Προς το περιεχόμενο

365shop.gr


Alexper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, mitch.dask είπε

Αγορά 16/3 με καρτα 1.148€.

Σημερα αμφισβητηση συναλλαγης.

Η διωξη με συμβουλεψε να προβω σε μυνηση για απατη (δωρεαν) ,για να εχω τις καλυτερες πιθανοτητες να μην κλαψω τα χρηματα.

Απο το τμημα ωστοσο δεν ηταν τοσο αισιοδοξοι για θετικη εκβαση με βαση αλλα γεγονοτα.


Η σκρουτζ σε «οργισμενο» μακροσκελες email δεν απαντησε.Ειναι κριμα να γκρεμιζεις οτι ασφαλεια δηθεν εχεις χτισει,ετσι απλα.Πλεον αλυσιδες,ή φυσικη παρουσια μαγαζια.

Αυριο η καταθεση μου..

 

οταν εκανες μηνυση δεν σου ζητησαν το τραπεζικο λογιαρσμο που μπηκαν τα χρηματα. εμενα η τραπεζα δεν μπορεσε να τον βρει και μου ειπε πως πρεπει να κανω αιτημα για ψηφιακα ιχνη που θελει 1,5 μηνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 654
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/4/2022 στις 12:22 ΜΜ, Dimth είπε

Καλησπέρα,

 

μόλις επέστρεψα απο το αστυνομικό τμήμα, έχω κάνει καταγγελία, μίλησα με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος,

φέρνει ευθήνη η σελίδα του σκρουτζ απο την στιγμή που το μαγαζί υπήρχε μέσα εκεί, είμαι διατεθειμένος να το τρέξω

όσο δε πάει, παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα όσοι είστε θύματα απάτης με το εν λόγο κατάστημα ώστε να κινηθούμε όλοι μαζί.

Δυστυχώς προχθές έκανα και εγώ μια παραγγελία και εχθές το μεσημέρι καθώς ήμουν στην σελίδα του καταστήματος

ξαφνικά έπεσε και ζητούσε κωδικούς σύνδεσης. Το site δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στο σκρουτζ.

Έχετε κάνει κάποια ομαδική να μαζευτούμε όλοι μαζί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Σου είπαν ψέμματα από την Άλφα. Δεν έχει να κάνει αν ο λογαριασμός είναι άδειος η όχι. Τα χρήματα θα στα επιστρέψει η Visa/Mastercart, αν αποφασίσουν ότι εχεις δικιο και πραγματικα σε κλεψανε και δεν παρελαβες. Κάτι που λογικά θα γίνει, δεδομένου των χιλιάδων αιτημάτων αμφισβήτησης συνναλγης με το συγκεκριμένο eshop. 

Αν έχει γίνει κατάθεση σέ λογαριασμό δεν εμπλέκονται visa Kai MasterCard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kavady93 είπε

Έπεσα και γω θύμα για 1200 ευρώ!! Και έχω να προτείνω να κυνηγούσε και το Σκρουτζ διότι απ' τη. Στιγμή που διαφημίζει απατεώνες έχει ευθύνη. Στείλτε μου τον σύνδεσμο για το messenger παρακαλώ

Εγώ οδηγήθηκα στο κατάστημα από Google, να τραβήξω και σε αυτή μια μήνυση; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, koga98 είπε

Καλησπερα, θα ηθελα να μαθω αμα εχει κανενας τους τραπεζικους λογαριασμους απο το 365shop καθως τους χρειαζεται η ασφαλεια για να υποβαλλω μηνυση. Η τραπεζα(αλφα) μου ειπε πως δεν φαινονται στη συναλλαγη  που εκανα και πως θα πρεπει να κανω ξεχωριστο αιτημα που θα παρει εως 1,5 μηνα. Εχω κανει αμφισβητιση συναλλαγης αλλα μου ειπαν πως αν ο λογαριασμο τους ειναι αδειος δεν θα παρουμε χρηματα. Εχω κανει καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη και του καταναλωτη. εστειλα εμαιλ στο σκρουτζ στο οποιο μου απαντησαν πως δεν μπορουν να μου δωσουν τα στοιχεια τους και οτι δεν θα προβουν σε κινησεις ενατιον τους. επισης μου εσβησαν ολα τα σχολια που ειχα κανει οταν απλως προσθεσα πως το σκρουτζ δεν ελεγχει τα καταστηματα ουτε προσφερει ασφαλεια ουτε αποζημιωνει. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγω εχω κανω καταγγελεια στον συνηγορο που καταναλωτη και αιτημα αφμισβητησης συναλλγης στην τραπεζα. θα καταθεσω και μυνηση στη διωξη μηπως ξερετε τι αλλο μπορω να κανω?

Τα χρήματα θα τα πάρεις ανεξάρτητα αν έχει χρήματα στο λογαριασμό του ο απατεώνας, μ**κιες σου είπαν.

Για τους λογαριασμούς φαίνονται στο site https://web.archive.org/web/20210421194917/https://www.365shop.gr/tropoi-plhrwmhs

 

Τραπεζική Κατάθεση

Μπορείτε να κάνετε την πληρωμή σας μέσω κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό, απλά επιλέγετε στην ολοκλήρωση της παραγγελία σας μέσω του ηλεκτρονικού μας καταστήματος τον τρόπο πληρωμής μέσω τραπεζικής κατάθεσης. Με αυτό τον τρόπο χρεώνεστε μόνο το κόστος της αποστολής (ανάλογα το βάρος) και όχι της αντικαταβολής.

Η κατάθεση θα πρέπει να γίνει στον λογαριασμό της εταιρίας μας.

Τραπεζικός Λογαριασμός Alpha Bank:
Δικαιούχος: 365 SHOP.GR ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ
Αριθμός λογαριασμού: 840002002018232
IBAN Αρ. λογαριασμού: GR1501408400840002002018232
SWIFT/BIC: CRBAGRAA

Τραπεζικός Λογαριασμός Εθνική Τράπεζα:
Δικαιούχος: THREE HUNDRED SIXTY FIVE SHOP GR MO
Αριθμός λογαριασμού: 765/005984-61
IBAN Αρ. λογαριασμού: GR0901107650000076500598461
SWIFT / BIC: ETHNGRAA

Τραπεζικός Λογαριασμός Πειραιώς:
Δικαιούχος: 365 SHOP.GR ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ
Αριθμός λογαριασμού: 6616145657361
IBAN Αρ. λογαριασμού: GR9401716160006616145657361
SWIFT / BIC: PIRBGRAA

Τραπεζικός Λογαριασμός Eurobank:
Δικαιούχος: 365 SHOP.GR ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ
Αριθμός λογαριασμού: 0026.0210.10.0201433883
IBAN Αρ. λογαριασμού: GR6802602100000100201433883
SWIFT / BIC: ERBKGRAA

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, user2163 είπε

Τα χρήματα θα τα πάρεις ανεξάρτητα αν έχει χρήματα στο λογαριασμό του ο απατεώνας, μ**κιες σου είπαν.

Όχι αν έχει κάνει κατάθεση. 

*κάνε edit το μήνυμα. Ενημερωτικά μόνο, αν κολλάει μετά την επιβολή απάντησης, κάνε ανανέωση σελίδας και μην ξανά πατάς το κουμπί, η απάντηση έχει ήδη αναρτηθεί. Αν δεν έχει σταλεί, θα έχει αποθηκευτεί στον επεξεργαστή κειμένου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν έχει γίνει κατάθεση σέ λογαριασμό δεν εμπλέκονται visa Kai MasterCard

Νομίζω είπε έκανε με κάρτα (?) Γιατί γραφει: Εχω κανει αμφισβητιση συναλλαγης αλλα μου ειπαν πως αν ο λογαριασμο τους ειναι αδειος δεν θα παρουμε χρηματα. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Όχι αν έχει κάνει κατάθεση. 

*κάνε edit το μήνυμα. Ενημερωτικά μόνο, αν κολλάει μετά την επιβολή απάντησης, κάνε ανανέωση σελίδας και μην ξανά πατάς το κουμπί, η απάντηση έχει ήδη αναρτηθεί. Αν δεν έχει σταλεί, θα έχει αποθηκευτεί στον επεξεργαστή κειμένου 

Αν έχει γίνει με κατάθεση όντως δεν είναι σίγουρο, νόμιζα ότι εννοεί με κάρτα γιατί είπε έκανε αμφισβήτηση(chargeback).

Το είδα και το διόρθωσα πάτησα υποβολή αλλά κόλλησε στο redirect :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, manosfp είπε

Εγώ οδηγήθηκα στο κατάστημα από Google, να τραβήξω και σε αυτή μια μήνυση; 

Tο Σκρουτζ με το κατάστημα έχει σύμβαση, και βγάζει χρήματα από ΚΑΘΕ κλικ. Αν γίνει δε και αγορά είναι μεγαλύτερο το ποσό που θα λάβει το skroutz από το κατάστημα. Θελεις να ξανασκεφτείς τον συλλογισμό σου, να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο, και να έρθεις να κάνεις ένα πραγματικά γόνιμο και επικοδομητικο σχόλιο;

 

5 ώρες πριν, nova_centurion είπε

Αγαπητέ φίλε

καταλαβαίνω την αγωνία σου για να προστατευόμαστε από απατεώνες. ΟΜΩΣ πρέπει να μάθουμε να ζητάμε ρεαλιστικά πράγματα. Εξηγούμαι:

α. Υπόθεση εργασίας. Εγγυητική 10-20% του τζίρου. Διαφυγή απατεώνα κοινή πρακτική. Κάνει τζίρο 20-30 χιλ τον μήνα. Βγάζει εγγυητική λες 10% επι του ετήσιου τζίρου φαντάζομαι. Δηλ. 35000 ευρώ. Φυσικά πάλι με κατάθεση μετρητών στην τράπεζα (αν τα έχει ένα κανονικό κατάστημα). Αποφασίζει να κάνει την απάτη. Μέσα σε 10-15 ημέρες με πολλές προσφορές κάνει αρπαχτή  2 ή 3 φορές τον συνηθισμένο τζίρο του δηλ. 100 χιλ. Αρα θα φάει την διαφορά. Αρα δεν είναι λύση.

β. Ασφάλεια που αναφέρεις. Ειδικό προϊόν με κόστος και από την ασφάλιση αλλά και για την λειτουργία. Ποιος θα το πληρώσει; Θα αυξήσει και άλλο τις προμήθειες το skroutz και θα πληρώνουμε όλοι ακριβότερα τα προϊόντα που αγοράζουμε. Μην φαντάζεσαι ότι το skroutz θα μειώσει τα κέρδη του επειδή το λέμε εμείς εδώ.

Μόνο ρεαλιστικό σενάριο για εμένα είναι το εξής: 

Το skroutz γνωρίζει ποιες παραγγελίες βάζουν οι πελάτες ειδικά σε προϊόντα τεχνολογίας. Οταν δει μαγαζί που αυξάνει το τζίρο του πάνω από 10-20% (ή κάποιο ποσοστό) από το συνηθισμένο τότε να ενεργοποιεί δικλείδες ασφαλείας με ελέγχους κλπ. Αν το κάνει ήδη καλό θα ήταν να μας το πει.

Επιπλέον υπάρχει ένα θέμα που δεν το έχει αναφέρει κανείς. Το skroutz έχει ήδη εισπράξει προμήθεια από τις πωλήσεις του μαγαζιού. Αυτές θα πρέπει να τις επιστρέψει στους δικαιούχους που εξαπατήθηκαν. Θα μου πείτε 3-7% ανάλογα με τα προϊόντα. Τουλάχιστον αυτό το οφείλει

Φίλε μου καμμια τράπεζα δεν θα δώσει εγγυητική στον μπροστινό του λαμογιου. Απλά πράγματα. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου να αρνεισαι ότι υπάρχουν μέτρα που μπορεί να πάρει το skroutz ώστε να προστατευτεί ο καταναλωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Tο Σκρουτζ με το κατάστημα έχει σύμβαση, και βγάζει χρήματα από ΚΑΘΕ κλικ. Αν γίνει δε και αγορά είναι μεγαλύτερο το ποσό που θα λάβει το skroutz από το κατάστημα. Θελεις να ξανασκεφτείς τον συλλογισμό σου, να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο, και να έρθεις να κάνεις ένα πραγματικά γόνιμο και επικοδομητικο σχόλιο;

 

Φίλε μου καμμια τράπεζα δεν θα δώσει εγγυητική στον μπροστινό του λαμογιου. Απλά πράγματα. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου να αρνεισαι ότι υπάρχουν μέτρα που μπορεί να πάρει το skroutz ώστε να προστατευτεί ο καταναλωτής. 

Οπότε κατά τα λεγόμενα σου το σκρουτζ οφείλει να γνωρίζει πότε θα σε πιστολιάσει κάποιο από τα χιλιάδες μαγαζιά του.

Τώρα βλέπω διαφήμιση στο Mega του Γερμανού, προφανώς αν με πιστολιάσει ο Γερμανός θα κάνω μήνυση στο Μαρινάκη. 

Οκ, το ακούω...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Tο Σκρουτζ με το κατάστημα έχει σύμβαση, και βγάζει χρήματα από ΚΑΘΕ κλικ. Αν γίνει δε και αγορά είναι μεγαλύτερο το ποσό που θα λάβει το skroutz από το κατάστημα. Θελεις να ξανασκεφτείς τον συλλογισμό σου, να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο, και να έρθεις να κάνεις ένα πραγματικά γόνιμο και επικοδομητικο σχόλια.

Άρα δηλαδή εγώ που είδα μια διαφήμιση στο open του Γερμανού που προφανώς έχουν σύμβαση, άμα με πιστολιάσει ο Γερμανός να τραβήξω μήνυση στον Σαββίδη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Tο Σκρουτζ με το κατάστημα έχει σύμβαση, και βγάζει χρήματα από ΚΑΘΕ κλικ. Αν γίνει δε και αγορά είναι μεγαλύτερο το ποσό που θα λάβει το skroutz από το κατάστημα. Θελεις να ξανασκεφτείς τον συλλογισμό σου, να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο, και να έρθεις να κάνεις ένα πραγματικά γόνιμο και επικοδομητικο σχόλιο;

 

Φίλε μου καμμια τράπεζα δεν θα δώσει εγγυητική στον μπροστινό του λαμογιου. Απλά πράγματα. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου να αρνεισαι ότι υπάρχουν μέτρα που μπορεί να πάρει το skroutz ώστε να προστατευτεί ο καταναλωτής. 

Στους όρους χρήσης του skroutz γράφει ξεκάθαρα ότι αποποιείται κάθε ευθύνης σε περίπτωση απάτης. 

Το ότι έχει πάρει χρήματα από προμήθεια είναι βέβαιο. Με αυτό το σκεπτικό μπορεί να θεωρηθεί και κλεπταποδόχος, αν και δεν πιστεύω, θα βρει τρόπο να επιστρέψει τις προμήθειες. Βέβαια, εάν επιστρέψει τις προμήθειες όλοι όσοι έκαναν αμφισβήτηση και πάρουν το ποσό που ξόδεψαν, θα πάρουν πίσω διπλή προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος ο πόνος του να χάσεις τα λεφτά σου και συμπάσχω απόλυτα. Μακάρι να πάρετε πίσω όλοι τα λεφτά σας. Δυστυχώς όμως όταν πας και βάζεις λεφτά και μάλιστα αρκετά λεφτά σε λογαριασμό τράπεζας "επειδή είναι στο σκρουτζ" έχεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης. Το έχω κάνει και θα το ξανακάνω πολλές φορές, ας είμαστε όμως λίγο ρεαλιστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasallinone είπε

Στους όρους χρήσης του skroutz γράφει ξεκάθαρα ότι αποποιείται κάθε ευθύνης σε περίπτωση απάτης. 

Το ότι έχει πάρει χρήματα από προμήθεια είναι βέβαιο. Με αυτό το σκεπτικό μπορεί να θεωρηθεί και κλεπταποδόχος, αν και δεν πιστεύω, θα βρει τρόπο να επιστρέψει τις προμήθειες. Βέβαια, εάν επιστρέψει τις προμήθειες όλοι όσοι έκαναν αμφισβήτηση και πάρουν το ποσό που ξόδεψαν, θα πάρουν πίσω διπλή προμήθεια.

Το Σκρουτζ δεν έχει κανέναν λόγο να σας επιστρέψει προμήθειες, επειδή δεν τις πήρε από εσάς. 

Μου θυμίζετε σαν εκείνο το άρθρο σχετικά με τις κουριερ που εντός καραντίνας είχαν καθυστερήσεις, και ο πελάτης δικαιούταν επιστροφή χρημάτων. Μόνο που σε εκείνη την περίπτωση πελάτης των κουριερ ήταν τα καταστήματα, με τους καταναλωτές να είναι πελάτες των καταστημάτων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Το Σκρουτζ δεν έχει κανέναν λόγο να σας επιστρέψει προμήθειες, επειδή δεν τις πήρε από εσάς. 

Μου θυμίζετε σαν εκείνο το άρθρο σχετικά με τις κουριερ που εντός καραντίνας είχαν καθυστερήσεις, και ο πελάτης δικαιούταν επιστροφή χρημάτων. Μόνο που σε εκείνη την περίπτωση πελάτης των κουριερ ήταν τα καταστήματα, με τους καταναλωτές να είναι πελάτες των καταστημάτων. 

Το σκεπτικό μου είναι ότι σε περίπτωση που δεν βρουν χρήματα και περιουσιακά στοιχεία στους εν δυνάμει απατεώνες, το skroutz θα πρέπει να επιστρέψει την προμήθεια που πήρε λόγο άκυρων/ μη ολοκληρωμένων παραγγελιών στο κατάστημα και εν συνεχεία το κατάστημα να το διανείμει στους πελάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...