Προς το περιεχόμενο

365shop.gr


Alexper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καταρχήν δεν είμαι ανώτερος/κατώτερος κανενός εδώ μέσα όπως και κανείς  δεν είναι ανώτερος/κατώτερος του άλλου άρα καλά θα κάνεις να ζητήσεις συγνώμη και να πάρεις πίσω τον χαρακτηρισμό σου.

το ξέρω επίσης ότι και χίλιες φορές να το γράψω εγώ αλλά και άλλοι δεν έχει κανένα νόημα όταν μόνο από στην παρούσα ιστοσελίδα (αγγελίες) υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν συναλλαγές και κάνουν τραπεζική κατάθεση σε λογαριασμούς τρίτων (αγνώστων) με εγγύηση τις αξιολογήσεις τους ή την παρουσία τους στην εδώ ιστοσελίδα όπως και επίσης γνωρίζω ότι θα υπάρξουν πάρα πολλές ακόμα περιπτώσεις καταστημάτων-απατεώνων ακόμα...ίσως πάψουν όταν βγω σε  σύνταξη τότε πιθανόν να έχουν μάθει να ψωνίζουν με ασφάλεια.

Δεν φταιει μονο ο χαζος κατναλωτης που δεν ξερει να ψωνιζει με ασφαλεια οπως λες αλλα και το σαποιο κρατος που δεν παρεχει καμια ασφαλεια στον καταναλωτη.Σταματα να βλεπεις το θεμα μονοπαντα.Για αυτο υπαρχει το κράτος για να κλεινει φυλακη τούς απατεωνες και οχι για να ριχνει τις δικες του ευθύνες στα θυματα.Με το να κουναμε το δαχτυλο στο θυμα  δεν παμε πουθενα.

Γιατι λοιπον το κρατος η το σκρουτζ δεν απαγορευουν τις καταθεσεις να τελειωνει η ιστορια.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 654
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Ναι γιατί είναι πολύ λογικό να ανοίγεις επιχείρηση σε 1 ώρα και με 1ευρώ κεφάλαιο.

Τυχαίο μάλλον που το 99% το περιπτώσεων των απατεώνων είναι ΙΚΕ ε?

Κοίτα να δεις. Ας θεωρήσουμε ότι έχουν ανοίξει 1000 ΙΚΕ (τυχαίο νούμερο) και οι 10 είναι απατεώνες. Το ποσοστό είναι 1%.

Αν το σύνολο όλων των απατεώνων όλων των κατηγοριών είναι 10 και μεταξύ αυτών οι 9 είναι με ΙΚΕ τότε το ποσοστό απατεώνων με ΙΚΕ είναι 90%.

Οπότε το νούμερο που αναφέρεις πρακτικά δεν έχει καμία σημασία πέραν της δημιουργίας εντυπώσεων. Άσε που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι αυθαίρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα απο το 1% ποτε δεν κατεληξε κανενας στη φυλακη.Για αυτο θα γινει 2 και σε λιγο 3% και ούτω καθεξής.Απο τα δε προστιμα που εχουν μπει αμφιβαλω αν εχει εισπραχθεί ενα ευρω .

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επειδή το θέμα ακολουθεί την κλασική πορεία έως το κλείδωμα και έχει μετατραπεί ήδη σε flame να κάνω μία ανακεφαλαίωση να μου πείτε αν συμφωνείτε;

Καταρχάς όσοι έχουν κάνει αγορά με κάρτα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω, όσοι έχουν ψωνίσει με τραπεζική κατάθεση θα πάρουν κουπόνι από το skroutz αντίστοιχης αξίας πράγμα που εμένα μου δείχνει ότι ακόμα και το skroutz βλέπει ότι τα πράγματα δεν είναι και εντελώς σωστά και ότι μπορούν να γίνουν βελτιώσεις και από την πλευρά του ειδικά με το ξύπνημα του ανταγωνισμού.

Από κει και πέρα θεωρώ ότι όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα όλοι γίνονται έστω λίγο σοφότεροι.

Στην προκειμένη αν και λόγω κάρτας δεν θεωρώ ότι την πάτησα μιας και η τράπεζα μου είπε ότι θα πάρω τα λεφτά μου το σίγουρο είναι ότι ταλαιπωρήθηκα. Πάνω-κάτω το ίδιο συμβαίνει και με ακυρωμένες παραγγελίες π.χ. από το e-food αλλά εκεί είναι ζήτημα ημερών εδώ μιλάμε για σχεδόν δύο μήνες. Πραγματικά στην περίπτωσή μου δεν ξέρω αν θα είχα κάνει κάτι διαφορετικά γιατί δεν κοίταζα τιμή αλλά διαθεσιμότητα και στην περίπτωσή μου ήταν ετοιμοπαράδοτο ενώ οι περισσότεροι ελεγαν για μεγάλες καθυστερήσεις παραλαβής, οπότε προτίμησα αυτό το κατάστημα που είχε πάνω κάτω ίδια τιμή με τα περισσότερα αλλά.

Τέλος πάντων στο μέλλον πιστεύω ότι θα είμαι η πιο προσεκτικός ή θα αγοράζω από τα σίγουρα μην δίνοντας ευκαιρία σε μικρά μαγαζιά.

Από την πλευρά μου όπως έχω γράψει πολλές φορές θεωρώ ότι σε μία πλατφόρμα η οποία και πληρώνεται με την παραγγελία Θα έπρεπε στο δωρεάν κομμάτι της να υπάρχει κάποια παραπάνω εξασφαλιση στον καταναλωτή όχι γιατί είναι υποχρεωμένη αλλά γιατί αν βγει κάποιος ανταγωνιστής και το κάνει καλύτερα θα του φάει τη δουλειά.

Τέλος να πω ότι δέχομαι ότι όλοι καλοπροαίρετα συμβουλεύετε απλά μερικοί ίσως να μην χειρίζονται και τόσο ας πούμε διπλωματικά το γραπτό λόγο. Και είναι κρίμα γιατί αν θες πραγματικά να βοηθήσεις τον άλλον προσπαθείς να μην τον τσαντίσεις δείχνοντας του, έστω και αν δεν ισχύει, ότι τον μειώνεις.

Προσωπικά να ευχαριστήσω όλους όσους βάλανε ένα λιθαράκι στην κουβέντα.

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPY_oo7 είπε

Ναι αλλα απο το 1% ποτε δεν κατεληξε κανενασ στη φυλακη.Για αυτο θα γινει 2 και σε λιγο 3% και ούτω καθεξής

Περίπτωση Α : σκρουτζ, απατεώνας Α, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Β : BEST PRICE, απατεώνας B, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Γ : shopflix, απατεώνας Γ, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Δ : αναζήτηση google, απατεώνας Δ, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Ε : αναζήτηση firefox, απατεώνας E, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

 

Ποιος να φταίει άραγε σε όλες τις περιπτώσεις? Απατεώνες και θύματα υπήρχαν και προ σκρουτζ

 

Λύκοι θα υπάρχουν όσο υπάρχουν πρόβατα.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος από σένα.

Κι εγώ μπορεί να την πατήσω κάποια στιγμή, όπως κι εσύ. Το θέμα είναι ότι εμείς γνωρίζοντας 2-3 πράγματα, ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες να την πατήσουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Δεν φταιει μονο ο χαζος κατναλωτης που δεν ξερει να ψωνιζει με ασφαλεια οπως λες αλλα και το σαποιο κρατος που δεν παρεχει καμια ασφαλεια στον καταναλωτη.Σταματα να βλεπεις το θεμα μονοπαντα.Για αυτο υπαρχει το κράτος για να κλεινει φυλακη τούς απατεωνες και οχι για να ριχνει τις δικες του ευθύνες στα θυματα.Με το να κουναμε το δαχτυλο στο θυμα  δεν παμε πουθενα.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και πάλι με την άποψη σου

Καθώς διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό σου περί χαζού καταναλωτή που δεν ξέρει να ψωνίζει με ασφάλεια καθώς δεν είναι χαζός όποιος δεν ξέρει/γνωρίζει ρωτάει άλλους που ξέρουν και του εξηγούν μερικά πράγματα ώστε να μάθει

ούτε  η 78 χρονών μητέρα μου ήξερε να ψωνίζει μέσω του διαδικτύου με την χρεωστική/πιστωτική κάρτα αλλά φρόντισα να την μάθω να το κάνει.

δεν βλέπω κανένα θέμα από την μία πλευρά

αυτό που προσπαθώ να κάνω εγώ και άλλοι συνομιλητές μας που έχουν περισσότερη εμπειρία στις διαδικτυακές αγορές είναι να πούμε μερικούς τρόπους να ψωνίζετε με ασφάλεια όλοι έτσι ώστε να μειωθεί έως να εξαλειφθεί το φαινόμενο του καταστήματος/απατεώνα.

μιας και δεν ζούμε σε μια αγγελική πλασμένη κοινωνία

ναι θα συμφωνήσω ότι είναι ευθύνη του κράτους να πιάνει και να τιμωρεί τον απατεώνα αλλά δυστυχώς η νομοθεσία είναι τέτοια στο δικό μας κράτος που έχει πάρα πολλά παράθυρα έτσι ο απατεώνας δεν τιμωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Γιατι λοιπον το κρατος η το σκρουτζ δεν απαγορευουν τις καταθεσεις να τελειωνει η ιστορια.

Ασ ξεκινήσουμε απο το σκρουτζ πρωτα

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Περίπτωση Α : σκρουτζ, απατεώνας Α, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Β : BEST PRICE, απατεώνας B, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Γ : shopflix, απατεώνας Γ, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Δ : αναζήτηση google, απατεώνας Δ, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

Περίπτωση Ε : αναζήτηση firefox, απατεώνας E, αγοραστής που πληρώνει με κατάθεση

 

Ποιος να φταίει άραγε σε όλες τις περιπτώσεις? Απατεώνες και θύματα υπήρχαν και προ σκρουτζ

 

Λύκοι θα υπάρχουν όσο υπάρχουν πρόβατα.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος από σένα.

Κι εγώ μπορεί να την πατήσω κάποια στιγμή, όπως κι εσύ. Το θέμα είναι ότι εμείς γνωρίζοντας 2-3 πράγματα, ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες να την πατήσουμε. 

Πολύ σωστά θα συμφωνήσω μαζί σου 100% (παρά το γεγονός ότι διαφωνούμε σε κάποια πράγματα στο παρελθόν)

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν τα παιδιά ότι εδώ δεν υπάρχει ποιος είναι έξυπνος ή χαζός

κανείς δεν τα ξέρει όλα υπάρχουν οι φίλοι μας που μπορεί να γνωρίζουν περισσότερα από μας σε κάποια θέματα , υπάρχει το διαδίκτυο που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ώστε να μάθουμε.

όλοι άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη και μαθαίνουμε από αυτά ώστε να μην τα ξανά κάνουμε/ ξανά επαναλάβουμε

έτσι ελαχιστοποιούμε/εξαλείφουμε τις πιθανότητες να την πατήσουμε.

τόσο απλό είναι δεν θέλει κόπο παιδιά θέλει τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Ναι αλλα απο το 1% ποτε δεν κατεληξε κανενας στη φυλακη.Για αυτο θα γινει 2 και σε λιγο 3% και ούτω καθεξής.Απο τα δε προστιμα που εχουν μπει αμφιβαλω αν εχει εισπραχθεί ενα ευρω .

Πρόσεξε δεν το ξέρω με σιγουριά αλλά επειδή δουλεύω σε εταιρεία (οικονομική διεύθυνση/λογιστήριο) κάποια πράγματα γνωρίζω έτσι πιστεύω ότι δεν έχει εισπραχθεί κανένα πρόστιμο και ούτε θα εισπραχθεί για τον πολύ απλό λόγο δεν υπάρχει η επιχείρηση/κατάστημα/απατεώνας κήρυξε πτώχευση έκλεισε το ΑΦΜ και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε
  7 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Γιατι λοιπον το κρατος η το σκρουτζ δεν απαγορευουν τις καταθεσεις να τελειωνει η ιστορια.

Ας ξεκινησουμε απο το σκρουτζ που ειναι το ευκολο

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχασε χρήματα, του φταίνε όλοι και δικαιολογημένα.

Μόλις τώρα, SPY_oo7 είπε

 

Έκαναν ανακοίνωση σύσταση ότι η κατάθεση δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Έδωσαν και κουπόνι η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

 

Το κράτος δεν μπορεί να απαγορέψει τις τραπεζικές καταθέσεις σε λογαριασμούς τρίτων

για τον πολύ απλό λόγο πως εσύ θα πληρώσεις π.χ. το ενοίκιο του σπιτιού σου στον ιδιοκτήτη σου μέσω τράπεζας για να είσαι καλυμμένος και να φαίνεται και στην εφορία το κάνεις μέσω τραπεζικής κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου / μεταφοράς σε λογαριασμό τρίτου (μέσω online web banking) και βάζεις αιτιολογία ενοίκιο έτσι φαίνεται και στην τράπεζα και στην εφορία.

η πλατφόρμα μπορεί να επιβάλει την αγορά μέσω αυτής όπως και την αγορά μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας ή paypal ή μετρητά ή αντικαταβολής (όποιον τρόπο θεωρεί ασφαλή)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Το κράτος δεν μπορεί να απαγορέψει τις τραπεζικές καταθέσεις σε λογαριασμούς τρίτων

για τον πολύ απλό λόγο πως εσύ θα πληρώσεις π.χ. το ενοίκιο του σπιτιού σου στον ιδιοκτήτη σου μέσω τράπεζας για να είσαι καλυμμένος και να φαίνεται και στην εφορία το κάνεις μέσω τραπεζικής κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου / μεταφοράς σε λογαριασμό τρίτου (μέσω online web banking) και βάζεις αιτιολογία ενοίκιο έτσι φαίνεται και στην τράπεζα και στην εφορία.

η πλατφόρμα μπορεί να επιβάλει την αγορά μέσω αυτής όπως και την αγορά μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας ή paypal ή μετρητά ή αντικαταβολής (όποιον τρόπο θεωρεί ασφαλή)

Ελεος δεν μιλαμε γενικα ουτε για τα ενοίκια.Μια χαρα μπορει να γινονται οι ΑΓΟΡΕΣ μονο με χρεωστικη.Οποιοσ θελει ας κανει καταθεση στον εαυτο του και ας πληρωνει μετα με την χρεωστικη.Ασ το κανει πρωτα το σκρουτζ που ειναι ποιο ευκολο.Αλλα φυσικα μετα θα αρχισουν να διαμαρτυρονται οι τραπεζες.Καταλαβαμε τωρα................

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...