαζεμένα σήμερα για μια 4090(εαν δεν θές προφανώς).

Το ιδιο ισχύει και στις φθηνότερες κάρτες φυσικά. Αντι να πάρει καποιος μια 6900xt στα 800, μπορει να προτιμήσει να πάρει μια 6700xt και σε 2χρόνια ότι γλυτώσει να το δώσει σε αγορά επόμενης κάρτας, και άρα να βγει περισσότερο κερδισμένος.

28 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Δεν ειπα τι ενδιαφερει παλλους αλλους. Διερωτηθην γιατι να σπαταλησω 1000 ευρω παραπανω να παρω την 4090 εναντι της ΧΤΧ.

Εσύ ακόμα και σε αυτή την κατηγορία καρτών, κοιτάς να γλυτώσεις χρήματα. Αλλοι δεν το βλέπουν έτσι και κοιτάνε μόνο απόλυτες επιδόσεις.

Οπως πχ και άλλοι ξενερώνουν που βλέπουν την Nvidia να τσιγκουνεύεται στο κομμάτι των gaming bundles, ενώ κάποιους άλλους τους αφήνει αδιάφορο.

Και για τις 7900xt/x, έχει ηδη βγει πόρισμα πόσο fail κάρτες είναι χωρις να δούμε επίσημα νούμερα ή τιμές στην αγορά τον πρώτο καιρό γιατί .... έτσι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Ο πέτσινος παίζει σύστημα 4:4:4, κοστίζει 4 χιλιάρικα για το καινούργιο του δερμάτινο, εσύ θέλεις 4Κ ανάλυση οπότε θα σκάσεις και 4000$ να πούμε :D

μη δίνεις ιδέες γιατί η 5090 θα είναι και 8k κάρτα καήκαμε άμα πηγαίνει η αναλογια χρήματα/ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μη δίνεις ιδέες γιατί η 5090 θα είναι και 8k κάρτα καήκαμε άμα πηγαίνει η αναλογια χρήματα/ανάλυση

8k σύμφωνα με τον πέτσινο ήταν η 3090. Η 5090 δεν θα είναι Κ θα είναι L. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ναι εχω high end monitor ultrawide 1440p που το ειχα παρει 850 ευρω, και;
Με τα 800-1000 ευρω που θα πρεπει να πληρωσω διαφορά για να φτασω την τιμη της 4090,  ή δε θα τα δώσω ή θα προτιμησω να τα δωσω σε cpu/mobo/ram ωστε να εχω ενα συνολικα ποιοτικοτερο συστημα.

Μα εξυπακούεται ότι έχεις ήδη cpu mobo ram της προκοπής για να κοιτάς τέτοιες κάρτες. 

40 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

τελείως κουλό αυτό με την διαφορά χρημάτων πάντως που λέτε μερικοί.  

Δεν έχω ανάγκη τα χρήματα της 4090 ,σε φάση ότι θα αναγκαστώ να κόψω από κάπου αλλού αλλά δεν αξίζει και το gaming  σαν χομπι για μένα τα χρήματα που ζητάει. πόσο μάλλον που η μόνη διαφορά είναι fps παραπάνω  

1400 από την άλλη μπορώ να τα δικαιολογήσω μιας και τα έχω ξαναδώσει 

Μονο fiat η Lamborghini ; ενδιάμεσες λύσεις δεν υπάρχουν; 

Μπορεί να είναι θέμα οπτικής. Εγώ δεν θα έδινα με καμία παναγία 1400€ για να έχω δευτεροτριτοτέταρτη κάρτα (μην ξεχνάμε ότι θα βγεί και 4080ti). Άμα είνια να φτάσω το 1.5k duck this, πάω all in. Στα 800€ θα ήταν πιο υποφερτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δεν υποχρεώνει κανένα ρε παιδιά να κάνει κάτι με τα χρήματα του. Και προφανώς και τα 800 € και τα 500 και τα 100, λεφτά είναι. Ούτε υπάρχει λάθος επιλογή αν αυτο που θα πάρεις ανταποκρίνεται στις επιδόσεις. Και ακόμα περισσότερο αν ανταποκρίνεται στην κ@....εεεε....στοοοοο κέφι σου!!!

Απλά το point είναι οτι απο ένα σημείο και μετά, είναι τόσο υπερβολικά ψηλές οι τιμές για να παίζεις παιχνίδια, σε πραγματικό παράλογο ύψος, που χάνεται το μέτρο! Οπότε η λογική πολύ κόσμου (εμου συμπεριλαμβανομένου) είναι τι βρεγμένος - τι μούσκεμα! Πάμ(τ)ε για το καλύτερο όλων!

Τωρα αν κάποιος έχει όντως έχει το budget του κάπου ανάμεσα στο πάρα πολύ και στο υπερβολικά πολύ, θα κάνει την επιλογή του με βάση τα χρήματα του! Προφανώς  και μαγκιά του!

Στην (άτοπη μεν αλλά viral 🥴 ) αναλογία με τα αυτοκίνητα, ΣΑΑΑΑΝΝ να λέμε , ( <<TRY HARD MODE ON>> )

Spoiler

"να δώσω 300.000 για την Ferrai με τα 700 άλογα, ή να πάρω την Lamborghini με τα 450.000 και 1.000 άλογα. Αφήστε θα πάρω την Ferrari να γλιτώσω και τα 150.000 "...... εεε κάποιοι λέμε ενταξει μωρέ, δώσε τα 450.000 και παρε το καλύτερο!

(nailed it?🤪 ....μπα ε? )

Στο θέμα μας τώρα, πραγματικά πιστεύω οτι η 4090 θα outsell την 4080 ακόμα και στα 1.400 €. Και για την 7900 XTX το ίδιο πιστεύω στα 1.400 (οτι θα την ξεπεράσει σε πωλήσεις η 4090), αλλά είναι άλλη εταιρεία και παίζουν άλλα ρόλο.

Και επιμένω οτι θα χρειαστεί κάτι δυνατό στο 1.000αρικο και κάτω, αλλιώς θα μιλάμε για σκόρπιες πωλήσεις μια δόθε - μια κειθε, κοινώς μια κατηγορία η 4090

και ουτε καν κατηγορία τα ενδιάμεσα απο 1.100 / 1.200 /(βάλτε οτι θέλετε) μέχρι 4090...

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

τι βρεγμένος - τι μούσκεμα! Πάμ(τ)ε για το καλύτερο όλων!

Αυτό. 

Ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα σου πεί να μην δώσεις παραπάνω από 500€ για κάρτα γραφικών. Αλλά αφού κάνεις την παπάτζα και δίνει πάνω από 1.5k, ε πάρε τουλάχιστον την καλύτερη.

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Και επιμένω οτι θα χρειαστεί κάτι δυνατό στο 1.000αρικο και κάτω, αλλιώς θα μιλάμε για σκόρπιες πωλήσεις μια δόθε - μια κειθε, κοινώς μια κατηγορία η 4090

 

Και εγώ πιστευώ θα πρέπει να βρεθεί κάτω από 1000€ η 4080 για να αποτελέσει ενναλακτική σε σχέση με την 4090. Αλλιώς no brainer 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αυτό. 

Ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα σου πεί να μην δώσεις παραπάνω από 500€ για κάρτα γραφικών. Αλλά αφού κάνεις την παπάτζα και δίνει πάνω από 1.5k, ε πάρε τουλάχιστον την καλύτερη.

οκ και όχι οκ. Η ίδια λογική μπορεί να μπει παντού, αφού έδωσες 2.5k, πάρε και τον 13900ks, πάρε και μια hero, πάρε και 7200 μνήμες.... κι αφού έφαγα μια πίτσα ας φάω και ένα κιλό παγωτό. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό. 

Ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα σου πεί να μην δώσεις παραπάνω από 500€ για κάρτα γραφικών. Αλλά αφού κάνεις την παπάτζα και δίνει πάνω από 1.5k, ε πάρε τουλάχιστον την καλύτερη.

ok λοιπόν άρα με αυτή τη λογική του σκεπτόμενο ανθρώπου... το 24 καλά να είμαστε αν η nvidia κοστολογήσει 5 χιλιάρικα την κάρτα τις πάμε εκεί αφού είναι να δώσουμε τι 1500 τι 5000 αρκεί να πάρουμε το καλύτερο...

sorry αλλα δε βγάζει κανένα νόημα αυτή η λογική και εκεί πατάει ο άλλος και κοιτάει πως θα γδάρει τους πελάτες του (βλέπε καραγκιοζιλίκια με 4080 12gb)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

οκ και όχι οκ. Η ίδια λογική μπορεί να μπει παντού, αφού έδωσες 2.5k, πάρε και τον 13900ks, πάρε και μια hero, πάρε και 7200 μνήμες.... κι αφού έφαγα μια πίτσα ας φάω και ένα κιλό παγωτό. 

O 13900ks από τον 13900k θα έχουν διαφορά της τάξης του 1%, αν έχουν - πιθανόν να μην έχουν. Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο μεταξύ 4080 / 7900xt και 4090, οπού εκεί οι διαφορές θα φτάνουν χαοτικές καταστάσεις - κυρίως και ιδίως όταν μπεί το RT στη μέση - μιας και θα μιλάμε για χάσμα γενναίας, η amd θα παλεύει με τις ampere ακόμα.

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ok λοιπόν άρα με αυτή τη λογική του σκεπτόμενο ανθρώπου... το 24 καλά να είμαστε αν η nvidia κοστολογήσει 5 χιλιάρικα την κάρτα τις πάμε εκεί αφού είναι να δώσουμε τι 1500 τι 5000 αρκεί να πάρουμε το καλύτερο...

sorry αλλα δε βγάζει κανένα νόημα αυτή η λογική και εκεί πατάει ο άλλος και κοιτάει πως θα γδάρει τους πελάτες του (βλέπε καραγκιοζιλίκια με 4080 12gb)

Κάνεις απόλυτα λάθος, δεν πατάει καθόλου εκεί η λογική, γιατί αμα δεν βρεθεί κόσμος να δώσει 1500 και 1600 για δευτεροτρίτες κάρτες, απλά θα πέσουν στο 1000αρικό και κάτώ. Οπότε εκεί πλέον θα έχει νόημα να πείς αντί για 4090 θα πάω σε 4080 (ή αντίστοιχα σε 7900xt), όταν ουσιαστικά θα δίνεις τα μισά χρήματα ή και λιγότερα. 

Δες την προηγούμενη γενιά για παράδειγμα. Ήμουνα σε σοβαρή σκέψη μεταξύ 3080 και 3090, γιατί η μία είχε 699 και η άλλη 1600. Τώρα δεν μου πέρασε ποτέ σαν σκέψη να ασχοληθώ με τη 4080 γιατί απλά σε αυτά τα χρήματα yolo

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...