Προς το περιεχόμενο

ΗΡΩΝ ΕΝ.Α και Solar Generous


Αστροβασίλης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αίτηση εγώ για το ΕΝ.Α. Φαίνεται καλή περίπτωση, αν & εφόσον δε θέλεις να ρίξεις panel στη σκεπή. Τώρα αν μπεις στη διαδικασία να βάλεις panel πιθανότατα θα'χεις πιο μεγάλο όφελος με net metering, αλλά νομίζω ότι είναι οριακό για να πεις ότι αξίζει να μπλέξεις... 

Στην τωρινή μου κατανάλωση βγάζω zero-bill με 3.5Κ, οπότε έτσι λέω να το παίξω (γι' αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Έκανα αίτηση εγώ για το ΕΝ.Α. Φαίνεται καλή περίπτωση, αν & εφόσον δε θέλεις να ρίξεις panel στη σκεπή. Τώρα αν μπεις στη διαδικασία να βάλεις panel πιθανότατα θα'χεις πιο μεγάλο όφελος με net metering, αλλά νομίζω ότι είναι οριακό για να πεις ότι αξίζει να μπλέξεις... 

Στην τωρινή μου κατανάλωση βγάζω zero-bill με 3.5Κ, οπότε έτσι λέω να το παίξω (γι' αρχή).

σε ποιο πρόγραμμα είσαι στον Ηρών ?

αν βγει λογαριασμός ανέβασε να δούμε τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

σε ποιο πρόγραμμα είσαι στον Ηρών ?

αν βγει λογαριασμός ανέβασε να δούμε τι παίζει

Προχτές έκανα την αίτηση (για ΗΡΩΝ γενικά) οπότε έχουμε μέλλον. Ήμουν στη ΔΕΗ, με Home Online, με 0.17 (από Νοέμβριο).

Επέλεξα το UP το οποίο σήμερα... έχει εξαφανιστεί απ'το site. Πλέον βλέπω μόνο το UP 4 ALL, που έχει ενιαία χρέωση 24/7, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Τη χειρότερη στιγμή έφυγες απο το σταθερό , κακώς για μένα .

Το'χω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, δε θα πω ότι δε το φοβάμαι, ψέμματα θα'ναι. Αλλά ο μοναδικός λόγος που έφυγα είναι το ΕΝ.Α. Πατάω σ' αυτό για να 'ρθει καλά. Αν μιλούσαμε για οτιδήποτε άλλο, δε κούναγα απ' αυτό που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το'χω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, δε θα πω ότι δε το φοβάμαι, ψέμματα θα'ναι. Αλλά ο μοναδικός λόγος που έφυγα είναι το ΕΝ.Α. Πατάω σ' αυτό για να 'ρθει καλά. Αν μιλούσαμε για οτιδήποτε άλλο, δε κούναγα απ' αυτό που είχα.

καλά και εγώ το σκέφτομαι , αλλά τα 20 χρόνια γάμου με τον Ηρών με χαλάνε

Δηλαδή άντε το 1ο έτος φεύγω , παίρνω τα λεφτά πίσω αλλά δίνω το κέρδος και έχω τη μικρή χασούρα του προγράμματος που είμαι στον Ηρών VS άλλο φθηνότερο

Το θέμα είναι αν μετά απο 10+ χρόνια δε συμφέρει να είμαι στον Ηρών , εκεί θα έχω "χασούρα" 10+ ετών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι υφιστάμενος πελάτης της ΗΡΩΝ από Απρίλιο '20  και συμμετέχω στο ΕΝ.Α από Μάρτιο '22 , ωστόσο με νεα γνωστοποίηση που εστάλη μέσω email αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού του ΕΝ.Α και σύμφωνα με την από 6/7 ΚΥΑ δεν δύναται η τιμή της ωραίας ΤΕΑ να ξεπερνά τα 85€/MWh. Γνωρίζετε αν κατά τους προηγούμενους μήνες δλδ Απρίλιο Μάιο Ιούνιο υπήρχε αυτός ο κόφτης στην ΤΕΑ κατά τον υπολογισμό κι αν όχι σε τι εύρος κινήθηκε; Η απάντηση από την εξυπηρέτηση ήταν πως θα πρέπει να ψάξω σε enexgroup και ΡΑΕ αντίστοιχα, ενώ αυτό που ζήτησα ήταν απλά να μου πουν μια μέση τιμή που έτρεξε η ωριαία ΤΕΑ τους προηγούμενους μήνες στο “περίπου” ώστε να διαπιστωθεί αν θα μειωθούν οι εκπτώσεις λόγω της συγκεκριμένης αλλαγής. Ενδεικτικά με συμμετοχή 3Κ για το διάστημα από 26/4 εως 25/5 απέδωσε 80,51€. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από corollag5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλέγεις 6μηνο και μετά βάζεις ημερομηνίες

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

αργεί να φορτώσει

απο περιέργεια , μπορείς να ξανατρέξεις το online εργαλείο του ΕΝΑ ? Είμαι περίεργος να δω αν το διόρθωσαν με τον νέο κόφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το calculator είναι προσβάσιμο για όλους, αυτή την στιγμή ότι ποσό και να βάλεις δείχνει μια απόσβεση σε λιγότερο από 3 χρόνια με μια ετήσια απόδοση της τάξεως του 35%. Κάτι το οποίο φαντάζομαι θα απέχει κατά πολύ από την πραγματικότητα που διαμορφώνεται τώρα. Αντίστοιχα για μια ετήσια κατανάλωση που καλύπτει τις δικές μας ανάγκες μας κάπου στις 8000kwh απαιτείται μια συμμετοχή στα 1900€ για zero bill που σε καμία περίπτωση δεν ίσχυε ή ισχύει καθώς ακόμα κι αν αφαιρέσουμε τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις η ρήτρα εκτινάσσει τα τιμολόγια. Νομίζω πως από εκεί που φάνταζε ως ένα είδος επένδυσης το συγκεκριμένο πρόγραμμα έστω κι αν μιλούσες για απόσβεση σε βάθος 7-8 ετών όπως δλδ στα κλασικά Φ/Β, πλέον φαντάζει περισσότερο σαν να έχεις προπληρώσει μειωμένες εκπτώσεις σε λογαριασμούς, χωρίς μάλιστα να σε διασφαλίζει η πολιτική της εν λόγω εταιρείας. Δλδ ως καταναλωτής είσαι με ρήτρα χωρίς κόφτη οπου από 1/8 θα ενσωματωθεί στην τιμή της kwh, ως παραγωγός έχεις κόφτη ΤΕΑ στα 85€/Mwh. 

Επεξ/σία από corollag5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 2:57 ΜΜ, Haldol είπε

Έκανα αίτηση εγώ για το ΕΝ.Α. Φαίνεται καλή περίπτωση, αν & εφόσον δε θέλεις να ρίξεις panel στη σκεπή.

μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πως μπορούμε να καταλάβουμε αν "αγοράζεις" capacity σε φβ;

Αν πχ με τα 1000€ αγοράζεις 1kW αυτό αποδίδει ~1600+kWh το έτος ενω η Τερνα σου δίνει 1450kWh. Αυτόματα όφελος για την εταιρεία να δώσει την περίσσια σε άλλα μέλη του προγράμματος.

2ον, με το ζεστό μαρούλι χρηματοδοτεί νέα έργα

3ον οι kWh σε ενεργειακή κοινότητα μηδενίζουν στα 2 έτη, η Τερνα σε πάει ανα έτος. Οπότε αν είσαι πιστωτικός πάλι μένουν στον κουμπαρά της.

Για όλα τα παραπάνω εχει σοβαρά οφέλη η εταιρεία ΑΛΛΑ εμεις σαν καταναλωτές πάλι μας συμφέρει αν όντως μας αποδίδει τις προσυμφωνημένες kWh ανα έτος.

 

Παραπάνω έγιναν αναφορές σε φόρμουλα υπολογισμού βάσει παραγωγής του ΦΒ και ΤΕΑ.

Αν μιλάμε για συμψηφισμό γιατι μας επηρεάζει η τιμή συστήματος;

Αν σου δίνει σταθερά 1450kWh ανα 1000€ γιατι μας επηρεάζει και εισάγει φόρμουλα υπολογισμού με το ΦΒ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Παραπάνω έγιναν αναφορές σε φόρμουλα υπολογισμού βάσει παραγωγής του ΦΒ και ΤΕΑ.

έτσι υπολογίζεται , βασικά με αυτόν τον τύπο (δεν έχω ιδέα πως και γιατί, απλά το είχε αναφέρει κάποιος σε άλλο φόρουμ)

ποσο ΕΝΑ*0,001*ωριαια αποδοση φβ*ωριαια τεα

το θέμα είναι να διορθώσει το εργαλείο που έχει online  ο Ηρών

θα κάνω μια δοκιμή τώρα αλλά δε θυμάμαι ποσά που είχα βάλει παλιότερα ,απλά θα κρατήσω να νούμερα

ο μόνος τρόπος είναι να μας πει κάποιος που είχε συμπληρώσει παλιότερα αν άλλαξε κάτι

 

edit , για 3750kw/έτος , αναφέρει 908,38€

Spoiler

image.png.c96b0f049c755d9c39ac2d72e0f2d4cb.png

βέβαια για να παράγεις 3750kw ζητά 2587€ 😁

Spoiler

image.png.81814436b6ff8df42fcafba6462c4f19.png

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποστήριξη πελατών πάντως ανυπαρκτη ακόμα και σε επίπεδο πωλήσεων. Ειχα στείλει χθες εμαιλ για επικοινωνία και ποτέ κανείς δεν πήρε.

16 ώρες πριν, korakios είπε

έτσι υπολογίζεται , βασικά με αυτόν τον τύπο (δεν έχω ιδέα πως και γιατί, απλά το είχε αναφέρει κάποιος σε άλλο φόρουμ)

ποσο ΕΝΑ*0,001*ωριαια αποδοση φβ*ωριαια τεα

 

 

Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να σε φέρνει σε επίπεδο υπολογισμού ανα ώρα. Εκτός αν μιλάμε μονο για το εργαλείο υπολογισμού και μόνο.

Ο καταναλωτής θα πρέπει να μπλέξει με κάτι άλλο πέρα απο το να συμψηφίζει τις kWh;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις με κάλεσαν και βέβαια ζήτησα το συμβόλαιο να το μελετήσω.

Αυτή την εβδομάδα άλλαξαν το πρόγραμμα και σου δίνει 0,085€/kWh, οπότε αντι για ενεργειακό συμψηφισμό πουλάει κ καλά με την τρέχουσα τιμή των οικιακών ΦΒ.

Με λίγα λόγια δεν αξίζει καθόλου πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Το γράφω εδώ μία φορά κι όποιος κατάλαβε, καλώς.

Το προγραμμα Solar Generous του ΗΡΩΝ (φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας) προϋποθέτει την εγγραφή στο πρόγραμμα Ε.ΝΑ (το οποίο αφορά φωτοβολταϊκά).

Πολλοί σκέφτεστε (με παρότρυνση πωλητών, εξωτερικών συνεργατών) να βάλετε το πρόγραμμα για μερικούς μήνες ώστε να εκμεταλευτείτε τη φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας στο Solar Generous, και μετά να αποχωρήσετε χωρίς να δώσετε λεφτά για φωτοβολταϊκά κλπ

Όπως ο όρος 6.4 του Ε.ΝΑ (βλέπε PDF κάτω) ορίζει ότι σε περίπτωση αποχώρησης απ'το πρόγραμμα εντός του 12μήνου, θα πρέπει να επιστρέψετε τις εκπτώσεις κατανάλωσης που λάβατε για το Solar Generous. Kι αν θέλετε να αποχωρήσετε γενικώς απ'τον ΗΡΩΝ, θα χάσετε και τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού διότι έτσι ορίζουν οι νέοι ειδικοί όροι του Generous.

Με απλά λόγια όταν ακούτε "φτηνότερη κιλοβατώρα", μη τρέχετε να υπογράψετε χωρίς να διαβάσετε / κατανοήσετε τι υπογράφετε.

solar_enaf.pdf

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...