Προς το περιεχόμενο

ΗΡΩΝ ΕΝ.Α και Solar Generous


Αστροβασίλης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω, αν κάποιος φίλος ''επένδυσε'' στο ΕΝ.Α και έκανε πίσω, δηλαδή έκανε:
Απενεργοποίηση ΗΡΩΝ ΕΝ.Α:
Πήρε τα χρήματα πίσω ατόφια* ?
*πλην το ''κέρδος'' εννοείται (αν πρόλαβε να έχει καθόλου...)
και μετά από πόσο καιρό του πιστώθηκαν?
Δε βιάζομαι να τα σηκώσω, στα λόγια και στα γραπτά υποτίθεται ότι τα παίρνεις (στη κράνα ενδεχομένως),  αλλά θα ήθελα να γνωρίζω τη πραγματική εμπειρία κάποιου που ''υπαναχώρησε'', πριν πάρω την κρυάδα...
Θα θέλαμε κι έναν από το solar, αλλά χλωμό το κόβω (να έχει κάποιος φύγει...)*
* Με 5€ πάγιο από Μάιο, θα αρχίσουν  κι εδώ αποχωρίσεις...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chocorellos είπε

Πρώτος λογαριασμός στο solar generous προερχόμενος από generous home.

αυτό το δώρο εγγραφής 50ευρω είναι ένα μέρος από το 90αρι που λένε?

Τα 50€ είναι, όπως το γράφει, δώρο εγγραφής (πιθανόν online εγγραφής ή κάποιας άλλης προσφοράς/αντιπροσφοράς για να μη φύγεις).
Μέρος από το 90άρι είναι τα 3€ (ο εκκαθαριστικός έχει πιάσει μόνο λίγες μέρες από το solar μόλις 37Kwh , ...θέλω να πιστεύω)
(Βλέπω και συνέπεια 20% από το απλό geneorus, το solar δίνει 15%, λογικό αφού αφορά πληρωμή προηγούμενου λογαριασμού)

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, foul είπε

Τα 50€ είναι, όπως το γράφει, δώρο εγγραφής (πιθανόν online εγγραφής ή κάποιας άλλης προσφοράς/αντιπροσφοράς για να μη φύγεις).
Μέρος από το 90άρι είναι τα 3€ (ο εκκαθαριστικός έχει πιάσει μόνο λίγες μέρες από το solar μόλις 37Kwh , ...θέλω να πιστεύω)
(Βλέπω και συνέπεια 20% από το απλό geneorus, το solar δίνει 15%, λογικό αφού αφορά πληρωμή προηγούμενου λογαριασμού)

Θα συμφωνήσω. Ίδια περίπτωση και εγώ.Εμενα "έπιασε" 13 μέρες από το solar και είναι παραπάνω η έκπτωση αναλογικά.Η ερώτηση είναι ότι τον Μάιο το πάγιο πάει στα 5 ευρώ από 3 που έχουμε.Εμας πια πιάνει η αύξηση ή όχι?Μαλλον θα ρωτήσω από Δευτέρα.

 

3 ώρες πριν, chocorellos είπε

Πρώτος λογαριασμός στο solar generous προερχόμενος από generous home.

αυτό το δώρο εγγραφής 50ευρω είναι ένα μέρος από το 90αρι που λένε?

ξέρει κάποιος?Screenshot_20230421_172939_myHERON.jpg.ce0a9fff59be9be891fa156df078f891.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Εμας πια πιάνει η αύξηση ή όχι?

Λογικά μας πιάνει (99%).
Το μοναδικό σενάριο (το είχα επισημάνειhttps://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα-και-solar-generous/?do=findComment&comment=59736084), για να γίνει ασύμφορο σε μηδενικές/χαμηλές καταναλώσεις ήταν η αύξηση στο πάγιο.
Προς το παρόν τη παλεύει, αλλά είναι ακόμα αρχή και δεν ξεκινήσαμε καλά...
(εννοώ για να αντέξουμε 12 μήνες)
προσωπικά έχω 150 δώρο εγγραφής  (μη με ρωτήσεις, ούτε εγώ γνωρίζω γιατί) + τα 90 + 50 από yellows = -290 κι έχω και χαμηλή σχετικά κατανάλωση 1400/4μηνο με ΚΟΤΒ, οπότε χλωμό να ''μπω μέσα'', αλλά ποτέ δε ξέρεις...

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, foul είπε


προσωπικά έχω 150 δώρο εγγραφής  (μη με ρωτήσεις, ούτε εγώ γνωρίζω γιατί)

σου έβαλαν το 150αρι κατευθείαν;

προσωπικά και εμένα τα 50 του δώρου δεν κατάλαβα γιατί τα έβαλαν, δεν θα τους ρωτήσω βέβαια κιόλας 😅

μου είχαν βάλει όταν είχα κάνει ηλεκτρονική εγγραφή στο απλό generous αλλά δεν περίμενα και στην μετάβαση στο solar να μου δωσουν

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chocorellos είπε

δεν περίμενα και στην μετάβαση στο solar να μου δωσουν

Δεν στο ξαναέβαλαν. Το ίδιο 50ικο είναι. Απλά αν δεν έμπαινε και στον εκκαθαριστικό θα ήταν δώρο άδωρο.
Στον έναντι οι όποιες μειώσεις - χρεώσεις είναι προσωρινές, στον εκκαθαριστικό γίνεται η σούμα κι οι όποιες απαραίτητες προσθαφαιρέσεις. Αν δεν σου είχε ξανά την έκπτωση και στον εκκαθαριστικό, θα ήταν απλά μια προσωρινή ελάφρυνση στον έναντι.
 

1 ώρα πριν, chocorellos είπε

σου έβαλαν το 150αρι κατευθείαν;

δες το λογαριασμό μου εδώ
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59737702
κι εννοείται μπήκε και στον εκκαθαριστικό (το -150).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, foul είπε

Λογικά μας πιάνει (99%).
 

Μαλλον έχεις δίκιο.Εγω σκέφτομαι να γκρινιαξω απο Δευτερα.

E3.1 Η κυλιόµενα ανά µήνα Σταθερή Χρέωση Προµήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (€/kWh) & η Χρέωση Παγίου του Εµπορικού Προγράµµατος «SOLAR GENEROUS HOME», όπως ορίζονται στην Αίτηση Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας της Συµβάσεως, θα αναρτώνται έως την εικοστή (20η) ηµέρα του προηγούµενου µήνα (Μ-1) πριν από το µήνα εφαρµογής «Μ» αυτών στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr και θα τροποποιούνται άπαξ µηνιαίως καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος του εν θέµατι Εµπορικού Προγράµµατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

αν λάβουμε υπόψιν οτι:

•και αυτόν τον μήνα(Μαιο) η τελική τιμή με την έκπτωση και την κρατική επιδότηση δεν είναι από τις πιο χαμηλές •αυξήθηκε το πάγιο από 3 σε 5

•δεν υπολόγιζα ποτέ το 90αρι μιας και δεν σκεφτόμουν να επενδύσω στο Ε.ΝΑ

μήπως πρέπει να κοιτάξουμε κάτι άλλο?

ποια είναι η γνώμη σας;

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chocorellos είπε

δεν υπολόγιζα ποτέ το 90αρι μιας και δεν σκεφτόμουν να επενδύσω στο Ε.ΝΑ

To 90αρι δεν προϋποθέτει ''επένδυση'' στο ΕΝ.Α, σε δεσμεύει όμως για 12 μήνες στο solar.
Και ήδη έκανε αύξηση στο πάγιο, πήραμε μια πρόγευση δηλαδή για τη συνέχεια...
Αν δεν σε ενδιαφέρει το 90αρι, τότε την κάνεις με ελαφρά (κατά τη γνώμη μου πάντα) κι αν συντρέχει λόγος, επιστρέφεις με online αίτηση με -50 μπόνους (στο simply generus ενδεχομένως κι αν δεν δικαιούσαι ΚΟΤ).
Η τιμή του ακόμα κι έτσι δεν είναι κακή (υπολογίζοντας τα -90) αλλά είναι φουλ αρνητικό η 12μηνη δέσμευση (με τις τιμές από τα ''παλαιά''/υφιστάμενα προγράμματα, κάθε μήνα να καλπάζουν...)
 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, foul είπε

To 90αρι δεν προϋποθέτει ''επένδυση'' στο ΕΝ.Α, σε δεσμεύει όμως για 12 μήνες στο solar.
 

Ναι συγγνώμη αυτό εννοούσα. 

 

4 ώρες πριν, foul είπε


Αν δεν σε ενδιαφέρει το 90αρι, τότε την κάνεις με ελαφρά (κατά τη γνώμη μου πάντα) κι αν συντρέχει λόγος, επιστρέφεις με online αίτηση με -50 μπόνους (στο simply generus ενδεχομένως κι αν δεν δικαιούσαι ΚΟΤ).
 

δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. αν ξανακάνω ηλεκτρονική, θα ξαναπάρω το 50αρι?

απλά δεν έχω καταλάβει όταν καταργηθεί η Ρήτρα αναπροσαρμογής τι "πρέπει"/θα ήταν καλύτερο να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...