Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ξεκάθαρα την κάρτα που είναι playable σε όλα. Στην προκειμένη  η κάρτα με το μικρότερο buffer θα αντιμετωπίσει αυτή τη κατάσταση συντομότερα από τη κάρτα με το μεγαλύτερο. Πάντως πριν κάνα εξάμηνο σε ένα φιλαράκι έστησα 3060ti με 12600k γιατί ξέρω ότι σε 2 χρόνια θα έχει πάρει καινούρια, αν ήξερα ότι θα τη βάσταγε για παραπάνω θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την 6700.

Η μνήμη μόνο τα textures επηρεάζουν, και γενικά δεν είναι τόσο πλέμπα τα 8gb να πώ ότι θα παίξεις textures low ας πούμε. Θα το βάλεις high αντί για ultra κάποια στιγμή στο μέλλον στα βαριά παιχνίδια, κλάιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Η μνήμη μόνο τα textures επηρεάζουν, και γενικά δεν είναι τόσο πλέμπα τα 8gb να πώ ότι θα παίξεις textures low ας πούμε. Θα το βάλεις high αντί για ultra κάποια στιγμή στο μέλλον στα βαριά παιχνίδια, κλάιν. 

Σίγουρα δεν είναι πλέμπα, ίσα ίσα recommended είναι. Τώρα πότε και πόσο γρήγορα θα πονέσει η λιγότερη μνήμη, μου θυμίζει την 1060 3gb vs 1060 6gb και πόσο άχρηστη είναι η παραπάνω vram. Όλοι γνωρίζουμε πως εξελίχθηκε αυτό.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σίγουρα δεν είναι πλέμπα, ίσα ίσα recommended είναι. Τώρα πότε και πόσο γρήγορα θα πονέσει η λιγότερη μνήμη, μου θυμίζει την 1060 3gb vs 1060 6gb και πόσο άχρηστη είναι η παραπάνω vram. Όλοι γνωρίζουμε πως εξελίχθηκε αυτό.

Θα σε ενημερώσω σε 2 χρόνια :P 

Το θέμα είναι ρε συ ότι σε ορισμένα θέματα - κυρίως συγκεκριμένης εταιρείας - δημιουργείται μια στρεβλή αποτυπώση της πραγματικότητας. Επειδή προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί με τις μικρες κατηγορίες στις κάρτες - μόνο ότι διάβαζα στο forum, νόμιζα ότι η AMD καταστρέφει την nvidia στις φτηνότερες κάρτες. Μπαίνω λοιπόν NBB να ψωνίσω καρτούλα, και βλέπω 6700xt στα ίδια χρήματα με 3060ti. Λέω για να δούμε κανά review, πόσο πάνω είναι η 6700xt και αν αξίζει η διαφορά την απουσία dlss και το....tray racing. Καταλαβαίνεις την έκπληξη μου όταν διαπίστωσα ότι έχουν 0% διαφορά σε raster. 


Μιλάμε λίρα 100 τα θέματα της amd για ενημερώση. Λαμβάνεις πολύ σωστές πληροφορίες :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DLSS είναι μεγάλο προτέρημα για την 3060Ti, σε 1440P με DLSS Quality δηλαδή παίζει τα πάντα με RT με εξαίρεση το CP 2077 που θα πρέπει να ρίξεις 1-2 κλικ το RT αλλά και πάλι μιλάμε για μεσαία κάρτα..

Μετά πάμε στο NVIDIA Reflex που ρίχνει το latency και το ζητάνε οι competitive players, η AMD θα φέρει το αντίστοιχο κάποια στιγμή μέσα στο 2023.

Το μόνο μειονέκτημα είναι τα 8GB VRAM, σε μελλοντικούς τίτλους η 6700 ίσως να παίζει με ultra υφές ενώ η 3060Ti θα πρέπει να πέσει στο high.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σε ενημερώσω σε 2 χρόνια :P 

Το θέμα είναι ρε συ ότι σε ορισμένα θέματα - κυρίως συγκεκριμένης εταιρείας - δημιουργείται μια στρεβλή αποτυπώση της πραγματικότητας. Επειδή προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί με τις μικρες κατηγορίες στις κάρτες - μόνο ότι διάβαζα στο forum, νόμιζα ότι η AMD καταστρέφει την nvidia στις φτηνότερες κάρτες. Μπαίνω λοιπόν NBB να ψωνίσω καρτούλα, και βλέπω 6700xt στα ίδια χρήματα με 3060ti. Λέω για να δούμε κανά review, πόσο πάνω είναι η 6700xt και αν αξίζει η διαφορά την απουσία dlss και το....tray racing. Καταλαβαίνεις την έκπληξη μου όταν διαπίστωσα ότι έχουν 0% διαφορά σε raster. 


Μιλάμε λίρα 100 τα θέματα της amd για ενημερώση. Λαμβάνεις πολύ σωστές πληροφορίες :P 

Είναι ένα τσακ παραπάνω σε raster η 6700xt από 3060ti. Επίσης και ένα 50ρικό κάτω στο skroutz υλοποίηση προς υλοποίηση. Αλλά κατά τα άλλα είναι και πάλι δύσκολη απόφαση για το τι θα παρατήσεις τόσα χρόνια που είχες nvidia...

Αυτή που δεν είχε αντίπαλο ήταν η 6700 με τα 2 παιχνίδια + δωροεπιταγή 10 ευρώ στα 350 που έπαιξε πριν λίγες μέρες Πλαίσιο. Ούτε 3050 δε βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά.🤣

Με το DLSS 3 προβλέπω γερό φούσκωμα στις τιμές επίσης στις μικρές στα Lovelace. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν 4060 ξεκινάνε από 500-600 ευρώ. Οπότε και θα πέσει ταφόπλακα από μένα προσωπικά στο pc gaming. Δόξα τον θεό έχω backlog στο ps5 για 10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Herald είπε

Μιλάμε λίρα 100 τα θέματα της amd για ενημερώση. Λαμβάνεις πολύ σωστές πληροφορίες :P 

Επειδή συνήθως έχει οικονομικότερες επιλογές, δημιουργεί την αίσθηση της ευκαιρίας. Λίγο φανμπόης να είναι κανείς κι η αίσθηση γίνεται ενθουσιασμός/hype.

 

Η μαντεψιά μου είναι 7900xtx reference στα 1400 ευρώ αν δεν υπάρχουν θέματα διαθεσιμότητας. Με 4080 reference στα 1650 τι κάνουμε? Αν επαληθευτούν τα powerpoint της κυρά λίζας, με βλέπω με amd κάρτα μετά από 11 χρόνια.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Η μαντεψιά μου είναι 7900xtx reference στα 1400 ευρώ αν δεν υπάρχουν θέματα διαθεσιμότητας. Με 4080 reference στα 1650 τι κάνουμε? Αν επαληθευτούν τα powerpoint της κυρά λίζας, με βλέπω με amd κάρτα μετά από 11 χρόνια.

Αν είναι αυτές οι τιμές πάς καρφί για 4090 imo. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν είναι αυτές οι τιμές πάς καρφί για 4090 imo. 

στα 2200 για reference. το σκέφτομαι. περιμένω μπας και εντυπωσιαστώ γιατί με ψήνει να το γλιτώσω το 800αρι. 

35 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Χλωμό το 1200άρι για XTX, 1400+ θα έχει κι΄αυτή.

για να μη μένουμε στις απόλυτες τιμές, με 300 ευρώ διαφορά ανάμεσα στις 2 (πιστεύω θα είναι λίγο μικροτερη) κι αν υποθέσουμε ότι τα PowerPoint της παρουσίασης επαληθευτούν, τι θα έπαιρνες;

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

στα 2200 για reference. το σκέφτομαι. περιμένω μπας και εντυπωσιαστώ γιατί με ψήνει να το γλιτώσω το 800αρι. 

για να μη μένουμε στις απόλυτες τιμές, με 300 ευρώ διαφορά ανάμεσα στις 2 (πιστεύω θα είναι λίγο μικροτερη) κι αν υποθέσουμε ότι τα PowerPoint της παρουσίασης επαληθευτούν, τι θα έπαιρνες;

Αν είναι να φτάσεις το 1.5Κ πας για 4090 ή περιμένεις την 4080Ti. Δεν αξίζει τίποτα άλλο εκεί, η XTX και η 4080 είναι το πολύ για 1100-1200 max. Ιδανικά στα 1000.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Αν είναι αυτές οι τιμές πάς καρφί για 4090 imo. 

Για ποιο λογο να δωσω 2000++ ευρω για 4090 και οχι 1400 ευρω για reference 7900XTX;
Μονο αν εχω πολλα λεφτα ΚΑΙ TΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 4Κ μonitor φανταζομαι θα εννοεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Για ποιο λογο να δωσω 2000++ ευρω για 4090 και οχι 1400 ευρω για reference 7900XTX;
Μονο αν εχω πολλα λεφτα ΚΑΙ TΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 4Κ μonitor φανταζομαι θα εννοεις...

και τριτος λογος : να εισαι nvidiot😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Για ποιο λογο να δωσω 2000++ ευρω για 4090 και οχι 1400 ευρω για reference 7900XTX;
Μονο αν εχω πολλα λεφτα ΚΑΙ TΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 4Κ μonitor φανταζομαι θα εννοεις...

Για να δίνεις 1400+ για κάρτα γραφικών φαντάζομαι θα έχεις και high end monitor και χρήματα, δεν νομίζω να τρώς φακές 2 χρόνια για να αγοράσεις κάρτα

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να δίνεις 1400+ για κάρτα γραφικών φαντάζομαι θα έχεις και high end monitor και χρήματα, δεν νομίζω να τρώς φακές 2 χρόνια για να αγοράσεις κάρτα

2200 που θέλει η 4090 με 1400 που θα θέλει υποθετικά λέμε τώρα η 7900xtx είναι 800 ευρώ, δεν είναι λίγα...

η 4090 καρταρα είναι αλλα τα λεφτά που ζητάει είναι τουλάχιστον αστεία, προσωπικά μπορώ να πάρω αλλα δε πρόκειται να στηρίξω τέτοιες πρακτικές... γιατί ok τώρα μπορώ του χρόνου που θα του καυλώσει του πέτσα να την βάλει 4k δε θα μπορώ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...