Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στα 40;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε παρόμοια ηλικία μ' εσένα και με διάφορες εμπειρίες σε μεταπτυχιακά σε διάφορες ηλικίες. Για μένα το κρίσιμο είναι αν έχεις παιδί. Το παιδί σου απορροφά πολλή ενέργεια και -κυρίως- δεν σου επιτρέπει να έχεις ώρες χωρίς διακοπή, τις οποίες χρειάζεται να αφιερώσεις για διάβασμα. Προφανώς θα σου φανεί δύσκολο να ξαναμπείς στο κλίμα του διαβάσματος για εξετάσεις, αλλά αν όντως σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και δεν κάνεις αγγαρεία, σιγά σιγά θα το καταφέρεις. Όχι ότι αποκλείεται να τα καταφέρεις αν έχεις παιδί, αλλά ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει πολύ.

Τον τομέα σου δεν τον ξέρω καθόλου, αλλά, θεωρητικά σκεπτόμενος, μάλλον θα πήγαινα ή για κάτι πολύ εξειδικευμένο σε ένα πολύ ειδικό κομμάτι ή για κάτι αρκετά γενικό (π.χ. ΜΒΑ). Το ενδιάμεσο, δηλαδή μια επανάληψη όσων μάλλον ήδη ξέρεις, μπορεί να το βρεις βαρετό. Λογικά, μετά από τόσα χρόνια εργασιακή εμπειρία ξέρεις καλά το αντικείμενό σου. Το μεταπτυχιακό είναι ευκαιρία να μάθεις κάτι πολύ εξειδικευμένο ή καινοτόμο που μπορείς να το εφαρμόσεις στη δουλειά σου. Αλλά αν κάτι τέτοιο δεν παίζει, ίσως έχεις πιο πολλά να κερδίσεις από το να κάνεις κάτι πιο ευρύ που θα σου αποκαλύψει διαστάσεις της δουλειάς σου και της επιχείρησης με τα οποία δεν έρχεσαι συνήθως σε επαφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, BohemianRhapsody είπε

Σιγά καλε όσους ξερω που κάνουν εκεί είναι πολύ χαλαρά.. μόνο εργασίες έχουν και μεγαλη ευελιξία. Που να έκανες και σε ένα πανεπιστήμιο στην Αθήνα από κοντά να δεις τι ζόρι ειναι

Αυτό είναι η δική σου άποψη και είναι σεβαστή. Εγώ απεναντίας όσους έχω ακούσει που έκαναν μάστερ εκεί ζορίστηκαν αρκετά. Άμα ξεκινήσεις με την άποψη ότι θα είναι εύκολα εκεί για τον οποιονδήποτε λόγο θεωρείς η νομίζεις πως έτσι θα είναι, θα απογοητευθεις σύντομα. Εκτός από αυτά, σημαντικό ρόλο για το πως θα το πάρεις, παίζει και το επίπεδο σου, άλλο πράγμα πχ ένας απόφοιτος του ΕΜΠ από μια υψηλόβαθμη σχολη με καλό βαθμό πτυχίου και ένας άλλος με χαμηλότερα stsndards που δυσκολεύεται περισσότερο να ολοκληρώσει ένα πρόγραμμα σπουδών, θα τα βρει πιο σκούρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2022 στις 1:53 ΜΜ, velociraptoras είπε

στην πρωτη μου σχολή εμεινα εγκυος οταν τελειωσα με τα περισσότερα μαθηματα και εκανα πρακτική, την πτυχιακή καταφερα να την κάνω 4 χρονια μετα με 2 παιδιά πλέον. Ολο το αφηνα και μετα εκατσα 2 βδομάδες ξενυχτησα και την τελείωσα

δια ζωσης ειναι πιο ευκολο γιατι εχεις τον καθηγητη να σου κανει μάθημα. ειδικά αν εισαι τυπος που μαθαίνεις ακούγοντας και βλέποντας ειναι το καλύτερο να παρακολουθείς. περνάς τα μαθηματα με ελάχιστο διάβασμα. Αντίθετα στα εξ αποστασεως οι συναντησεις δεν ειναι διαλέξεις ειναι καθοδήγηση, πρέπει δηλαδη να βρεις μόνος σου την ακρη. Του ΕΑΠ θα διάλεγα μόνο αν ηθελα κάτι θεωρητικό ή οικονομικό. 

δε χωρισες γι αυτο. χωρισες γιατι δεν κατανοουσε τις δικές σου ανάγκες. σε ενα γάμο πρεπει να εχουμε και μια κατανόηση. Κι εγω οταν αποφάσισα μεταπρτυχιακό ειχα συνέχεια τσακωμους με τον αντρα μου και μαλιστα χωρις καν να του ζητησω να κανει κατι αυτος μονη μου ετρεχα σαν τρελή να τα προλάβω ολα.

Μα δεν είναι το θέμα το δια ζώσης αυτο καθαυτό είναι και τι αυτο συνεπάγεται...εμείς προσωπικά έχουμε συνεργασίες με εταιρίες, δια ζώσης παρουσιάσεις στα στελέχη τους, ομιλίες και πάει λέγοντας, είναι το φόρτο εργασίας..

Στις 5/4/2022 στις 1:36 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Ναι αλλά για τις εξετάσεις θέλει γερό διάβασμα. 

Και άλλο εξ αποστάσεως , άλλο να βλέπεις τον καθηγητή δια ζώσης.

Έχει εξετάσεις; Αυτό που έχω ακούσει εγω κυρίως είναι μόνο εργασίες.. Είναι ανάλογα βέβαια και ποιο μεταπτυχιακό ακριβως κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BohemianRhapsody είπε

Μα δεν είναι το θέμα το δια ζώσης αυτο καθαυτό είναι και τι αυτο συνεπάγεται...εμείς προσωπικά έχουμε συνεργασίες με εταιρίες, δια ζώσης παρουσιάσεις στα στελέχη τους, ομιλίες και πάει λέγοντας, είναι το φόρτο εργασίας..

Έχει εξετάσεις; Αυτό που έχω ακούσει εγω κυρίως είναι μόνο εργασίες.. Είναι ανάλογα βέβαια και ποιο μεταπτυχιακό ακριβως κανεις

Εγώ πέρα από τις εργασίες, έδωσα κανονικά και εξετάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BohemianRhapsody είπε

[...]

Έχει εξετάσεις; Αυτό που έχω ακούσει εγω κυρίως είναι μόνο εργασίες.. Είναι ανάλογα βέβαια και ποιο μεταπτυχιακό ακριβως κανεις

- Δεν ξέρεις αν υπάρχουν εξετάσεις αλλά κάνεις «διάγνωση» για το βαθμό δυσκολίας των μεταπτυχιακών του ΕΑΠ. Οπότε και εγώ μπορώ να υποθέσω με τη σειρά μου ότι δεν ξέρεις και τις δυσκολίες των Επιστημονικών Εργασιών στο ΕΑΠ, ειδικά για όσους δεν θέλουν να πάρουν χαρτί με βαθμολογία «καλώς».

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BohemianRhapsody είπε

Μα δεν είναι το θέμα το δια ζώσης αυτο καθαυτό είναι και τι αυτο συνεπάγεται...εμείς προσωπικά έχουμε συνεργασίες με εταιρίες, δια ζώσης παρουσιάσεις στα στελέχη τους, ομιλίες και πάει λέγοντας, είναι το φόρτο εργασίας..

Έχει εξετάσεις; Αυτό που έχω ακούσει εγω κυρίως είναι μόνο εργασίες.. Είναι ανάλογα βέβαια και ποιο μεταπτυχιακό ακριβως κανεις

Γενικά  στα περισσότερα μεταπτυχιακά τα μαθηματα εχουν και εργασίες και τελική εξέταση. Σ ε καποια μαθηματα μπορουν να δωσουν απαλλακτικές εργασίες ειναι ομως πολύ πιο δυσκολες από τις απλές. Τα τελευταια χρονια λόγω κοβιντ και στο ΕΑΠ και σε αλλα πανεπιστημια εδωσαν πολύ περισσότερες απαλλακτικές εργασίες αντί για εξετάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν ξέρεις αν υπάρχουν εξετάσεις αλλά κάνεις «διάγνωση» για το βαθμό δυσκολίας των μεταπτυχιακών του ΕΑΠ. Οπότε και εγώ μπορώ να υποθέσω με τη σειρά μου ότι δεν ξέρεις και τις δυσκολίες των Επιστημονικών Εργασιών στο ΕΑΠ, ειδικά για όσους δεν θέλουν να πάρουν χαρτί με βαθμολογία «καλώς».

Παιδιά μην θιγεστε τόσο εύκολα.. τα συμπεράσματα μου βγήκαν επειδή έχω στον κύκλο μου άτομα που έκαναν ή κάνουν αυτή τη στιγμή μεταπτυχιακό εκει. Κακά τα ψέματα ξέρουμε την φήμη του κάθε ιδρύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...