Προς το περιεχόμενο

Στις 14 Απριλίου και από τα €699 η κυκλοφορία της σειράς Xiaomi 12 στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, user2163 είπε

1099 λέει, αν ήταν να δώσουμε τόσα λεφτά στους κινέζους θα παίρναμε iPhone, τουλάχιστον εκεί παίρνεις και software και hardware, εδώ μόνο hardware.

Ούτε hardware δεν παίρνεις.

Οταν η realme σου προσφέρει παρόμοιο hardware και ζητάει λιγότερα, τότε καταλαβαίνεις ότι στην ουσία σε δουλεύουν.

Τα ίδια διάβαζα σε γειτονικό forum να λένε και για την Oneplus με το Oneplus 10 pro που ανακοινώθηκε εχτές.

Παρόμοιο hardware και software υποστήριξη με το realme Gt 2pro, η Oneplus ζητάει 900ευρω για το 128gb, η realme 650.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 ώρες πριν, user2163 είπε

1099 λέει, αν ήταν να δώσουμε τόσα λεφτά στους κινέζους θα παίρναμε iPhone, τουλάχιστον εκεί παίρνεις και software και hardware, εδώ μόνο hardware.

Μέχρι ένα 350άρι αν θέλουν.

1100 ευρώ για android, τι άλλο θα ακούσουμε.

Αμα ηταν Samsung ανετα αλλα xiaomi ουτε 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Ο snapdragon 8gen1 είναι ο φετινός!!! Ο 888+ είναι απλά ο 888 με μεγαλύτερες θερμοκρασίες! (θα καταλάβεις το καλοκαίρι) 

Οκ το κινητό σου φίλε μου έστω ότι έχει την καλύτερη κάμερα. Εκτός βέβαια από το ζουμ που εκεί ξεκάθαρα είναι πολύ πίσω. Σε drain test είδα ότι η μπαταρία αδειάζει μαρούλι σε σχέση με άλλα και λογικό με τέτοια cpu... Η οθόνη επίσης χειρότερη από της σαμσουνγκ και δεν έχει πενάκι!

Για μένα το θεωρώ κακή αγορά για τόσα λεφτά. Από την άλλη ας το χαρείς εσύ δεν έχω κανένα πρόβλημα... 

Ο SM8450 πέραν του ότι είναι "φετινός" δεν νομίζω ότι έχει μεγάλες ουσιαστικές διάφορες. Συμφωνώ μαζί σου ότι πλέον οι Snapdragon έχουν καταντήσει φούρνοι, επόμενο κινητό μου θα έχει dimensity 9000.

Όσον αφορά την κάμερα, ως προς το vivo x70 pro plus που αν το δοκιμάσεις και μετά δεις ότι δεν είναι καν στην πρώτη δεκάδα στο dxomark θα καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά πλέον με τα σαιτ συγκρίσεων (κοινώς promotions). Όσον αγορά το ζουμ έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να φωτογραφήσω κάποιο f16, ούτε ο κοινός χρήστης, οπότε το dedicated x5 φτάνει και περισσεύει. 

Η οθόνη είναι άψογη! Σε σύγκριση πρόσφατη με mate 40 pro, και iPhone 13 Pro max συναδέλφων έτη φωτός μπροστά. Καλύτερη επόμενη ανάλυση η ναυαρχίδα της Sony. Δεν θα μπω στην διαδικασία να το συγκρίνω σε αυτόν τον τομέα ειδικά με το s22 ultra. Ξέρω ότι η Samsung έχει άψογα πάνελ και όντως είναι ένας από τους τομείς που χτυπάει τους πάντες. 

Drain test, προσωπικά είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που έχω δοκιμάσει σε τομέα μπαταρίας. Προηγούμενα μου κινητά αρκετά πολλά, προηγούμενο μου ακριβώς, για να μιλήσω για πρόσφατα το zflip 3 5g που χρειαζόμουν 3-4 φορτίσεις μέσα στην ημέρα. Με την ίδια χρήση με το x70 pro plus από 100% στην αρχή της ημέρας, τέλος της ημέρας είμαι με ένα 20 με 25% με Σκληρή χρήση. 

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγορά, όχι κακή. Οτιδήποτε με τόσα λεφτά είναι μεγάλη αγορά. Λίγοι μπορούν άνετα να τα δώσουν, ίσως εγώ και εσύ να είμαστε σε αυτούς που το τριπλό σκεφτόμαστε να τα δώσουμε. 

9 ώρες πριν, roginsky12 είπε

εγω ηξερα τα κινεζικα ειναι φθηνα...τι οχι?

Όλα κινέζικα δεν είναι; 😅 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοχος xiaomi απο redmi note 2 τα τελευταια χρονια η εταιρεια εγινε θυμα της επιτυχιας της, προσωπικα τοσο ακριβα κινητα δεν αγοραζω αλλα δεν θα τα εδινα για καμια εταιρεια. μπαχαλο στα μοντελα, μπαχαλο στα ονοματα, μπαχαλο πλεον σε ολα. τοσα διαφορετικα μοντελα με τα ιδια χαρακτηριστικα πανω κατω δεν εχει καποιο νοημα. το κινητο λεγεται xiaomi 12 ειναι η επομενη γενια του 11 μαλλον γτ αλλο το mi 11 και αλλο το 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Ο SM8450 πέραν του ότι είναι "φετινός" δεν νομίζω ότι έχει μεγάλες ουσιαστικές διάφορες. Συμφωνώ μαζί σου ότι πλέον οι Snapdragon έχουν καταντήσει φούρνοι, επόμενο κινητό μου θα έχει dimensity 9000.

Όσον αφορά την κάμερα, ως προς το vivo x70 pro plus που αν το δοκιμάσεις και μετά δεις ότι δεν είναι καν στην πρώτη δεκάδα στο dxomark θα καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά πλέον με τα σαιτ συγκρίσεων (κοινώς promotions). Όσον αγορά το ζουμ έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να φωτογραφήσω κάποιο f16, ούτε ο κοινός χρήστης, οπότε το dedicated x5 φτάνει και περισσεύει. 

Η οθόνη είναι άψογη! Σε σύγκριση πρόσφατη με mate 40 pro, και iPhone 13 Pro max συναδέλφων έτη φωτός μπροστά. Καλύτερη επόμενη ανάλυση η ναυαρχίδα της Sony. Δεν θα μπω στην διαδικασία να το συγκρίνω σε αυτόν τον τομέα ειδικά με το s22 ultra. Ξέρω ότι η Samsung έχει άψογα πάνελ και όντως είναι ένας από τους τομείς που χτυπάει τους πάντες. 

Drain test, προσωπικά είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που έχω δοκιμάσει σε τομέα μπαταρίας. Προηγούμενα μου κινητά αρκετά πολλά, προηγούμενο μου ακριβώς, για να μιλήσω για πρόσφατα το zflip 3 5g που χρειαζόμουν 3-4 φορτίσεις μέσα στην ημέρα. Με την ίδια χρήση με το x70 pro plus από 100% στην αρχή της ημέρας, τέλος της ημέρας είμαι με ένα 20 με 25% με Σκληρή χρήση. 

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγορά, όχι κακή. Οτιδήποτε με τόσα λεφτά είναι μεγάλη αγορά. Λίγοι μπορούν άνετα να τα δώσουν, ίσως εγώ και εσύ να είμαστε σε αυτούς που το τριπλό σκεφτόμαστε να τα δώσουμε. 

Όλα κινέζικα δεν είναι; 😅 

Οι φετινοι ειναι φουρνοι, γιατι ολοι βγηκαν απο fab της samsung.

Θα βγει μαλλον "+" εκδοση απο tsmc στο προσεχες μελλον, καθως η δικη τους μεθοδος φαινεται να ειναι αρκετα καλυτερη, σε yields τουλαχ.

To + σε εισαγωγικα, καθως θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο chip, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απιθανο να εχουμε αξιολογες διαφορες λογω αλλαγης του fab.

https://www.gsmarena.com/qualcomms_snapdragon_8_gen_1_to_be_made_by_tsmc-news-53447.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Οι φετινοι ειναι φουρνοι, γιατι ολοι βγηκαν απο fab της samsung.

Θα βγει μαλλον "+" εκδοση απο tsmc στο προσεχες μελλον, καθως η δικη τους μεθοδος φαινεται να ειναι αρκετα καλυτερη, σε yields τουλαχ.

To + σε εισαγωγικα, καθως θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο chip, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απιθανο να εχουμε αξιολογες διαφορες λογω αλλαγης του fab.

https://www.gsmarena.com/qualcomms_snapdragon_8_gen_1_to_be_made_by_tsmc-news-53447.php

Μακάρι φίλε. Αλλιώς θα χάσουν μεγάλο μερίδιο γιατί οι αντίστοιχοι dimensity περιμένουν στην γωνία, και είναι φθηνότεροι για τους κατασκευαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Αμα ηταν Samsung ανετα αλλα xiaomi ουτε 300

Εδώ είναι το θέμα ότι και η Samsung φέτος τα έκανε μαντάρα, υπερτιμημένες σαβουρες είναι όλα, αν ερχόταν καμία Vivo επίσημα εδώ θα άλλαζε το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Ο SM8450 πέραν του ότι είναι "φετινός" δεν νομίζω ότι έχει μεγάλες ουσιαστικές διάφορες. Συμφωνώ μαζί σου ότι πλέον οι Snapdragon έχουν καταντήσει φούρνοι, επόμενο κινητό μου θα έχει dimensity 9000.

Όσον αφορά την κάμερα, ως προς το vivo x70 pro plus που αν το δοκιμάσεις και μετά δεις ότι δεν είναι καν στην πρώτη δεκάδα στο dxomark θα καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά πλέον με τα σαιτ συγκρίσεων (κοινώς promotions). Όσον αγορά το ζουμ έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να φωτογραφήσω κάποιο f16, ούτε ο κοινός χρήστης, οπότε το dedicated x5 φτάνει και περισσεύει. 

Η οθόνη είναι άψογη! Σε σύγκριση πρόσφατη με mate 40 pro, και iPhone 13 Pro max συναδέλφων έτη φωτός μπροστά. Καλύτερη επόμενη ανάλυση η ναυαρχίδα της Sony. Δεν θα μπω στην διαδικασία να το συγκρίνω σε αυτόν τον τομέα ειδικά με το s22 ultra. Ξέρω ότι η Samsung έχει άψογα πάνελ και όντως είναι ένας από τους τομείς που χτυπάει τους πάντες. 

Drain test, προσωπικά είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που έχω δοκιμάσει σε τομέα μπαταρίας. Προηγούμενα μου κινητά αρκετά πολλά, προηγούμενο μου ακριβώς, για να μιλήσω για πρόσφατα το zflip 3 5g που χρειαζόμουν 3-4 φορτίσεις μέσα στην ημέρα. Με την ίδια χρήση με το x70 pro plus από 100% στην αρχή της ημέρας, τέλος της ημέρας είμαι με ένα 20 με 25% με Σκληρή χρήση. 

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγορά, όχι κακή. Οτιδήποτε με τόσα λεφτά είναι μεγάλη αγορά. Λίγοι μπορούν άνετα να τα δώσουν, ίσως εγώ και εσύ να είμαστε σε αυτούς που το τριπλό σκεφτόμαστε να τα δώσουμε. 

Όλα κινέζικα δεν είναι; 😅 

Να σου πω με σιγουριά ότι δεν είναι καλό δεν το κάνω γιατί δεν το έχω στα χέρια μου. Με βάση τα βίντεο που είδα στο YouTube στα είπα αυτά οπότε κρατάω μικρό καλάθι. Καλά όσο για το dx0mark είναι όντως ψέμα. Είπαμε προτιμάω την κάμερα το s22 όπως το είδα σε σύγκριση στο YouTube. Η κάμερα του vivo είναι πολύ καλή απ ότι είδα, κατά πολύ καλύτερη του iPhone 13 pro max. 

Τώρα τι να σου πω; Από όταν πήγα στη Samsung πάλι θεωρώ πως βρήκα την υγειά μου. 

Το σίγουρο είναι ότι δεν ξανά επιστρέφω σε xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Να σου πω με σιγουριά ότι δεν είναι καλό δεν το κάνω γιατί δεν το έχω στα χέρια μου. Με βάση τα βίντεο που είδα στο YouTube στα είπα αυτά οπότε κρατάω μικρό καλάθι. Καλά όσο για το dx0mark είναι όντως ψέμα. Είπαμε προτιμάω την κάμερα το s22 όπως το είδα σε σύγκριση στο YouTube. Η κάμερα του vivo είναι πολύ καλή απ ότι είδα, κατά πολύ καλύτερη του iPhone 13 pro max. 

Τώρα τι να σου πω; Από όταν πήγα στη Samsung πάλι θεωρώ πως βρήκα την υγειά μου. 

Το σίγουρο είναι ότι δεν ξανά επιστρέφω σε xiaomi. 

Αν είσαι χαρούμενος εκεί που είσαι έτσι είναι. Δεν υπάρχει λόγος για περιπέτειες. 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδιά τόσα λεφτα για κινητό δεν μπορώ να δώσω.....έδωσα με την. επιστροφή στον Γερμανο 600 ευρω να πάρω το iphone 12 mini γιατι ηθελα μικρή συσκευη και μπορώ να πω οτι μεχρι Apple φτανω να αγοράσω.....συγγνωμη, αυτα τα χόμπι είναι για πλουσίους...που λένε και στο χωριό μου. Μια χαρα ειναι το iphone 12 νταξ....δεν ειναι και τουμπανο σαν τα xiaomi αλλα και τοσα λεφτα βρε παιδί μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει χάσει λιγάκι η xiaomi στις ναυαρχίδες όσον αφορά τις τιμές. Apple Samsung Huawei το έχουν χάσει από χρόνια βέβαια. Μέχρι 300 βαριά 400 για κινητό για κάτι τόσο αναλώσιμο. Βρίσκονται αρκετά διαμάντια σε αυτή την κατηγορία τα υπόλοιπα 600 ευρώ λέω να τα κάνω σουβλάκια να τρώω για 2 χρόνια. 

Στις 31/3/2022 στις 10:23 ΜΜ, Sotosgl είπε

Μακρια απο Xiaomi 12 σειρα,Oneplus 10 Pro και γενικα τα νεας γενιας Android.
Οσο και να ποναει πολλους τα iPhones αν ειναι να ανεβεις τοσο ειναι ψιλομονοδρομος
Οποιος ειδικα μενει Ελλαδα το καλοκαιρι ενιωσε στο πετσι του τι σημαινει 888 888+ Gen1 κλπ 
Και το λεει καποιος που εχει ηδη 4 μηνες το Xiaomi 12 Pro στην ακριβοτερη εκδοση και με global rom

Μονό 870 η κάποιος dimensity. Η Samsung στην παραγωγή τα έκανε μαντάρα. Βαράνε throttle για την πλάκα μακριά. Tsmc μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...