Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΚΤΥΠΩΤΗ


gsivris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Δεν ξέρω πότε ήρθαν στην Ελλάδα (είναι εύκολο να το δει κάποιος)

Μην το συνεχίζεις, σε παρακαλώ...

Να τους είδε εκεί αποκλείεται,  καθώς δεν υπήρχαν.

Το 2015 λανσαρίστηκαν στην παγκόσμια αγορά (στην Ελλάδα πιθανώς αργότερα) και η epson ήταν η πρώτη εταιρία που χρησιμοποίησε την τεχνολογία. Δεν υπήρχε άλλος κατασκευαστής.

Αν αγόρασε τα σωληνάκια, σιγά την τεχνολογία...τα έπαιρνε και από το ebay. 

Πάντως αφού λες σε προηγούμενο μήνυμα σου , ότι ξέρεις πως τώρα και 12 χρόνια συνεχίζει και λειτουργεί άριστα , ε αύριο που θα τον δείς γράψε μας το μοντέλο και βγάλε και μια φωτογραφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mikegad είπε

Μην το συνεχίζεις, σε παρακαλώ...

Να τους είδε εκεί αποκλείεται,  καθώς δεν υπήρχαν.

Το 2015 λανσαρίστηκαν στην παγκόσμια αγορά (στην Ελλάδα πιθανώς αργότερα) και η epson ήταν η πρώτη εταιρία που χρησιμοποίησε την τεχνολογία. Δεν υπήρχε άλλος κατασκευαστής.

Αν αγόρασε τα σωληνάκια, σιγά την τεχνολογία...τα έπαιρνε και από το ebay. 

Πάντως αφού λες σε προηγούμενο μήνυμα σου , ότι ξέρεις πως τώρα και 12 χρόνια συνεχίζει και λειτουργεί άριστα , ε αύριο που θα τον δείς γράψε μας το μοντέλο και βγάλε και μια φωτογραφία.

 

Αγαπητέ μου φίλε δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να σε γελάσω. Μόλις επικοινωνήσω μαζί του και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέω πως αυτό που έγραψες αρχικα δεν στέκει.

Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι πως το έκανες με δόλο.

Αλλά  να μην παραπληροφορουμε όμως, για να υπερασπιστούμε την γνώμη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mikegad είπε

Απλά λέω πως αυτό που έγραψες αρχικα δεν στέκει.

Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι πως το έκανες με δόλο.

Αλλά  να μην παραπληροφορουμε όμως, για να υπερασπιστούμε την γνώμη μας

Επανέρχομαι καλέ μου φίλε, όπως υποσχέθηκα. Καταρχήν καμία παρεξήγηση. Χαίρομαι να μιλάμε καθαρά και αληθινά. Μίλησα με τον διευθυντή μου και πλέον είμαι στη διάθεσή σου. Η μόνη λανθασμένη πληροφορία που έδωσα (έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε και είμαι και μιας άλφα ηλικίας) είναι ότι πρόκειται για ecotank με τη σημερινή στενή έννοια του όρου. Εξηγούμαι: Όταν είχε πάει στην Ταϊβάν βρέθηκε σε έναν δρόμο, καλή ώρα σαν τη δική μας τη Στουρνάρη, όπου (υπενθυμίζω πριν 10-12 χρόνια) υπήρχαν ένα σωρό μαγαζιά που έβαζαν κιτ με σωληνάκια και μπουκάλια με μελάνι. Αυτή η δουλειά γινόταν αποκλειστικά σε inkjet και κυρίως σε epson και cannon. Εκεί μάλλον την πάτησα και θυμόμουν για ecotank. H ΗΡ για κάποιο περίεργο λόγο δεν έπαιζε τότε σε κανένα από εκείνα τα καταστήματα. Κούμπωναν πάνω στον οποιοδήποτε inkjet εκτυπωτή το κιτ (δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες, απλώς το αναφέρω), από το οποίο έφευγαν 4 σωληνάκια, 1 για κάθε χρώμα και κατέληγε το καθένα στο αντίστοιχο μπουκάλι με χρώμα, το οποίο τροφοδοτούσε τον εκτυπωτή. Και μιλάμε για μπουκάλια των 250ml το μικρότερο, όχι τα σημερινά 70ml που δίνουν στους σημερινούς ecotank. Ο χρήστης το μόνο που είχε να κάνει ήταν να γεμίζει τα μπουκάλια. Γι' αυτό είχε εντυπωσιαστεί τόσο και το έλεγε και το ξανάλεγε. Αυτά τότε στην Ελλάδα ήταν επιστημονική φαντασία.

Το κακό είναι ότι δεν μπόρεσε να μου δώσει φωτο, αφού εδώ και καιρό το είχε δώσει στην κόρη του, αυτή παντρεύεται τον άλλο μήνα και φρόντισε να το ξεφορτωθεί για να έχει στο καινούριο της σπίτι έναν πιο συμμαζεμένο σύγχρονο ecotank. Αν θέλεις όμως, έχει ακόμα γνωστούς στην Ταϊβάν, μπορούμε να παρακαλέσουμε να στείλουν κάποια φωτο. Για περισσότερες πληροφορίες όλο και κάτι θα βρεις στο διαδίκτυο. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο δικός μου Ecotank, πιστεύω πως θα γίνει ο πρώτος μου εκτυπωτής που θα τον αλλάξω επειδή βαρέθηκα να τον βλέπω και χωρίς να έχω αλλάξει μελάνια.
Και μια άλλη παράμετρος: όταν βουλώνει κανένα ακροφύσιο, είναι ο μοναδικός εκτυπωτής που του κάνεις βαθύ καθαρισμό χωρίς να πονέσει η καρδιά σου. Στον Canon που είχα, έτρωγε τουλάχιστον το 1/3 του μελανιού σε κάθε καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok συνενωθήκαμε

καμιά σχεση με ecotank λοιπόν, οπότε το αρχικό μήνυμα σου δεν στέκει

Φώτο ήθελα σε περίπτωση που μου έβρισκες ecotank πριν την κυκλοφορία τους. Τώρα τι να την κάνω..

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αυτά τότε στην Ελλάδα ήταν επιστημονική φαντασία.

εδώ κάνεις λάθος πάλι

Τέτοια συστήματα κυκλοφορούσαν και εδώ και πολλά πολλά χρόνια πιο πριν από τότε που γράφεις. Τα πουλούσαν συνήθως καταστήματα που πουλούσαν χύμα μελιά ή έκαναν γεμίσματα.

Και φυσικά μπορούσε να παραγγείλει κάποιος και από το ebay. Στην Ταϊβάν πάντως, σίγουρα δεν ήταν ανάγκη να πας για τα προμηθευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikegad είπε

ok συνενωθήκαμε

καμιά σχεση με ecotank λοιπόν, οπότε το αρχικό μήνυμα σου δεν στέκει

Φώτο ήθελα σε περίπτωση που μου έβρισκες ecotank πριν την κυκλοφορία τους. Τώρα τι να την κάνω..

εδώ κάνεις λάθος πάλι

Τέτοια συστήματα κυκλοφορούσαν και εδώ και πολλά πολλά χρόνια πιο πριν από τότε που γράφεις. Τα πουλούσαν συνήθως καταστήματα που πουλούσαν χύμα μελιά ή έκαναν γεμίσματα.

Και φυσικά μπορούσε να παραγγείλει κάποιος και από το ebay. Στην Ταϊβάν πάντως, σίγουρα δεν ήταν ανάγκη να πας για τα προμηθευτείς.

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Στα καταστήματα αναγέμισης μελανιών κάναμε τοποθετήσεις συστημάτων CISS ακόμη και πριν το 2010.

Τώρα τα λέτε αυτά; Πού ήσασταν τότε να ξεστραβώσετε; Τώρα φυσικά που παιδεύομαι με laser, μου είναι άχρηστα, αλλά δεν πειράζει. Γηράσκω αεί διδασκόμενος. Το κακό βέβαια, όπως έλεγε και στην ταινία δεν είναι ότι διδάσκομαι, αλλά ότι γηράσκω...😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

 

Τώρα τα λέτε αυτά; Πού ήσασταν τότε να ξεστραβώσετε; Τώρα φυσικά που παιδεύομαι με laser, μου είναι άχρηστα, αλλά δεν πειράζει. Γηράσκω αεί διδασκόμενος. Το κακό βέβαια, όπως έλεγε και στην ταινία δεν είναι ότι διδάσκομαι, αλλά ότι γηράσκω...😏

Δεν ήμουν μέλος του φόρουμ τότε 😄

To 99% του κόσμου δεν θα τα προτιμούσε ότι και να λέγαμε. Όπως και δεν τα προτιμούσε στην πράξη. Ακούγανε το αρχικό κόστος πάνω στην τιμή ενός νέου εκτυπωτή και τρόμαζαν. Άσχετα αν τώρα το πληρώνουν. Τώρα έχει πέσει (μια 8ετής) βαριά διαφήμιση απο όλες τις εταιρίες και κυρίως την Epson που επιστράτευσε μέχρι και τον Σακίλ να πουλάει εκτυπωτές στα Walmart. Τότε τους το πρότεινε ο κάθε αναγεμιστής της γειτονιάς και νόμιζαν πως θέλει να τους πιάσει κότσο.

Ήταν μια ακριβή λύση, που ταίριαζε σε συγκεκριμένους εκτυπωτές και που όταν χαλούσε ο εκτυπωτής έπρεπε να βρούμε κάποιον ίδιο για να κάνουμε μετεγκατάσταση την πατέντα. Αν οι ecotank του σήμερα βουλώνουν μια φορά απο μη χρήση, οι inkjet πριν το 2010 βούλωναν δεκαπλάσια και πιο εύκολα.

Γενικά δεν ήταν λύση ούτε για όλα τα μηχανήματα, ούτε για όλους τους χρήστες και τις περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κύριο πρόβλημα που βούλωναν, δεν ήταν το σύστημα αυτό, αλλά η ποιότητα των μελανιών.

Και τώρα αμά βάλεις χύμα φθηνό μελάνι σε ecotank σε λίγο καιρό θα βουλώσει.
Όχι ότι θα την γλιτώσει με τα γνήσια, αλλά με σωστή χρήση θα γίνει πολύ αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mikegad είπε

Και τώρα αμά βάλεις χύμα φθηνό μελάνι σε ecotank σε λίγο καιρό θα βουλώσει.

Βασικα τα γνησια (της epson τουλαχιστον που ξερω) ειναι τοσο φθηνα που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να το κανεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν συμβατά που είναι πολύ ποιοτικότερα απο τα γνήσια, αλλά ποιός τα πληρώνει;

Επίσης υπάρχουν λύσεις που δεν προσφέρουν τα γνήσια μελάνια της EPSON. Πχ αν έχεις εκτυπωτή που παίρνει dye και θέλεις pigment για καλύτερες χρωματικές αποδόσεις, θα πάς αναγκαστικά σε συμβατά μελάνια. Έλα όμως που τα pigment δημιουργούν βουλώματα καθαρά λόγο της σύστασης τους αν μένουν αχρησιμοποίητα, πεντε φορές πιο γρήγορα απο τα dye. Επίσης υπάρχουν μελάνια που ταιριάζουν σε θερμικές κεφαλές και άλλα που ταιριάζουν σε πιεζοηλεκτρικές.

 

Το θέμα είναι τι θέλεις να πετύχεις και να γνωρίζεις τις ιδιότητες του μελανιού που βάζεις και πως συμπεριφέρεται. Δεν υπάρχουν κακά συμβατά μελάνια (ενώ υπάρχουν εξαιρετικά). Σχεδόν όλα είναι απο καλά και πάνω. Υπάρχουν διάφοροι τύποι, για διάφορες χρήσεις. Εκει την πατάνε όλοι, επειδή δεν ξέρουν τι αγοράζουν. Και δεν ξέρουν τι αγοράζουν όχι απο δόλο των πωλητών, αλλά απο άγνοια ή αδιαφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mikegad είπε

To κύριο πρόβλημα που βούλωναν, δεν ήταν το σύστημα αυτό, αλλά η ποιότητα των μελανιών.

Και τώρα αμά βάλεις χύμα φθηνό μελάνι σε ecotank σε λίγο καιρό θα βουλώσει.
Όχι ότι θα την γλιτώσει με τα γνήσια, αλλά με σωστή χρήση θα γίνει πολύ αργότερα.

Βουλώνει και με τα γνήσια; Αυτό μας έλειπε!!! Πάντως σε μια συνάδελφο πχ που έχει 3-5 χρόνια τον ecotank l1110 (μάλλον καλά τα θυμάμαι) δεν της έχουν βουλώσει. Φυσικά όπως είπε και ο lector δεν το συζητά για μη γνήσια. Νομίζω μόνο για αλλαγή στα σφουγγαράκια το έχει πάει κανα δυο φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeole είπε

Βουλώνει και με τα γνήσια; Αυτό μας έλειπε!!! 

Φυσικά και βουλώνει. Η χρήση ή μη, καθορίζει το βούλωμα. Ανάλογα με τον τύπο, άλλα αργότερα κι άλλα νωρίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lector είπε

Βασικα τα γνησια (της epson τουλαχιστον που ξερω) ειναι τοσο φθηνα που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να το κανεις αυτο.

ρε  παιδιά, παράδειγμα είπα, πως θα βούλωναν πιο γρήγορα.
Δεν είπα να πάει να βάλει κανείς.

Μια χαρά βουλώνουν και οι ecotank. Απλά λόγω του φθηνού κόστους των μελανιών χρησιμοποιείται περρισότερο και είναι πιο εύκολο για τον χρήστη να κάνει βαθύ καθαρισμό κεφαλής. Δεν λυπάται το μελάνι, άρα κερδίζει χρόνο ζωής.

Δείτε συζητήσεις σε φορουμ. Κάποια στιγμή θα βουλώσουν, το μόνο σίγουρο. Αν έχεις όμως μεγάλο κύκλο εκτυπώσεων, θα στα χει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις χρηστών με μικρή χρήση συνήθως, που τους βούλωσε σε λιγότερο από 2ετία. Εκεί μπήκες μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...