Προς το περιεχόμενο

Αναβολή κατάταξης κατόχων διδακτορικού που διαπρέπουν σε επιστημονικές έρευνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; Εννοώ πέραν του τυπικού να καταθέσεις βιογραφικό, διατριβή κτλ, είναι κάτι που το παίρνεις εύκολα αν θες αναβολή; Γιατί είμαι σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα (έχω διδακτορικό) ως ερρευνητής και χρειάζομαι αναβολή για να το ολοκληρώσω (όπου δεν θα ξεπερνώ το 33ο έτος). Με αγχώνει ότι δεν ξέρω την διαδικασία και αν εξαρτάται από την υποκειμενική κρίση κάποιου.

 

https://www.stratologia.gr/el/node/136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοντά στο νου κι η γνώση.
Η διάταξη αυτή έγινε για να καλύπτει ειδικές περιπτώσεις, 
π.χ., κάποιος που έχει λάβει ειδικές τιμητικές διακρίσεις ή βραβεία ή έχει ισχυρά εχέγγυα από γνωστούς επιστήμονες ή οργανισμούς αδιαμφισβήτητου κύρους.
Αυτό σημαίνει "διαπρέπει".
Σε έναν κοινό κάτοχο phD που απλώς κάνει κάτι ερευνητικά γιατί να του δώσουν αναβολή;

Αξιόπιστη απάντηση μπορεί να δώσει μόνον η στρατολογία, αλλά πιθανολογώ ότι θα είναι αρνητική...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κοντά στο νου κι η γνώση.
Η διάταξη αυτή έγινε για να καλύπτει ειδικές περιπτώσεις, 
π.χ., κάποιος που έχει λάβει ειδικές τιμητικές διακρίσεις ή βραβεία ή έχει ισχυρά εχέγγυα από γνωστούς επιστήμονες ή οργανισμούς αδιαμφισβήτητου κύρους.
Αυτό σημαίνει "διαπρέπει".
Σε έναν κοινό κάτοχο phD που απλώς κάνει κάτι ερευνητικά γιατί να του δώσουν αναβολή;

Αξιόπιστη απάντηση μπορεί να δώσει μόνον η στρατολογία, αλλά πιθανολογώ ότι θα είναι αρνητική...

-

Βασικά μου φαίνεται αρκετά στο φλου, πως ορίζεται ο επιστήμονας που θα διαπρέπει, ποιος είναι σε θέση να το κρίνει..

Το ξέρω ότι πρέπει να απευθυνθώ στην στρατολογία, ήθελα να δω αν κάποιος έχει εμπειρία. Προσωπικά είμαι σε ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα βασικός ερευνητής και απλά θέλω να μείνω μέχρι το τέλος του προτζεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσα εχω ακουσει απο διαφορους γνωστους που εκαναν αιτηση, τα κριτηρια ειναι πολυ σχετικα και "ευελικτα". Πιο συχνη εκβαση ειναι η απορριψη παντως. Πρεπει να μαζεψεις απειρη χαρτουρα επισης.

Συνηθως οσοι θελουν να τελειωσουν καποια εκρεμοτητα πριν παρουσιαστουν απλα παιρνουν μια εξαμηνη η μια ετησια αναβολη για "ψυχολογικους λογους" και κανουν τη δουλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Απο οσα εχω ακουσει απο διαφορους γνωστους που εκαναν αιτηση, τα κριτηρια ειναι πολυ σχετικα και "ευελικτα". Πιο συχνη εκβαση ειναι η απορριψη παντως. Πρεπει να μαζεψεις απειρη χαρτουρα επισης.

Συνηθως οσοι θελουν να τελειωσουν καποια εκρεμοτητα πριν παρουσιαστουν απλα παιρνουν μια εξαμηνη η μια ετησια αναβολη για "ψυχολογικους λογους" και κανουν τη δουλεια τους.

Γενικά πρέπει όπωσδήποτε να πάρω μια αναβολή ακόμα γιατί πραγματικά πρέπει να είμαι στη μελέτη για να μην καθυστερήσει. Ελπίζω να μετρήσει θετικά ότι είμαι σε 4ετές ερευνητικό πρόγραμμα και στην ουσία είμαι στη μέση της έρευνας, ότι είναι ευρωπαϊκό και από τα πιο γνωστά και ότι παίζουν δημοσιεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Γενικά πρέπει όπωσδήποτε να πάρω μια αναβολή ακόμα γιατί πραγματικά πρέπει να είμαι στη μελέτη για να μην καθυστερήσει. Ελπίζω να μετρήσει θετικά ότι είμαι σε 4ετές ερευνητικό πρόγραμμα και στην ουσία είμαι στη μέση της έρευνας, ότι είναι ευρωπαϊκό και από τα πιο γνωστά και ότι παίζουν δημοσιεύσεις.

Στο λινκ που παρέθεσες, και συγκεκριμένα στο pdf διάβασες τί γράφει στο "ΓΕΝΙΚΑ", και στο "1"....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Γενικά πρέπει όπωσδήποτε να πάρω μια αναβολή ακόμα γιατί πραγματικά πρέπει να είμαι στη μελέτη για να μην καθυστερήσει. Ελπίζω να μετρήσει θετικά ότι είμαι σε 4ετές ερευνητικό πρόγραμμα και στην ουσία είμαι στη μέση της έρευνας, ότι είναι ευρωπαϊκό και από τα πιο γνωστά και ότι παίζουν δημοσιεύσεις.

Εγω θα σε συμβουλευα να μην μπλεξεις, θα χρειαστεις πολυ χρονο να μαζεψεις ολα τα χαρτια και το αποτελεσμα ειναι πολυ αμφιβολο. Πηγαινε παρε μια ετησια αναβολη για ψυχικους λογους και οταν τελειωσεις τις υποχρεωσεις σου παρουσιαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εγω θα σε συμβουλευα να μην μπλεξεις, θα χρειαστεις πολυ χρονο να μαζεψεις ολα τα χαρτια και το αποτελεσμα ειναι πολυ αμφιβολο. Πηγαινε παρε μια ετησια αναβολη για ψυχικους λογους και οταν τελειωσεις τις υποχρεωσεις σου παρουσιαζεσαι.

Θα το έκανα σαν δεύτερη επιλογή. Τα χαρτιά σαν χαρτιά δεν είναι δύσκολο. Αίτηση (εύκολο), διδακτορικό (το έχω), βεβαίωση του ΕΛΚΕ (παλεύεται) και όλα τα άλλα δεν μου φαίνονται κάτι. Περισσότερο φοβάμαι το αυθαίρετο της απόφασης. Κατα τ'αλλα και δημοσιεύσεις έχω και ενεργός είμαι και προσκεκλημένος ομιλητής έχω υπάρξει 2 φορές φέτος.. τι να πω;! Απλά αγχώνομαι.

7 λεπτά πριν, pi314 είπε

Στο λινκ που παρέθεσες, και συγκεκριμένα στο pdf διάβασες τί γράφει στο "ΓΕΝΙΚΑ", και στο "1"....?

1. Για τη χορήγηση ή μη της αναβολής, καθώς και για τη διάρκειά της αποφασίζει ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας.

Αυτό λες; Δεν νομίζω να έχει κάτι μαζί μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Αυτό λες; Δεν νομίζω να έχει κάτι μαζί μου :P

Οπότε καταλαβαίνεις και εσύ και εγώ ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό...οπότε πρέπει να ναι ψιλοαστέρι/διάνοια στον τομέα του όποιος πάρει τέτοια αναβολή/παράταση....με το φτωχό μου το μυαλό αυτό καταλαβαίνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pi314 είπε

Οπότε καταλαβαίνεις και εσύ και εγώ ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό...οπότε πρέπει να ναι ψιλοαστέρι/διάνοια στον τομέα του όποιος πάρει τέτοια αναβολή/παράταση....με το φτωχό μου το μυαλό αυτό καταλαβαίνω!!

Και εγώ σοβαρά θα την κάνω την αίτηση, όπως κάθε άνθρωπος που έχει σπουδάσει 9+ χρόνια και προσπαθεί να ολοκληρώσει ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα μαζί με άλλους επιστήμονες από όλη την Ευρώπη. Και αν δεν μου τη δώσουν το "κέρδος" θα είναι ότι αντί να μαζεύω και να αναλύω δείγματα που θα χρηιμοποιηθούν για μελλοντικές θεραπείες, θα φυλάω σκοπιά στα 31 μου και όχι στα 33 μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν ένας post-doc ζητάει από το Insomnia forum να του δώσουν απάντηση στο τι να κάνει για να κάνει αίτηση για κατόχους διδακτορικού που διαπρέπουν σε επιστημονικές έρευνες, τότε το πιο πιθανό είναι να μην διαπρέπει σε επιστημονικές έρευνες. 

Βέβαια, μπορεί κανείς να πάρει την απάντηση του "έχω 10 μεταπτυχιακά και 5 διδακτορικά και είμαι 25" και να πορευθεί αναλόγως :D :D

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; Εννοώ πέραν του τυπικού να καταθέσεις βιογραφικό, διατριβή κτλ, είναι κάτι που το παίρνεις εύκολα αν θες αναβολή; Γιατί είμαι σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα (έχω διδακτορικό) ως ερρευνητής και χρειάζομαι αναβολή για να το ολοκληρώσω (όπου δεν θα ξεπερνώ το 33ο έτος). Με αγχώνει ότι δεν ξέρω την διαδικασία και αν εξαρτάται από την υποκειμενική κρίση κάποιου.

 

https://www.stratologia.gr/el/node/136

Ως ένας που έχει πάρει αυτού του είδους την αναβολή, πριν πολλά χρόνια ωστόσο, επι της ουσίας θα σε συμβούλευα:

Να καταθέσεις τα ευρωπαικά συμβόλαια του προγράμματος, να φαίνονται τα ποσά και  η δική σου θέση σε αυτά.

Να επισυνάψεις οπωσδήποτε γράμματα υποστήριξης από τον έλληνα υπεύθυνο και τον coordinator του ευρωπαικού. Θα λένε πόσο χρήσιμος είσαι στο πρόγραμμα, πόσο μεγάλος επιστήμονας είσαι κλπ κλπ. Εξήγησέ τους το πρόβλημα με το "Greek Army", ίσως το ξέρουν ήδη. Όλα τα γράμματα μετράνε, ιδίως από ερευνητές  από "μεγάλα" Πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και υπογράφουν με όλους τους τίτλους τους

Δημοσιεύσεις που συμμετέχεις, όλες, ακόμα και αν δεν είναι από το πρόγραμμα

Όλα μεταφρασμένα επίσημα εννοείται.

Για τα υπόλοιπα διαδικαστικά δεν μπορώ να σου πω

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ πιθανό να την πάρεις αν είσαι σε ερευνητικό πρόγραμμα. Αυτά με τα "διαπρέπει" άκου τα λίγο βερεσέ, δεν κάνουν όλοι διδακτορικό, μια χαρά διαπρέπεις. Συν αυτά που σου είπε πιο πάνω ο koupan16. Κάνε ό,τι μπορείς, στρατός είναι, χαρτιά θέλει.


Τώρα για τα υπόλοιπα, εγώ θα σου έλεγα να προετοιμάζεις και μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους για να είσαι σίγουρος.

Θα σου πω και κάτι πολύ σημαντικό: κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει στο στρατόπεδο. Αν αποτύχουν όλα θα μπεις, δεν θα πάρεις καν ρούχα, θα μπεις στον ψυχολόγο, θα του πεις το και το, άσε με να φύγω και θα φύγεις με χαρτί για ψυχολογικούς λόγους. Τελευταία λύση, αλλά θα δουλέψει. Δεν είναι η προτεινόμενη, αλλά οκ, έχεις δουλειά να κάνεις, με τον στρατό θα ασχολείσαι;

Επεξ/σία από Ypnovatis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πάρεις αναβολή με πρόφαση πως δεν την παλεύεις ψυχολογικά; την πρώτη φορά την παίρνεις πανεύκολα. Νομίζω είναι για έναν χρόνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, koupan16 είπε

Ως ένας που έχει πάρει αυτού του είδους την αναβολή, πριν πολλά χρόνια ωστόσο, επι της ουσίας θα σε συμβούλευα:

Να καταθέσεις τα ευρωπαικά συμβόλαια του προγράμματος, να φαίνονται τα ποσά και  η δική σου θέση σε αυτά.

Να επισυνάψεις οπωσδήποτε γράμματα υποστήριξης από τον έλληνα υπεύθυνο και τον coordinator του ευρωπαικού. Θα λένε πόσο χρήσιμος είσαι στο πρόγραμμα, πόσο μεγάλος επιστήμονας είσαι κλπ κλπ. Εξήγησέ τους το πρόβλημα με το "Greek Army", ίσως το ξέρουν ήδη. Όλα τα γράμματα μετράνε, ιδίως από ερευνητές  από "μεγάλα" Πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και υπογράφουν με όλους τους τίτλους τους

Δημοσιεύσεις που συμμετέχεις, όλες, ακόμα και αν δεν είναι από το πρόγραμμα

Όλα μεταφρασμένα επίσημα εννοείται.

Για τα υπόλοιπα διαδικαστικά δεν μπορώ να σου πω

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Τα γράμματα υποστήριξης είναι εύκολα θα τα βρω. Τώρα για τα ευρωπαϊκά συμβόλαια.. έχω την σύμβαση που γράφει το πρόγραμμα που με απασχολεί και τις αποφάσεις της Διαύγειας (σκοπεύω να τους πω και αυτές που έχουν λήξει ώστε να φαίνεται ότι είμαι ήδη 1,5 χρόνο στο πρόγραμμα). Βέβαια αυτά είναι στα ελληνικά. Τώρα ίσως χρειαστεί να στείλω για μετάφραση το consortium agreement? To οποίο είναι τεράστιο δυστυχώς. Δηλαδή αυτό φαντάζομαι είναι το μόνο που θέλει μετάφραση. Δημοσιεύσεις πιστεύεις χρειάζεται να τις εκτυπώσω μια μια ή αρκεί να τιις βάλει στο CV μου ως references?

To βασικό μου θέμα είναι ότι θέλω αναβολή μέχρι 12/2024 όπου είναι και το μέγιστο που δικαιούμαι. Αλλά τότε τελειώνει ακριβώς και το πρόγραμμα άρα θα ερχόταν κουτί. Επίσης ίσως μετρήσει θετικά ότι είμα στην Ελλάδα και ότι δεν σκοπεύω να την κάνω για το εξωτερικό και να μην υπηρετήσω.

31 λεπτά πριν, Ypnovatis είπε

Είναι πολύ πιθανό να την πάρεις αν είσαι σε ερευνητικό πρόγραμμα. Αυτά με τα "διαπρέπει" άκου τα λίγο βερεσέ, δεν κάνουν όλοι διδακτορικό, μια χαρά διαπρέπεις. Συν αυτά που σου είπε πιο πάνω ο koupan16. Κάνε ό,τι μπορείς, στρατός είναι, χαρτιά θέλει.


Τώρα για τα υπόλοιπα, εγώ θα σου έλεγα να προετοιμάζεις και μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους για να είσαι σίγουρος.

Θα σου πω και κάτι πολύ σημαντικό: κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει στο στρατόπεδο. Αν αποτύχουν όλα θα μπεις, δεν θα πάρεις καν ρούχα, θα μπεις στον ψυχολόγο, θα του πεις το και το, άσε με να φύγω και θα φύγεις με χαρτί για ψυχολογικούς λόγους. Τελευταία λύση, αλλά θα δουλέψει. Δεν είναι η προτεινόμενη, αλλά οκ, έχεις δουλειά να κάνεις, με τον στρατό θα ασχολείσαι;

Ως γιατρός δεν θα ήθελα να έχω χαρτί για ψυχολογικούς λόγους γιατί μόνο κακό θα μου κάνει στο τέλος. Σκέψου να έχω μια δικαστική διαμάχη με κάποιο ασθενή και να υπάρχει τέτοιο χαρτί πχ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...