Προς το περιεχόμενο

Αναβολή κατάταξης κατόχων διδακτορικού που διαπρέπουν σε επιστημονικές έρευνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

. Σκέψου να έχω μια δικαστική διαμάχη με κάποιο ασθενή και να υπάρχει τέτοιο χαρτί πχ.

Από περιέργεια: Τόσο εύκολα αίρεται το ιατρικό απόρρητο κάποιου? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Τα γράμματα υποστήριξης είναι εύκολα θα τα βρω. Τώρα για τα ευρωπαϊκά συμβόλαια.. έχω την σύμβαση που γράφει το πρόγραμμα που με απασχολεί και τις αποφάσεις της Διαύγειας (σκοπεύω να τους πω και αυτές που έχουν λήξει ώστε να φαίνεται ότι είμαι ήδη 1,5 χρόνο στο πρόγραμμα). Βέβαια αυτά είναι στα ελληνικά. Τώρα ίσως χρειαστεί να στείλω για μετάφραση το consortium agreement? To οποίο είναι τεράστιο δυστυχώς. Δηλαδή αυτό φαντάζομαι είναι το μόνο που θέλει μετάφραση. Δημοσιεύσεις πιστεύεις χρειάζεται να τις εκτυπώσω μια μια ή αρκεί να τιις βάλει στο CV μου ως references?

Οχι όλο, να φαίνονται, ο αριθμός που θα συμπίπτει με αυτόν που θα δείχνεις οτι πληρώνεσαι και

το συνολικό ποσόν (που δείχνει και την αξία για το ελληνικό κράτος εφόσον είναι δικαιούχος ελληνικό εργαστήριο)

συν οι υπογραφές. Μερικες σελίδες θα μεταφράσεις

Τις δημοσιεύσεις εφόσον τις θέλουν σε χαρτί (γιατί?) θα τύπωνα μόνο τις πρώτες σελίδες που φαίνονται οι authors.

Τα γράμματα από καθηγητές (σίγουρα από τον coordinator), μαζί με τα χρήματα που φέρνει το πρόγραμμα στη χώρα,

είναι ίσως τα σημαντικότερα

 

To βασικό μου θέμα είναι ότι θέλω αναβολή μέχρι 12/2024 όπου είναι και το μέγιστο που δικαιούμαι. Αλλά τότε τελειώνει ακριβώς και το πρόγραμμα άρα θα ερχόταν κουτί. Επίσης ίσως μετρήσει θετικά ότι είμα στην Ελλάδα και ότι δεν σκοπεύω να την κάνω για το εξωτερικό και να μην υπηρετήσω.

Ως γιατρός δεν θα ήθελα να έχω χαρτί για ψυχολογικούς λόγους γιατί μόνο κακό θα μου κάνει στο τέλος. Σκέψου να έχω μια δικαστική διαμάχη με κάποιο ασθενή και να υπάρχει τέτοιο χαρτί πχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

Οχι, και θα περιμενε κανεις απο γιατρο να το ξερει 

Ότι δηλαδή πιστεύετε ότι είναι εύκολο στην Ελλάδα να έχεις τέτοιο χαρτί και να μην κυκλοφορήσει παντού. Μου έχει τύχει επίσης σε πρόσληψη για νοσοκομείο να μου κάνουν έλεγχο για HIV και λοιπά λοιμώδη. Οπότε μερικοί μην πέφτετε από τα σύνννεφα, αλλά μην βγουμε εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gingerbread είπε

Ότι δηλαδή πιστεύετε ότι είναι εύκολο στην Ελλάδα να έχεις τέτοιο χαρτί και να μην κυκλοφορήσει παντού. Μου έχει τύχει επίσης σε πρόσληψη για νοσοκομείο να μου κάνουν έλεγχο για HIV και λοιπά λοιμώδη. Οπότε μερικοί μην πέφτετε από τα σύνννεφα, αλλά μην βγουμε εκτός θέματος.

Προς θεου δεν πεφτει κανεις απο τα συννννεφα επειδη ειπες μια χαζομαρα που δεν ισχυει. Απο το πως λες 'τετοιο χαρτι' φαινεται οτι εχεις προσωπικα κολληματα πεποιθησεων με την επιλογη αυτη που ειναι αντικειμενικα η καλυτερη, οπως σου εχει εξηγηθει 3 σελιδες τωρα. 

Τη συσχετιση αναμεσα στον ελεγχο του ιατρικου προσωπικου νοσοκομειου για μεταδιδομενα νοσηματα και του αν ειναι δυνατον/πιθανον/βεβαιο να "μαθευτει" οτι καποιος πηρε μια συντομη αναβολη για ψυχολογικους λογους, δεν την κατάλαβα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μήπως έχει κανείς εμπειρία από την διαδικασία μετάφρασης αγγλικών κειμένων στα ελληνικά; Θεωρητικά τα έγγραφα στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν πρέπει να μεταφράζονται σε όλες τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ; Γιατί 50 σελίδες η συμφωνία του προτζεκτ με τα deliverables κτλ θα μου ρθει 500+

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Επίσης μήπως έχει κανείς εμπειρία από την διαδικασία μετάφρασης αγγλικών κειμένων στα ελληνικά; Θεωρητικά τα έγγραφα στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν πρέπει να μεταφράζονται σε όλες τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ; Γιατί 50 σελίδες η συμφωνία του προτζεκτ με τα deliverables κτλ θα μου ρθει 500+

Σου απάντησα παραπάνω αλλά απο τη βιασύνη μου μεσα στο δικό σου κείμενο.

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να θεμελιώσεις τον ισχυρισμό περι συμμετοχής στο πρόγραμμα: Μεταφράζεις τις σελίδες που υπάρχει ο τίτλος, ο αριθμός συμβολαίου του concortium  με την (ΕΕ (ή κάτι τέτοιο), το ποσό  και η υπογραφή του Coordinator. Δυο- τρείς σελίδες όλα, ασε το deliverables και τα provisions της συμφωνίας δεν καταλαβαίνει Χριστό η Στρατολογία από αυτά. Τέλος από τις μεταφράσεις. Μαζί στέλνεις το συμβόλαιο το δικό σου στα ελληνικά που φαίνεται ότι πληρώνεσαι από το παραπάνω πρόγραμμα.

Μια φορά που μου χρειαστηκε κάτι, έκανα εγω τη μετάφραση στα ελληνικά, την έδωσα σε ένα πιστοποιημένο δικηγόρο που την τσέκαρε για την ορθότητα  και πλήρωσα δεκάπεντε (είκοσι?) ευρώ για υπογραφή/σφραγίδα. Πάνε δέκα χρόνια

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koupan16 είπε

Σου απάντησα παραπάνω αλλά απο τη βιασύνη μου μεσα στο δικό σου κείμενο.

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να θεμελιώσεις τον ισχυρισμό περι συμμετοχής στο πρόγραμμα: Μεταφράζεις τις σελίδες που υπάρχει ο τίτλος, ο αριθμός συμβολαίου του concortium  με την (ΕΕ (ή κάτι τέτοιο), το ποσό  και η υπογραφή του Coordinator. Δυο- τρείς σελίδες όλα, ασε το deliverables και τα provisions της συμφωνίας δεν καταλαβαίνει Χριστό η Στρατολογία από αυτά. Τέλος από τις μεταφράσεις. Μαζί στέλνεις το συμβόλαιο το δικό σου στα ελληνικά που φαίνεται ότι πληρώνεσαι από το παραπάνω πρόγραμμα.

Μια φορά που μου χρειαστηκε κάτι, έκανα εγω τη μετάφραση στα ελληνικά, την έδωσα σε ένα πιστοποιημένο δικηγόρο που την τσέκαρε για την ορθότητα  και πλήρωσα δεκάπεντε (είκοσι?) ευρώ για υπογραφή/σφραγίδα. Πάνε δέκα χρόνια

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Θα ρωτήσω και τον καθηγητή μου που δεν θα ξέρει και μακάρι να πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Ως γιατρός δεν θα ήθελα να έχω χαρτί για ψυχολογικούς λόγους γιατί μόνο κακό θα μου κάνει στο τέλος. Σκέψου να έχω μια δικαστική διαμάχη με κάποιο ασθενή και να υπάρχει τέτοιο χαρτί πχ.

Δεν σου ειπε κανεις να παρεις Ι-5, μια αναβολη για ψυχικους λογους ειπαμε. Πληροφοριακα εγω ειχα παρει μια τετοια για να τελειωσω τις εκκρεμοτητες μου και μετα μια χαρα υπηρετησα Ι-1 ενοπλο. Οι στρατιωτικες μεταβολες οπως μια αναβολη υπαρχουν μονο στον ατομικο σου φακελο στρατευσιμου και κανενας δεν εχει προσβαση η μπορει να χρησιμοποιησει. Μονο αυτο δεν εχουμε δει, σε δικαστικες αιθουσες να βγαινει η ΣΙ στον αερα και να λεει ο ενας τον αλλον γιωτα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Δεν σου ειπε κανεις να παρεις Ι-5, μια αναβολη για ψυχικους λογους ειπαμε. Πληροφοριακα εγω ειχα παρει μια τετοια για να τελειωσω τις εκκρεμοτητες μου και μετα μια χαρα υπηρετησα Ι-1 ενοπλο. Οι στρατιωτικες μεταβολες οπως μια αναβολη υπαρχουν μονο στον ατομικο σου φακελο στρατευσιμου και κανενας δεν εχει προσβαση η μπορει να χρησιμοποιησει. Μονο αυτο δεν εχουμε δει, σε δικαστικες αιθουσες να βγαινει η ΣΙ στον αερα και να λεει ο ενας τον αλλον γιωτα.

 Τι καθεσαι και εξηγεις...

εδω το προβλημα αν κανει ζημια σε ασθενη σε σημειο που ο ασθενης τον παει στο δικαστηριο!, το προβλημα ειναι το οτι θα υπαρχει 'τετοιο χαρτι'

ποσες διακεκριμενες σκεψεις πχια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι, να σημειώσω ότι οι δύο πιθανές λύσεις (αναβολή για ψυχολογικούς λόγους vs. ως διακεκριμένος επιστήμονας) έχουν και μια διαφορά που δεν έχει συζητηθεί. Η μία είναι σύμφωνη με το πνεύμα του νόμου, ενώ όταν μιλάμε για αναβολή για ψυχολογικά αίτια ουσιαστικά τον προτρέπουμε να πει ψέμματα και να εκμεταλλευθεί την ατελή εφαρμογή του νόμου.

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε, αλλά για κάποιους μετράνε και αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Ότι δηλαδή πιστεύετε ότι είναι εύκολο στην Ελλάδα να έχεις τέτοιο χαρτί και να μην κυκλοφορήσει παντού. Μου έχει τύχει επίσης σε πρόσληψη για νοσοκομείο να μου κάνουν έλεγχο για HIV και λοιπά λοιμώδη. Οπότε μερικοί μην πέφτετε από τα σύνννεφα, αλλά μην βγουμε εκτός θέματος.

Δηλαδή δεν θα έπρεπε να κάνουν έλεγχο για λοιμώδη σε κάποιον που θα δουλεψει σε νοσοκομείο;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Ότι δηλαδή πιστεύετε ότι είναι εύκολο στην Ελλάδα να έχεις τέτοιο χαρτί και να μην κυκλοφορήσει παντού. Μου έχει τύχει επίσης σε πρόσληψη για νοσοκομείο να μου κάνουν έλεγχο για HIV και λοιπά λοιμώδη. Οπότε μερικοί μην πέφτετε από τα σύνννεφα, αλλά μην βγουμε εκτός θέματος.

Τι είναι να κυκλοφορίσει; Φυλλάδιο ντελίβερι για εφημερία;

Κατανοώ την επιθυμία να πάρεις αναβολή για να πας ως ιατρός να κάνεις τη θητεία σου, αλλά ανησυχείς για ανούσια πράγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι, να σημειώσω ότι οι δύο πιθανές λύσεις (αναβολή για ψυχολογικούς λόγους vs. ως διακεκριμένος επιστήμονας) έχουν και μια διαφορά που δεν έχει συζητηθεί. Η μία είναι σύμφωνη με το πνεύμα του νόμου, ενώ όταν μιλάμε για αναβολή για ψυχολογικά αίτια ουσιαστικά τον προτρέπουμε να πει ψέμματα και να εκμεταλλευθεί την ατελή εφαρμογή του νόμου.

Ποιος ειπε να πει ψεματα? Εγω πηρα ετησια αναβολη υγειας και ειπα ξεκαθαρα στον στρατιωτικο ιατρο οτι την ηθελα για να τελειωσω μια επαγγελματικη εκρεμοτητα. Οταν τελειωσα με τις εκκρεμοτητες εκοψα την αναβολη νωριτερα και παρουσιαστηκα κανονικα. Μην υπερβαλουμε, αναβολη υγειας μπορεις να παρεις πριν η κατα τη διαρκεια της θητειας για οποιονδηποτε σοβαρο η ασοβαρο λογο. Μιλαμε για αναβολη και οχι για απαλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ποιος ειπε να πει ψεματα? Εγω πηρα ετησια αναβολη υγειας και ειπα ξεκαθαρα στον στρατιωτικο ιατρο οτι την ηθελα για να τελειωσω μια επαγγελματικη εκρεμοτητα. Οταν τελειωσα με τις εκκρεμοτητες εκοψα την αναβολη νωριτερα και παρουσιαστηκα κανονικα. Μην υπερβαλουμε, αναβολη υγειας μπορεις να παρεις πριν η κατα τη διαρκεια της θητειας για οποιονδηποτε σοβαρο η ασοβαρο λογο. Μιλαμε για αναβολη και οχι για απαλλαγη.

Υπάρχει η αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Εκεί όντως λες ότι θες να τελειώσεις τις δουλειές σου και παίρνεις αναβολή. Αλλά νομίζω είναι για λίγους μήνες μόνο. Αν μιλάμε για αναβολή εξαιτίας λόγων υγείας (ψυχικής εδώ), ο νόμος δεν προβλέπει ότι την παίρνεις γιατί έχεις υποχρεώσεις. ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λόγους υγείας. Για να την πάρει χωρίς να συντρέχει λόγος υγείας πρέπει είτε ο ίδιος να πει ψέμματα είτε ο γιατρός να υπογράψει ψέμματα. Όπως και να το δεις, είναι παρανομία. Μιλάμε για την Ελλάδα που κανείς δε θα ασχοληθεί να σε πιάσει και όπου τέτοιου είδους παρανομίες είναι κομμάτι της καθημερινότητας, αλλά δεν παύει να είναι παρανομία. Οπότε δεν είναι και παράλογο κάποιος να θέλει να εξαντλήσει τη νόμιμη οδό πριν σκεφτεί να κάνει την -χωρίς ιδιαίτερες συνέπειες ομολογώ- παρανομία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...