Προς το περιεχόμενο

ΗΡΩΝ ΕΝ.Α και Solar Generous


Αστροβασίλης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

14 ώρες πριν, foul είπε

Με συγχωρείς, σε ποιους απευθύνεσαι ?
Επειδή ''απαντάς'' σε δικό μου σχόλιο ρωτάω.

 

Στις 1/4/2023 στις 1:04 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Με απλά λόγια όταν ακούτε "φτηνότερη κιλοβατώρα", μη τρέχετε να υπογράψετε χωρίς να διαβάσετε / κατανοήσετε τι υπογράφετε.

solar_enaf.pdf 94.35 kB · 6 downloads

Απευθύνομαι σε όσους προτίθενται να υπογράψουν.

Αν εσύ και όσοι έχουν υπογράψει ήδη έχετε πάρει γραπτώς ότι δε θα επιστρέψετε τις εκπτώσεις κατανάλωσης σε περίπτωση αποχώρησης απ'το πρόγραμμα καλώς... διαφορετικά οι όροι γράφουν αυτό:

3.jpg.9d523af40f097b383fd0e820929dc421.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

εσύ τι ακριβώς πήρες γραπτώς;

οτι θα επιστρέψεις μόνο τα 90ευρω και την διαφορά 0.1445-0.079;

Μονο τα 90 ευρω.Βέβαια εγω έχω υπογράψει τέλη Φεβρουαρίου:H γραπτή απάντηση.

Καλημέρα σας,

 Αναφορικά με τα ερωτήματα σας:

 1.Δεν θα επιβαρυνθείτε άλλο ποσό πέρα των 90€

 

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, favou2000 είπε

 

εσύ τι ακριβώς πήρες γραπτώς;

οτι θα επιστρέψεις μόνο τα 90ευρω και την διαφορά 0.1445-0.079;

Μονο τα 90 ευρω.Βέβαια εγω έχω υπογράψει τέλη Φεβρουαρίου:H γραπτή απάντηση.

Καλημέρα σας,

 Αναφορικά με τα ερωτήματα σας:

 1.Δεν θα επιβαρυνθείτε άλλο ποσό πέρα των 90€

 

Πολύ χοντρικά αξίζει το εν λόγω πρόγραμμα με προϋπόθεση να μείνεις στον ΗΡΩΝ τα επόμενα 1-2χρονια;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Πολύ χοντρικά αξίζει το εν λόγω πρόγραμμα με προϋπόθεση να μείνεις στον ΗΡΩΝ τα επόμενα 1-2χρονια;  

Οχι θελεις 10ετια κ βάλε. Δεν αξίζει το προγραμμα κατ'εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Πολύ χοντρικά αξίζει το εν λόγω πρόγραμμα με προϋπόθεση να μείνεις στον ΗΡΩΝ τα επόμενα 1-2χρονια;  

Ρίσκο είναι γιατί η τιμή κάθε μήνα αλλάζει.Αν την ανεβάσει πολύ περισσότερο από τον ανταγωνισμό θα πρέπει να φύγεις και τότε θα χάσεις κάποιες εκπτώσεις που έχεις ήδη πάρει. Αν πάλι κρατάει τις τιμές όσο ο ανταγωνισμός τότε συμφέρει γιατί έχεις παραπάνω έκπτωση από τους άλλους.Ρισκο 50-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2023 στις 1:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Όπως ο όρος 6.4 του Ε.ΝΑ (βλέπε PDF κάτω) ορίζει ότι σε περίπτωση αποχώρησης απ'το πρόγραμμα εντός του 12μήνου,

Δηλαδή συμφωνείς μαζί μου, που γράφω στον φίλο Eatos να μείνει ένα χρόνο στο solar από τη στιγμή, που έχει χαμηλές έως μηδενικές καταναλώσεις... (γι' αυτό υπογράμμισα τις 4 καταναλώσεις). 
Και πάντα λέω τι θα έκανα εγώ στη θέση του, η επιλογή είναι πάντα του υπόχρεου...
(το όποιο όφελος/ζημιά θα βαρύνει αποκλειστικά τον ίδιο)
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59733494
κι εσύ μου ''απαντάς'' -επικριτικά κιόλας- αυτό...
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59733661
Το μοναδικό σενάριο για να ''μπει μέσα'' με μηδενική κατανάλωση είναι να αυξηθεί το πάγιο (να πάει πχ 20 ευρώ), σε αυτή την ακραία περίπτωση ''τη κάνει'' και χάνει τις εκπτώσεις, θα πληρώσει τα 3εύρα πάγια δηλαδή. Αν κάνεις τη πατέντα (που περιγράφω) με τα -50 έχεις ''σώσει'' και τα πάγια...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2023 στις 2:11 ΜΜ, ekrepali είπε

  

 

Απευθύνομαι σε όσους προτίθενται να υπογράψουν.

Αν εσύ και όσοι έχουν υπογράψει ήδη έχετε πάρει γραπτώς ότι δε θα επιστρέψετε τις εκπτώσεις κατανάλωσης σε περίπτωση αποχώρησης απ'το πρόγραμμα καλώς... διαφορετικά οι όροι γράφουν αυτό:

3.jpg.9d523af40f097b383fd0e820929dc421.jpg

Κι εμένα αυτό μου είπαν, θα το ζητήσω και γραπτώς. 

Οπότε λέω να το δοκιμάσω. 

Έχω μεγάλες καταναλώσεις, ειδικά στα κρύα, 900 κιλοβατωρες το μήνα. 

Η τιμή της κιλοβατώρας είναι από τις χαμηλότερες, είμαι ήδη στην Ηρων, οπότε θα γίνει άμεσα η μετάβαση και αν ανέβει η κιλοβατώρα πολύ, απλά αποχωρώντας θα επιστρέψω τα 15 ευρώ για κάθε μήνα που είχα αυτή την έκπτωση. 

 

Είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί ή που θα πρέπει να ρωτήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Κι εμένα αυτό μου είπαν, θα το ζητήσω και γραπτώς. 

Οπότε λέω να το δοκιμάσω. 

Έχω μεγάλες καταναλώσεις, ειδικά στα κρύα, 900 κιλοβατωρες το μήνα. 

Η τιμή της κιλοβατώρας είναι από τις χαμηλότερες, είμαι ήδη στην Ηρων, οπότε θα γίνει άμεσα η μετάβαση και αν ανέβει η κιλοβατώρα πολύ, απλά αποχωρώντας θα επιστρέψω τα 15 ευρώ για κάθε μήνα που είχα αυτή την έκπτωση. 

 

Είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί ή που θα πρέπει να ρωτήσω; 

 

Στο solar generous home αν δεν εχεις ενεργοποιηση το ΕΝ.Α επιστρεφεις τα 90  € πισω αν φυγεις πριν το χρονο και μετα το 6μηνο, η αναλογικα αν φυγεις ποιο νωρις απο το 6μηνο τα 15αρια € των μηνων που εισουν στο προγραμμα.το ρωτησα και σε καταστημα ΗΡΩΝ και με τηλ στην εξυπηρετηση πελατων,δεν επιστρεφεις κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Κι εμένα αυτό μου είπαν, θα το ζητήσω και γραπτώς. 

Οπότε λέω να το δοκιμάσω. 

Έχω μεγάλες καταναλώσεις, ειδικά στα κρύα, 900 κιλοβατωρες το μήνα. 

Η τιμή της κιλοβατώρας είναι από τις χαμηλότερες, είμαι ήδη στην Ηρων, οπότε θα γίνει άμεσα η μετάβαση και αν ανέβει η κιλοβατώρα πολύ, απλά αποχωρώντας θα επιστρέψω τα 15 ευρώ για κάθε μήνα που είχα αυτή την έκπτωση. 

 

Είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί ή που θα πρέπει να ρωτήσω; 

Όχι απλά πάρε γραπτώς όπως και κάποιοι από εμας εδώ ότι θα επιστρέψεις μόνο τα 15αρια.Επισης είναι γνωστό ότι όταν φύγεις στο τελευταίο λογαριασμό δεν θα πάρεις την έκπτωση συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john anad είπε

Που να απευθυνθω να τα παρω γραπτως;τηλεφωνικα στην εξυπηρετηση πελατων τους;

στείλε email στο [email protected]  ,

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

στείλε email στο [email protected]  ,

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

Οκ τους εστειλα mail γραπτως,θα περιμενω την απαντηση τους,και θα σας ενημερωσω για την απαντηση τους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα tip για όσους είναι στον Ήρων κι έχουν πιστωτική από Πειραιώς.
Πληρώστε τώρα τον Ήρων (έως και 18/4) κι αν μπορείτε δώστε και παραπάνω (δεν τα χάνετε τα επιπλέον).
Αυτές τις μέρες δίνει διπλά yellows, που σημαίνει 4% επιστροφή ! (μέχρι 25000 yellows ή 1250€ χρέωση το μήνα).
https://www.youtube.com/watch?v=i7rKXLGg3K0
Όσα περισσότερα πληρώσεις, αναλογικά ανεβαίνει και το όφελος (4%)
Εγώ που είμαι και στο ΕΝ.Α ''επένδυσα'' 1250€ (τα οποία θα τα πάρω πίσω, δεν έχω σκοπό να κάτσω 20 χρόνια).
Με 1250€ πήρα 25000 yellows που μεταφράζονται σε 50€ ! 
 
 (50+90+50 είμαστε στο -190 και συνεχίζουμε...)
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το όριο yellows κάθε μήνα είναι 25000 γιαυτό και το πόσο που κατέθεσα ήταν 1250.
 

Spoiler

image.jpeg.0a84fc14b0b7d4daf04cef932246f6fd.jpeg

Τελικά ''επένδυσα'' 1200, για κάποιο λόγο μου ακύρωσε τη συναλλαγή (τα 1250), οπότε το ξανασκέφτηκα κι άφησα 42€ να ψωνίσω από τον Κρητικό την Λαμπροτρίτη (τελευταία μέρα  του μπόνους), άρα σύνολο για Απρίλη 25000 = -50€. 

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2023 στις 4:40 ΜΜ, john anad είπε

Οκ τους εστειλα mail γραπτως,θα περιμενω την απαντηση τους,και θα σας ενημερωσω για την απαντηση τους,

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας σχετικά με το πακέτο solar, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η συνολική διάρκεια ισχύος του πακέτου είναι 12 μήνες από την ημερομηνία εφαρμογής του.

Στην περίπτωση αποχώρησης σε οποιαδήποτε στιγμή, σε λιγότερο διάστημα των 12 μηνών, θα πρέπει να επιστραφεί πλήρως το ποσό της επιδότησης.…..
Αυτη ηταν η απαντηση που μου εστειλαν..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...