Προς το περιεχόμενο

365shop.gr


Alexper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Γεμισαμε "μετα χριστω προφητες" εδω μεσα που μοιραζουν το πνευμα τους απλοχερα.Αμα σε πετυχω στο δρομο και σε ληστεψω δεν φταιει ο ληστης αλλα το θυμα που ηταν χαζο και κυκλοφορουσε στο δρομο μονο του.Να δω τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα

Το θεμα με τον σκρουτζ ειναι οτι εξ αρχής ως πελατες του θεωρησε τούς καταστηματαρχες και οχι τους καταναλωτες .Παντα ηταν με το μέρος των καταστηματων.Αυτη την συμπεριφορα του λοιπον ηρθε η ωρα να την πληρωσει.

Κανένας δεν ισχυρίστηκε οτι δεν εχει ευθύνη ο απατεώνας που έφαγε τα λεφτά του κόσμου που είχε παραγγείλει. Αλλά ως μη τεχνολογικά αναλφάβητοι καταναλωτές, θα πρέπει να παίρνουμε μέτρα αυτοπροστασίας. Οι τράπεζες και οι εταιρίες έκδοσης καρτών έχουν φτιάξει εικοσι συστήματα προστασίας των καταναλωτών με έξτρα κωδικούς, Face ID κλπ, και υπάρχει κόσμος που πληρώνει με τραπεζική κατάθεση σε ένα άγνωστο ΙΒΑΝ, μετά απο άλλες εκατό όμοιες περιπτώσεις.

Και αντί να κάνουν και ένα ίχνος αυτοκριτικής του τύπου "Ναι ρε παιδιά, μαλακία έκανα, τώρα τι κάνουμε;", προσπαθούν να μεταθέσουν την ευθύνη κάπου αλλού. Το Skroutz που τον έβαλε μέσα, το κράτος που αφήνει τις ΙΚΕ, την Alpha Bank που του άνοιξε λογαριασμό κλπ.  

Ο κοσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και ούτε κάθε συζήτηση πρέπει να είναι victim healing. Αν δε θέλουμε να πέφτουμε θύματα απάτης, οφείλουμε να αυτοπροστατεύομαστε. Για τον ίδιο λόγο που δε κυκλοφορεί κανένας με iPhone στην κωλότσεπη στον ΗΣΑΠ ή δεν αφήνει κανένας καινούρια BMW ξεκλείδωτη στην Πλατεία Βικτωρίας. 

Μειώνεται η ευθύνη του απατεώνα λόγω της αφέλειας των θυμάτων; Οχι. Παίρνει βελτιώσεις το σύστημα; Σίγουρα. Αλλά όσες βελτιώσεις και να κάνεις, η ανθρώπινη βλακεία είναι ανίκητη και θα βρεθεί τρόπος πάλι κάποιοι να πέσουν θύματα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 654
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Οταν αγοραζω κατι ενα μέρος του παει στον σκρουτζ δια-μεσω του καταστηματος.Οποτε ναι πληρωνο εμμεσα και το σκρουτζ.Απομενα τα περνει τα λεφτα και το μαγαζι και το σκρουτζ.

έχεις λάθος στην σκέψη σου για αυτό σε παραπέμπω να διάβασεις καλύτερα τι λέει στην ιστοσελίδα του το (κάθε) skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Το skroutz πληρώνει και αυτό με την σειρά του για web-hosting. Άρα πληρώνεις άμεσα κάποιον μεγάλο Cloud Provider.

Άρα θα διεκδικήσεις και από αυτόν;

Υποτιμασ την νοημοσηνη μου με το σχολιο σου.

 

5 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Οταν αγοραζω κατι ενα μέρος του παει στον σκρουτζ δια-μεσω του καταστηματος.Οποτε ναι πληρωνο εμμεσα και το σκρουτζ.Απομενα τα περνει τα λεφτα και το μαγαζι και το σκρουτζ.Αν δεν αγοραζα εγω θα εκλειναν και τα δυο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχε το skroutz προσωπικα δεν θα υπήρχε περίπτωση να αγοράσω απο αυτούς τους απατεώνες!!! Έχει ευθύνη το skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Το skroutz πληρώνει και αυτό με την σειρά του για web-hosting. Άρα πληρώνεις άμεσα κάποιον μεγάλο Cloud Provider.

Άρα θα διεκδικήσεις και από αυτόν;

Κι απο τον ιδιοκτήτη που νοικιάζει του απατεώνα την αποθήκη. Κι απο την εφορία γιατί ο ιδιοκτήτης πληρώνει φόρο στο ενοίκιο που έχει προέλθει απο την απάτη σε βάρος των insomniacs. Follow the money που λένε στο χωριό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

 

Υποτιμασ την νοημοσηνη μου με το σχολιο σου.

 

 

Εντάξει Κική. Να με προσκαλέσεις στο δικαστήριο και όταν αποδειχθεί η ευστάθεια του ισχυρισμού σου, το ξανασυζητάμε.

Η συλλογιστική πορεία του επιχειρήματος τούτου είναι ανάλογη με το "το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι".

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

έχεις λάθος στην σκέψη σου για αυτό σε παραπέμπω να διάβασεις καλύτερα τι λέει στην ιστοσελίδα του το (κάθε) skroutz.

Δεν ειναι ζητημα λαθους η σωστου.Νομικα σιγουρα το σκρουτζ εχει φροντισει να καλυφθει.Στην ουσια του θέματος ομωσ ετσι όπως τα λεω εγω ειναι τα πραγματα.Αν εσυ πιστεύεις κατι διαφορετικο δεν σημαινει οτι εχεισ δικιο απλα εχεισ αλλη αποψη.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΚωνσταντίνοςΚιλκίς είπε

Αν δεν υπήρχε το skroutz προσωπικα δεν θα υπήρχε περίπτωση να αγοράσω απο αυτούς τους απατεώνες!!! Έχει ευθύνη το skroutz

Και το ίντερνετ αν δεν υπήρχε δεν θα αγόραζες.

Αναρωτιέμαι αν τα σκεφτεστε καθόλου αυτά που λετε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάστημα πληρώνει στο skroutz (προμήθεια) όταν εγώ για παράδειγμα κάνω μια συναλλαγή στο site του καταστήματος. Εάν επιστρέψω το προϊόν τότε το κατάστημα θα ζητήσει την προμήθεια πίσω. 

Για να μην μπερδευόμαστε οι αγγελίες του insomnia (δωρεάν) δεν έχουν καμία σχέση με τις αγγελίες του skroutz (επί πληρωμή). Συνεπώς, εάν εγώ δεν αγοράσω τίποτα από τα συνεργαζόμενα καταστήματα το skroutz δεν θα χρεώσει καμία προμήθεια. 

Ελπίζω, να καταλαβαίνετε ότι άλλο μηχανή αναζήτησης και άλλο μεσάζοντας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΚωνσταντίνοςΚιλκίς είπε

Αν δεν υπήρχε το skroutz προσωπικα δεν θα υπήρχε περίπτωση να αγοράσω απο αυτούς τους απατεώνες!!! Έχει ευθύνη το skroutz

Κι αν δεν υπήρχε μετρό, δεν θα είχε πέσει κανένας θύμα κλοπής μέσα στο μετρό. Άρα έχει ευθύνη ο ΟΑΣΑ και θα του ζητήσω αποζημίωση για το χαμένο πορτοφόλι μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Εντάξει Κική. Να με προσκαλέσεις στο δικαστήριο και όταν αποδειχθεί η ευστάθεια του ισχυρισμού σου, το ξανασυζητάμε.

Η συλλογιστική πορεία του επιχειρήματος τούτου, είναι ανάλογη με το "το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι".

Κιτσο εσυ το πας μπουζουκι-οργανο ΟΧΙ εγω

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι αν δεν υπήρχε μετρό, δεν θα είχε πέσει κανένας θύμα κλοπής μέσα στο μετρό. Άρα έχει ευθύνη ο ΟΑΣΑ και θα του ζητήσω αποζημίωση για το χαμένο πορτοφόλι μου...

Το μετρο αναγνωριζει το προβλημα και το κρατος προφυλασει τούς πολιτες αστυνομεύοντας το μετρο ακριβως για να μην μπορει να πει κανεις κατι τετοιο

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Δεν ειναι ζητημα λαθους η σωστου.Νομικα σιγουρα το σκρουτζ εχει φροντισει να καλυφθει.Στην ουσια του θέματος ομωσ ετσι όπως τα λεω εγω ειναι τα πραγματα.Αν εσυ πιστεύεις κατι διαφορετικο δεν σημαινει οτι εχεισ δικιο απλα εχεισ αλλη αποψη.

Απο τη στιγμή που έχει καλυφθεί νομικά και δεν έχει ευθύνη, ποια είναι η ουσία; Και τα δικαστήρια με βάση τους νόμους κρίνουν, όχι με βάση την ουσία.

Η ουσία είναι οτι το Σκρουτζ θα αποζημιώσει τους χρήστες για την αφέλεια/ηλιθιότητα τους. Τουλάχιστον πείτε και ενα ευχαριστώ που για μια φορά η βλακεία δε θα έχει συνέπειες...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το κανει απο αγαπη στον καταναλωτη αλλα γιατι καταλαβε οτι αυτη την φορα θα την πληρωσει ακριβα.Και μπορει νομικα να ειναι καλυμενο αλλα αμα του γυρισουν  την πλατη οι κταναλωτες θα μεινει με τον νομο στο χερι να τυλιγει σουβλακια

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Κιτσο εσυ το πας μπουζουκι-οργανο ΟΧΙ εγω

Το μετρο αναγνωριζει το προβλημα και το κρατος προφυλασει τούς πολιτες αστυνομεύοντας το μετρο ακριβως για να μην μπορει να πει κανεις κατι τετοιο

Να στο θέσω αλλιώς γιατί έχασες το νόημα.

Αν γνωρίσεις μια κοπέλα σε ένα μαγαζί και αυτή όταν πάτε σπίτι σε κλέψει, θα σου φταίει το μαγαζί; Θα πας στον μπάρμαν να ζητήσεις τα ρέστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...