Προς το περιεχόμενο

365shop.gr


Alexper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 654
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Λέμε για την αντικαταβολή ότι και αυτή δεν είναι 100% σίγουρη και ότι μπορεί να στείλει πετρες.

Θεωρώ ότι αυτό είναι λάθος γιατί ο απατεώνας δεν θα στείλει τίποτα.Ακόμα και νούμερο αποστολής να δώσει δεν θα υπάρχει στον  κουριερ ή και να στείλει ένα κουτί  θα αποκαλυφθεί την  επόμενη μέρα η φουστιά.Ο σκοπός τους είναι να καθυστερούν τις αποστολές όσο μπορουν για να αρμέξουν όσο πιο πολλούς μπορούν.

Γνώμη μου.

Γενικά δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην επιλέξεις την αντικαταβολή για αγορές από το εσωτερικό.

Δεν έχει τύχει ποτέ να έχω παραγγείλει κάτι με αντικαταβολή και να έχω θέματα με τη courrier. Αντιθέτως, πολλές φορές που είχα ήδη πληρώσει το δέμα μου αφήναν το γνωστό χαρτάκι ότι τάχα δε με βρήκαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cv77 είπε

Πραγματικά απίστευτο που μέσω skroutz δεν υπάρχει καμιά προστασία.  Amazon και πάλι Amazon...

Στο Amazon  φίλε μου παραγγέλνεις απευθείας από το Amazon. Δεν σε στέλνει στη σελίδα του εμπόρου να παραγγείλεις με όποιο τρόπο θες από εκεί. Επίσης στο Skroutz έχεις την επιλογή να παραγείλεις με το καλάθι του Skroutz και σε αυτή την περίπτωση σε καλύπτει πλήρως ότι και να γίνει το Skroutz και αναλαμβάνει εκείνο μετά να τα βρει με τον όποιο έμπορο. 

Επιτέλους όμως ας μάθουμε να προστατεύουμε και τον εαυτό μας λίγο παραπάνω όλοι μας. Δεν μπορείς να βρίσκεις μια καλή προσφορά και να σου λεει ο άλλος βάλε μου χρήματα στην τράπεζα και να τα βάζεις τυφλά. Κάρτα, αντικαταβολή, Paypal ... Αν ο άλλος επιμένει σε κατάθεση , ε όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά συνήθως !!!

 

 

 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theavenger2 είπε

Στο Amazon  φίλε μου παραγγέλνεις απευθείας από το Amazon. Δεν σε στέλνει στη σελίδα του εμπόρου να παραγγείλεις με όποιο τρόπο θες από εκεί. Επίσης στο Skroutz έχεις την επιλογή να παραγείλεις με το καλάθι του Skroutz και σε αυτή την περίπτωση σε καλύπτει πλήρως ότι και να γίνει το Skroutz και αναλαμβάνει εκείνο μετά να τα βρει με τον όποιο έμπορο. 

Επιτέλους όμως ας μάθουμε να προστατεύουμε και τον εαυτό μας λίγο παραπάνω όλοι μας. Δεν μπορείς να βρίσκεις μια καλή προσφορά και να σου λεει ο άλλος βάλε μου χρήματα στην τράπεζα και να τα βάζεις τυφλά. Κάρτα, αντικαταβολή, Paypal ... Αν ο άλλος επιμένει σε κατάθεση , ε όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά συνήθως !!!

 

 

 

όσες φορές και αν τα γράψετε πάντα για μερικούς ΘΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

όσες φορές και αν τα γράψετε πάντα για μερικούς ΘΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!

 

Ενώ για μερικούς άλλους Θα φταίνε αυτοί που εξαπατήθηκαν και όχι ο απατεώνας.

Είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοι οι αλάνθαστοι δεν την έχουν πατήσει ποτέ στη ζωή τους, ούτε με την ψήφο τους; ούτε με χρηματιστήρια ούτε με κάποιες αποφάσεις στη ζωή τους. Κάθε κίνηση στη ζωή τους ήταν τόσο προσεκτικά μελετημένη μου στα πάντα είναι αψεγάδιαστοι.

Για τους υπόλοιπους αν σας κλέβουν μανάρια μου φταίτε τι να κανουμε.

Να καταργήσουμε και τα οικονομικά εγκλήματα να ελευθερωθεί και ο χώρος στις φυλακές.

 Μία πολύ γρήγορη ιστορία. Εταιρεία που δούλευε φίλη μου δεν ανανέωσε τη θητεία του διοικητικού Συμβουλίου της (αλλα δεν εκλεισε κιολας) γύρισε στους εργαζόμενους και είπε το εξής:

Δεν σας απολύουμε και θα δηλώσετε παραίτηση. Αν δεν το κάνετε αυτό επειδή η εταιρεία θα υπάρχει ως φάντασμα αλλά δεν θα έχει Διοικητικό Συμβούλιο δεν θα μπορέσετε ποτέ να διεκδικήσετε αποζημιώσεις, μιας και δεν υπαρχει κανεις απο πισω να σας πληρωσει.

Επίσης επειδή εμείς δεν θα σας απολύσουμε θα φαίνεται ότι εργάζεστε στην εταιρεία απλά δεν θα πληρώνεστε και θα πρέπει ούτως ή άλλως να παραιτηθείτε Αν είναι να πιάσετε κάπου αλλού δουλειά.

Οπότε χάσανε αποζημίωσεις, κλπ εργαζόμενοι που δουλεύανε και δεκαετία εκεί πέρα (ναι η εταιρεία είναι τόσο παλιά και "αξιοπιστη").

Σύμφωνα λοιπον με κοράκια σαν εσένα δεν φταιει το νομοθετικο πλαισιο που επιτρεπει σε απατεωνες να δρουν ετσι, γιατί οι άνθρωποι το ψαξαν και ναι είναι τόσο πολύπλοκο και χρονοβόρο να βρουν το δίκιο τους που οι περισσότεροι τα παράτησαν και αυτοι που το κυνηγανε ακομα δεν εχουν καταφερει τιποτα 4 χρονια μετα.

Αλλα είναι βλάκες και κοροιδα αυτοι που την πάτησαν και δεν πρεπει να κατηγορουν τους ιδιοκτητες.

Επίσης Εσύ είσαι τόσο γάτος που σε σένα δεν θα συνέβαινε ποτέ μία απάτη γιατί τις πιάνει στον αέρα.

Οκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

όσες φορές και αν τα γράψετε πάντα για μερικούς ΘΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!

 

Φτάνει το 2022 στη μέση και ΑΚΟΜΑ πάνε και κάνουν απ' ευθείας τραπεζική κατάθεση. Το πιό τραγικό είναι που τα ρίχνουν και στο Skroutz. Λέει να τσεκάρουν τους συνεργάτες τους, δηλαδή να τσεκάρουν τι? Γεια σας, όλα οκ με το μαγαζί, μήπως έχετε στα σχέδά σας αύριο μεθάυριο να μαζέψετε το μπαγιόκο και να την κάνετε; Όχι έτσι; Καλώς έγινε καλό απόγευμα!

2 λεπτά πριν, vste είπε

Επίσης Εσύ είσαι τόσο γάτος που σε σένα δεν θα συνέβαινε ποτέ μία απάτη γιατί τις πιάνει στον αέρα.

Οκ.

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις το: "Βάζω χύμα λεφτά σε κάποιον με κατάθεση έτσι yolo" και στην σχεδιασμένη απάτη που εσύ πρώτα έχεις κάνει ότι προβλεπόμενο μπορείς και ο άλλος εκμεταλλεύεται νομικό κενό η τρύπα, άστο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι την έχουμε πατήσει και όλοι θα την ξαναπατησουμε. Για κάθε εξυπνάκια από εμάς υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος να μας ξεγελάσει. 

Δείτε όμως τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως θα σας βόλευε. Όταν πας και κάνεις κατάθεση στον οποιοδήποτε απατεώνα αντε τρέχα μετά να αποδείξεις τι αφορά η κατάθεση για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω από κάπου που πολύ απλά δεν υπάρχουν. Δε σου φταίει ούτε το σκρουτζ ούτε η Alpha Bank ούτε η Visa. 

Δυσάρεστες μεν, αλήθειες δε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vste είπε

Ενώ για μερικούς άλλους Θα φταίνε αυτοί που εξαπατήθηκαν και όχι ο απατεώνας.

Στην προκειμένη περίπτωση ο απατεώνας δεν είναι το σκρουτζ. Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε. Το ξέρετε. Απλά ο απατεώνας σας ξεγέλασε και επειδή δεν μπορείτε να τον κυνηγήσετε κυνηγάτε τον "μεσάζοντα" που σας τον σύστησε. Κοινώς στρουθοκαμηλίζετε.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως αν ήμουν σκρουτζ με τόσα υπερκέρδη θα έλεγα στα θύματα πάρτε τα φράγκα σας και την άλλη μέρα θα απενεργοποιούσα όλους τους λογαριασμούς. 

Για να ενεργοποιηθεί εκ νέου ο λογαριασμός θα ζητούσα από τον κάθε χρήστη υπεύθυνη δήλωση που να λέει "Για τυχόν ζημιές που θα μου προκληθούν φταίει το κακό μου το κεφάλι και όχι ο ανάδρομος Ερμής". 

 

Υ.Γ. Το κράτος θα έπρεπε να απαγορεύσει τις εξ αποστάσεως παραγγελίες με τρόπο εξόφλησης κατάθεση σε τράπεζα. Υπάρχουν λύσεις πλέον που "δένουν" την παραγγελία με το μπαγιοκο (κάρτα, iris on line payment) κτλ. 

Επεξ/σία από manosfp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

 

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις το: "Βάζω χύμα λεφτά σε κάποιον με κατάθεση έτσι yolo" και στην σχεδιασμένη απάτη που εσύ πρώτα έχεις κάνει ότι προβλεπόμενο μπορείς και ο άλλος εκμεταλλεύεται νομικό κενό η τρύπα, άστο.

Παλιο καταστημα με πραγματικες κριτικες και χρηστες που εχουν γραψει οτι εχουν παραγγειλει στο παρελθον και εχουν λαβει παραγγελιες χωρις κανενα προβλημα.

Τουλαχιστον με τα εργαλεια που σου εδινε το σκρουτζ και το internet ηταν legit.

Συμφωνώ με το θέμα της πληρωμής με κάρτες (με κάρτα ψώνισα) διαφωνώ όμως με όλους τους εξυπνάκηδες αλάνθαστους που βγαίνουν και κατηγορούν κόσμο κουνωντας το δάχτυλο που αυτή τη στιγμή έχει τον πόνο του.

Το σωστό είναι φίλε εξαπατήθηκες φταίει ο απατεώνας άλλη φορά για να γίνει πιο δύσκολο να εξαπατήσεις προσπάθησε να κάνεις αυτά. Και όχι να βγάζεις τα κόμπλεξ του Mr τελειου.

Και ο τύπος απάτη που πήρε καιρό για να στηθεί έκανε.  το μαγαζί δούλευε κανονικά σχεδόν τρία χρόνια.

Γιατί αν είναι πριν ψωνίσουμε κάτι να μπαίνουμε μέχρι και στο εμπορικό Επιμελητήριο να δούμε αν τους τελευταίους δυο-τρεις μήνες έχει γίνει η αλλαγή ιδιοκτησίας Άστο φίλε Πλαίσιο και Amazon.

 

16 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Στην προκειμένη περίπτωση ο απατεώνας δεν είναι το σκρουτζ. Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε. Το ξέρετε. Απλά ο απατεώνας σας ξεγέλασε και επειδή δεν μπορείτε να τον κυνηγήσετε κυνηγάτε τον "μεσάζοντα" που σας τον σύστησε. Κοινώς στρουθοκαμηλίζετε.

Εγώ το ξέρω ότι απατεώνας δεν είναι το σκρουτζ δεν μίλησα για διώξεις στο σκρουτζ.

Μίλησα και αυτούς που κατηγορούν τον κόσμο που κάνει τραπεζική κατάθεση και δεν λένε κάτι π.χ. να αλλάξει ο νόμος και έστω να υπάρχει σαν επιλογή μόνο σε καταστήματα που πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

Κακά τα ψέματα από τη στιγμή που ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε μαγαζιά και πελατες να χρησιμοποιούν και την τραπεζική κατάθεση σαν τρόπο πληρωμής θα χρησιμοποιείται αυτό δεν κάνει κάποιον χαζό ή έξυπνο.

Η πίεση είναι στο ίντερνετ καταργηθεί είτε να μπούνε κάποια κριτήρια που να διασφαλίζουν περισσότερο τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vste είπε

Το σωστό είναι φίλε εξαπατήθηκες φταίει ο απατεώνας άλλη φορά για να γίνει πιο δύσκολο να εξαπατήσεις προσπάθησε να κάνεις αυτά. Και όχι να βγάζεις τα κόμπλεξ του Mr τελειου.

Εγώ εδώ μέσα το μόνο που βλέπω είναι ότι θα μηνύσουν το σκρουτζ. Οταν ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται ποιος τον εξαπάτησε πως ακριβώς θες να του πω εγώ τι να κάνει? Προσωπικά όπως έχω ξαναγράψει δεν ψωνίζω εκτός καλαθιού σκρουτζ. Είναι η μόνη εξασφάλιση. Και επειδή κάποιοι λένε ότι είναι τα ακριβότερα ΔΕΝ είναι. Αρκετές φορές παίζουν στα τοπ-3 φτηνότερα στην λίστα. Να δώσω χιλιάρικο για να πάρω μακμπουκ από τυχάρπαστο μαγαζί όσες και θετικές και αν έχει δεν παίζει. ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ θέλει. Οπότε τα μίστερ τέλειος και λοιπές σαχλαμάρες άστα για αλλού. Γιατί με την συμπεριφορά σου θα την ξανα πατήσεις επειδή δεν μπορείς να αποδεχθείς ότι ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ!  

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Εγώ εδώ μέσα το μόνο που βλέπω είναι ότι θα μηνύσουν το σκρουτζ. Οταν ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται ποιος τον εξαπάτησε πως ακριβώς θες να του πω εγώ τι να κάνει? Προσωπικά όπως έχω ξαναγράψει δεν ψωνίζω εκτός καλαθιού σκρουτζ. Είναι η μόνη εξασφάλιση. Και επειδή κάποιοι λένε ότι είναι τα ακριβότερα ΔΕΝ είναι. Αρκετές φορές παίζουν στα τοπ-3 φτηνότερα στην λίστα. Να δώσω χιλιάρικο για να πάρω μακμπουκ από τυχάρπαστο μαγαζί όσες και θετικές και αν έχει δεν παίζει. ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ θέλει. Οπότε τα μίστερ τέλειος και λοιπές σαχλαμάρες άστα για αλλού. Γιατί με την συμπεριφορά σου θα την ξανα πατήσεις επειδή δεν μπορείς να βάλεις κάτω τον εγωισμό σου ότι ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ!  

Βασικά στην περίπτωσή μου Πιστεύω ότι λόγω κάρτας εχω πολλές περιπτώσεις να πάρω πίσω τα λεφτά.

Από κει και πέρα ναι την πάτησα και ναι ζωή είναι μπορεί να την ξαναπατήσω όπως και όλοι μας. Για αυτό και κατανοώ όσους την πάτησαν, ακόμα και αν στη στεναχώρια τους και το θυμό τους μπορεί να πούνε κάτι χωρίς να το έχουνε ψαξει πρωτα.

Εκεί δεν θα βγω να τους κουνάω το δάχτυλο θα πω κάποια πράγματα αλλά θα προσπαθήσω να σεβαστώ και τι ο άλλος έχει φρικάρει με αυτό που του έτυχε.

Πίστεψέ με (ριξε μία ματιά στο προφίλ μου κιολας δειχνει αρκετα ) θεωρώ ότι είμαι άνθρωπος που την πατάω δύσκολα αλλά ποτέ δεν θα πω ότι δεν πρόκειται να την πατήσω στη ζωή μου.

Ισως όχι με τον ίδιο τρόπο, θεωρω μαθαίνω από τα λάθη μου, αλλά δέχομαι και ότι κάποια πράγματα είναι ένα βήμα μπροστά από εμένα και μπορεί να μου την φέρουν.

Πάντως να ειρωνευτώ η να μειωσω κάποιον πάνω στον πόνο του για να αισθανθώ καλύτερα δεν το έχω κάνει ακόμα κι αν πετάξει παπάτζα εκεινη την στιγμη.

Και αυτό φίλε μου δεν έχει να κάνει με το αν είναι κάποιος έξυπνος είσαι χαζός έχει να κάνει με την ποιότητα του χαρακτήρα και την παιδεία του.

Επεξ/σία από vste
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2022 στις 1:18 ΜΜ, el1ki είπε

Παθούσα κι εγώ για μια παραγγελία με lego. Σήμερα το πρωί μπήκα να δω τι γίνεται με την αποστολή και το κατάστημα δεν υπήρχε. Έχω στείλει στο skroutz και αναμένω. Ωστόσο, δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάτι εκείνοι γιατί την παραγγελία την έκανα μέσω της σελίδας του καταστήματος, παρόλο που την αποθήκευσα στον λ/σμό μου στο skroutz. Όχι ότι απαλλάσσονται ευθυνών, δεν θα έπρεπε να ελέγχουν τους συνεργάτες τους; (να μου πείτε, εσυ κοπελια lego πηρες, τι να πουν και οι υπολοιποι που πηραν υπολογιστες και τηλεορασεις).

Δυστυχώς στο επιβεβαιωτικό email της παραγγελίας που έλαβα δεν έχουν τα στοιχεία της εταιρίας.

Και εγώ lego 32€ τους έδωσα κ την πατησα...Αλλά με χρωστική κάρτα... Την Πέμπτη που είδα ότι έπεσε το σάιτ πήρα τηλ στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής. Ευτυχώς δεν είναι πολλά τα λεφτά λέω άμα τα χάσω πλέον ρα έχασα...Δεν πάω για μήνυση γιατί πιο πολλά θα δώσω σε δικηγόρους...

Εντωμεταξύ νιώθω ότι όλα ξεκίνησαν εξαετίας μου... Χαχαχα

Γιατι ξεπερνά τηλ την Δευτέρα Τρίτη δεν απαντούσαν.... Την Τρίτη μου απάντησαν σε μέιλ στην φόρμα μου είπαν ότι το έστειλαν με κούριερ και μετά που ξανά έστειλα να ρωτήσω τον αριθμό αποστολής δεν απάντησαν ποτέ... Όπως κ στα τηλ ποτέ δεν απάντησαν... Την άλλη μέρα έστειλα στο Σκρουτζ αξιολόγηση για αυτό το μαγαζί ότι είναι απάτη κ να μην αγοράσει κάνεις κ κλαίω τα λεφτά μου...κτλ... Η ανάρτηση δεν ανέβηκε κ έστειλαν λέει "Η αξιολόγησή σου έχει αποσταλεί στο κατάστημα και αναμένουμε την τοποθέτηση του καταστήματος."

Και εγώ βλέπω μετά το βράδυ να μην υπάρχει το κατάστημα έριξαν την σελίδα... Οπότε την Πέμπτη το πρωί πήρα τηλ τράπεζα κ έκανα τις απαραίτητες ενέργειες περί αμφισβήτησης εμπόρου κ συναλλαγής.

Όντως αυτά που διάβασα στην αρχή για υπολογιστές κ τηλεοράσεις, που πήραν από αυτό το κατάστημα πολύ κρίμα για αυτούς τους ανθρώπους, μακάρι να δικαιωθούν!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφέ σε αυτό που έγινε υπάρχει και ο αντίλογος. Δεν κουνάμε δάκτυλα. Ελεος πια. Αν δεν αποδεχθεί ο άλλος αυτό που έπαθε (που αρκετοί εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει γιατί είναι λάθος η κατάθεση) τι να συζητήσουμε μετά. Να χαιδέψουμε αυτιά? Δημόσιο φόρουμ είναι. Δεν παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη. Ολοι θα κάνουμε λάθη. Αυτό που δεν ανέχομαι είναι ο άλλος να επιμένει ότι τα έκανε όλα καλά και ότι κάποιος άλλος φταίει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Ρε αδερφέ σε αυτό που έγινε υπάρχει και ο αντίλογος. Δεν κουνάμε δάκτυλα. Ελεος πια. Αν δεν αποδεχθεί ο άλλος αυτό που έπαθε (που αρκετοί εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει γιατί είναι λάθος η κατάθεση) τι να συζητήσουμε μετά. Να χαιδέψουμε αυτιά? Δημόσιο φόρουμ είναι. Δεν παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη. Ολοι θα κάνουμε λάθη. Αυτό που δεν ανέχομαι είναι ο άλλος να επιμένει ότι τα έκανε όλα καλά και ότι κάποιος άλλος φταίει.

Μιας και είναι Σάββατο πρωί και ηλιόλουστα να συμφωνήσουμε ότι ναι δεν τα κάναμε και όλα καλά αλλά από τη στιγμή που είναι νόμιμη η κατάθεση σε ένα κατάστημα χωρίς να υπάρχουν κάποιες μίνιμουμ προϋποθέσεις είναι ένα εργαλείο που πολύς κόσμος θα χρησιμοποιήσει.

Δεν είναι μόνο κακό σαν εργαλείο. Δουλεύω σε μία μεγάλη εταιρεία με παρουσία δεκαετιών στο χώρο και εμείς έχουμε την τραπεζική κατάθεση σαν επιλογή και κάνουμε συναλλαγές  στέλνοντας προϊόντα σε πελάτες που πληρώνουν τραπεζική κατάθεση. 

Για την ακρίβεια είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε άτομα που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα με κάρτες κλπ (ηλικιωμενοι, ατομα απο επαρχια) και πάνε απλά σε ένα γκισέ της τράπεζας με το iban και καταθέτουν και αυτοί μπορούν με αυτό τον τρόπο να προμηθευτούν ένα προϊόν ηλεκτρονικά. 

Δυστυχώς όμως σε περιπτώσεις απάτης η κατάσταση είναι δύσκολη και μιας και οι τράπεζες μετά θα πρέπει να κυνηγήσουν αυτές τον απατεώνα αν επιστρέψουν τα λεφτά προτιμούν να χρησιμοποιούν τα εργαλεία που παρέχει ο νόμος και να αρνούνται οποιαδήποτε ανάμειξη.

Οπότε σίγουρα είναι καλό να αποφεύγονται οι τραπεζικές καταθέσεις σαν τρόπο συναλλαγής, αν υπάρχει άλλος τρόπος.

Αλλά μετά από αρκετά χρόνια που τέτοιες απάτες συμβαίνουν να αναρωτιόμαστε γιατί δεν αλλάζει το νομικό πλαίσιο ώστε να χρειάζεται κάποιες προϋποθέσεις από "νόμιμα ανοιγμένο" μαγαζί προκειμένου να περιλαμβάνει και αυτόν τον τρόπο πληρωμής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...