Προς το περιεχόμενο

Software μετρητη εκτυπωσεων


Lamelama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!

Εχω 3 εκτυπωτες χωρις εσωτερικο counter, υπαρχει καποιο software που να μετραει τις σελιδες εκτυπωσης; 

 

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από Lamelama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει, αλλά το κόστος του είναι ασύμφορο για ιδιωτική χρήση. Το πρόγραμμα είναι συνήθως σε cloud και απευθύνεται σε εταιρίες που ενοικιάζουν μηχανήματα με τον μήνα για να έχουν εικόνα πότε ο πελάτης θα ξεπεράσει την χρήση του μηνιαίου παγίου (δωρεάν σελίδων) για να αρχίσουν να χρεώνουν ανα σελίδα.

Ψάξε print fleet management και θα βρεις αρκετά software, αρκετών εταιριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lamelama είπε

Καλημερα σε ολους!

Εχω 3 εκτυπωτες χωρις εσωτερικο counter, υπαρχει καποιο software που να μετραει τις σελιδες εκτυπωσης; 

 

Ευχαριστω πολυ

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο μηχάνημα,τι μοντέλο είναι οι εκτυπωτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μοντελα ειναι; Αν δεν εχουν εσωτερικο μετρητη, απ'οσο ξερω δεν υπαρχει software τοπικο ή cloud που μπορει να παρει αυτη την πληροφορια. Οι εφαρμογες που περιγραφει ο φιλος highpriest αφορουν δικτυακα μηχανηματα που εχουν δικους τους μετρητες και απλα παρεχουν την πληροφορια αυτη στην εφαρμογη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Σας ευχαριστω παραπολυ για τις απαντησεις σας, ειναι απλα μηχανηματα ενας ricoh sp112 ενας Epson EcoTank  και αλλος ενας hp HP LaserJet Pro M404dn.

Θελω να εχω απλα μια εικονα για το ποσο εκτυπωνει ο καθε ενας ποσο αποδίδουν τα τονερ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Epson ecotank έχει σίγουρα counter επειδή μετράει για την αντικατάσταση του waste ink tank. Πήγαινε Ρυθμίσεις-Μετρητής εκτύπωσης. Εκεί είναι στον δικό μου ecotank 

O M404 επίσης έχει counter. Μπες απο το μενού στα reports και ζήτα status report. Κάπου σε κάποιο σημείο θα λέει αριθμό σελίδων

Για τον Ricoh που δεν έχει οθόνη δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά αν δεις το μάνουαλ σου, κάποιος συνδυασμός πλήκτρων θα σου βγάζει το status report.

 

Υ.Γ Τα τόνερ υπολόγισε πως αποδίδουν περίπου τις μισές ονομαστικές τους σελίδες. Δηλαδή αν λένε 3000 σελίδες με 5% επικάλυψη (που είναι το benchmark για τους περισσότερους) τότε θα βγάλουν 1500 σελίδες ή και λίγο λιγότερες με 10-15% επικάλυψη που πρακτικά είναι ο μέσος όρος επικάλυψης τόνερ σε μια σελίδα. Ελάχιστοι φτάνουν το όριο των σελίδων που λέει το τόνερ, επειδή θα πρέπει όλες οι σελίδες τους να έχουν 5% επικάλυψη (περίπου όσο δύο μικροί παράγραφοι κειμένου που πιάνουν την μισή σελίδα)

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...