Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, just getting started είπε

Έχει κάποιο κόμπλεξ το παιχνίδι με τους 5600/x από ό,τι φαίνεται 😂

Κι εμένα crashαρει μετά από λίγο (τουλάχιστον με RT όσο έπαιξα)

https://www.dsogaming.com/articles/heres-how-you-can-fix-the-pc-crash-issues-in-hogwarts-legacy/

εδώ λέει ότι διορθώνεται αν κλείσεις το HAGS, αλλά δεν θα έχεις DLSS3 μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι πέρα από τα crashes είναι ό,τι πιο unoptimized έχω παίξει μέχρι τώρα μαζί με το Jedi Survivor. Τουλάχιστον στο δεύτερο, μπορεί να έχεις άθλια 1% lows, αλλά τα averages είναι καλά.

Πρώτη φορά είδα τόσο χαμηλό usage στην κάρτα, και ταυτόχρονα 4-5 threads να κοιμούνται στο 0-5%.

Πρακτικά με RT είναι τέρμα unplayable χωρίς FG στο hogsmead.

Τι σκατά έχουν κάνει σε αυτήν την unreal?

Και από ό,τι βλέπω, 9/10 threads στο steam είναι για τα crashes 😂

Anyway, rant over.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι πέρα από τα crashes είναι ό,τι πιο unoptimized έχω παίξει μέχρι τώρα μαζί με το Jedi Survivor. Τουλάχιστον στο δεύτερο, μπορεί να έχεις άθλια 1% lows, αλλά τα averages είναι καλά.

Πρώτη φορά είδα τόσο χαμηλό usage στην κάρτα, και ταυτόχρονα 4-5 threads να κοιμούνται στο 0-5%.

Πρακτικά με RT είναι τέρμα unplayable χωρίς FG στο hogsmead.

Τι σκατά έχουν κάνει σε αυτήν την unreal?

Και από ό,τι βλέπω, 9/10 threads στο steam είναι για τα crashes 😂

Anyway, rant over.

Ναι όντως είναι το χειρότερο παιχνίδι στον τεχνικό τομέα που έχω παίξει ever. και ενώ είναι παιχνιδάρα και έκανε πωλήσεις το έχουν παρατημένο. Με DLSS3 βλέπεις και εσύ ghosting στο hud;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δυστυχώς ναι, αλλά αν το έχω κλειστό μετά βλέπω άπειρα frame drops στο hogsmead, οπότε για τώρα επιλέγω να μην το βλέπω 😂

Πολύ παράξενο όμως που ακόμη και στο Hogwarts, μπορεί να έχει 60-70 fps χωρίς FG και μόλις ανοίξεις μια πόρτα να αλλάξεις δωμάτιο, πέφτεις στα ~45 για περίπου 5-10 δευτερόλεπτα, και μετά ξανά ανεβαίνει. Δηλαδή τι κάνει σε αυτήν τη διάρκεια? Αφού οπτικά τα έχει φορτώσει όλα τα assets...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ε δυστυχώς ναι, αλλά αν το έχω κλειστό μετά βλέπω άπειρα frame drops στο hogsmead, οπότε για τώρα επιλέγω να μην το βλέπω 😂

Πολύ παράξενο όμως που ακόμη και στο Hogwarts, μπορεί να έχει 60-70 fps χωρίς FG και μόλις ανοίξεις μια πόρτα να αλλάξεις δωμάτιο, πέφτεις στα ~45 για περίπου 5-10 δευτερόλεπτα, και μετά ξανά ανεβαίνει. Δηλαδή τι κάνει σε αυτήν τη διάρκεια? Αφού οπτικά τα έχει φορτώσει όλα τα assets...

Ε ίσως δεν έχει φορτώσει τα assets του δωματίου. Γενικά κάποιες φορές όταν πας σε μια πόρτα δεν ανοίγει αμέσως αλλά κάνει 1-2 δευτερόλεπτα, άρα κάτι φορτώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νεο patch εσκατε μυτη μολις. 428mb στο steam.

Hogwarts Legacy Hot-fix Notes - 7/24/2024 (PC)

Build Version – 1235957

Developer notes – This is a PC-only hotfix aimed to resolve critical crashes users may encounter due to memory leaks and invalid shared pointer usage when running on graphics cards that support frame generation and having HAGS (Hardware-Accelerated GPU Scheduling) enabled. 

PC

Stability

Fixed instances where memory leaks and invalid shared pointer usage were found when running on graphics cards that support frame generation and having HAGS (Hardware-Accelerated GPU Scheduling) enabled. HL-16304, HL-18657 

Knowledge

Fixed instance where buying a broom at Spintwitches would cause the ingredients’ collection tallies to reset. HL-18873

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα quests του main story είναι starfield level βαρετά. Σε κάτι dungeons είσαι όλη την ώρα και κάνεις puzzles και στο τέλος μιλάς με τους πίνακες. Μόνο πιο μετά έχει ένα πιο ενδιαφέρον που πας σε ένα κάστρο με τον καθηγητή.

Το ghosting με το FG δεν το έφτιαξαν...

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εγώ απορώ πως υπάρχουν κάποιοι που παίζουν παιχνίδι με τίτλο "Harry Potter". Περί ορέξεως...

Αψογο ειναι μην το σνομπαρεις. Ως φαν των ταινιων μπορω να πω οτι το παιχνιδι μου δινει ακριβως αυτο που περιμενα και ειδικα τωρα που εχω και πιο πολλα ξορκια γινονται και οι μαχες με πολλα ατομα απολαυστικες. Νομιζω πετυχαν διανα οι developers και εδωσαν ακριβως αυτο που ηθελαν οι φανς των ταινιων. 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αψογο ειναι μην το σνομπαρεις. Ως φαν των ταινιων μπορω να πω οτι το παιχνιδι μου δινει ακριβως αυτο που περιμενα και ειδικα τωρα που εχω και πιο πολλα ξορκια γινονται και οι μαχες με πολλα ατομα απολαυστικες. Νομιζω πετυχαν διανα οι developers και εδωσαν ακριβως αυτο που ηθελαν οι φανς των ταινιων. 

 

Screenshot_1.png

Σα παιχνίδι μπορεί να είναι καλό αλλά μόνο άμα είσαι φαν. Σε εμένα γενικά δεν μου αρέσει αυτή η θεματολογία.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Σα παιχνίδι μπορεί να είναι καλό αλλά μόνο άμα είσαι φαν. Σε εμένα γενικά δεν μου αρέσει αυτή η θεματολογία.

Nαι ειναι διαφορετικο αυτο αν πχ δεν σου κανει το genre και αλλο να πουμε ομως οτι ειναι κακο παιχνιδι επειδη δεν μας αρεσει η θεματολογια. Εγω αγαπω τις ταινιες και εχω ηδη αγαπησει και το παιχνιδι γιατι βγαζει ακριβως αυτο που θα περιμενε καθε fan. Αντιστοιχα και το avatar frontiers στα του lore εβγαλε ακριβως αυτο που βγαζουν οι ταινιες αλλο που χαραμιστηκε απο το gameplay και το repetitive της ubisoft. To hogwarts legacy ειναι αρκετα μικροτερο απο τον χαοτικο χαρτη του avatar και δεν εχει τοσο αυτο το repetitive εχουν κρατησει μια καλυτερη ισορροπια στην ποικιλια του gameplay. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...