Προς το περιεχόμενο

85mm vs 35mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/4/2022 στις 4:26 ΜΜ, stratigos24 είπε

Για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά. 
 

Θελω να πάρω έναν από τους 2 παρακάτω φακούς για την Nikon z5:

Viltrox 85mm 1.8, Viltrox 35mm 1.8.

Σαν σκέψη, είχα μόνο τον 85αρη αλλά στη photovision είχα την ευκαιρία να τους δοκιμάσω και τους 2 πάνω στη μηχανή μου και ήταν πραγματικά και οι 2 παρά πολύ καλοί! Μεταξύ τους δεν είδα διάφορες στις φωτογραφιες που έβγαλα στην λεπτομερεια εικόνας και στα χρώματα. Η μόνη διαφορά ήταν ότι ο 35αρης είχε λιγότερο θολωμα στο background αλλά εστίαζε πιο εύκολα σε σχέση με τον 85 που είχε περισσότερο θολωμα αλλά ήταν πιο δύσκολος στην εστίαση γιατι το θέμα έπρεπε να είναι πιο απομακρυσμένο και δεν ήταν πάντα και χρειάζονταν το απαραίτητο μπρος πίσω για να διορθώσεις την αποσταση. 
 

Η χρήση για την οποία προορίζονται είναι για πορτραιτα του μικρού μου, (ακόμα δε περπατάει αλλά σε λίγο θα το κάνει και αυτό :P ), γενική φωτογραφία, φωτογραφία τοπίου και αντικείμενα, λουλουδάκια κλπ κλπ.. 

Ο 35 θεωρητικά θα είναι πιο εύχρηστος για indoor φωτογραφία σε σχέση με τον 85 και είναι λίγο πιο μαζεμένος. 
 

Ο 85 θεωρητικά προσφέρει καλύτερο θολωμα (απομόνωση θέματος από το background) και ίσως καλύτερες (πιο κολακευτικες) λήψεις σε αντικείμενα και λουλούδια με την εστίαση να είναι λίγο πιο «δύσκολη» λόγω απόστασης όπως είπα παρακάνω σε εσωτερικούς χώρους. 
 

Δε ξέρω τι να κάνω… εσείς τι θα κάνατε ; Βασικά ξέρω τι να κάνω, να πάρω και τους 2 αλλά δε γίνεται χαχαχα 
 

ΥΓ. Το 35 σαν εστιακη αποσταση (αν και όχι στο 1.8 αλλά στο f5) το έχω και στον κιτ 24-50.

 

Τελος, μπορούμε να βρούμε τα t-stop αυτών των 2 φακών; 

    Σύμφωνα με ότι διάβασα , λέω κι' εγώ , για να μην πέσω παρακάτω δλδ ...... 🤣🤣🤣 ....... πως βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέροντα έναν 85αρη , αν και πιο εξειδικευμένο στην χρήση από έναν 35αρη , αναφερόμενος πάντα στην πραγματική τους εστιακή απόσταση δλδ επάνω σε full frame σώμα . 

   Σωστή η παρατήρηση του @decentintocerberon πως ο 35αρης , είναι σε απόδοση κοντά σε αυτήν ενός κινητού , ενώ θα πρέπει να δώσεις άλλη μορφή στο κάδρο , όχι κοιτώντας γενικά , αλλά πηγαίνοντας κοντά σε κάποιο αντικείμενο , σαν να το παρεμβάλλεις σαν κυρίαρχο στοιχείο σε ένα κάδρο . Μοιάζει φαινομενικά να είναι ένας wide φακός , όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην χρήση του σε ότι αφορά την γωνία θέασης που προσφέρει . Φυσικά και θα είναι γρήγορος σε ζητήματα εστίασης αν κοιτάς ένα πλάνο σαν γενική άποψη , αφού δεν έχει ζήτημα να εστιάσει στα πάντα .

  Για την ουσία δεν θα προτιμούσα ούτε τον 85αρη , αλλά θα πήγαινα πιο πάνω είτε σε έναν 105 , 135 και δεν θα το πάω πιο πάνω . Ένας 105 η 135 βρίσκεται στα όρια ενός prime τηλεφακού , ενώ είναι πιο χρήσιμος σαν macro η φακός πορτραίτου .

  Ο 35αρης μοιάζει πιο χρήσιμος , όμως αν κοντύνεις την απόσταση από ένα παιδί που συνήθως κινείται απρόβλεπτα το κάδρο θα αλλάξει απροσδόκητα . Πιστεύω πως χρειάζεται μεγαλύτερη απόσταση , αυτή που θα δουλεύει ένας 105 η 135 ώστε να μπορείς να παρακολουθείς ( αν γίνεται ) πιο εύκολα . Αν μιλήσουμε για χρήση επάνω σε σώμα Nikon , θα έβλεπα έναν 100αρη Tokina για full frame , εναλλακτικά τον 85αρη της Viltrox ? για crop σώμα , αφού θα μετατραπεί σε 120φευγα ? και βάλτε εσείς την αντιστοιχία .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Με έχετε βοηθήσει πολύ .… (δεν).. 

Σας Ευχαριστω!!! 
 

χαχαχα

     Ένας 35αρης καλύπτεται πιο εύκολα από το εύρος ενός τυπικού ζουμ .......... 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Με έχετε βοηθήσει πολύ .… (δεν).. 

Σας Ευχαριστω!!! 
 

χαχαχα

πάρε και τους δύο, απλα αποφάσισε ποιον θα αγοράσεις πρωτα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Με έχετε βοηθήσει πολύ .… (δεν).. 

Σας Ευχαριστω!!! 
 

χαχαχα

Νομίζω μπορείς να δώσεις την απάντηση στο δίλλημα σου μόνος σου.
Budget 400€ καθώς πάνω κάτω εκεί είναι η τιμή του φακού που θα διαλέξεις.

Χρήση αναφέρεις τα παρακάτω:
Πορτραίτα (85mm)
Γενική φωτογραφία (35mm)
Φωτογραφία Τοπίου (μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι 2 , ο 35mm δεν θα είναι ποτέ αρκετά ευρυγώνιο, ο 85mm θα σου δώσει την αίσθηση του τηλεφακού με λίγη δουλειά, οριακά  (εάν έχεις ff Μηχανή) τον 85mm για συγκεκριμένη φωτογράφιση τοπίου, εάν έχεις crop sensor θα διάλεγα τον 85mm)
Αντικείμενα, λουλουδάκια κλπ κλπ (85mm)


Από τα παραπάνω δίνω 3 πόντους στον 85 και 1 πόντο στον 35, θα πρέπει βέβαια από τις παραπάνω κατηγορίες να κρίνεις σε ποια θα αξιοοποιηθεί περισσότερο ο φακός, π.χ άμα κάνεις 90% πορτραίτα δεν το συζητάμε δεν μας απασχολούν τόσο οι άλλες κατηγορίες πας στον 85mm.

Προτείνω επίσης εάν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσεις/δανειστείς για 2-3 μέρες φακούς παρόμοιους με αυτούς που θες και να δεις ποιος σου ταιριάζει περισσότερο.
Καλές φωτογραφίες ότι και να διαλέξεις, ελπίζω λίγο να βοήθησα.

Το προηγούμενο σχόλιο μου ήταν καθαρά τεχνικό, θεωρώ πως πρέπει να πω κάτι ακόμα.
Επειδή νιώθω πως ο απότερος σκοπός σου είναι οικογενειακές φωτογραφίες θα περιγράψω τη δική μου εμπειρία, φωτογραφίζοντας 5 χρόνια τώρα τον ανηψιό μου και 2 χρόνια τώρα την ανηψιά μου.
Ο 85mm f1.4 σε ff σώμα και στο μεσαίο φορμά ο 150mm  (περίπου 90mm σε ff) μου έχουν δώσει "τεχνικά" τις αρτιότερες φωτογραφίες ωραίο background, καλό διαχωρισμό, σωστές αναλογίες προσώπου και και και... κουραφέξαλα....
Οι φωτογραφίες που κοιτάω και γελάω/χαίρομαι είναι στο μεσαίο φορμά με φακό 35mm (21mm στο FF τον οποίο έσπασα και κλαίω κάθε μέρα εδώ και 6 μήνες).
Eίναι επίσηςπολύ καλή εστιακή απόσταση για φύση, αστικό τοπίο άλλα δεν μας νοιάζει , θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες τον μικρό από απόσταση  και να είναι ουάου ή θέλεις να είσαι δίπλα του να παίζεται και να  μπορείς να αποθανατίζεις τη στιγμή.

Κλείνοντας θα ήθελα να παροτρύνω όλα τα μέλη να μην δίνουν τόσο πολύ σημασία σε βίντεο με τεχνικές αναλύσεις. Στην τελική μια στιγμη αποτυπωμένη σε χαρτί,σε bytes, σε φιλμ.... θες να σου θυμίζει πόσο γαμάτος ήταν ο φακός που είχες ή κάτι άλλο;
24mm

Στο τέλος τον 85άρη θα πάρεις ότι και να λέμε......


 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GQPhDFBI

Eυχαριστω για την απάντηση.

Με έβαλες σε σκέψεις να κάνω ένα ψάξιμο σε φωτό που έχω και εγώ από τα ανήψια μου και να δω ποιές φωτό μου αρέσουν πολύ και να επιλέξω με βάση εκείνες τα mm που θέλω. Τα έχω πολλές φωτό από τους 17-50mm, 70-300mm, 35mm με τις προγούμενες crop μηχανές που είχα. 

Για τα 24 που λες, δεν έχεις και άδικο, πολλές φορές έχω βγάλει το μπέμπη στα 24mm με τον κιτ της z5 (24-50mm) και έχουν ενδιαφέρον.

ΥΓ: Μέχρι στιγμής, τον 35mm σκεφτόμουν να πάρω όσο πέρναγαν οι μέρες...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stratigos24 είπε

@GQPhDFBI

Eυχαριστω για την απάντηση.

Με έβαλες σε σκέψεις να κάνω ένα ψάξιμο σε φωτό που έχω και εγώ από τα ανήψια μου και να δω ποιές φωτό μου αρέσουν πολύ και να επιλέξω με βάση εκείνες τα mm που θέλω. Τα έχω πολλές φωτό από τους 17-50mm, 70-300mm, 35mm με τις προγούμενες crop μηχανές που είχα. 

Για τα 24 που λες, δεν έχεις και άδικο, πολλές φορές έχω βγάλει το μπέμπη στα 24mm με τον κιτ της z5 (24-50mm) και έχουν ενδιαφέρον.

ΥΓ: Μέχρι στιγμής, τον 35mm σκεφτόμουν να πάρω όσο πέρναγαν οι μέρες...

καλημέρα,  αν θέλετε να αναφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες  απ' τις φωτογραφίσεις των δικών μου παιδιών / οικογένοιας.  θεωρώ ποιό σημαντική την ευελιξία ενός ζουμ από 24mm όμως για ff  έως  105 mm, για να μπορείς να ''πιάσεις'' γρήγορα τις όποιες αυθόρμητες τυχαίες χαρούμενες εκδηλώσεις των παιδιών όταν θα συμβαίνουν, ειδικά όταν είναι μικρά..  αναγνωρίζω την ποιότητα των σταθερών φακών αλλά αυτό που αξίζει περισσότερο όπως είπε ποιό πάνω και ο ''GQPhDFBI'' είναι η στιγμή που αποτύπωσες . 

       βέβαια, τώρα εκεί που έφθασε η τεχνολογία και με τις ψηφιακές δυνατότητες που υπάρχουν,  και με τους σταθερούς βγάζεις όσες θέλεις, κάνεις ότι θέλεις, κόβεις, ζουμάρεις κ.λ. και τελικά έχεις όμορφες εικόνες.

  για εσωτερικούς χώρους είχα / έχω έναν 24 -70 και  για πορτραίτα  προτιμούσα την εστιακή απόσταση ( με ζουμ 70 -200) τα 100 με 130mm , κι εδώ πάλι βόλευε  η ευελιξία του ζουμ γενικότερα, ενώ  ένας φωτεινός 50αρης σπάνια χρησιμοποιήθηκε με τα παιδιά..

  νομίζω ότι σιγά - σιγά ο Z 24 - 70 f4 της nikon θα πωλείται μόνος του από κιτ ( γύρω στα 600 ευρώ;).   δίνεται τον 24 -50  και προσθέτετε τα υπόλοιπα.      στην πορεία  βλέπετε μέχρι ποιό εστιακό μήκος σας ενδιαφέρει από εκεί και πάνω  και κινείσθε αναλόγως + τον παράγοντα χρήματα βέβαια.. σε σταθερό ή ζουμ.

όπως και να έχει, καλές λήψεις και καλορίζικη η Ζ5!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

@GQPhDFBI

Eυχαριστω για την απάντηση.

Με έβαλες σε σκέψεις να κάνω ένα ψάξιμο σε φωτό που έχω και εγώ από τα ανήψια μου και να δω ποιές φωτό μου αρέσουν πολύ και να επιλέξω με βάση εκείνες τα mm που θέλω. Τα έχω πολλές φωτό από τους 17-50mm, 70-300mm, 35mm με τις προγούμενες crop μηχανές που είχα. 

Για τα 24 που λες, δεν έχεις και άδικο, πολλές φορές έχω βγάλει το μπέμπη στα 24mm με τον κιτ της z5 (24-50mm) και έχουν ενδιαφέρον.

ΥΓ: Μέχρι στιγμής, τον 35mm σκεφτόμουν να πάρω όσο πέρναγαν οι μέρες...

Εάν έχεις τον 24-50 και τον κρατήσεις, πάρε ένα φακό με εστιακή απόσταση που δεν σε έχεις.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Εάν έχεις τον 24-50 και τον κρατήσεις, πάρε ένα φακό με εστιακή απόσταση που δεν σε έχεις.
 

Ναι θα τον κρατησω τον 24-50 σίγουρα. Και καλός να μην ήταν (εμένα μαρεσει όπως βγάζει) θα τον κρατούσα για τα 24mm που όπως είπα σε προηγούμενο ποστ είναι η πρώτη φορά που τα έχω. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 10:27 ΠΜ, NickSyk είπε

καλημέρα,  αν θέλετε να αναφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες  απ' τις φωτογραφίσεις των δικών μου παιδιών / οικογένοιας.  θεωρώ ποιό σημαντική την ευελιξία ενός ζουμ από 24mm όμως για ff  έως  105 mm, για να μπορείς να ''πιάσεις'' γρήγορα τις όποιες αυθόρμητες τυχαίες χαρούμενες εκδηλώσεις των παιδιών όταν θα συμβαίνουν, ειδικά όταν είναι μικρά..  αναγνωρίζω την ποιότητα των σταθερών φακών αλλά αυτό που αξίζει περισσότερο όπως είπε ποιό πάνω και ο ''GQPhDFBI'' είναι η στιγμή που αποτύπωσες . 

       βέβαια, τώρα εκεί που έφθασε η τεχνολογία και με τις ψηφιακές δυνατότητες που υπάρχουν,  και με τους σταθερούς βγάζεις όσες θέλεις, κάνεις ότι θέλεις, κόβεις, ζουμάρεις κ.λ. και τελικά έχεις όμορφες εικόνες.

  για εσωτερικούς χώρους είχα / έχω έναν 24 -70 και  για πορτραίτα  προτιμούσα την εστιακή απόσταση ( με ζουμ 70 -200) τα 100 με 130mm , κι εδώ πάλι βόλευε  η ευελιξία του ζουμ γενικότερα, ενώ  ένας φωτεινός 50αρης σπάνια χρησιμοποιήθηκε με τα παιδιά..

  νομίζω ότι σιγά - σιγά ο Z 24 - 70 f4 της nikon θα πωλείται μόνος του από κιτ ( γύρω στα 600 ευρώ;).   δίνεται τον 24 -50  και προσθέτετε τα υπόλοιπα.      στην πορεία  βλέπετε μέχρι ποιό εστιακό μήκος σας ενδιαφέρει από εκεί και πάνω  και κινείσθε αναλόγως + τον παράγοντα χρήματα βέβαια.. σε σταθερό ή ζουμ.

όπως και να έχει, καλές λήψεις και καλορίζικη η Ζ5!

 

Ευχαριστω για την απάντηση και για τις ευχές. 
 

Ειναι σωστή και η λύση που αναφέρεις με τον 24-70 f4 αλλά μου έχει κάτσει στραβά ο συγκεκριμένος, δεν έχω εντυπωσιαστεί όπως με τους άλλους (που είναι prime βέβαια, λογικό να συμβαίνει) αλλά και γενικά δε μου γεμίζει πολύ το μάτι. 
 

Ειχα ψιλό καταλήξει στον 35mm αλλά πάλι τώρα μετά από 1-2 άτομα που ανέφεραν αυτό που σκέφτηκα και εγώ (ότι τα έχω στον κιτ τα 35mm) μου γυρνάει πάλι στο μυαλό ο 85. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον 85άρη πρώτα (μιας και θα πάρεις και άλλους αργότερα)

Είναι καλύτερο να έχεις επιλογές σε εστιακό μήκος, αν μη τι άλλο για να δεις σε τι mm σου αρέσει να τραβάς.

Για την ώρα με τον κιτ έχεις εξερευνήσει μόλις ένα 20% απο αυτά που μπορεί να προσφέρει μια σύγχρονη μηχανή. Μπορεί αυτό το 20% να καλύπτει το 100% των απαιτήσεων σου, αλλά αν δεν δοκιμάσεις και άλλα εστιακά μήκη, δεν το γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά διλήμματα ( η λέξη εντός εισαγωγικών ) έχουν να κάνουν πρωτίστως με το οικονομικό . Κανείς δεν θα ρωτούσε , αν πολύ απλά είχε παράδες μπόλικες , άρα θα αγόραζε και τους δύο , τρείς ....... πενηντατρείς φακούς !

    Άρα , τεχνικά δεν υφίσταται κανένα ζήτημα , για την χρήση , αξία , πρακτική αξιοποίηση κλπ των συγκεκριμένων φακών η όποιων άλλων .

   Είτε ο ένας , είτε ο άλλος θα βρεθεί τρόπος να αξιοποιηθούν ακόμη κι' αν αγοραστούν διαδοχικά και με όποια σειρά .

  Κάποιες φορές , τα ερωτήματα προκύπτουν διότι το μεταβλητό εστιακό μήκος των ζουμ φακών , δημιουργεί μία παράξενη τεμπελιά , μη αφήνοντας τον χρήστη να συνειδητοποιήσει ποιό εστιακό μήκος τον εκφράζει περισσότερο τελικά . Γιατί δεν δουλεύει για μένα ας πούμε ένας midrange ζουμ , διότι θα τραβάω συνέχεια προς το ανώτερο άκρο του κι' αυτό σε απλά ελληνικά δεν θα μου φτάνει . Το ίδιο θα συμβεί αν μετακινηθώ προς έναν μεγαλύτερο ζουμ , όπου πάλι θα τραβάω ενστικτωδώς στο ανώτερο άκρο κλπ κλπ .

   Σαφώς θέλω έναν ( δύο ) μεγάλο , μοντέρνο prime , όμως οι τιμές ξεφεύγουν από τα δεδομένα μου , οπότε κάνω την ανάγκη φιλότιμο και ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 6:07 ΜΜ, stratigos24 είπε

Ναι θα τον κρατησω τον 24-50 σίγουρα. Και καλός να μην ήταν (εμένα μαρεσει όπως βγάζει) 

Οι κιτ φακοί , υφίστανται ρατσιστική συμπεριφορά, λόγω τιμής. Αξίζουν πολύ παραπάνω από όσο χρεώνονται . Ουσιαστικά τους δίνουν με μεγάλη έκπτωση οι εταιρείες. 

Συμφωνώ ότι θα είναι μεγάλο λάθος να τον πουλήσεις. Θα τον έδινες μόνο , αν έπαιρνες κάποιον πολύ ακριβότερο ζουμ του συστήματος, όπως κάποιος 24-70 , είτε ο 2.8 είτε ο f/4  ή τον 24-120 f/4 ή τον all round 24-200 . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, babisskg είπε

Κάποιες φορές , τα ερωτήματα προκύπτουν διότι το μεταβλητό εστιακό μήκος των ζουμ φακών , δημιουργεί μία παράξενη τεμπελιά , μη αφήνοντας τον χρήστη να συνειδητοποιήσει ποιό εστιακό μήκος τον εκφράζει περισσότερο τελικά . Γιατί δεν δουλεύει για μένα ας πούμε ένας midrange ζουμ , διότι θα τραβάω συνέχεια προς το ανώτερο άκρο του κι' αυτό σε απλά ελληνικά δεν θα μου φτάνει . Το ίδιο θα συμβεί αν μετακινηθώ προς έναν μεγαλύτερο ζουμ , όπου πάλι θα τραβάω ενστικτωδώς στο ανώτερο άκρο κλπ κλπ .

Το ίδιο παθαίνω. Τί να έχω 70-300 τί 300 στα 300 θα τράβαγα. Με τον 70-300 που είχα το 80% των φωτογραφιών ήταν στα 300. Και με τον sigma 17-50 στα 50 κλπ κλπ. Έχουμε κάποιο πρόβλημα;; :P 

ΥΓ: απλά με τον 70-300 αντί για 300 prime μπορείς να βρεις πιο εύκολα το αντικείμενο (πχ πουλί) για να το δεις και μετά να κάνεις ζοομ στα 300 :lol: και να το βγάλεις... χαχα... ενώ αν το ψάχνεις το πουλί στα 300 δυσκολέυεσαι πιστέυω.

20 ώρες πριν, highpriest είπε

Πάρε τον 85άρη πρώτα (μιας και θα πάρεις και άλλους αργότερα)

Είναι καλύτερο να έχεις επιλογές σε εστιακό μήκος, αν μη τι άλλο για να δεις σε τι mm σου αρέσει να τραβάς.

Για την ώρα με τον κιτ έχεις εξερευνήσει μόλις ένα 20% απο αυτά που μπορεί να προσφέρει μια σύγχρονη μηχανή. Μπορεί αυτό το 20% να καλύπτει το 100% των απαιτήσεων σου, αλλά αν δεν δοκιμάσεις και άλλα εστιακά μήκη, δεν το γνωρίζεις.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ γιαυτό έλεγα τον 85mm γιατί τα 35 κουτσά στραβά τα έχω στον κιτ..

Όσον αφορά τώρα το να βρω σε τί εστιακό μήκος μου αρέσει να τραβάω είναι δύσκολη απάντηση, μιας και όλοι οι φακοί έχουν την χρησιμότητα τους και την γοητεία τους. Έχοντας δουλέψει δικούς μου φακούς στα προηγούμενα κροπ συστήματα μου σε crop και FF (55-200, 17-50, 70-300, 28-70, 50 prime, 35 prime, 18-55 κλπ) αλλά και δοκιμάσει φίλων σε κροπ και FF (18-135, 70-200, 15-30, 24-70 κλπ κλπ) μπορώ να πω ότι δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα στο με τί ακριβώς θέλω να τραβάω και τέλος...δηλαδή, δε μπορώ να πω ότι με έναν 24-70 είμαι καλλυμένος ή με 50mm prime δε ζητάω κάτι άλλο από τη ζωή μου κλπ.

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Το ίδιο παθαίνω. Τί να έχω 70-300 τί 300 στα 300 θα τράβαγα. Με τον 70-300 που είχα το 80% των φωτογραφιών ήταν στα 300. Και με τον sigma 17-50 στα 50 κλπ κλπ. Έχουμε κάποιο πρόβλημα;; :P 

ΥΓ: απλά με τον 70-300 αντί για 300 prime μπορείς να βρεις πιο εύκολα το αντικείμενο (πχ πουλί) για να το δεις και μετά να κάνεις ζοομ στα 300 :lol: και να το βγάλεις... χαχα... ενώ αν το ψάχνεις το πουλί στα 300 δυσκολέυεσαι πιστέυω.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ γιαυτό έλεγα τον 85mm γιατί τα 35 κουτσά στραβά τα έχω στον κιτ..

Όσον αφορά τώρα το να βρω σε τί εστιακό μήκος μου αρέσει να τραβάω είναι δύσκολη απάντηση, μιας και όλοι οι φακοί έχουν την χρησιμότητα τους και την γοητεία τους. Έχοντας δουλέψει δικούς μου φακούς στα προηγούμενα κροπ συστήματα μου σε crop και FF (55-200, 17-50, 70-300, 28-70, 50 prime, 35 prime, 18-55 κλπ) αλλά και δοκιμάσει φίλων σε κροπ και FF (18-135, 70-200, 15-30, 24-70 κλπ κλπ) μπορώ να πω ότι δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα στο με τί ακριβώς θέλω να τραβάω και τέλος...δηλαδή, δε μπορώ να πω ότι με έναν 24-70 είμαι καλλυμένος ή με 50mm prime δε ζητάω κάτι άλλο από τη ζωή μου κλπ.

 

     Το ευχάριστο που προκύπτει , πέρα από το ζήτημα της αναζήτησης , είναι πως οι συζητήσεις έχουν φύγει από τα σώματα και τα σχετικά παραφερνάλια και έχουν μεταφερθεί στους φακούς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...