Προς το περιεχόμενο

365shop.gr


Alexper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός λειτουργίας τo ηλεκτρονικό κατάστημα 365shop.gr – Τι έχει προηγηθεί -Του γνωστού ρεπόρτερ της Καθημερινής Δημήτρη Δελεβέγκου

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/business/73471/ektos-leitoyrgias-to-ilektroniko-katastima-365shop-gr-ti-echei-proigithei

Επεξ/σία από michaeljames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 654
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, mpakaliero είπε

Στην περίπτωση μου ενω στην αρχή έγινε redirect μεσω skroutz,(για μια τηλεόραση), στην σελιδα τους,δεν ολοκλήρωσα την αγορά εκείνη τη στιγμή κ το έκλεισα. Αργότερα λογω του οτι η σύνδεση μου στο ιντερνετ δεν ηταν καλή κ επειδή βιαζόμουν άνοιξα καινουρια σελιδα απο google κ μπήκα απευθείας στο site τους κ εκανα την αγορά χωρίς ωστόσο να ολοκληρώσω την πληρωμή, πραγμα που έκανα μερικές ώρες αργότερα με καταθεση.

Ποιά η γνώμη σας,να ενοχλήσω το skroutz με όλα τα αποδεικτικά mail κ αποδειξεις ή δεν καλύπτομαι ας πούμε με κάποιο τρόπο? Να αναφέρω επίσης πως έλαβα mail για ''πτώση τιμής'' πριν την αγορά για την συγκεκριμένη τηλεόραση αφού την είχα στα αγαπημένα. Όλα τα mail είναι αποθηκευμένα.

Καλημέρα

εφόσον στην αρχή πέρασες από το σκρουτζ δεν έχεις πρόβλημα. Στείλε στο σκρουτζ αντίγραφο της παραγγελίας σου και αποδεικτικό κατάθεσης και θα είσαι εντάξει.

Το σκρουτζ καταγράφει παραγγελίες πελατών και τις θεωρεί δικές του μέχρι 15 ημέρες μετά το redirection. Δεν έχει σημασία από που μπήκες την 2η φορά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SoullessRider είπε

Δεν έχω σχέση με το πρόβλημα


(για να αποφύγω τέτοια προβλήματα κάνω αγορά μόνο σε ετοιμοπαραδοτα, με κράτηση μέσω τηλεφώνου, για άμεση παραλαβή / αγορά από το κατάστημα)

 

Παραθετω λινκ από άλλη σελίδα (ελπίζω να είναι οκ από τους mod/admin) σχετικά με το θέμα, το οποίο ξεκίνησα να διαβάζω και αντίστοιχα μου παρουσίασε το Chrome στο κινητό σχετική "είδηση" στη ροή αρχικής κινητού. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο....

https://techmaniacs.gr/i-episimi-anakoinosi-toy-skroutz-gr-gia-to-365shop-koyponi-isis-axias-gia-osoys-ekanan-katathesi/

 

Έχει αναρτηθεί. 

Στις 10/4/2022 στις 9:29 ΠΜ, vste είπε

Κάτσε βρε άνθρωπε και εσύ μιλάμε για νόμιμα ιδρυμένο κατάστημα το οποίο εμφανίζεται από μηχανή αναζήτησης για καταστήματα και το οποίο πληρούσε όλες τις νόμιμες προδιαγραφές.

Κάποιος εδώ μέσα τα έγραψε πιο σωστά από όλους. Από τη στιγμή που το κράτος επιτρέπει να ανοίξεις κατάστημα με μόνο ένα ευρώ και χωρίς καμία συνέπεια αν το κλείσεις ξαφνικά.

Από τη στιγμή που οι τράπεζες σου επιτρέπουν να διατηρείς λογαριασμούς εταιρικούς για συναλλαγές με πελάτες χωρίς να κάνουνε cross check και να έχουνε δικλείδες που όταν παρατηρούν απότομη αύξηση συναλλαγών και μεταφορά ποσών να κόβουν τότε φταίει ο καταναλωτής;

Παιδιά ξεκολλάτε Δεν μιλάμε για αγγελία ιδιώτη. Μιλάμε για ένα νόμιμο e-shop. Εννοείται πως κόσμος αν δει καλή τιμή θα μπει να ψωνίσει.

Ναι έχετε απόλυτο δίκιο που λέτε να γίνονται οι συναλλαγές μόνο με κάρτες paypal η αντικαταβολή. Εννοείται πως πρέπει να συμβουλέψετε τον κόσμο να είναι υποψιασμένος.

Αλλά πιστέψτε με περισσότερο θα πρεπε να κατηγορείτε το νομικό πλαίσιο παρά τον άνθρωπο που σαν καταναλωτής θέλει να ψωνίσει.

Δηλαδή αν κάποιος μπει σε ένα φυσικο κατάστημα (όχι από πάγκο στο δρόμο) αγοράσει με μετρητά κάτι φύγει πάει σπίτι του τα ανοίξει και τον έχουν εξαπατήσει και γυρίσει και το κατάστημα έχει κλείσει ρολά πάλι θα γυρίσετε να του πείτε ότι είναι κορόιδο αφελης και ότι φταίει αυτός;

Όχι παιδιά δεν φταίει αυτός που εξαπατήθηκε φταίει ο απατεώνας που τον εξαπάτησε. Από εκεί και πέρα σίγουρα μπορεί κάποιος να τον συμβουλέψει ώστε να είναι πιο υποψιασμένος στο μέλλον.

Όλοι είδατε ότι με την κινητοποίηση που έγινε το skroutz αν και δεν ήταν υποχρεωμένο έδωσε κουπόνια στους ανθρώπους που πλήρωσαν με λογαριασμό αυτό δεν σας λέει ότι ο καταναλωτής έχει δύναμη; Και ότι αν δεν προστατεύεται επαρκώς αυτό θα επηρεάσει όλους τους εμπόρους εξαφανίζοντας τους μικρούς και τους μεσαίους και αφήνοντας μόνο τα μονοπώλια;

Σκεφτείτε να μας διαβάζει κανένα τίμιο μικρό κατάστημα που ο άνθρωπος έχει 1-2 χρόνια λειτουργίας και προσπαθεί να επιπλεύσει και να βλέπει τους "ειδήμονες" να αποκαλούν όλη αυτή την κατηγορία απατεώνες.

 

Το λάθος είναι ότι θεωρείς ότι κάτι που σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου είναι νόμιμο θα είναι και εντάξει μαζί σου.

ΟΧΙ.

Αυτό δεν ισχύει. 

Το ότι καποιος/η κατάστημα είναι νόμιμο (φυσικό κατάστημα η online) δεν σημαίνει και τίποτα. 

Τα MLM νόμιμα είναι στις περισσότερες χώρες του κόσμου, όπως και στις ΗΠΑ, αυτό τι σημαίνει; Ότι δεν είναι επικίνδυνα; 

Ο καταναλωτής πρέπει να είναι ενήμερος και να αποφεύγει τις άπατες. Είτε αγοράζεις από Public, είτε από την Αmazon, είτε από πωλητή στο eBay ολοι μπορουν να στην κανουν - νομιμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, να προστεθώ και εγώ στη λίστα των εξαπατημένων από το 365shop.gr. Έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγών στην τράπεζα αλλά δεν περιμένω και πολλά. Πραγματικά περιμένω να δω τι μπορεί να γίνει.....  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mariaka123 είπε

καλησπέρα, να προστεθώ και εγώ στη λίστα των εξαπατημένων από το 365shop.gr. Έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγών στην τράπεζα αλλά δεν περιμένω και πολλά. Πραγματικά περιμένω να δω τι μπορεί να γίνει.....  :(

Θα τα πάρεις τα χρήματα πίσω κανονικά αν είχες αγοράσει με κάρτα (πιστωτική ή χρεωστική).

Αν έχεις κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, σε αποζημιώνει το ίδιο το skroutz.

Το καλό της υπόθεσης είναι πως όπως φαίνεται δεν θα υπάρξει εν τέλη κάποιος καταναλωτής που θα χάσει τα χρήματά του από αυτή τη μεγάλη απάτη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2022 στις 9:59 ΜΜ, nova_centurion είπε

Επιβεβαιωμένο. Πριν λίγο 2 χρόνια περίπου ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ όλα τα καταστήματα να εγκαταστήσουν ειδικό λογισμικό (skroutz analytics) το οποίο μπαίνει στο check out του μαγαζιού καταγράφει και αποθηκεύει στους servers του skroutz ΟΛΕΣ τις πωλήσεις που κάνει το ηλεκτρονικό κατάστημα. Μάλιστα καταγράφει και πωλήσεις σε πελάτες που δεν έχουν έλθει από το σκρουτζ. Υπήρξε μεγάλη αντίδραση τότε αλλά το σκρουτζ την κατέπνιξε με το να κατεβάσει όποια καταστήματα δεν είχαν εγκαταστήσει το λογισμικό καταγραφής. Δες εδω https://developer.skroutz.gr/analytics/

Καλησπέρα ναι ισχύει αυτο που αναγράφει το σκρουτζ οταν μπαίνεις σε ένα προιον και απο κάτω εχει τα μαγαζιά και εσυ επιλέγεις ενα και μέσα απο αυτό κάνεις την παραγγελία σου . το συνεργαζόμενο κατάστημα έχει εγκατεστημένο πρόγραμμα απόσο γνωρίζω και συνήθως σου κάνει και την εξής ερώτηση στο τέλος της παραγγελίας σου '' θα ήθελες να καταχωρηθεί η παραγγελία σου στο σκρουτζ ? '' και πατας εσυ ναι η οχι . το σκρούτζ απο το κάθε προιον πέρνει χρεώνει το κατάστημα και το κλικ που έκανες και μπήκες στο κατάστημα αλλα πέρνει και προμήθεια απο το σύνολο της παραγγελία σου. οποτε θεωρώ απίθανο να μην γνωρίζει τις παραγγελίες που έγιναν μέσα απο αυτο. Δεν θα το γνωρίζει στην περίπτωση που εσυ εχεις δει ενα προιον σημείωσες το κατάστημα και μετα βγήκες και μπήκες απο το google πατησες το κατάστημα και μπήκες στο site εκει δεν γνωρίζω αν μπορεί να εχει πληροφορία. ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2022 στις 2:35 ΜΜ, lvasilis22 είπε

Θα τα πάρεις τα χρήματα πίσω κανονικά αν είχες αγοράσει με κάρτα (πιστωτική ή χρεωστική).

Αν έχεις κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, σε αποζημιώνει το ίδιο το skroutz.

Το καλό της υπόθεσης είναι πως όπως φαίνεται δεν θα υπάρξει εν τέλη κάποιος καταναλωτής που θα χάσει τα χρήματά του από αυτή τη μεγάλη απάτη!

Τα χρήματα από αυτή την απάτη θα τα χάσει το skroutz. Δεν πιστεύω να άφησαν οι μάγκες χρήμα για να διεκδικήσει. Επίσης δεν ξέρω τι παίζει εκεί με ασφαλιστικές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πέσει θύμα.απάτης απο το ηλεκτρονικό κατάστημα 365SHOP.gr 

Αγόρασα μια κάρτα γραφικών 519 ευρώ μέσω κάρτας. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψει τα χρήματά μου η τράπεζα ?? Έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής και έστειλα όλα τα επιβεβαιωτικά email απο το κατάστημα 365shop.gr μαζί με την αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2022 στις 12:38 ΜΜ, nova_centurion είπε

Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων κάτι σκέφτηκα και που αφορά τον δικηγόρο που θα αναλάβει τις υποθέσεις.

α. Με εξώδικο στο skroutz μπορεί να ζητήσει ο δικηγόρος να πληροφορηθεί για τους πελάτες του τις πωλήσεις που έκανε μέσω της πλατφόρμας το 365shop. Είναι στο χέρι του skroutz να δείξει καλή θέληση γιατί ΔΕΝ είναι προστατευόμενα δεδομένα. Ετσι θα μάθετε το πιθανό ύψος της απάτης. Μάλιστα με τον αριθμό παραγγελίας που έχει το skroutz μπορεί να διασταυρωθεί και ποιός είναι ο κάθε πελάτης. Αίτημα για επιστροφή της προμήθειας του skroutz στον πελάτη που μπορεί πχ. να βοηθήσει στα δικαστικά έξοδα.

β. Μετά από την γνώση του πιθανού ποσού της απάτης προσφυγή σε Εισαγγελέα για το Οικονομικό έγκλημα και αίτημα να ανοιχτούν οι τραπεζικοί λογαριασμοί του καταστήματος.

γ. Απο εκεί και πέρα follow the money.

δ. Πίεση του εισαγγελέα να απευθύνει αίτημα για τον τζίρο μέσω ΦΗΜ (Λιανική) και mydata για τιμολόγια. Ετσι θα φανεί τι έχει πουλήσει πραγματικά.

Αν διαβαζει δικηγόρος μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

Κατά τη γνώμη μου αυτά είναι εκείνα που θα έπρεπε να έχει η οργανωμένη πολιτεία ώστε να αποθαρρύνει τους απατεώνες αφήνοντας ανυπεράσπιστους πολίτες να ψάχνουν στοιχεία χωρίς βοήθεια.

Τελευταία σκέψη που εύκολα μπορεί να υλοποιηθεί από το skroutz.

Νομική κάλυψη από το skroutz με τις προμήθειες που πήρε χωρίς να δικαιολογούνται και διευκόλυνση ομαδικών αγωγών με συμμέτοχο το skroutz που θα προσφέρει στη δίκη στοιχεία και θα είναι κανονικός διάδικος. 

Δεν είχα σκοπό να γράψω σε ένα ακόμα θέμα που αφορά απάτη καταστήματος αλλά χάρη στον φίλο πιο πάνω είπα να πω την άποψη μου.

Υπενθυμίζω ότι η αναζήτηση μέσω του Google είναι φίλος μας

όταν κάνετε αγορές μέσω διαδικτύου πάντα να τις κάνετε με ασφάλεια

δηλαδή

Αγορές μέσω χρεωστικών/πιστωτικών καρτών άρα αν κάτι συμβεί μπορείτε να πάρετε τα χρήματα σας πίσω με την αμφισβήτηση συναλλαγής

Αγορές μέσω PAYPAL που πάλι αν κάτι συμβεί μπορείτε να πάρετε τα χρήματα σας πίσω με την αμφισβήτηση

Αγορά μέσω αντικαταβολής (προσωπικά δεν την προτείνω)

 

όταν βλέπετε ως μόνη επιλογή για την αγορά σας το παρακάτω

αγορά μέσω τραπεζικής κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου

απλά προσπερνάτε το κατάστημα και πάτε σε άλλο

 

Φωνάζετε για το Skroutz

αλήθεια γιατί δεν αγοράζετε μέσω του Skroutz (καλάθι αγορών του skroutz)

εγώ προσωπικά πληρώνω και τα 17 ευρώ το χρόνο στο Skroutz και όταν είναι να αγοράσω κάτι από κάποιο μαγαζί που δεν γνωρίζω με καλύπτουν απόλυτα τα παραπάνω αλλιώς πάω στα γνωστά επώνυμα μεγάλα/μεσαία καταστήματα που είμαι χρόνια πελάτης τους και τα εμπιστεύομαι.

 

Ότι αφορά το φίλο που λέει τα πάρα πολύ χρήσιμα πράγματα πιο πάνω

Στην θεωρία πολύ καλά όλα αυτά που λες αλλά στην πράξη δυστυχώς δεν μπορούν να εφαρμοστούν

καθώς ξεχνάς την νομική μορφή της εταιρείας την οποία σου θυμίζω είναι ΙΚΕ άρα ότι νομικά μέτρα πάρετε θα είναι κατά  της εταιρείας με νομική μορφή ΙΚΕ η οποία δεν θα μπορεί φυσικά να ανταπεξέλθει και θα κηρύξει πτώχευση

όπως και τα πρόστιμα που θα ρίξουν οι αρμόδιες αρχές

δεν μπορείτε να δεσμεύσετε κανένα περιουσιακό στοιχείο του ιδιοκτήτη ούτε να τον κυνηγήσετε

αντιθέτως αυτός μπορεί να δημιουργήσει όσες εταιρείες ΙΚΕ θέλει και να συνεχίσει να κάνει απάτες εις βάρος σας και να καταχραστεί τα δικά σας χρήματα.

στο χέρι σας είναι να μάθετε να ψωνίζετε με ασφάλεια και να τον οδηγήσετε στην αφάνεια και στην ανεργία τον απατεώνα γιατί όταν πάψουν να υπάρχουν τα θύματα θα πάψουν να υπάρχουν και οι απατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

...στο χέρι σας είναι να μάθετε να ψωνίζετε με ασφάλεια και να τον οδηγήσετε στην αφάνεια και στην ανεργία τον απατεώνα γιατί όταν πάψουν να υπάρχουν τα θύματα θα πάψουν να υπάρχουν και οι απατεώνες...

Σαν να ακουω "όταν σταματήσει η βια στα γήπεδα " ένα πράγμα ,φίλε μου...Never gonna happen...

Καλη τύχη και Καλό Πάσχα σε όλα τα παιδιά, ελπιζω σε επιστροφή χρημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πέσει θύμα.απάτης απο το ηλεκτρονικό κατάστημα 365SHOP.gr 

Αγόρασα μια κάρτα γραφικών 519 ευρώ μέσω κάρτας. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψει τα χρήματά μου η τράπεζα ?? Έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής και έστειλα όλα τα επιβεβαιωτικά email απο το κατάστημα 365shop.gr μαζί με την αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ακριβό προιόν

2. Μη ύπαρξη αντικαταβολής

3. Μη φυσικό κατάστημα

4. Άγνωστη διαθεσιμότητα

Όταν έστω ένα από τα παραπάνω ισχύει, προτιμήστε γνωστά και δοκιμασμένα καταστήματα, και ας πληρώσετε λίγο παραπάνω.

1 λεπτό πριν, ΚωνσταντίνοςΚιλκίς είπε

Παιδιά έχω πέσει θύμα.απάτης απο το ηλεκτρονικό κατάστημα 365SHOP.gr 

Αγόρασα μια κάρτα γραφικών 519 ευρώ μέσω κάρτας. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψει τα χρήματά μου η τράπεζα ?? Έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής και έστειλα όλα τα επιβεβαιωτικά email απο το κατάστημα 365shop.gr μαζί με την αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής....

Ναι υπάρχει, μεγάλη

Επεξ/σία από UncleKim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ChrisOnceMore είπε

Σαν να ακουω "όταν σταματήσει η βια στα γήπεδα " ένα πράγμα ,φίλε μου...Never gonna happen...

Καλη τύχη και Καλό Πάσχα σε όλα τα παιδιά, ελπιζω σε επιστροφή χρημάτων...

Ναι φίλε μου

Βρισκόμαστε το έτος 2022 και μετά λύπης μου βλέπω ότι συνεχίζονται και αυξάνουν τα θέματα/μηνύματα στην παρούσα διαδικτυακή ιστοσελίδα/κοινότητα αλλά και αλλού για καταστήματα απατεώνες

Αν ακόμα δεν έχουμε μάθει να ψωνίζουμε με ασφάλεια εξασφαλίζοντας ότι κανένας απατεώνας δεν θα μας κλέψει το οποιοδήποτε χρηματικό ποσό μικρό/μεγάλο

Γιατί τα μέσα αυτά που εξασφαλίζουν ότι μπορούμε να ψωνίσουμε με ασφάλεια υπάρχουν

Τότε ναι είμαστε άξιοι της τύχης μας και καλά κάνει το γνωστό κύκλωμα απατεώνων από ότι φαίνεται με έδρα τις περιοχές Ελευσίνας / Ασπροπύργου / Άγιος Στέφανος και δημιουργούν συνέχεια καινούργια καταστήματα απάτη και εξακολουθούν να κερδίζουν εις βάρος σας.

Μέχρι τότε Καλή Τύχη - Καλό Πάσχα

Ευελπιστώ να είναι το τελευταίο θέμα για κατάστημα απάτη και να μάθετε να ψωνίζετε με ασφάλεια.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής στη eurobank τούς έστειλα μέσω email την αίτηση, σε πόσο καιρό θα με απαντήαουν ??? Θα βρώ άκρη ??? Δεν μπορώ να ησυχάσω πως αυτοί οι αλήτες με κοροΐδεψαν, έχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς να σας επεστρέψουν τα χρήματα εφόσον αγορασατε προιον και δεν σας ήρθε ποτέ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΚωνσταντίνοςΚιλκίς είπε

Ρε παιδιά έκανα αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής στη eurobank τούς έστειλα μέσω email την αίτηση, σε πόσο καιρό θα με απαντήαουν ??? Θα βρώ άκρη ??? Δεν μπορώ να ησυχάσω πως αυτοί οι αλήτες με κοροΐδεψαν, έχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς να σας επεστρέψουν τα χρήματα εφόσον αγορασατε προιον και δεν σας ήρθε ποτέ ???

Μην αγχώνεσαι θα τα πάρεις πίσω, οι κάρτες είναι προστατευμένες από τέτοια θέματα, απλά θα χρειαστούν μέχρι και 2 μήνες, συνήθως 20 μέρες με 1 μήνα είναι η διαδικασία.

Καλού κακού αν δεν ενημερωθείς πάρε ένα τηλέφωνο στο europhone banking μετά από 5 ημέρες να δεις αν καταχωρήθηκε και επεξεργάζεται το αίτημα αμφισβήτησης.

 

Τώρα για τη δεύτερη ερώτηση σου.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει αλλά αν κάνεις αμφισβήτηση θα κληθεί ο έμπορος μέσα σε μία προκαθορισμένη προθεσμία να απαντήσει και να δώσει πχ voucher από την courier που αποδεικνύει ότι σου έστειλε και παρέλαβες, από τη στιγμή που δεν έχεις παραλάβει, δεν θα έχει τι να δώσει και θα βγει υπέρ σου, βέβαια γίνονται και μαζικά οι αμφισβητήσεις και για αυτό μπορεί να κινηθούν πολύ γρήγορα και να μη χρειαστεί να περάσει όλο το διάστημα που έχει η επιχείρηση να απαντήσει και να ροκανίσει το χρόνο.

Μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες εδώ θες.

https://www.visa.co.uk/how-you-pay-matters/chargeback-purchase-disputes.html

Το ίδιο ισχύει και για τη mastercard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...